توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 353930
ایران شکایت از روسیه بر سر اس‌۳۰۰ را پس می‌گیرد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۹
یک مقام ایرانی روز دوشنبه در گفت‌وگو با رسانه روسی اسپوتنیک عنوان کرده شکایت تهران از مسکو بر سر پرونده تحویل دفاع موشکی اس ۳۰۰، پس گرفته خواهد شد.

به گزارش فارس، رسانه روسی «اسپوتنیک» از قول یک مقام ایرانی مدعی شده، موضوع شکایت ایران از روسیه بر سر تحویل اس ۳۰۰، بعد از اقدام مسکو در تحویل اولین محموله این سامانه دفاع موشکی به تهران، نیازمند طی روال‌های خاصی است که به زودی انجام خواهد شد.

حسین سبحانی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با اسپوتنیک بیان اینکه روسیه به تعهداتش در تحویل سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ عمل کرده عنوان کرد که ایران بعد از طی روال‌های لازم در دادگاه بین‌المللی لاهه شکایتش از روسیه در ارتباط با این پرونده را پس خواهد گرفت.

وی گفت: «می‌توانیم بگوییم که این پرونده در مرحله تعلیق است و لغو آن به انجام اقدامات معینی نیاز دارد که ایران باید آن را در دادگاه لاهه انجام دهد، اما بخش اصلی این شکایت بعد از آنکه ایران اولین بسته سامانه‌های دفاع موشکی را دریافت کرد، کاملاً حل و فصل شده است.»

ایران و روسیه در سال ۲۰۰۷ قراردادی برای تحویل دست‌کم ۵ سامانه دفاع هوایی اس - ۳۰۰ به طرف ایرانی امضا کردند اما مسکو در سال ۲۰۱۰ با این بهانه که فروش این سامانه‌ها ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است از تحویل آن به تهران امتناع کرد.

وزارت دفاع ایران به دنبال این تصمیم مسکو، از طرف روسی به دادگاه بین المللی شکایت کرده و خواستار دریافت غرامتی معادل ۴ میلیارد دلار شده بود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه روز ۲۴ فروردین با صدور حکمی، ممنوعیت خودخوانده تحویل این سامانه دفاعی به ایران را لغو کرد. با این حال، مسکو تاکنون تاریخ مشخصی برای تحویل این سامانه مشخص نکرده است.

مسکو چند هفته پیش، این سامانه را تحویل ایران داد.
 
کلمات کلیدی : اس-۳۰۰+روسیه+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.