توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 445235
رییس بی‌اطلاع صادراتچی‌ها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۵
سیف‌الله یزدانی مدیرمسئول روزنامه عصر اقتصاد در سرمقاله این روزنامه نوشت: ما در گذشته هم گفتیم که اختیار بخش خصوصی در دست افراد سوداگری است.

روزشنبه اول هفته جاری رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در یک نشست مطبوعاتی ضمن اعلام خبر محدود شدن صرافی ها در مبادلات تجاری خارجی ارز ، نرخ دلار 4170 تومان برآورد کرد.

 این اولین بار نیست که یک صادراتچی خود را متولی بازار ارز میداند و برای رونق صادرات، در مورد مسایل ارزی خط مشی تعیین میکند، اما سوال اینجاست که آیا راهکار اصلی توسعه صادرات دلار درمانی است؟

 ما در گذشته هم گفتیم که اختیار بخش خصوصی در دست افراد سوداگری است ، که منافع محدود و کوتاه مدت خود را بر منافع ملی و عموم مردم و حتی منافع پایدار و بلند مدت خود ترجیح میدهند و در این راه هیچ نگاه علمی و منطقی به مسایل اقتصادی ندارند.

 ابراز خرسندی ایشان از محدودیت صنفی صرافان شاید به نقش این صنف در نقل و انتقالات ارزی مربوط باشد ، اما با توجه به آنچه که در آذر و دی ماه سال جاری در بازار ارز اتفاق افتاد، گویا برای صاحبان ارز صادراتی ،  سهم گیری صرافان در منافع صاحبان ارز صادراتی طی بحران ارزی ، مهمتر ازاخلال گری احتمالی صرافان درنقل و انتقالات خارجی ارز باشد. چرا که مقطع پایان سال فرصت مناسبی برای برخورد با صرافان نیست و می تواند بازار غیر رسمی ارز را بحرانی تر کند. شاید هم چنین برخوردی با صرافان و داغ شدن بازار غیر رسمی ارز منافعی هم برای صاحبان ارز صادراتی باشد.

 اما بخش دوم سخنان ایشان یک اقرار ضمنی است به نقش یا رضایت بحران سازی نرخ ارز در آذرماه و دی ماه ، چرا که وی دقیقا همان نرخی را برای ارز صادراتی پیشنهاد داده است که در ان ایام برای دلار در بازار غیر رسمی ارز  خلق شد. به عبارت عامیانه ، دم خروس صاحبان ارز صادراتی در نقش آفرینی بحران ارزی از کلام ایشان مشهود است.

 نرخی که وی پیشنهاد می کند و قبل از او هم دلالان ارز در دیماه در بازار ایجاد کردند، حتی با فرمول ناقص و مجعول تعیین نرخ ارز ( یعنی اصلاح نرخ برابری ارزها بر اساس  مابه التفاوت نرخ تورم دوکشور) هم قابل اثبات نیست، حتی اگر بپذیریم نرخ اعلامی رییس کل بانک مرکزی (3600تومان) با آن فرمول ناقص و مجعول منطبق است.

 البته نکته جالب دیگری هم در دیدگاه های اعلامی ایشان وجود دارد که متاسفانه شائبه فرصت طلبی را در مورد این مقام صادراتی بخش خصوصی ایجاد میکند. وی معتقد است که ثبات نرخ ارز برای ایجاد اطمینان در صادرکنندگان ضرورت دارد، اما معلوم نیست که چرا باید این ثبات بعد از افزایش نرخ ارز و در قیمت غیر کارشناسی بالا ایجاد شود؟

 در مورد قیمت واقعی دلار با نگاه ملی و حفظ منافع همه مردم و تعادل بازارهای مختلف کشور بعدا بیشتر سخن خواهیم گفت، اما در این خصوص فقط به دو نکته اشاره می کنیم:

1- نرخ 41700 تومانی دلار، نر خی بی ثبات خواهد بود که فقط به درد کسانی می خورد که ارزهای اظهار نشده در داخل و خارج دارند و الا نه پایداری صادرات از آن حاصل می شود و نه رونق و رفاه ملی!

2- این نرخ در حالی اعلام می شود که همه مسئولین اقتصادی اجرای یکسان سازی نرخ ارز در سال 1396 را ضروری می دانند و در بودجه کل کشور نرخ  3300 تومانی را برای دلار تعیین کرده اند، در این شرایط یا بایدنرخ دولتی ارز در سال 96 را به 4170 تومان برسانند که همه محاسبات بودجه را بهم میزند و یا باید ایشان از نرخ 4170 تومانی عدول کنند.

 ظاهرا به نظر می رسد رییس راهبردی ترین کنفدراسیون تجاری کشور که باید هر روز و بلکه هر لحظه همه اخبار مرتب با حوزه فعالیت خود را رصد کند و آثار این اخبار را در فعالیت حوزه خود برآورد نماید، از ضروری ترین جریانات مرتبط با حوزه خود بی اطلاع است! 
 
 
کلمات کلیدی : وزارت صنعت + صادرات غیرنفتی + کاهش صادرات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.