توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478239
10 بار قصاص مجازات عامل قتل‌عام فهرج
بخش حوادث الف، 11 خرداد 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۶
عامل قتل‌عام ‌فهرج که هشت زن و دو مرد را به قتل رسانده ‌بود، با تصمیم قضات دادگاه کیفری استان کرمان به ١٠ بار قصاص محکوم شد.

به گزارش روزنامه شرق، اواخر سال گذشته مأموران پلیس استان کرمان باخبر شدند در روستای فهرج، از توابع این شهر، قتل‌عامی صورت گرفته‌ است. دقایقی بعد مأموران خود را به محل رسانده و با اجساد غرق در خون چند زن و کودک و مرد روبه‌رو شدند. در همان دقایق اولیه مشخص شد عامل قتل داماد خانواده بوده و به‌دلیل اختلافاتی که با همسرش داشته‌، دست به این قتل‌عام زده و اعضای خانواده همسرش و میهمانانی را که در خانه بودند به قتل رسانده‌ است. او بعد از به‌رگباربستن اعضای خانواده از محل متواری شده و خود را پنهان کرده‌ بود. در تحقیقات پلیسی‌ای که انجام گرفت مشخص شد، متهم چندی قبل با دخترخاله‌اش ازدواج کرده و به دلیل اختلافاتی که با هم داشتند همسرش تصمیم به جدایی گرفته‌ و متهم نیز برای انتقام‌گیری دست به این قتل‌عام زده‌ است.

یافته‌های بعدی مأموران نشان داد متهم فردی سابقه‌دار است که پیش از این به اتهام شرارت و ایراد ضرب‌وجرح بازداشت شده‌ و از اشرار معروف منطقه بوده‌ است. همچنین مشخص شد پدر متهم نیز فردی سابقه‌دار بوده ‌است که دو همسر داشته و بعد از ازدواج با زن دیگری در جنوب ایران، بیشتر به آن منطقه رفت‌وآمد داشته ‌است و چند فرزند نیز در آنجا دارد. پدر متهم به خاطر حمل و قاچاق مواد مخدر از سوی مأموران بازداشت شده و سپس در یک درگیری مسلحانه به قتل رسیده ‌بود. متهم نیز بدون پدر بزرگ شده ‌است. زمانی که او به سن جوانی رسیده‌، از دخترخاله‌اش خواستگاری کرده و آنها به عقد هم درآمده‌اند، اما به دلیل رفتارهای خارج از عرف و غیراخلاقی‌ای که متهم داشته، همسرش تصمیم به جدایی از او گرفته و بعد از مطرح‌کردن پرونده طلاق در خانه پدرش زندگی می‌کرده‌ است. 

متهم زمانی که از بازگرداندن همسرش ناامید شده به خانه خاله‌اش رفته و اعضای خانواده را به رگبار بسته ‌است. او زمانی دست به این جنایت زده که خاله‌اش (مادر همسرش) به دلیل عمل جراحی‌ای که انجام داده، در خانه بستری بوده و همسایه‌ها و اقوام برای دیدار او به خانه‌اش رفت‌وآمد می‌کردند و متهم از این موضوع مطلع بوده‌ است. با توجه به مدارک به‌دست‌آمده، مأموران امنیتی منطقه، تحقیقات خود را آغاز و بعد از چند روز متهم را که قصد خروج از کشور داشت و در جایی خود را مخفی کرده ‌بود شناسایی کردند. زمانی که مأموران برای دستگیری این جوان اقدام کردند، او یک‌بار دیگر اقدام به تیراندازی و درگیری با مأموران کرد، اما در نهایت مجبور به تسلیم شد. متهم بعد از بازداشت، به قتل‌ها اعتراف کرد و گفت: قبلا هم گفته ‌بودم که اعضای خانواده رقیه، همسرم، را خواهم کشت. آنها با حمایت از رقیه باعث شدند که او از من درخواست طلاق کند. من هم برای انتقام‌گیری به آنجا رفته ‌بودم و پدر، مادر، دو خواهر، برادر و خواهرزاده‌های رقیه و دو زن دیگر را که در آنجا بودند به قتل رساندم.  بعد از اعترافات متهم و گفته‌های شاهدان، با توجه به اینکه خشونت در قتل بسیار بالا بوده و متهم به اعتراف خودش وقتی که دیده خواهرزاده هفت‌ساله همسرش از ترس زیر تخت مخفی شده‌ است، او را بیرون کشیده و به قتل رسانده ‌است.

بازپرس متهم را برای معاینه پزشکی به پزشکی‌قانونی معرفی کرد و متخصصان او را سالم تشخیص دادند. با تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست، پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان کرمان فرستاده‌ شد و متهم پای میز محاکمه رفت. بعد از اینکه نماینده دادستان کیفرخواست را خواند و اولیای‌دم در جایگاه حاضر شده و خواستار صدور حکم قصاص شدند، متهم در جایگاه قرار گرفت و در برابر اتهام ١٠ فقره قتل و درگیری مسلحانه از خود دفاع کرد. با پایان جلسه رسیدگی، هیئت قضات وارد شور شدند و در مهلت قانونی رأی دادگاه صادر شد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان درخصوص این حکم گفت: متهم (ش. ن) بابت ارتکاب قتل عمد، به ١٠ فقره قصاص نفس از نوع حلق‌آویز بر چوبه ‌دار محکوم شده است.  یدالله موحد به میزان گفت: به‌زودی حکم به محکوم‌علیه ابلاغ می‌شود و قابل اعتراض در دیوان‌عالی کشور است و پس از قطعیت در دیوان‌عالی کشور، حکم به مرحله اجرا درخواهد آمد.  نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان درخصوص نحوه اجرای حکم نیز گفت: قاعدتا در زمان اجرای حکم و بنا به شرایط زمانی و مکانی، تصمیم درخصوص اجرای حکم؛ چه در ملأعام یا در محل زندان با جلب نظر دادگاه گرفته خواهد شد. وی با بیان اینکه علت و انگیزه اصلی این حادثه اختلافات خانوادگی بوده است، عنوان کرد: طبق نظریه پزشکی‌قانونی درخصوص وضعیت روحی و روانی، متهم در حین ارتکاب جرم فاقد اختلال روانی تشخیص داده شده است. وی گفت: دادگاه مستندا به مواد قانونی، رأی به محکومیت متهم موصوف بابت ارتکاب قتل عمد به ١٠ فقره قصاص نفس داده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: بابت جنبه عمومی بزه جرح عمدی نیز متهم به تحمل پنج سال حبس تعزیری درجه پنج و بابت بزه خرید و نگهداری غیرمجاز سلاح و مهمات جنگی علاوه بر ضبط سلاح و مهمات مکشوفه به تحمل پنج سال حبس تعزیری درجه پنج محکوم شده است.
 
کلمات کلیدی : قتل+قتل‌عام ‌فهرج+دادگاه کیفری +قصاص +محکومیت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.