توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 185531
ضرغامی: موسوی می‌خواست یک نفره بیانیه بخواند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۸
رئیس سازمان صدا و سیما در نشستی عنوان کرد: با صراحت می‌گویم که اصلاح‌طلبان مشکلی برای حضور در انتخابات ندارند و من طبق جلسه‌ای که با آنها داشته‌ام، می‌دانم با چند کاندیدا در انتخابات شرکت می‌کنند.

به گزارش مهر، نشست علمی نقد سياست‌های صدا و سيما در قبال گروه‌های اجتماعی عصر روز گذشته سه‌شنبه سوم اردیبهشت با حضور سیدعزت‌الله ضرغامی رئيس سازمان صدا و سيما توسط انجمن علمی ارتباطات دانشگاه تهران در تالار ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی برگزار شد.

ضرغامی در این نشست به ارائه آماری از بیننده‌های رسانه ملی و ماهواره پرداخت و اعلام کرد طبق نظرسنجی سازمان از مخاطبان، ۹۵ درصد از مردم، تلویزیون ایران را می‌بینند.

وی افزود: طبق نظرسنجی موسسه گالوپ ۸۲ درصد از ایرانی‌ها اخبار را از طریق صدا و سیما جویا می‌شوند و نزدیک به ۳۰ درصد هم اخبار را در شبکه‌های ماهواره‌ای رصد می‌کنند.

همه مدیران صدا و سیما باید عقیم باشند!
در ادامه بحث به تاثیر منفی پارازیت‌های ارسالی بر روی شبکه‌های ماهواره‌ای رسید و رئیس سازمان صدا و سیما، این سازمان را در قبال این موضوع بدون مسئولیت خواند و گفت: پارازیت هیچ ربطی به صدا و سیما ندارد و ماهواره‌های ما نیز تنها به عنوان ابزار دریافت و ارسال شبکه‌ها محسوب می‌شوند. موضوع عقیم شدن افراد توسط پارازیت‌ها نیز توسط هیچ نهاد پزشکی تایید نشده است. در واقع اگر ارسال و دریافت سیگنال‌ها مردم را عقیم می‌کند، با این حال همه‌ مدیران صدا و سیما باید عقیم باشند چون در سازمان ما هستند که قدرت سیگنال‌ها ۱۰ برابر بیشتر است.

ضرغامی تصریح کرد: جنگ سخت در حوزه‌ نرم رسانه بسیار مهم است. سیگنال همین شبکه‌های ماهواره‌ای نزدیک به ۱۷ بار شبکه‌های ما را قطع کرد. اینها سند رسوایی غرب است. کسانی که نمی‌توانند سه شبکه ما را تحمل کنند. اینها نشان دهنده موفقیت سه شبکه‌ پرس‌تی‌وی، العالم و هیسپان تی‌وی است.

رئیس سازمان صدا و سیما در ادامه در پاسخ به انتقاداتی درباره انتخابات سال ۸۸، اظهار کرد: ما این مباحث را از طریق قانون اساسی دنبال کردیم. حتی بلافاصله پس از انتخابات، در جلسه‌های مفصلی با موسوی و کروبی صحبت‌هایی درباره حضورشان در تلویزیون داشتم و با آنها ملاقات کردم. آن روز به آنها گفتم که آرا همین است با این حال متاسفانه عده‌ای از فضای ایجاد شده در کشور سوءاستفاده کردند و ضربه زدند.

موسوی می‌خواست یک نفره بیانیه بخواند
وی ادامه داد: آن موقع به موسوی گفتم پس از ۲۰ سال کسی شما را نمی‌شناخت، شما در انتخابات ۸۸ شناخته شدید و ۱۳ میلیون رأی دارید. به او گفتم که با تاکید بر قانون حتما می‌توانید در دوره‌های بعد موفق‌تر باشید. با این حال متاسفانه وی نپذیرفت و گفت زمانی به تلویزیون می‌آید که تنها پشت دوربین باشد و یک‌نفره بیانیه بخواند.

ضرغامی با بیان اینکه ممکن است اصلا یک سال دیگر در صدا و سیما نباشد، یادآور شد: ۹ سال از مدیریت من در سازمان گذشته و نمی‌دانم فردا در صداوسیما هستم یا نه. تجربه رسانه‌ای‌ من در این جنگ رسانه‌ای جهان اسلام و جهان استکبار نشان می‌دهد ما افتخارآفرین هستیم.

اصلاح طلبان مشکلی برای حضور در انتخابات ندارند
رئیس سازمان صدا و سیما همچنین در بخشی از این مراسم به اظهارنظر درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده ریاست جمهوری پرداخت و گفت: با صراحت می‌گویم که اصلاح‌طلبان مشکلی برای حضور در انتخابات ندارند و من طبق جلسه‌ای که با آنها داشته‌ام، می‌دانم با چند کاندیدا در انتخابات شرکت می‌کنند. مقام معظم رهبری هم هیچ مخالفتی با حضور آن‌ها ندارد و نظرشان مخالفت نیست. اما باید در نظر داشته باشیم فاصله‌گذاری بین اصلاح‌طلبان با کسانی که قانون اساسی و نظام را قبول ندارند، لازم است.

ضرغامی در ادامه به نکته‌ای درباره پخش فیلم‌های سینمایی از تلویزیون ایران اشاره و اعلام کرد حتی اگر سالانه ۱۰۰ فیلم سینمایی تولید و اکران شود هم بیشتر از ۱۰ فیلم نمی‌توانند از تلویزیون پخش شوند.

سانسور نه پالایش
وی همچنین به سوالاتی درباره رضایت مردم از تلویزیون و دشواری حقظ این خط رضایت اشاره کرد و گفت: برخی افراد جامعه معتقدند خانم‌ها نباید در تلویزیون خبر بگویند. اشخاص دیگری هم معتقدند صدا و سیما باید از این باز‌تر شود یا مثلا برخی خواستار عدم پخش منبر‌ها و مداحی‌ها در تلویزیون‌ هستند درحالی‌ که این برنامه‌ها دارای ۲۰ درصد مخاطب در تلویزیون هستند.

رئیس سازمان صدا و سیما همچنین تعبیر پالایش را جایگزین واژه سانسور کرد و حذفیات "یه حبه قند" یا "اخراجی‌ها" یا عدم پخش سخنان یک سخنران را پالایش دانست. بخشی دیگری از این نشست به طرح این پرسش اختصاص داشت که صدا و سیما چطور با مسئولان کشور هماهنگ می‌شود تا زودتر خبرهای مهم و استراتژیک را اعلام کنند، وی تصریح کرد: در این زمینه باید نظرات و آرای مسئولان را داشته باشیم. اتفاقا خود من این درگیری را دارم که چرا مسئولان مراحل کار را زود هماهنگ نمی‌کنند و اخبار مهم دچار تاخیر می‌شوند.
 
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته