توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 328235
نگاهی به آخرین آمار فروش غول‌های دنیای موبایل
بخش دانش و فناوری الف، 10 بهمن94
سال نوی میلادی همواره لحظات خوشحال کننده ای برای سازندگان اسمارت فون ها به ارمغان می آورد، چرا که بسیاری با نونوار کردن موبایل خود یا هدیه دادن یک تلفن همراه به دوستان و آشنایان، سال نو را شروع می کنند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۹
سال نوی میلادی همواره لحظات خوشحال کننده ای برای سازندگان اسمارت فون ها به ارمغان می آورد، چرا که بسیاری با نونوار کردن موبایل خود یا هدیه دادن یک تلفن همراه به دوستان و آشنایان، سال نو را شروع می کنند. حال آمار فروش سازندگان اسمارت فون ها منتشر شده که خبر از موفقیت شرکت های چینی می دهد. در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

صنف داده جهانی که به اختصار IDC شناخته می شود خبر از به فروش رفتن ۳۹۹.۵ میلیون اسمارت فون در فصل آخر سال ۲۰۱۴ می دهد که نسبت به همین بازه زمانی در پارسال (۳۷۷.۸) رشدی ۵.۷ درصدی را تجربه کرده است. به طور کلی، سال ۲۰۱۵ با به فروش رسیدن ۱۴۳۲.۹ میلیون اسمارت فون رکوردی جدید به ثبت رسانده که نسبت به ۲۰۱۴ با ۱۳۰۱.۷ دستگاه فروخته شده رشد ۱۰.۱ درصدی داشته است.

Melissa Chau، مدیر پیشین بخش تحقیقات IDC می گوید :

 معمولا بحث های بازار تلفن های هوشمند بازار منحصر به سامسونگ و اپل می شوند؛ اما هوآوی حضور قدرتمندی در سال ۲۰۱۵ خصوصا سه ماهه پایانی آن داشته و به برند جهانی معتبری تبدیل شده است. درحالی که بیشتر کمپانی ها فروش موفقی در بازار چین ندارند،هوآوی فرصت را دریابیده و محصولاتش فروش بالایی را در چین تجربه می کنند. این شرکت چینی حالا در رتبه سوم پس از سامسونگ و اپل قرار گرفته است.

اپل در فصل آخر سال گذشته میلادی با فروختن ۷۴.۸ میلیون آیفون، بهترین فروش فصلی خود را تجربه کرده که نسبت به سال گذشته با ۷۴.۵ میلیون دستگاه، رشد یک درصدی داشته است. همچنین فروش کلی سال کوپرتینویی ها ۱۶.۲% نسبت به سال گذشته با ۱۴.۸% پیشرفت به خود دیده است. حضور در بازار چین نیز به افزایش آمار فروش اپل کمک کرده و با رشد ۱۸ درصدی همراه بوده که نیمی از آن ها برای بار اول صاحب آیفون شده اند. هند در میان بازار کشورهای بریکس (BRICS :  برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) که قدرت های نوظهور اقتصادی دنیا را تشکل می دهند، با رشد ۷۶ درصدی خود در فروش آیفونریا، سایر کشورهای این دسته را پشت سر می گذارد. شایان ذکر است اپل از فروش هر آیفون با استفاده از کانال های ارتباطی غیررسمی نظیر ایران نیز ۶۹۱ دلار به جیب می زند که نسبت به گذشته با ۶۸۷ دلار، رشد جزئی را به خود دیده است.  Anthony Scarsella، مدیر بخش تحقیقات IDC اذعان دارد :

اپل با اسمارت فون های رده بالا و مرغوب خود با وجود تعداد کم عرضه، فروشی بسیار خوب دارد و رقبا را به راحتی از دور رقابت حذف می کند. رکورد جدید اپل نشان گر علاقه وافر مشتری به آپدیت کردن سخت افزار و نرم افزار آیفون خود است. گسترش هرچه بیشتر اپل پی، کارایی بهتر و تکنولوژی فورس تاچ که با نام ۳D Touch شناخته می شود مشخصا نقش به سزایی در افزایش ترغیب مشتری و در نتیجه فروش بالاتر آیفون داشته اند.

اما رقابت زمانی برای کوپرتینویی ها سخت می شود که بازارهایی مانند ایالات متحده، اروپا و چین با گوشی های میان رده زیبا رویی که قیمت گزاف آیفون را ندارند پر شود.سامسونگ با سری A و هوآوی با برند Honor، رقیبان سرسختی برای یکدیگر محسوب می شوند. مطمئنا در ادامه سال جاری، شاهد عرضه گوشی های بیشتری در این دسته خواهیم بود.

نهایتا در صدر، سامسونگ برای چندمین سال جا خوش کرده و با ۸۵.۶ میلیون گلکسی فروخته شده و رشد ۱۴ درصدی نسبت به سال قبل، تمامی رقبا را پس می زند. کره ای ها ۲۰۱۵ را با به فروش رساندن ۳۲۴.۸ میلیون اسمارت فون به پایان رسانده اند که نسبت به ۲۰۱۴ با ۳۱۸.۲ میلیون دستگاه، رشد ضعیف ۲.۱ درصدی را به خود دیده است.

بد نیست نگاهی به انتهای جذول نیز داشته باشیم؛ جایی که لنوو و شیائومی در مقام چهارم و پنجم قرار گرفته اند. لنوو پس از ادغام با موتورولا، روند نام گذاری محصولات خود را تغییر داد. رقابت برای لنوو مشکل است، زیرا در سرزمین مادری هوآوی مجال خودنمایی به کسی نمی دهد. تا کنون لنوو به معرفی موبایل های پایین رده قناعت می کرد اما حالا، پس از تصاحب موتورولا به نظر می رسد قصد افزایش فروش محصولاتش را در بازار موبایل های میان رده یا حتی گوشی های پرچمدار high-end بازار دارد.

شیائومی نیزدیگر شرکت چینی این رده بندی است که ۹۰ درصد محصولات خود را در سرزمین مادری عرضه می کند. بیشتر فروش محصولات شیائومی مربوط به سری Redmi این شرکت است.

در آخر، باید به رتبه تعجب برانگیز LG اشاره کرد که بدترین فروش خود را میان غول های تکنولوژی در سال ۲۰۱۵ تجربه کرده و سعی در جبران اشتباهات گذشته خود با پرچمدار جدیدش دارد.

پنج کمپانی برتر ۲۰۱۵ در زمینه میزان فروش موبایل و درصد تصاحب بازار در فصل آخر ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ (واحدها به میلیون هستند)
کمپانی سازنده میزان فروش سه ماهه پایانی ۲۰۱۵ درصد تصاحب بازار سه ماهه پایانی ۲۰۱۵ میزان فروش سه ماهه پایانی ۲۰۱۴ درصد تصاحب بازار سه ماهه پایانی ۲۰۱۴ رشد سالانه
۱.سامسونگ ۸۵.۶ ۲۱.۴% ۷۵.۱ ۱۹.۹% ۱۴.۰%
۲. اپل ۷۴.۸ ۱۸.۷% ۷۴.۵ ۱۹.۷% ۰.۴%
۳. هواوی ۳۲.۴ ۸.۱% ۲۳.۶ ۶.۳% ۳۷.۰%
۴. لنوو ۲۰.۲ ۵.۱% ۱۴.۱ ۳.۷% ۴۳.۶%
۵. شیائومی ۱۸.۲ ۴.۶% ۱۶.۵ ۴.۴% ۱۰.۰%
سایر ۱۶۸.۳ ۴۲.۱% ۱۷۴.۰ ۴۶.۱% -۳.۳%
مجموع ۳۹۹.۵ ۱۰۰.۰% ۳۷۷.۸ ۱۰۰.۰% ۵..۷%
لنوو + موتورولا ۲۰.۲ ۸.۱% ۲۴.۷ ۶.۵% -۱۸.۱%
منبع: IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker, January 27, 2016

 

پنج کمپانی برتر ۲۰۱۵ در زمینه میزان فروش موبایل و درصد تصاحب بازار در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۴ (واحدها به میلیون هستند)
کمپانی سازنده میزان فروش ۲۰۱۵ درصد تصاحب بازار ۲۰۱۵ میزان فروش ۲۰۱۴ درصد تصاحب بازار ۲۰۱۴ رشد سالانه
۱. سامسونگ ۳۲۴.۸ ۲۲.۷% ۳۱۸.۲ ۲۴.۴% ۲.۱%
۲. اپل ۲۳۱.۵ ۱۶.۲% ۱۹۲.۷ ۱۴.۸% ۲۰.۲%
۳. هواوی ۱۰۶.۶ ۷.۴% ۷۳.۸ ۵.۷% ۴۴.۳%
۴. لنوو ۷۴.۰ ۵.۲% ۵۹.۴ ۴.۶% ۲۴.۵%
۵. شیائومی ۷۰.۸ ۴.۹% ۵۷.۷ ۴.۴% ۲۲.۸%
سایر ۶۲۵.۲ ۴۳.۶% ۵۹۹.۹ ۴۶.۱% ۴.۲%
مجموع ۱,۴۳۲.۹ ۱۰۰.۰% ۱,۳۰۱.۷ ۱۰۰.۰% ۱۰.۱%
لنوو + موتورولا ۷۳.۹ ۵.۱۶% ۹۳.۷ ۷.۲۰% -۲۱.۱%
۱۳۹۵/۰۳/۰۳ ۰۹:۰۵
 
 
کلمات کلیدی : دانش و فناوری-دنیای موبایل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.