نظر منتشر شده
۲۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 165038
به مناسبت 8 شوال؛ روز جهانی بقیع
جنت البقیع؛ به روایت تاریخ و تصاویر
بخش فرهنگی الف، 5 شهریور 91
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۴۹
هشت شوال سال ۱۳۴۴ هجری قمری یادآور حمله وحشبانه وهابیون کوردل به سركردگی عبدالعزيز بن سعود به جنت البقیع و تخریب قبور ائمه بقيع است. در این روز شوم علاوه بر گنبد وبارگاه نبوی (ص)، بارگاه امام حسن مجتبی(ع)، امام سجاد(ع)، امام محمد باقر(ع) و امام جعفر صادق(ع) نيز ويران شد.
وهابیون به همين مقدار بسنده نكرده و ضريح فولادی ائمه بقيع را كه در اصفهان ساخته شده بود و روی قبور حضرات معصومين امام مجتبی(ع)، امام سجاد(ع)، امام باقر(ع) و امام صادق(ع) قرار داشت را از جا در آورده و با خود بردند.
علاوه بر ويرانی قبور امامان شيعه، مزار عبدالله بن عبدالمطلب(ع) و آمنه(س)، پدر و مادر پيامبر(ص)، عباس(ع) عموی پيامبر(ص) و اسماعيل از فرزندان امام جعفر صادق(ع) نيز به‌ طوركامل ويران شد.پیشینهٔ بقیع به دوران قبل از اسلام می‌رسد ولی بعد از هجرت مسلمانان به مدینه، اولین قبرستانی است که به دستور پیامبر خدا و به‌دست مسلمانان صدر اسلام سامان گرفت و تنها قبرستان مسلمانان بوده است.

بقیع هم‌اینک مدفن ۴ امام شیعه، حسن بن علی المجتبی(ع)، علی بن الحسین السجاد(ع)، محمد بن علی الباقر(ع) و جعفر بن محمد الصادق(ع) است. همچنین قبر چند تن از همسران پیامبر و نیز عباس عموی پیامبر و فاطمه بنت اسد، مادر امام علی (ع)،‌ ام البنین، مادر ابوالفضل العباس(س) و برخی دیگر از بزرگان اسلام در این گورستان قرار دارد.

تخریب بناها در بقیع، در راستای حرکتی از سوی جریان وهابیت در عربستان سعودی برای زدودن ابنیهٔ تاریخی از کلیهٔ اماکن زیارتی بود. تا آن زمان بر روی مقبرهٔ پیشوایان و سایر بزرگان اسلام که در مدینه مدفون بودند گنبد‌ها و بناهایی قرار داشت. پس از تسلط وهابیان بر مدینه آن‌ها ضمن تخریب قبور آثاری که بر روی قبور قرار داشت را نیز از بین بردند.
نگاهی به خاطرات مستر همفر جاسوس انگلیسی که در سالهای پایانی حکومت عثمانی در منطقه خاورمیانه مأمور بوده و نقش اساسی را در شکل گیری حکومت آل سعود بر عهده داشته، بیانگر نقشه های شوم استعمار پیر در این رابطه و اجرای کور اوامر آنان توسط وهابیون آن روزگار است. برای اطلاع بیشتر در این باره به کتاب "خاطرات مستر همفر" مراجعه شود.در بخشی از این کتاب که مربوط به ملاقات مستر همفری با رییسش درباره مأموریت شیخ محمد عبدالوهاب است می خوانیم: "من با اين خبر گويا ميخواستم از شادماني پروازکنم. به دبيرکل گفتم: اکنون من چه کنم؟ از
شيخ چه بخواهم؟ و از کجا آغاز نمايم؟ دبيرکل گفت: وزارت برنامه دقيقي دارد که شيخ بايد آن را انجام دهد؛ آن برنامه اين است:
١ تكفير همه مسلمانان و روا دانستن کشتار آنان.
ستاندن اموالشان، بر باد دادن ناموسشان، فروش آنها در بازار برده فروشان و روا دانستن آنكه مردان مسلمان به عنوان غلام و زنانشان به عنوان کنيز به خدمت گرفته شوند.
٢ ويران کردن کعبه.
با اين دست آويز که اين بنا از باقيمانده های بت پرستی است و جلوگيری از انجام حج و تشويق قبايل به قتل و غارت حجّاج.
٣ تلاش براي سرپيچی از فرمان خليفه.
تشويق به جنگ با او و گردآوردن سربازان برای نبرد. جنگ با بزرگان حجاز، برای کاهش نفوذ آنان با هر وسيله ممكن نيز ضروری است.
٤ ويران کردن گنبدها، ضريح ها، مكانهای مقدس مسلمانان در مكّه، مدينه و ديگر شهرها.
به دست آويز شرك و بت پرستی، همچنين لكه دار کردن شخصيّت پيامبر محمّد صلي الله عليه و آله و سلم و جانشينانش و مردان بزرگ اسلام تاجايي که امكان دارد.
٥ گسترش هرج و مرج و تروريسم در کشورهای اسلامی.
٦ انتشار قرآنی تحريف شده که بر اساس حديث ها در آن فزوني وکاستي ايجاد شده باشد."

البته در بخشی دیگر از همین کتاب همفری می نویسد: "شيخ به من قول داد که هر شش بخش برنامه را انجام خواهد داد؛ وی گفت البتّه اکنون تنها
برخي از آنها را ميتوانم انجام دهم و اين کار را هم کرد. شيخ بعيد ميدانست که بتواند پس از دست يافتن به کعبه آن را ويران کند؛ زيرا دست آويز اينكه آنجا مرکز بت پرستي بوده است، مورد پذيرش مردم نبود؛ همچنين بعيد ميدانست که بتواند قرآن تازه ای درست کند. او از حاکمان مكّه و استانبول به سختی هراسان بود. وی مي گفت: اگر ما سخني در اين دو مورد بگوييم آنان لشكريانی به سوی ما گسيل خواهند کرد که ما توانايی دفاع در برابر آنها
را نخواهيم داشت. من عذر او را پذيرفتم زيرا همچنان که شيخ مي گفت زمينه آماده نبود.

این حرکت وهابیون اعتراضات گسترده‌ای را در جوامع مسلمان و خصوصا ایران برانگیخت.

هم‌زمان با انتشار اخبار هجوم وهابی‌ها به مدینة‌النبی و تخریب آثار تاریخی اسلامی، سید اشرف‌الدین گیلانی معروف به «نسیم شمال» (محبوب‌ترین و معروف‌ترین شاعر ملی عهد انقلاب مشروطه) شعری در رثای این واقعه سرود. به نقل از وبلاگ " بهشت بقیع " بخشی از این شعر بدین شرح در روزنامهٔ «نسیم شمال» منتشر شده است:

همت کنید راجع به مدینه طیب

از برای رفع دشمن سر بسر همت کنید
ای مسلمانان وهابی را همه لعنت کنید

از وهابی شاخ لعنت سبز شد در کوهسار
مذهب شمر از وهابی شد دوباره آشکار

هر مسلمانی شد از ظلم وهابی بی قرار
باز داغ کربلا را تازه کرده روزگار

از جفا‌های وهابی گشته دل‌ها داغدار
ای مسلمانان برای دفع او همت کنید

این جسارت در مدینه کس ندیده تا کنون
گشت اندر مسجد و محراب جاری جوی خون

بارگاه حمزه شد از توپ ظلم سرنگون
طالع اهل مدینه سر بسر شد واژگون

زان جسارت مرد و زن هم کشته شد از حد فزون
ای مسلمانان برای دفع او همت کنید

از برای خویش دشمن از خدا پروا نه کرد (نکرد)
باز همچون بت پرستان یاد از بتخانه کرد

خویش را از بهر دنیا غرق در افسانه کرد
مسجد پاک رسول الله را ویرانه کرد

ای مسلمانان برای دفع او همت کنید
از وهابی در جهان منسوخ شد نام یزید

چونکه یک ملیان (میلیون) یزید بی‌حیا گشته پدید
از برای شیعه حال کربلا گشته جدید

همچو ظلمی را کسی هرگز ندید و نه شنید

***

بیشتر قبور بقیع تا پیش از نفوذ تفکر وهابی در عربستان، دارای گنبد و ضریح آهنین، مسی یا نقره‏ای بوده که عموماً در ایران و به خصوص در شهر اصفهان تولید شده بودند و کتیبه‏ها و سنگ نوشته‏هایی نیز در کنار اغلب قبور مطهر وجود داشته که نام و نشان صاحب قبر بر آن ثبت بوده است.

تصاویر زیر، مجموعه‌ٔ قدیمی‌ترین یادگارهای موجود از این قطعهٔ تاریخی است.


حصار قدیمی مدینة النبی؛ در دوردست، بنای حرم بقیع دیده می‌شود.
***
نکته قابل ذکر آنکه اين اولين حمله آل سعود به مدينه نبود. آنان در سال ۱۲۲۱ هجري نيز يک بار ديگر به مدينه هجوم برده ، پس از يک سال و نيم محاصره توانسته بودند آن شهر را تصزف کنند و پس از تصرف اقدام به غارت اشياي گرانبهاي حرم پيامبر – صلي الله عليه و آله و سلم – و تخريب و غارت قبرستان بقيع نمودند .
و اين نيز نخستين حمله آنان به مقدسات اسلامي نبود . صلاح الدين مختار نويسنده و مورخ وهابي در کتاب "تاريخ المملکة العربية السعودية کما عرفت" بخشي از افتخارات وهابيت در حمله به کربلاي معلي را چنين شرح مي‏دهد:
در سال ۱۲۱۶ اميرسعود در رأس نيروهاي بسياري از مردم نجد و حبوب و حجاز و تهامه و نواحي ديگر به قصد عراق حرکت نمود و در ماه ذي القعده به شهر کربلا رسيد و آن را محاصره کرد . سپاه مذکور باروي شهر را خراب کردند و به زور وارد شهر شدند . بيشتر مردم را در کوچه و بازار و خانه ها به قتل رسانيدند و نزديک ظهر با اموال و غنائم فراوان از شهر خارج شدند ، سپس در محلي به نام ابيض گرد آمدند. خمس اموال را خود سعود برداشت و بقيه را به هر پياده يک سهم و به هر سوار دو سهم قسمت کرد. (چون به نظر آنها جنگ با کفار بود!).
«عثمان بن بشر» از ديگر مورخان وهابي درباره حمله به كربلا چنين مي نويسد: "… گنبد روي قبر (يعني قبر امام حسين عليه السلام) را ويران ساختند و صندوق روي قبر را كه زمرد و ياقوت و جواهرات ديگر در آن نشانده بودند، برگرفتند و آنچه در شهر از مال و سلاح و لباس و فرش و طلا و نقره و قرآن هاي نفيس و جز آن‌ها يافتند، غارت كردند و نزديك ظهر از شهر بيرون رفتند در حالي كه قريب به ۲۰۰۰ تن از اهالي كربلا را كشته بودند."
جالب اين جاست كه مورخ مزبور نام كتاب خود را "عنوان المجد في تاريخ نجد" گذاشته و از اين وقايع به عنوان نشانه‌هاي مجد و شكوه و عظمت وهابيت ياد كرده است!
اما اين فقط شيعيان و اماكن مقدسه آن‌ها نبودند كه وهابيان آثار مجد و شكوه خود را در آن به نمايش گذاشته‌اند، مكه مكرمه و طائف نيز از حملات آنان در امام نماند. «جميل صدقي زهاوي» در خصوص فتح طائف مي نويسد: "طفل شيرخواره را بر روي سينه مادرس سر بريدند، جمعي را كه مشغول فراگيري قرآن بودند كشتند، چون در خانه‌ها كسي باقي نماند، به دكان‌ها و مساجد رفتند و هر كس بود، حتي گروهي را كه در حال ركوع و سجود بودند، كشتند. كتاب‌ها را كه در ميان آن‌ها تعدادي مصحف شريف و نسخه‌هايي از صحيح بخاري و مسلم و ديگر كتب فقه و حديث بود، در كوچه و بازارافكندند و آنها را پيمال كردند."
 
United States
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۴:۵۹:۴۸
لعنت خدا و تمامی عزیزانش از اولین تا آخرین بر ظالمان به دین و حق باد... (930322) (moderator16)
 
بنده خداوندیگانه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۵:۳۹:۲۴
خدا لعنت کند تمام کسانی را که به پیامبر خاتم(ص)وخاندان با عظمت ایشان ظلم نموده و یا اهانتی روا داشتند
اللهم عجل لولیک الفرج/صلوات (930362) (moderator16)
 
مهدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۶ ۰۱:۵۳:۲۶
تويي كه با اين نظر مخالفت كردي برات متاسفم (930885) (moderator16)
 
ابوالحسن-ع
United States
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۵:۴۶:۳۷
رابطه مستقیمی بین محمد عبدالوهاب وانگلستان وجود ندارد.ولی انگستان هرجا منافع اش باشدوبرای حاکمیت خود کاری بتواند انجام دهد کوتا نمی آید. هرچند انگستان مذاکراتی باحسن شریف بزرگ خاندان آل سعود داشته است.
و رابطه محمد آل سعودریئس قبله آ ل سعود ومحمد عبدالوهاب رابطه تنگاتنگی بوده است ودر 90 سا ل قبل چین روزی 8 شوال فرقه ضاله وهابیت تحت رهبری محمد عبدالوهاب وقبله محمد آل سعودی به تخریب قبور اهل بیت(ع) اقدام نموده است.و همه ما شیعیان رامتاثر نموده است
چرا این کا را انجام داده اند خلاصه آن بشرح ذیل است
فرقه وهابیت بر اساس دو هدف یکی ظاهری و دیگری باطنی تشکیل شده است. در هدف ظاهری وهابیت عبارت است:از اخلاص در توحید و جنگ با شرک و بت پرستی،ولی در هدف باطنی و پنهان کشتار مسلمانان و افروختن آتش فتنه و جنگ در بین آنها که از نظر فکری قائم به سه اصل است.
1- اصل اول:اصل اطاعت مطلق از ولی امر است. براساس آموزه های دینی آل سعود ولی امر دیروز انگلیس و امروز امپریالیسم جهانی امریکاست و براین اساس طالبان وهابیون بردگان امریکایی به حساب می آیند.
2- اصل دوم: تکفیر مخالفان و قتل آنان است.لذا وهابیون بر اساس راهنمایی های امریکا و صهیونیسم بیشترین توجه خود را به قتل شیعیان و تکفیر آنان متمرکز کرده است و به اختلافات شیعه و سنی دامن می زند.
3- اصل سوم: اصل القاء و بی اعتبار سازی عناصر عقل و اندیشه و جایگزین کردن سلفیه است. در صورتیکه منظور از سلف، صحابه باشد. آنان که هرگز معصوم از خطا نبودند.پس نقش عقل کجاست؟
در خاتمه وهابیت بر اساس آموزه های دینی غلط علمای آل سعود در راستای سیاست های صهیونیسم حرکت می نماید و علمای آنان از فاسدترین خلق خدایند. (930367) (moderator16)
 
محمد
United States
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۶:۳۹:۵۳
ممنون که به فکر هستید
به صدا و سیما هم یاداوری کنید (930436) (moderator16)
 
احمد
Japan
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۶:۵۵:۴۹
آخر چرا ما باید با حکومت عربستان ارتباط داشته باشیم. به نظر من به غیر از حج واجب باید تمام ارتباطات ما با آنها قطع شود. چون آنها بدترین حکومت و خائن ترین جکومت چه از نظر شرعی, چه از نظر ناسیونالیتی هستند.خدا لعنت کند همه آنها را (930450) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۶-۰۷ ۱۳:۱۱:۵۸
آیا آمریکا و انگلیس از دشمنان ما نیستند ؟ آیا تاکنون شده است به کسی بگوئید به خاطر دشمنی این شیاطین به این کشورها سفر نکنید؟ حضور مردم ما در حج هم وظیفه دینی است و هم اهمیت ارتباط با مسلمانان جهان را دارد هرچند که نکات منفی مانند آشغال خریدن حجاج را نیز درپی دارد. حضور ما بر اقدامات آل سعود نیز موثر است و جنبه بازدارنده نیز دارد و ارتباط با مردم حجاز نیز از تبلیغات آل سعود برعلیه شیعیان و ایران نیز میکاهد. (932425) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۷:۱۶:۳۳
قرایتی که حاکم محور است متاسفانه با اندیشه های اموی وارد اسلام شد وامروزه تا انجا پیش رفت که صاحبان این قرایت که حاکم را برتر از خدا وپیامبر می بینند مجوز تخریب وجنایت صادر می کنند لذا از بقیع تا منهتن آدم کشی می کنند لااقل بهتر است زاوایای این تفکر خطرناک را در کشور خودمان بزداییم تا مردم هدایت شوند خطر و هابی ها جدی است (930472) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۷:۴۶:۴۸
بنام خدا

السلام علیکم یا اهل بیت النبوه...

بشکند دستی که ویران کرد این گل خانه را

در عزا بنشاند او ؛ شمع و گل و پروانه را

بشکند دستی که هتک حرمت این خانه کرد

شیعه را سوزاند و خون اندر دل صاحب خانه کرد

سالروز تخریب حرم مطهر ائمه علیهم السلام در بقیع به دست وهابیان

بی رحم و ناجوانمرد و سنگدل تسلیت باد...... (930495) (moderator16)
 
علی
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۲۱:۴۴:۱۱
اینهاییکه منفی زدندصددرصدوارثان همان وهابیهاهستندخدالعنشون کند (930686) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۸:۴۶:۵۴
کتاب مرجع تاریخی معرفی کنید که خود اونها هم قبول دارند. مقاله اتان حس نفرت رو به وهابیون ایجاد می کنه که نیاز به پشتوانه مکتوب تاریخی داره. ما نیاز داریم به داشتن اطلاعات مدون و مستدل. خداوند شر دشمنان رو بخودشون برگردونه، اگر ما هم ارزش وسیله شدن چنین نعمتی رو داشتیم، خداوند یاریمان کند. (930550) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۶-۰۶ ۱۱:۵۱:۰۰
مراجعه کن به کتاب خاطرات مستر همفر(میتونی دانلودش کنی) (931192) (moderator16)
 
United States
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۹:۰۳:۴۷
السلام علیکم یا مختلف الملائکه و ....
انا مدینه العلم و علی بابها .. رستگار کسی شد که به ثقلین توسل جست انهایی که قران را تنها حجت می دانند چه گمراهند و چه سعی بیهوده دارند و چه جدالی برای رفتن به قعر جهنم راه انداختند در حالی که الله اکبر ندا می دهند و از قران ناطق تبری می جویند و محبان اهل بیت را کافر می دانند اینها واقعا والضالین جدید هستند انشائ الله دوران ظلم و تجاوز به شیعه بسر امده و انقلاب ایران راه شناسایی فرهنگ شیعه در برای بشریت هموار ساخته تا دلیل ندانست را برای گمراهی خود نیاورند پس هر کس در این برهه شیعه و فرهنگ شیعه را یاری کند قطعا سعادت دنیا و اخرت را خواهد داشت و انکه با شیعه می جنگد شقی دنیا و اخرت است دیگر دجال جایی برای گمراه کردن مردم نخواهند داشت و قلب بشر اماده ظهور منجی و رستگار کننده بشریت اماده می شود و به پاس زحمات رسول اکرم که در راه دین حنیف سختی کشید بشریت به سا حل نجات رهنمون خواهد شد مصباح هدایت و کشتی نجات با نوری تمام و پوششی سبز چونکه نور خدایی دارد و خود نور است و . سرعت نور دارد پس هیچ مکری بر وی کارگر نمی افتد (930572) (moderator16)
 
United States
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۹:۳۹:۲۰
واقعا این اعراب جاهل سخنان بسیار زیبا و علم غیر بشری ائمه که به زبان عربی است را می خوانند بعد انها را در حد صحابه پایین می آورند فقط به خاطر اینکه خلفای راشدین قلمرو اعراب را گسترش دادند اگر پامبر اکرم وعده فتح ایران و مصر را در قبل از فتح مکه داده پس باید اعراب بدانند که کشور گشاهی اعراب روش ترویج اسلام بود نه برتری قومیت عرب بر اقوام دیگر که فلان خلیفه ان را انجام داده این چیزی است که اکثر اعرابی که با انها صحبت کردم خلیفه دوم را امپراطور بزرگ می دانند که وسعت سرزمین اعراب را از اقیانوس تا خلیج فارس کرده در حالی این وعده الهی حتی اگر طلحه یا هر صحابی دیگری به خلافت می رسید این اتفاق می افتاد و این کشور گشایی به خاطر زرنگی و درایت خلیفه دوم نبوده و بیشتر گمراهی گمراهان استدلال این نکته است که اسلام در زمان خلیفه دوم به اوج قدرت رسید پس باید وی را دوست داشت و الگو جامعه دانست باید علمایی دین تدوین کنند که گسترش دین اسلام و کشور گشاییهای اعراب به خاطر فلان شخص نبوده
ر (930601) (moderator16)
 
رضا
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۲۲:۱۵:۱۱
خدا لعنت آل سعود.این وهابیون بت پرست (930718) (moderator16)
 
شکرگزار
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۲۳:۲۴:۴۲
دین داران مسلمان در زمینه اعتقاد پذیری می باید از داشتن ملاکهای تشخیص دینی که خداوند یکتا خود بنیاد و ساختار آن را به بشر به سادگی ذهن همگان در قرآن معرفی کرده و تشخیص دین نمای پیچیده و بغرنجی که پس از فوت پیامبر اکرم (ص) از تراوشهای ذهن قاصر بشر تا امروز به دین اصیل تحمیل شده است برخوردار باشند و بتوانند با هدایت قرآن و عقل خود را از دامی که شیطان پلید برای به انحراف کشاندن پیروان تمامی ادیان الهی گسترانده است آزاد سازند .
ما بشر مجاز نیستیم جیزی را که دین نگقته و نخواسته است بنام دین به دین تحمیل کنیم و از آن برای دوری و جدایی همکیشان از یکدیگر سوژه تفرقه افکنی و دشمنی بسازیم و تصور کنیم خداوند در این زمینه حساب و کتابی را برای ما باز نخواهد کرد .

باید پیش از فراخوانده شدن به دار فانی تکلیف خود را در زمینه دینداری مشخص سازیم آیا تابع دین خدا و سنت وسیرت پیامبر و امامان هستیم یا پیرو خواسته های نفسانی و رسم و رسوم و عادتهای دلپسند خویشیم ؟! ما باید حتما یک راه را انتخاب کنیم که اگر چنین نکردیم پس از رحلت برای انتخاب هرگز هیچ زمانی را نخواهیم یافت ؟؟؟!!!
قربانی کردن هزاران آیه عقیده ساز قرآنی در راه تأویلهای غیر رسا از چند آیه هرگز با عقل و سرشت خدا دادی انسان جور در نمی آید .
دینی که خداوند آن را ساده و سرشت نشین معرفی کرده است با چنین تاویلهای غیر قابل درک که در مقابل استدلالهای متین عقلی فرو می ریزند هرگز نمی تواند سازگار باشد . فأین تذهبون؟؟؟!!! (930770) (moderator16)
 
مرتضی
۱۳۹۱-۰۶-۰۶ ۰۵:۵۸:۵۸
انشاءله بزودی در کنار بقیع شریف تابلویی خواهیم دید که بر روی ان نوشته:
پروژه احداث بارگاههای مضاجع شریف ایمه س
مجری : حضرت امام عصر (عج)


و امید آنکه حتی قبل از ظهور ایشان موفق به این اقدام شویم ! انشاءله (930925) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۶-۰۶ ۱۰:۲۸:۰۴
دشمن اصلی ما وهابیت عربستان است. جنگ امام زمان هم با وهابیت و یهود است. (931074) (moderator16)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۰۶ ۱۱:۳۱:۰۱
بنام خدا

الهم لعن اول ظالم حق محمد و آل محمد و تابع لهو ذالک ؛ لعنت خدا و رسول خدا (ص) بر همه ظالمین و خصوصا وهابیون کافر آمین یا رب العالمین (931171) (moderator16)
 
ستار
United States
۱۳۹۱-۰۶-۰۷ ۱۳:۰۱:۳۲
انشاء ا... تعالی همین هم خواهد شد (932405) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۶-۰۶ ۲۲:۲۸:۰۷
وقتی که دین به بازیچه ای به دست جاهلان کم خرد تبدیل شود حال و وضع آن به از این نمی شود . باید از طرز دینداری شما به خدا پناه برد . (931904) (moderator16)
 
میثم
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۹:۴۷:۰۳
خداوند بر وهابیون وال صعود لعنت کند ان شا اللاه (3068297) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.