توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505238
سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ساخت هر نیروگاه اتمی حدود 5 میلیارد دلار هزینه دارد
تاریخ انتشار : جمعه ۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به وظایف خود در بازطراحی اراک انجام داده‌اند، گفت: وارد فاز دوم بازطراحی راکتور آب سنگین اراک شده‌ایم.

 بهروز کمالوندی، در خصوص بازطراحی قلب راکتور اراک، اظهار داشت: در موضوع بازطراحی راکتور که اسم جدید آن راکتور آب سنگین خنداب است، کارهای زیادی انجام شده است.

به گزارش نامه نیوز، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آمریکایی‌ها نیز وظایف خود در این زمینه را انجام داده‌اند، بیان کرد: آمریکایی‌ها عضو کارگروهی هستند که در آن کارگروه، در بازبینی‌ها نقش دارند، ولی کار اصلی برای بازبینی بر عهده چینی‌ها است.
کمالوندی با اشاره به اینکه در مراحل بعدی کارهای مهندسی، نصب و راه اندازی می‌شود، متذکر شد: کار خیلی خوب پیش می‌رود و به لحاظ زمانی به هیچ وجه عقب نیستیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه کار اساسی و اولیه توسط ایران در قالب طراحی انجام می‌شود، افزود: خوشبختانه طراحی ما در حدود 14 ماه انجام شد و در مرحله بعد چینی‌ها آن را تایید کردند که می‌شود گفت کار کاملا بی نقصی انجام شده و  الان وارد فاز دوم شده‌ایم و طراحی جامع تری انجام شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: اگر چه برای انعقاد قرارداد، یکسال طول کشید ولی در یکسال اخیر چون یک کار دیگری داشتیم که باید خودمان انجام می دادیم، آن کار داشت انجام می‌شد.

وی گفت: یعنی اگر قرارداد هم یک سال قبل از آن منعقد می‌شد، باید می‌ایستادیم تا این کار تمام شود و سپس بر اساس قرارداد به چینی‌ها تحویل داده می‌شد، خوشبختانه قرارداد نیز به نحوی بسته شد که همه اهداف، معیارها و مشخصاتی که ما می‌خواستیم، در آن لحاظ شده است.

کمالوندی با بیان اینکه قرار داد خوبی بستیم، متذکر شد: کارطراحی به خوبی انجام شده و بازبینی را نیز چینی‌ها انجام دادند، چینی‌ها مرحله اول بازطراحی را تایید کردند که خبر خوبی است و نشان می‌دهد کار متخصصین و مهندسین ما بی‌نقص است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه تجربه ساخت راکتور از جنس استفاده کننده از آب سنگین و سوخت غنی شده را تاکنون نداشتیم، گفت:با این شرایط طراحی که انجام می‌دهیم را باید کشوری که تجربه این کار را دارد، تایید کند.

وی با بیان اینکه تعداد این کشورها زیاد نیست و تنها دو کشور هستند که یکی از این دو کشور چین است، ادامه داد: وقتی چینی‌ها این طراحی را تایید می‌کنند به این معنی است که با اعتماد به نفس خیلی بیشتری می‌توانیم کار را ادامه دهیم.

کمالوندی با بیان اینکه از نظر زمانی به هیچ وجه عقب نیستیم و انشاءالله در زمان تعیین شده به مرحله راه اندازی می‌رسد، بیان کرد: پیش بینی اولیه ما بین 4 تا 5 سال بوده که در حال حاضر یکسال و خورده‌ای از آن گذشته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در حال حاضر یک ماه است که وارد مرحله دوم بازطراحی قلب راکتور آب سنگین خنداب شده‌ایم، گفت: منتظر بودیم که نتیجه اولیه مشخص شود و اگر ایراداتی هست این ایرادات برطرف شود، براساس طرح اساسی ابتدا باید اقداماتی انجام شود و زمانی می‌شود وارد جزئیات شد که اقدامات اساسی اولیه تایید شود.

وی با بیان اینکه در مرحله ورود به جزئیات، حدود یک ماهی است که وارد طراحیِ بازطراحی راکتور آب سنگین خنداب شده‌ایم، افزود: وقتی می گوییم بازطراحی، خود بازطراحی نیازمند این است که چیزی را طراحی کنیم، باید توجه داشت که 90 درصد از بخش‌های مختلف راکتور قرار نیست بازطراحی در مورد آن‌ها انجام شود، بلکه 10 درصد باید بازطراحی شود که بخش بسیار مهمی است.10 درصد از راکتور آب سنگین خنداب بازطراحی می‌شود
کمالوندی با بیان اینکه مخزن اصلی یا قلب که در وسط راکتور قرار دارد بعد از خارج شدن حفره‌هایی در آن است که این حفره‌ها برای قرار گرفتن سوخت در آن تعبیه شده است، متذکر شد: طرف‌های مقابل بیان می‌کردند که این را نصف کنیم ولی نظر ایران این بود که چون می‌خواهیم برای استفاده آموزشی از آن نگهداری کنیم، به عنوان نمونه‌ای از کاری که انجام داده‌ایم، نصف نکردیم و توافق کردیم که بتن را در حفره‌ها بریزیم تا حفظ شود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه چیزی که باید در آن جای خالی قرار بگیرد، طراحی می‌شود، بیان کرد: در واقع وقتی می‌گوییم بازطراحی راکتور، طراحی یک قلب جدید است که چند مرحله دارد که پس از انجام مراحل اساسی، طراحی جزئیات در حال انجام است.

وی با بیان اینکه مرحله اساسی تمام شد و مرحله مفهومی قبلا انجام شده بود و مورد تایید طرف‌های مقابل ما قرار گرفت، افزود: باید مشخصات به نحوی بود که نگرانی آن‌ها در خصوص استفاده در موارد غیر صلح آمیز رفع شود، که این اتفاق رخ داد و طراحی اولیه آن انجام شد و در مرحله طراحی جزئیات هستیم که به آن طراحی تفصیلی نیز می‌گویند، بعد از آن بر اساس زمان بندی‌های CPI  به خوبی انجام می‌شود.

کمالوندی در خصوص همکاری‌های ایران و روسیه در ساخت نیروگاه‌ها، بیان کرد: اخیرا به روسیه سفر کردیم و راکتور جدید و نیروگاه جدید ساخته می‌شود، گفت:کار به خوبی پیش می رود و ممکن است زمان بندی آن را عوض کنیم و مقداری سریعتر از زمان های پیش بینی شده برای طراحی اقدام کنیم و راه اندازی 9 ماه تا یکسال زودتر انجام شود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه برای ساخت نیروگاه‌ها در مرحله خاکبرداری هستیم و باید میلیون‌ها تن خاک برداشته شود، ادامه داد: بعد از آن بتن ریزی و فنداسیون انجام می‌شود و در این مراحل کار می‌کنیم و به خوبی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه به طور کلی نیروگاه‌ها در دنیا، زودتر از 6 سال به اتمام نمی‌رسد، حتی اگر بخواهد ضربتی کار کنند، افزود: بستگی به کارهای ساختمانی و استفاده از تجیهزات آماده یا ساختنی دارد.

کمالوندی با بیان اینکه پیش بینی ما این بود که نیروگاه اولی 8 سال بعد راه اندازی شود و دومی نیز با فاصله دو سالی که به تاخیر می‌افتد 10 سال بعد آماده بهره برداری شود، متذکر شد: حدود 9 سال دیگر باید هر دو نیروگاه را داشته باشیم و حدود 7 سال دیگر نیروگاه اول باید آماده شود و فعلا بر طبق این زمان‌بندی حرکت می‌کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه 1050 مگاوات ظرفیت هر کدام از این نیروگاه ها است که دو تای آن ها 2100 مگاوات می‌شود، اظهار داشت: نیروگاه فعلی نیز 1050 مگاوات و به اندازه همین است که 1000 مگاوات را به صورت عادی تولید می‎کند.
وی با بیان اینکه متوسط نیروگاه اتمی چیزی حدود 5 میلیارد دلار برای هر نیروگاهی هزینه دارد، افزود: نسبت به نیروگاه‌‎های غیراتمی یعنی نیروگاه‌های گازی و فسیلی چیزی حدود 2 تا 3 برابر است اما تفاوتش این است که عمرش خیلی زیاد است که حداقل 60 سال است و 40 سال افزایش می‌یابد که به 100 سال می‌رسد، مصرفش بعد از اینکه به بهره برداری می‌رسد خیلی پایین است.

کمالوندی با بیان اینکه حدود 2 میلیون بشکه نفت در سال باید مصرف کنیم تا بتوانیم برق تولید کنیم، متذکر شد: این 2 میلیون را اگر با قیمت 50 دلار نیز حساب کنیم، حدود 100 میلیون دلار می‌شود، این در حالی است که قیمت نفت پایین است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی  با بیان اینکه چیزی حدود 50 میلیون دلار حداکثر 60 میلیون دلار سوخت مصرف می‌‎شود، گفت: این میزان حدودا نصف قیمت می‌شود حال اگر بتوانید سوخت تولید کنید، قیمت پایین تر می‌شود و پس بنابرین به لحاظ اقتصادی در بلند مدت جواب می‌دهد.
وی به لحاظ محیط زیست ساخت این نیروگاه‌ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: هرکدام از این نیروگاه ها حدود 7 میلیون تن آلاینده را تولید نمی‌کند که این موضوع، در حفظ محیط زیست نقش موثری دارد.

کمالوندی با بیان اینکه در بلند مدت به لحاظ اقتصادی به نفع ماست، متذکر شد: این اقدام به لحاظ تکنولوژی تمیز و برای محیط زیست خوب است، اما باید توجه داشت که برنامه‌ای بلند مدت و هزینه‌بر است و باید متکی بر نیروی داخلی باشد و اگر متکی به نیروی داخلی نباشد به لحاظ ایمنی ضریبش بالا نیست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اگر فوکوشیما به جای ژاپنی‌ها، خارجی‌ها در آن کار می‌کردند شاید، در حادثه اول این کار را ترک می‌کردند و می‌رفتند ولی نیروگاهی که متکی به نیروی داخلی باشد از لحاظ ایمنی هم در سطح بالایی قرار دارد.
وی با بیان اینکه تخصص و زمینه‌های محیط زیستی ما هم ایجاب می کند که این کار را انجام دهیم و خوشبختانه همه این ویژگی‌ها را داریم، افزود: حتی اگر بخواهیم سوخت تولید کنیم، توانایی آن را داریم و در حال برنامه ریزی هستیم.

کمالوندی با بیان اینکه تخصص، غنی سازی و امکانات کافی را داریم و هر کشوری که هر کدام از این‌ها را نداشته باشد ممکن است دلیل نداشته باشد به سمت نیروگاه هسته‌ای برود، گفت: ولی کشور ما دلایل بسیار زیادی دارد که به سمت ساخت نیروگاه هسته‌ای برود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه برای دولتمردان ممکن است سخت باشد که یک دفعه پول زیادی را برای این کار اختصاص دهند و به همین دلیل اگر بشود از فاینسانس و وام های خارجی استفاده کرد، بهتر است، گفت: در این زمینه داریم فکر می کنیم که تعداد را افزایسش دهیم و برسیم به 20 هزار مگاواتی که مورد نظر مجلس بوده، که باید فکری به حالی تامین اعتبارش کنیم و با اعتبارات معمولی نمی توانیم این کار را انجام دهیم.
 
 
کلمات کلیدی : راکتور اراک+نیروگاه هسته ای+کمالوندی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.