نظر منتشر شده
۱۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495230
درد دل مردم با الف؛
از وکالت انحصاری و رانت اختصاصی تا شکایت از خودروسازان در تاخیر تحویل خودرو
بخش اجتماعی الف، ۱۴ مرداد ۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
تاخیر در تحویل خودرو چرا؟

چرا سایپا خودروهای ثبت نام شده در سال 95 را تحویل نمی دهد یا حتی فاکتور نمی کند؟
اگر خودرو ندارد، چرا تحویل فوری ثبت نام میکند؟
ساختن پراید یا تیبا اینقدر سخت است؟
یا می خواهند با وجود گرفتن پول از مشتریان، باز هم گران ترش کنند؟

سرنوشت قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر

سلام از سردار کمالی علت عدم اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر موجود در برنامه ششم توسعه را جویا شوید؟ زمان اجرای آن کی فرا می رسد؟/ مهدوی

شهریه یهویی

ما دانشجویان کارشناسی ارشد که در دانشگاه روزانه شهید بهشتی مشغول به تحصیل هستیم، در این روزها با تصمیم و اقدام عجیبی از سوی دانشگاه مواجه شده ایم.
در سال 1394 که وارد این دانشگاه شدیم، دروسی را به عنوان جبرانی و پیش نیاز برای ما در نظر گرفتند.
اخیرا به یکباره این دانشگاه مبالغ بسیار هنگفتی را تحت عنوان شهریه آن دروس در نظر گرفته است، بدون اینکه از آغاز اطلاعی به هیچ یک از دانشجویان داده شده باشد.
افرادی که در چنین دانشگاهی پذیرفته می شوند، کوشا، درسخوان و به نوعی نخبه می باشند و منطقا دانشگاه یا دولت می بایست از این افراد حمایت مادی و معنوی به عمل آورد نه آنکه هزینه های گزاف اینچنینی آن هم به ناحق بر ایشان تحمیل نماید.
از طرفی بسیاری از دانشجویان به دلیل اشتغال به تحصیل، درآمد مکفی برای تامین چنین هزینه هایی نداشته و بعضا متاهل می باشند که سختی تامین هزینه ها برایشان مضاعف است.


 وکالت انحصاری / رانت اختصاصی

 من یک زن خانه دار در تهرانم که با هزار مصیبت و با دو فرزند کوچک در بغل و تحمل بسیاری از ناملایمات زندگی و بعضا بچه به دوش در رشته حقوق ادامه تحصیل دادم و الان چهار سال است فارغ التحصیل بی کار رشته حقوقم به ناچار در منزل برای اینکه کمک خرج همسرم باشم  هم کار خیاطی و هم کار تربیت فرزندانم را بر عهده دارم پارسال یعنی در سال 95 با تلاش شبانه روزی و شب زنده داری من رتبه 950 کانون مرکز را به دست آوردم ولی چون کانون وکلا ظرفیتها را کاهش داد من نتوانستم قبول شوم.

واقعا من نمی دانم مسئولین تعیین ظرفیت در وکالت برای شغلی که برای استخدام نیازی به بودجه بیت المال ندارد چرا اینقدر حقوقدانان کشور را اذیت و آزار می دهند من در شغل خیاطیم ماهیانه حدود هفت صد هزار تومان با هزار بدبختی درامد دارم و نمی گذارند در تخصص تحصیلیم کار کنم انوقت وکلای قدیمی در تهران را می شناسم که ماشین چند صد میلیونی زیر پایشان و خانه های آنچنانی دارند واقعا گناه من و امثال من چیست که به خاطر در خطر نیفتادن منافع شخصی برخی وکلای فعلی ما از شغل آزاد وکالت محروم شویم.در هیچ جای جهان در مشاغل آزاد اینگونه انحصار برای اشتغال وجود ندارد جز در کانون وکلای ایران.

سایت الف هزاران تشکر که صدای ما فارغ التحصیلان رشته حقوق را به گوش مسئولین می رسانید الان وکالت در ایران تبدیل به یک شغل لوکس شده و اکثرا کسانی می توانند در آزمون وکالت قبول شوند که دغدغه مادی نداشته باشند و بتوانند در کمال آسایش در کلاسهای گرانبها شرکت کرده و روزی حداقل ده ساعت اموزش تست زنی ببینند در حالیکه رشته حقوق فن و هنر است لطفا مسئولان کانون وکلا  پاسخگو باشند./فاطمه

بدهی دولت به کشاورزان استان گلستان

یکی به این دولت بگه پول گندم کشاورزان استان گلستان پرداخت نشده میخواهند مثل سال گذشته 7 ماه دیر تر از موعد مقرر پرداخت کنند بخدا سال اینده گندمی کاشته نخواهد شد با این وضع یکی به داد کشاورزان برسه فقط حرف.
 
کلمات کلیدی : درددل مردم + پاسخ مسئولین+ مشکلات+ستون الف+خودرو سازان+سرطان+سهام بانک
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۸:۳۵:۴۲
سازمان حمایت از مصرف‌کننده چرا در برابر بدعهدی ایران‌خودرو هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهد؟ طبق قرارداد و پرداخت تمام پول خودروی درخواستی می‌بایست ظرف دو ماه خودرو را به مشتری تحویل دهد. مدتی از دو ماه سپری شد وقتی پیگیری می‌کنم با تمسخر می‌گویند برو هر کجا می‌خواهی شکایت کن! پشت این افراد قانون‌گریز به کجا گرم است که علاوه بر بدعهدی این‌گونه با مشتری برخورد می‌کنند؟ (4504056) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۸:۳۷:۳۸
کانون وکلای دادگستری مرکز دو سال برای 4 استان دور و نزدیک از بین فارغ‌التحصیلان حقوق، آزمون برگزار و از صد نفر شرکت‌کننده تنها سه نفر را می‌پذیرد و بقیه افسرده به منزل برمی‌گردند و سال‌ها پشت این سد آهنین می‌مانند و مشکلات اشتغال و ازدواجشان در هاله‌ای از ابهام می‌ماند. چرا حد نصاب در آزمون ملاک عمل قرار نمی‌گیرد؟! (4504060) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۱۳:۱۶:۰۰
درس بخون قبول شین اینقدرم ظرفیتهاپائین نیست شماانتظاردارین یه پروانه وکالت به هر فارق التخصیلی بدن تا وکالتم برای وکیل و موکل ازین چیزی که هست آشفته تربشه؟کجای دنیااین کارومیکنن؟ مثلن نیشه به هرفارق التحصیل ریاضی مهرمهندسی یاتحربی پروانه‌ی طبابت داد؟.
۹۰٪ شرکت کننده‌هادرآزمون سیاه لشگرن ولی شماننیخواین چندماه زحمت مطالعه به خودتون‌بدین انتظاردلرین بایه مدرک از پیام‌نوربیان یه پروانه وکالت تقدیمتون کنن (4504454) (alef-3)
 
کاوه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۲۳:۵۰:۴۶
کانون وکلا برای اینکه درامدشان کم نشود دیگران را بی سواد جلوه می دهند و می گویند برو درس بخوان و مدتی بعد به مشاورین گیر می دادند که بی سوادند الان هم التماس می کنند تا مشاورین وکیل جذب نکند و با دلالی و رانت زندگی نجومی را برای خود بوجود آورده اند (4505278) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۲:۱۹:۵۲
خجالت اور است که چنین موضوعی اشکار را با توجیهات توهین امیز مردود می دانید. همه می دانند این انحصارها برای چیست! (4506500) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۲:۲۱:۱۴
کسانی هم که قبول می شوند با پارتی است و ربطی به سواد ندارد. مثل کسانی که نتوانسته اند اشتغال برای متخصص ایجاد کنند می گویند دانشگاه دیده ها کلا بیسوادند. خصوصا کسانی که اول به قدرت رسیده اند بعد مدرک دکترا گرفته اند(بدون لیسانس و فوق لیسانس!) (4506506) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۸:۴۱:۳۶
وضعیت خودروسازی ما خیلی خرابه البته این موضوع هیچ ربطی به تحریم ها یا قدیمی بودن تکنولوژی نداره چرا که شما وقتی یک ماشین صفر رو تحویل میگیری بعد از 5 هزار کیلومتر باید دیسک و صفحه ماشین رو عوض کنی !!!!

بله فقط 5 هزار کیلومتر !!!! قبلا یک دیسک و صفحه کارخانه ای 80 هزار کیلومتر کارمیکرد . الان چی شده که کار نمیکنه !!!

آیا ما تکنولوژی ساخت دیسک و صفحه نداریم ؟؟؟

ایا دیسک و صفحه از چین وارد نمیشود ؟؟؟ اگر وارد میشود پس چرا درجه 3 وارد میشه ؟؟


به نظر میاد مدیران و مسئولان هیچ ارزشی برای پول مردم و یا سلامتی و امنیت مردم قائل نیستن و تنها به سود شخصی خود فکر میکنند .

تمام خودروهای 206 صفر کیلومتر این مشکل رو از چند سال قبل دارد . (4504068) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۹:۴۷:۰۱
هر اقدامی که منجر به انحصار بشه ممنوعه
من نمی دونم کی اجازه داده به کانون وکلا که برای وکلای قبلی ها رانت تولید کنه . به این خانم توصیه می کنم با جمعی از دوستانشون به شورای رقابت شکایت کنند . (4504170) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۱۳:۱۹:۴۳
انحصارچیه؟ نبایدضوابط داشته باشه؟ مخصوصن شغلهای حساسی مثل پزشکی مهندسی وطبابت.همه‌ی دنیاهم نمیان به هر فارق التحصیلی یه پروانه وکالت بدن.شمام زحمت بکش درس بخون قبول شو.من۳ماه درس خوندم بدون اینکه توهیچ کلاسی هزینه کنم ودوسال پیش قبول شدم.مگه تنهاشغل دررشته‌ی حقوق ومکالته؟الان میرن مؤسسه حقوقی بدون ضابطه میزنن از وکیل بیشتردرآمددارن. (4504462) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۱۸:۰۹:۰۲
آخه شما که از پس امتحان وکالت بر نمی آیید چطور انتظار دارید از عهده ی امر سخت و پیچیده ی وکالت برآیید. اساسا عده ی زیادی از طریق دانشگاه بی کیفیت پیام نور مدرک حقوق گرفتن حتی از بدیهیات علم حقوق سر در نمیارن اما مدعی هستن. نمونه شو تو محاکم زیاد دیدیم وقتی در حضور قاضی میگیم حسب قرارداد شفاهی میان موکل و ... آقا یا خانم وکیل پیام نوری با تعجب و قیافه ای حق به جانب و البته نگاهی حاکی از چقدر حالیت نیست و با تمسخر میگه آقای قاضی مگه قرارداد شفاهی هم داریم!!!!!!!
اینقدر کیفیت وکالت به برکت مرکز ماده ۱۸۷ پایین اومده که دیگه باید فاتحه ی وکالت رو خوند. (4504786) (alef-3)
 
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۲۳:۴۵:۵۷
مسئولان کانون جرات شرکت در ازمون وکالت خودشان را ندارند و به دیگران می گویند بی سواد (4505271) (alef-3)
 
سعيد بهمني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۱۶:۴۰:۳۸
ابتدا تشكر ميكنم از سايت الف كه درددل مارو منتشر ميكنه
خواستم بدونم من كه كار ميكنم روزي زن وبچه رو در بيارم و خرج اجاره خونه نه وقتش و نه شرايط مالي مناسبي داشته باشم كه در كلاسهاي آنچناني آمادگي آزمون انحصاري وكالت شركت كنم بايد توي اين مملكت چه كنم
با هزار بدبختي و زحمت شهريه دادم رفتم فارغ التحصيل حقوق شدم الان كساني كه پول دارن 10 ميليون ميدن كلاسهاي تضميني و وكيل ميشن پس ما كوخ نشين ها چي؟؟
اين بود آرمان امام راحل
اين بود آرمان انقلاب
شغل لوكس وبا درآمد بي انتها رو اجازه نميدن كسي وارد بشه
آخه 1700 نفر انصافه
چرا يكي به داد ما نميرسه
كدوم پزشكي كدوم مهندسي پشت سد انحصار گير كرده
از خدا بترسيد (4504714) (alef-3)
 
رحمانی اقدم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۱۸:۳۶:۳۳
فردی پنجاه و دو ساله هستم که از سن پانزده سالگی بعد از از دست دادن پدر مرحومم در یک تصادف ناچار شدم نان اور خانواده شوم و تا سن چهل و پنج سالگی نتوانستم به دلیل مشکلات مالی تحصیلات عالیه داشته باشم و در این سن چون بنا به تحقیق تنها رشته حقوق یا پزشکی دارای شغل ازاد بودند من و یکی از دوستانم که شرایط من را داشت تصمیم گرفتیم ادامه تحصیل دهیم تا اینکه یکی از کمبودهای ناراحت کننده زندگیمان را از بین ببریم الان دوستم پزشک شده و درسن پنجاه و پنج سالگی به ارزوی خود رسیده و پزشک موفقی است اما متاسفانه من که الان فارغ التحصیل حقوقم به دلیل گذاشتن شرط سنی از کار وکالت در ایران توسط کانون وکلا محروم شده ام که هیچ منطقی جز انحصارگرایی ونگرانی کانون وکلا از زیاد شدن رقیب کاری در این سیاست وجود ندارد خواهش می کنم مسؤلان کانون وکلا به من پاسخ دهند مگر هر چه فردی سنش بالاتر رود تجربیات بیشتری در زندگی کسب نکرده و وکیل بهتری نمی شود اما چرا دوستم در پنجاه و پنج سالگی منعی برای پزشک شدنش وجود نداشته اما من در سن بالای پنجاه سال را از وکالت محروم کرده اید من اشنایان وکیلی دارم که صاحب بهترین سطح زندگی و درامدند و حدود شصت سال سن دارند اما چرا من و امثال من را از شغل ازاد وکالت محروم کرده اید مطمئن باشید باید روزی پاسخگویی من و امثال من در پیشگاه باری تعالی باشید که ما را از شغلی که دولتی نیست ودرامد خود را از مردم می گیرد به خاطر منافع وکلایتان محروم کرده اید مسولان سایت الف بسیار تشکر می کنیم که درد دل حقوقدانان مملکت را برای آشنایی مسئولین نشر می دهید ، رحمانی اقدم (4504811) (alef-3)
 
باسواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۱۹:۰۲:۳۳
باسواد (4504836) (alef-3)
 
داوطلب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۱۹:۰۴:۴۵
من نمیدنم اگه دانشگاه پیام نور سطحش پاییینه پس چرا اکثر قبولی های وکالت و ارشد از این دانشگاه هستن
پس دوست عزیز من حرف شما رو قبول ندارم (4504838) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۲۰:۰۵:۵۴
خب سطح هرکی بالاس تلاش کنه قبول شه.مگه میشه فله‌ای پروانه‌ی وکالت بدن؟ (4504940) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۲۱:۴۲:۲۹
یکی هم از فریز شدن تخصص پزشکی حرف بزنه
طرح تمول سلامت (4505055) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۰۰:۲۲:۵۵
من وکیل دادگستری هستم و همسرم پزشک و متخصص
همه فامیل و آشنایان فکر میکنن ما در ناز و نعمت زندگی میکنم اما اینطور نیست من بعد از ۱۲ سال وکالت همچنان مستاجرم همچنان درآمدم به اندازه ی هزینه های عادی زندگیه اونم یه زندگی معمولی همسرم هم بخاطر این که بتونه جذب بازار کار پزشکی بشه علی رغم میل باطنیش مجبور شد زندگی رو تعطیل کنه و تخصص قبول بشه. بعد از قبولی ۴ سال بیگاری کرد با حقوق ماهیانه ۱ میلیون و حالا هم در یک شهرستان دور، دوران طرح رو میگذرونه.
زندگی ما وکلا و پزشکان، توش خودمونو سوزونده و بیرونش ملت رو! (4505323) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۰۱:۱۱:۴۴
بنده یک رزمنده هستم که همراه 2 فرزند شهید یک موسسه فرهنگی احداث کردیم. هم جهت کار فرهنگی هم جهت اشتغال.ولی از زمانیکه توی کار رفتیم متاسفانه متوجه شدیم هیچ استقبالی از کار فرهنگی نمی شود و دلیل آنرا عدم بودجه ذکر می کنند. لذا امیدمان رو از ادارات دولتی بستیم و خواستیم روی پای خودمان بایستیم و برای همین به شهرداری منطقه 2 تهران درخواست صدور مجوز برپایی نمایشگاه کتاب را در جایی که قبلا نمایشگاه بر پا بود را کردیم ولی بعد از چندین ماه و نامه نگاری های متعدد حتی حاضر نشدند یک پاسخ منفی یا مثبت هم بدهند.واقعا دلمان شکست که چرا دستگاه های دولتی و شهرداری از اشتغالزایی که هیچ بار مالی هم روی دوششان ندارد حمایت نمی کنند؟ (4505399) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.