توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483936
آمریکا در بازی تحریم تنها ماند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۷
آمریکایی‌ها بار دیگر به نظام تحریم متوسل شدند و به فاصله‌ چندساعت روسیه و کوبا را برای چندمین بار تحریم کردند، اما این‌بار با پشت کردن اروپایی‌ها به آمریکا، کاخ سفید در توسل به ابزار تحریم تنها مانده است.مجلس سناي آمريكا روز پنجشنبه با تصويب طرحي روسيه را به‌خاطر مداخله در انتخابات رياست‌جمهوري اين كشور و نقش مسكو در بحران اوكراين و سوريه هدف يك سري تحريم‌هاي جديد قرار داد.


به گزارش همشهری، تحريم‌هاي مسكو به‌عنوان متمم طرح تحريم‌هاي ايران مورد مذاكره و تصويب قرار گرفت كه تحريم بخش انرژي روسيه بخش عمده آن است. براساس اين مصوبه، شركت‌هايي كه در طرح‌هاي انرژي روسيه سرمايه‌گذاري كنند مجازات خواهند شد.

تحريم‌هاي جديد آمريكا عليه روسيه اتفاق تازه‌اي نيست. 3سال پيش با بالا گرفتن تنش ميان مسكو و غرب در بحران اوكراين، اروپايي‌ها و آمريكايي‌ها كنار هم قرار گرفتند و روس‌ها را تحريم كردند. اين بار، اما دوستان آمريكا در آن‌سوي آتلانتيك، اين كشور را تنها گذاشته‌اند. نخستين صداي اعتراض از آلمان بلند شد كه اين روزها قدرتمندترين كشور قاره سبز است. آنگلا مركل، صدراعظم اين كشور كه در نبود باراك اوباما اكنون از او به‌عنوان رهبر جهان ليبرال نام برده مي‌شود در بيانيه‌اي مشترك با صدراعظم اتريش، كريستين‌كرن اقدام آمريكا را «عجيب» خواند و گفت:‌

به گزارش همشهری، اين تحريم‌ها نبايد اجرايي شود؛ ما تحريم‌هايي كه به منافع كشورهاي ثالث آسيب برساند را قبول نداريم. برگيته تسيپريس، وزير اقتصاد آلمان نيز آمريكا را سرزنش كرد كه چرا «رويكرد مشترك» با اتحاديه اروپا در زمينه تحريم روسيه را كنار گذاشته و بدون هماهنگي با اروپايي‌ها دست به تحريم مسكو زده است. اين نخستين بار است كه اروپايي‌ها در تحريم‌هاي بين‌المللي آمريكايي‌ها را تنها مي‌گذارند.

اما ماجرا از اين قرار است كه اروپايي‌ها به گاز روسيه احتياج مبرم دارند و تحريم‌هاي جديد آمريكا مي‌تواند امنيت تأمين گاز كشورهاي اروپايي را به خطر بيندازد. تحريم‌هاي آمريكا شركت‌هاي بزرگ اروپايي ازجمله شل هلند، او‌ام‌وي اتريش و باسف آلمان را كه در پروژه خط لوله گاز روسيه به آلمان حضور دارند تحت‌تأثير قرار خواهد داد.

از اين رو، سخنگوي مركل اين تحريم را خلاف حقوق بين‌الملل خوانده و وزراي خارجه آلمان و اتريش هم در بيانيه مشتركي، گفتند كه موضوع تأمين نياز اروپا به انرژي موضوعي است كه مربوط به كشورهاي اروپايي است و آمريكا نمي‌تواند در اين زمينه تصميم‌گيري كند. وزير اقتصاد آلمان حتي پا را فراتر گذاشت و تهديد كرد درصورت اجرايي شدن اين تحريم‌ها، آلمان هم مجبور است در مقابل به اقدامات عملي دست بزند.

آمريكا-كوبا؛ بازگشت به عقب
باراك اوباما، رئيس‌جمهور پيشين آمريكا، بارها توافق هسته‌اي با ايران و ازسرگيري روابط آمريكا با كوبا را دو ميراث مهم رياست‌جمهوري 8ساله‌اش عنوان كرده است؛ دو ميراثي كه دونالد ترامپ در تمام يك‌سال فعاليت انتخاباتي‌اش عليه‌شان موضع گرفت و قول داد آنها را لغو كند. روز جمعه ترامپ به بخشي از وعده‌هايش عمل كرد و در جمع مخالفان دولت كوبا در ميامي اعلام كرد كه توافق «يك‌طرفه» دولت قبل با كوبا را لغو مي‌كند. ترامپ گفت:

«از همين الان اين توافق را لغو شده اعلام مي‌كنم.»باراك اوباما طي سال‌هاي 2014و 2015، به 6دهه تنش ميان دوطرف پايان داد و با لغو تحريم‌هاي كوبا و بازگشايي سفارت آمريكا در هاوانا، دوره جديدي از روابط دو كشور را آغاز كرد. 3سال تلاش دولت اوباما اكنون با دستور ترامپ به نقطه صفر بازگشته است. بر اين اساس، رفت‌وآمد مسافر ميان دو كشور بار ديگر با محدوديت‌هاي گسترده روبه‌رو شده، مبادلات تجاري بازرگانان آمريكايي با طرف كوبايي متوقف مي‌شود و شركت‌ها از سرمايه‌گذاري در كوبا منع خواهند شد.

دونالد ترامپ ضمن اعلام تصميمش براي بازگرداندن تحريم‌هاي كوبا گفت كه سفارت آمريكا در هاوانا همچنان باز خواهد ماند. ترامپ تغيير در سياست‌ آمريكا در قبال كوبا را بر مبناي معادلات حقوق بشري دانست و گفت توافق با «دولت بي‌رحم كوبا» اشتباه بوده است.

دولت كوبا در واكنش، اقدام آمريكا را «بازگشت به روش‌هاي تهديدآميز گذشته» خواند و گفت كه آمريكا خود در موقعيتي قرار ندارد كه به اين كشور درس حقوق بشر بدهد. دولت‌هاي ونزوئلا و بوليوي نيز كه از متحدان نزديك كوبا به شمار مي‌روند اقدام آمريكا را محكوم كردند. مكزيك نيز خواستار لغو تصميم دونالد ترامپ براي جلوگيري از بروز تنش در منطقه شد.
 
کلمات کلیدی : تحریم، ترامپ، روسیه، کوبا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.