نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 436136
پروژه ساخت سد ایلیسو ترکیه چه پیامدهایی برای ایران خواهد داشت؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۹
با توجه به مرزی بودن سد ایلیسو در جنوب شرق ترکیه و احداث آن بر روی رود دجله که به خاک عراق و ایران سرازیر می‌شود، این موضوع برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش تسنیم، «سد ایلیسو»، یکی از سدهای بزرگ در حال احداث در ترکیه است که ساخت آن از سال 2006 شروع شد و در سال 2019 به پایان خواهد رسید.

با توجه به مرزی بودن این سد در جنوب شرق ترکیه و احداث آن بر روی رود دجله که به خاک عراق سرازیر می‌شود و محیط زیست کشور ایران را نیز به خود وابسته کرده، این موضوع برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهمیت دجله برای ایران
دجله مستقیماً از ترکیه وارد عراق می‌شود و عراق را آبیاری می‌کند و سرانجام به تالاب هورالعظیم می‌رسد. اگر سد ایلیسو بر روی دجله ساخته شود، این کار از ورود 56 درصد منابع آب دجله به خاک عراق جلوگیری می‌کند که در نتیجه باید منتظر مرگ قریب الوقوع تالاب هورالعظیم و یک فاجعه بزرگ زیست محیطی در ایران بود.

اگر سد ایلیسو ترکیه (ظرفیت 3 برابر سد کرخه) ساخته شود کل کشور درگیر ریزگرد خواهد شد.

در سال 1992 دولت ترکیه سد بزرگ آتاتورک را افتتاح کرد که نزدیک به 50 میلیارد متر مکعب گنجایش دارد که این میزان از گنجایش 650 سدی که ما در کشور ساخته‌ایم بیشتر گنجایش دارد و سبب تشدید ریزگردها در ایران شد.
 
کلمات کلیدی : بحران زیست محیطی، آب، بحران آب
 
عبدالله
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۴:۲۵:۵۵
راه کارش چیست؟ چه باید کرد؟ فعلا که ترکیه با قلدري هر کاری بخواهد میکند. افغانستان هم که آب را به روی هامون بسته است و کاری از دستمان بر نمی آید. چرا چهل سال پیش شهامت این گستاخی ها را نداشتند ؟ (4121895) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۶:۲۹:۴۶
موضوع بسيار مهمي براي كشور است. (4122120) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۶:۳۸:۰۵
از ارتفاعات غرب کشور بخصوص ایلام به دشتهای سوزان بیحاصل شرق عراق رودخانه های فصلی و سیلابی می رود. اینها در مرز کشور، کانال از شمال به حنوب بزند و به هور الهویزه و هور العظیم انتقال بدهد این سلاب ها را. (4122134) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۶:۴۴:۲۳
بیست و پنج سال پیش سد آتاتورک پدر آیران را درآورد و هیچ مسئولی نفهمید و حالا بعد از سالها مسئولین دیر تر از مردم فهمیدند (4122142) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۹:۵۸:۱۷
اگر سد ایلیسو ترکیه (ظرفیت 3 برابر سد کرخه) ساخته شود کل کشور درگیر ریزگرد خواهد شد. (4122518) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۲۷:۴۹
اقدام فوری برای منافع کشورانجام دهیدمثل رودهیرمندنشودکه زاهدان و....راخشک کرددلتان برای کشوربسوزد (4122580) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۳:۱۶:۱۳
خیلی هم مسئولین ما زورشون به اونها میرسه ! (4122817) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۳:۵۹:۴۷
شکایت کنید اینطور که نمی شود (4122853) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۵:۱۰:۵۷
اینطوری که داره پیش میره تا یکی دوسال دیگه ترکیه هم دچار جنگ داخلی کامل میشه و تمام پروژه هاش میخوابه . (4122946) (alef-11)
 
fekr
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۲۰:۲۲:۳۴
سلام دوست عزيز لطفا اين نامه را امضا كنيد و براى ١٠ نفر از دوستان دلسوزتون بفرستيد... موضوع خيلى مهم و جديه، سازمان محيط زيست ايرانم تاييد كرده
سد ايليسو تركيه ميشناسيد؟ سد بسيار بزرگى كه در حال ساخت هست و با اتمام آن خشك سالى بزرگى در سوريه و عراق و ايران به وجود مياد... آيا میدانید که کمپین نجات دریاچه ارومیه بیش از یک‌میلیون هفتصد هزار رای آورد و باعث شد نهضتی جهانی برای نجات این دریاچه با بودجه های چند هزار میلیاردی شکل بگیرد ولی کمپین امضای رسمی نجات هورالعظیم تاکنون کمتر ٥٠ هزار رای آورده ؟
آیا این عدم حمایت و همکاری بیانگر این نیست که هر چه بر سر ما میاید حقمان هست؟
میدانید که دبیر کل سازمان ملل با تعداد زیادی از وزرای مرتبط با محیط زیست کشور های پیشرفته در تیر ماه مهمان ایران هستند؟
میدانید این امضاها پشتیبانی بزرگی برای مذاکرات واخذ امتیازات برای مسئولین ذیربط خواهد بود و می توانند سد سازی ها را در ترکیه متوقف کنند؟
لطفاً به سایت زیر رفته و متن را با یک‌کار ساده نوشتن ایمیل_ نام _ شهر امضا کرده و هر کدام از شما دوستان‌ روشنفکرحداقل از ۵۰ نفر دیگر بخواهید که در ابن سایت اعلام مخالفت با سد سازی های ترکیه را امضا کنند و آنها نیز این کمپین را معرفی و فعال کنند.
متشکرم
‏http://www.change.org/p/mr-ant%C3%B3nio-guterres-secretary-general-of-the-united-nations-safeguarding-hoor-al-azim-lagoon (4458796) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.