نظر منتشر شده
۱۷۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 321935
تکرار خودزنی تاریخی در برخورد ایران با عربستان
دکتر یاسر سبحانی؛ 13 دی 94
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۵
باز هم اختلاف با یک کشور خارجی ، باز هم هیجان و باز هم خود زنی بزرگ. واکنش داخلی به اعدام شیخ نمر روحانی عربستانی اگر چه حق ما و هر یک از شیعیان است ولی باید به چگونگی آن بیشتر اندیشید. اندیشه موجب می شود تا واکنش ها به تیری معکوس برای خودمان تبدیل نشود.

نوشتار پیش رو در پی تحلیل واقع گرایانه و نه احساسی از رفتارهای احساسی و هیجانی در کشورمان پس از اعدام شیخ نمر می باشد. این نوشتار ضمن محکومیت اعدام این روحانی شیعه، به نقد رفتار های مخرب منافع ملی و دینی به نام تعصب و غیرت در بخش های زیر می پردازد.

الف ) فایده این کار چیست؟

یک نشان از عاقلانه بودن امور انجام شده وجود علتی غایی برای آن است . از فاعلان و حامیان احتمالی آن که با آب و تاب هیجانات صورت گرفته در رسانه ها را در بوغ می کنند این سوال پرسیده می شود که این کار چه فایده ای خواهد داشت؟ تسخیر یک سفارتخانه چه چیزی به ایران اضافه خواهد کرد؟ چه چیزی به تشیع اضافه خواهد کرد و چه چیزی بر شیخ نمر و اهدافش اضافه خواهد نمود؟ آیا این کار غیر از نشاندن آتش غضب عده ای معدود در برابر سفارت و فروکش کردن هیجان تشجیع شده در یک تجمع گروهی خیر و فایده ای در بر خواهد داشت؟

ب ) تخریب وحشتناک وجهه ایران / ایران در ردیف داعش و طالبان

اینگونه رفتارها به شدت وجهه ایران و ایرانی را در جهان تخریب می کند. همگان بر این نتیجه استوار خواهند شد که ایرانی ها بدیهی ترین حقوق بین الملل را به رسمیت نمی شناسند و گویی در بربریت زندگی می کنند. در این رفتار ما در کنار افراد و گروههایی همچون داعش ، طالبان و شورشیان لیبی در دوران هرج مرج این کشورها قرار می گیریم چرا که چنین رفتارهایی تنها از این گروهها سر می زند.

ج ) تکمیل پازل هسته ای/ ایران حق ندارد حتی حقوق صلح آمیز هسته ای داشته باشد

چنین رفتاری به شدت این ایده را در جهان تقویت خواهد کرد که ایرانی ها یک استثنا باید باشند. این افراد که چنین امور بدیهی را در هنگامه اختلاف با یک کشور و برهه عصبانیت رعایت نمی کنند آیا اگر توانمندی هسته ای داشته باشند در مواقع مشابه خود را مجاز به تولید بمب هسته ای و استفاده از آن نخواهند دانست؟ اگر این افراد قدرت را در ایران به دست بگیرند چه بلایی سر جهان و کشورهای مخالفشان خواهد آمد؟ در این رویکرد ایران به مانند کودکی است که حق ندارد حتی برای میوه خوردن چاقو در دست بگیرد چون غیر قابل اعتماد است . چاقو را باید از دست او گرفت ولی می توان چاقو را به یک کشور عاقل یعنی آن چند کشور و حتی اسرائیل داد چون آنها والدینی هستند که چاقو را تنها در موارد ضرور و کاربردی مورد استفاده قرار خواهند داد.

آیا این را می خواهیم؟ آیا چنین رفتارهایی این موضوع رادر جهان بر کرسی مشروعیت ننشانده؟ آیا خود نیستیم که رفتار دوگانه دیگران را با خودمان جامعه عمل و مشروعیت بین المللی می پوشانیم؟

د ) رفتار آینده کشورها چگونه خواهد بود؟ / ایران غیر قابل اعتماد است

این سوال مطرح می شود که با این اعمال کشورهای دیگر چه فکری خواهند کرد؟آیا می توانند اطمینان کنند در رابطه با کشوری که ممکن است حالا در هر موضوعی روزی با او به اختلاف بخورند؟ آیا وقتی به اختلاف خوردند باید آبرویشان و خاکشان مورد بی احترامی قرار گیرد؟ آیا رابطه با این کشور که به انسانی عصبانی و غیر قابل پیش بینی و نامقید به آداب اجتماعی است فایده ای دارد برای کشورها؟

ر ) دنیا علیه ایران / وقتی بدهکار طلبکار خواهد شد

بدیهی است که هیچ کشوری برای ما کف نخواهد زد. چرا که تایید این کار یعنی ایجاد هرج و مرج در جهان . آیا این است فایده این کار که ما محکوم جهانی شویم و عربستان قاتل محق جلوه کند؟ آیا با این کار حواس جهان از این اقدام جنایتکارانه و جنگ فرقه ای منحرف نشده و ما را بدهکار و عربستان را طلبکار نخواهد کرد؟

س ) عربستان بسیار بهتر از عراق جهان را بر علیه ایران بسیج خواهد کرد

هیچ کس یادش نرفته تنهایی ما را در جنگ. غیر از سوریه و لیبی و گاهی چین تقریبا تمامی کشورهای جهان بر علیه ایران بودند و برخی نیز ساکت . این نتیجه تلاشهای عراق بود. آیا انکار می کنیم که عربستان قدرت بسیج بسیار بالاتری از عراق آن روز دارد؟ پول و لابی عربی و حالت رهبر گونه در میان اعراب ایران را در برابر تمامی جهان قرار خواهد داد. مخصوصا وقتی که با چنین اعمالی دلیل هم به دست عربستان بدهیم. عربستان که در موضوع یمن و سوریه دلیلی هم نداشت اینگونه دهان همه را بست. در این موارد چه خواهد کرد؟

ص ) اقدامی ناجوانمردانه

از تمام معایب این موضوع که بگذریم نمی توان از ناجوانمردانه بود آن گذشت. اگر اقدام عربستان جنایت بوده آیا تاوان آن را باید کارمندان سفارت عربستان در ایران بدهند؟ اگر کودکی دچار وحشت شود چه کسی جواب آن را خواهد داد؟ اگر کسی برایش اتفاقی بیفتد چه می شود؟ آیا می توان به جرم بلخ گردن کسی را در شوشتر زد؟ آیا این کار اسلامی که هیچ اصلا با هیچ عرف جوانمردانه ای همخوانی دارد؟

ط ) نیروهای امنیتی کجا بودند؟ / وزارت خارجه چه می کند؟

باید توجه داشت که اقدام هیجانی و احساس حق بودن مجوز هر کاری را به ما نمی دهد. اگر مردمی دچار هیچان شده اند چرا نیروی های امنیتی اینگونه عمل می کند؟ نیروهای امنیتی اگر مسئول حفاظت از مکانهای دیپلماتیک هستند و با دیپلماتهای ما سرو کار دارند و ارتباط چرا اینگونه عمل می شود؟ وزارت خارجه چرا این رفتار ها را پیش بنی نمی کند؟ نیروی امنیتی کجا است؟

نتیجه

این رفتارها هر چه باشد و با هر دلیلی هیچ فایده ای برای ایران و تشیع و اسلام و هر چه که می خواهیم ندارد. این رفتار بازی در زمین رقیب است . نباید اجازه داد عده ای هیجانی رفتارهایی را مرتکب شوند که تاوان آن را میلیونها ایرانی و در سالهای طولانی بدهند. افرادی که به دلیل هیجان مشخص نیست روزی و سالی دگر از آن سوی بام بیفتند و با اعلان اشتباه ما را به عرصه ای دیگر بکشانند. باید هوشیار بود و عاقل و در چنین مواردی پیش بینی لازم را داشت.
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۵:۴۹:۳۵
تحلیل نویسنده کاملا درست است (3436443) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۵:۵۳:۱۰
چرا برخورد نیروی انتظامی در محافظت از برخی سفارتخانه ها انقدر ضعیف است؟ آیا عمدی در کار است؟ آیا در محافظت از سفارت روسیه و چین هم به همین صورت عمل خواهد شد؟ (3436456) (alef-13)
 
صاحب
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۵:۵۴:۱۲
دوستان ، چرا اينقدر يك طرفه به قاضي مي رويد؟
اين وظيفه مسئولين ارشد دولت است كه با گرفتن مواضع مناسب و درخور توجه در اين دست مسائل، هيجان هاي جوانان انقلابي را كنترل كنند، نه اين كه در خواب زمستاني فرو روند .
مثلا چه اشكال داشت جناب وزير محترم خارجه.، با اعلام بيانيه با لحن خشن و يا احضار سفير عربستان و حتي تهديد به اخراج شان ، خود پيش قدم شوند .
متاسفانه در اين مواقع نمي دانم چه اتفاقي مي افتد كه مصلحت انديش مي شوند... (3436464) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۲۲:۲۷:۱۶
قبل از حمله به سفارت سفير به وزارت خارجه فرا خواندم شد. اما أيا شما مي فرماييد كه پس از حمله سفير بار ديگر فرا خوانده شود!!!! (3445956) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۵:۵۹:۴۸
ﺑﺎ ﺑﺮﻗﺮﺍﺭﻯ ﺭﺍﺑﻂﻪ ﺳﺎﻟﻢ و ﻣﻨﻂﻘﻰ ﺑﺎ ﺍﻣﺮﻳﻜﺎ ﺍﻳﻦ ﺩﺳﺖ ﺩﺳﺖ ﺣﻤﻠﺎﺕ ﺑﻪ ﺳﻔﺎﺭﺕ ﺟﻠﺎﺩﺍﻥ ﺳﻌﻮﺩﻯ ﻭﺍﺟﺐ و ﻟﺎﺯﻡ ﻫﺴﺖ. (3436492) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۰۱:۳۷
در کوران جنگ سرد هم که آمریکا و شوروی هزاران موشک اتمی خودشونو به سمت همدیگه نشونه رفته بودن به سفارتخونه های هم کاری نداشتن با اینکه خبره ترین جاسوسان KGB و CIA در این مکانها مشغول به کار بودن . اما متاسفانه ما با این اقدامات بدوی خودمون داریم نشون میدیم که دچار هرج و مرج ساختاری هستیم و افراد خودسر در لایه های حکومتی کشور براحتی میتونن جای مقامات عالی کشور تصمیم گیری کنن و حتی اجرا هم کنن و سایر نهادها هم کاری ازشون بر نمیاد (3436504) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۰۲:۰۱
در همه جای دنیا در اطراف سفارت ها این اتفاقات می افتد اما به داخل سفارت کشیده نمی شود؛ کار بسیار اشتباهی بود اما زیاد هم نباید شلوغ کرد؛ تحمل هم حد و اندازه دارد؛ (3436505) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۰۴:۵۸
اصل موضوع اینه که :
منافع عده ای در تشنج و هیجان کاذب خلاصه میشه (3436520) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۱۱:۰۱
با کمال تاسف گفت سخنان روز اول جابرانصاری سخنگوی وزارت خارجه که عربستان را تهدید به انتقام کرده بود هم کاملا غیر دیپلماتیک و تند و مضر بود و باورش سخت است اقای ظریف چنین فردی را انتخاب کرده باشد ، سخنگو یا کاملا ناشی است و یا عامدانه آن سخن را گفته است که در هر حال ناشایست بود (3437882) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۵۰:۳۶
این بیان حکیمانه حضرت امام خمینی(ره) در تاریخ 2 فروردین 1368 است که «... امروز خدا ما را مسئول کرده است. نباید غفلت نمود. امروز با جمود و سکون باید مبارزه کرد و شور و حال حرکت انقلاب را پا برجا داشت. من باز می‌گویم همه مسئولان نظام ومردم ایران باید بدانند که غرب و شرق تا شما را از هویت اسلامی‌تان- به خیال خودشان- بیرون نبرند، آرام نخواهند نشست. نه از ارتباط با متجاوزان خشنود شوید و نه از قطع ارتباط با آنان رنجور، همیشه با بصیرت و با چشمانی باز به دشمنان خیره شوید و آنان را آرام نگذارید که اگر لحظه‌ای آرام گذارید، لحظه‌ای آرامتان نمی‌گذارند.» (3437972) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۱:۱۸:۳۹
نتایچ تاکنون :
1- فراموش شدن اعدام شیخ نمر
2- تبدیل شدن این آتش سوزی به خبر اول اکثر خبرگزاریها بدون ذکر علل
3- قطع روابط عربستان با ایران . (3438038) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۱۵:۰۳
دقیقا همینه برای عده ای دین و اسلام و معنای زندگی و هویتشان در ایجاد تنش و درگیری معنا و خلاصه می شود و در صورت عادی شدن شرایط احساس بی هویتی می کنند (3438268) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۲۳:۰۵
کسی اطلاع داره اونهایی رو که در جریان حمله به سفارت انگلیس بازداشت کردند کی محاکمه شدند و چه مجازاتی رو براشون در نظر گرفتند؟ فکر می کنید اینهایی رو که الان بازداشت کردن محاکمه کنند؟ فکر می کنید مردم نمی دونند این اتفاقات از کجا خط می گیره؟ (3438287) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۴۴:۵۵
دولت تدبیر اگر خیلی تدبیر داشت، یه محدوده رو برا اعتراض مشخص می کرد مجوز می داد و خشم مقدس مردم رو مدیریت می کرد!نه اینکه بعد از اینکه قضیه تمام شده به فکر افتاده مکان تجمع تعیین کنه. دولت همیشه عقب تر از مردمه! (3438360) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۲۱:۲۳:۲۰
آره بعد این حضرات معترض هم می رفتن فقط همونجا اعتراض می کردن! داداش مثل این که نمی شناسی این جماعت رو؟ (3445862) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۲۱:۲۷:۳۲
شما برید 24 ساعت دم در سفارت بایستید و شعار بدید اگه کسی اعتراض کرد، میگن داخل نشید چیزی پرتاب نکنید. (3445868) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۲۲:۳۴:۲۵
ظاهرا مجوز براي مكاني دورتر از سفارت بوده كه حمله كنندگان بدون مجوز به آنجا مي روند. در ضمن معناي خشم مقدس چيست؟ امام علي هنگام كشتن فردي كه اب دهان بر روي ايشان انداخته بود صبر كرد تا خشم نداشته باشد. عمل مومن بر أساس عقلانيت است نه خشم. امام كاظم فرو خورنده خشم بود. پس احساسات غير شرعي خود را مقدس جلوه ندهيد. (3445970) (alef-13)
 
تئومان
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۰:۲۷:۴۰
با تشکر از سایت الف
در ابتدا عرض کنم که ورود به هر سفارتی و با هر نیتی خلاف قواعد بین المللی و غیر عقلانی و مستلزم پرداخت هزینه است . این از این .
این مقاله پر بود از شعار و مرام دولت تدبیر و امید مبنی بر ترس و عافیت طلبی
و موارد دیگر که جای این مقال نیست .
دوست عزیز به موارد زیر عنایت فرمایید:
داعش دست پرورده کیست؟
شهدای حرم برای چه شهید میشوند؟
امثال زکزاکی برای چه زندانی هستند؟
مگر معلمان ما در امارت منتظر حبس نیستند؟
دیپلماسی لبخند چه کرد؟
جنگ یمن ،از راه رسیدن تحریمها یکی پس از دیگری .پرداخت پولهای هنگفت به
شرورهای منطقه سیستان برای ایجاد نا امنی
آیا ما واقعا دنبال جنگ هستیم ؟
آیا ما برترین نخبه ها و دانشمندان هسته ای انها را ترور کردیم که جای خالی این دانشمندان چنان خالی است که بعد از چند ماه از رسمی شدن طرح مشترک اقدام که زمین تا آسمان با برنامه اقدام مشترک تفاوت دارد، هنوز کسی را نداریم که برایمان برآورد و تحلیل کند که بعد از 25 سال وضعیت هسته ای دنیا چگونه است و ما با بیش از 120 میلیون جمعیت و البته بیشتر صنعتی شدن حال و روز
صنعت کاریگاتوری هسته ای مان چه طور است ؟
در عوض دیپلماسی لبخند در روزی که افسر اطلاعاتی عربستان در رابطه با بمب گذاری سفارت ایران در بیروت و شهید شدن رایزن فرهنگی مان دستگیر میشود در فرودگاه بیروت خواستار بالاترین حد تعامل با عربستان می شود.
تجاوز به دو نوجوان معصوم در فرودگاه جده را یادتان هست ؟کشتن 500 زائر در حرم امن الهی و حال خانواده انان از نا امیدی عدم پیگیری این خونهای به ناحق ریخته شده.
آیا عربستان توطئه نفتی را که ثروت ملی ما را از هر بشکه 120 دلار به 30 دلار
رساند رهبری نمی کند
نه اقا جان ما دنبال جنگ نیستیم ولی اگر این خشم و نفرت مردم به سوی درست هدایت نشود و دولت نتواند جوابگوی خشم ملی باشد این نفرت سرازیر
میشود
این نتیجه دیپلماسی لبخند است .و این رسم روزگار است که اگر بترسی و کوتاه بیایی وقتی دشمن گلویت را گرفت تازه اول راه است. مانده هنوز
والسلام. درضمن روح برجام دیروز به من گفت : من دیگه کم اوردم اسم بعضی ا که میاد هیبتم می لرزه (3439103) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۲۲:۳۶:۱۱
منفي (3445975) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۰:۵۵:۱۴
اگر دیپلماسی دولت درست بود یک چنین اتفاقی نمی افتاد.

به قول کامنت پایینی از ماست که بر ماست (3439262) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۳:۰۵:۲۴
لطفا یک نفر بگوید که ملت ایران چگونه می تواند از این افراد خود سر شکایت کند. چون اینگونه رفتارها منافع ملی را به خطر می اندازد و نیروهای انتظامی وظیفه مقابله با اینگونه رفتار ها را داشتند. چگونه است که این افراد خود سر همیشه به راحتی از دیوار یک سفارت بالا می روند و کسی جلو دارشان نیست . خوب نیروی ویژ برای مقابله با آنها اعزام می کردند. (3439983) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۴:۲۲:۲۶
عربستان با این کارش در همه زمینه ها رودست زد
منا
فرودگاه جده
یمن
بحرین
سوریه
شهید مظلوم شیخ نمر
وحالا هم اخراج سفیر ما به بهانه اتش زدن یک ساختمان خالی (3440482) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۲۲:۳۷:۴۵
اين ساختمان خالي ملك انها بود. اگر يكي خانه خالي شما را ارتش بزند از او شكايت نمي كنيد؟ منطق شما إحساسي است. (3445979) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۰۵:۴۲
بسيار زيبا.
از ماست كه بر ماست. (3436523) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۶:۱۷:۳۸
بنده با حمله به سفارت و آتش زدن آن و... مخالفم و معتقدم همان تجمع و اعتراض(حتی با شعارهای تند و حرارت زیاد) کافی و البته لازم است اما این بخش از نوشته نویسنده متن خیلی عجیب است:

"چاقو را باید از دست او گرفت ولی می توان چاقو را به یک کشور عاقل یعنی آن چند کشور و حتی اسرائیل داد چون آنها والدینی هستند که چاقو را تنها در موارد ضرور و کاربردی مورد استفاده قرار خواهند داد"

الآن عربستان که این همه جنایت میکند در یمن و غیره عاقل است؟! اسرائیل با این همه جنایات عاقل است؟! شما میگید چون اینها را عاقل و دانا و مدافع حقوق بشر تبلیغ میکنن و ما را دیوانه پس ما نباید هیچ اقدامی که به اونها بربخوره انجام بدیم ؟! بسیاری از مشکلات امروزمان ناشی از همین دیدگاه است. (3438206) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۲۲:۴۰:۵۵
مغلطه كرديد. يك ظالم مي تواند عاقل باشد و از فرصتها استفاده كند. ما فرصتي براي محكوم كردن عربستان داشتيم كه با عصبانيت غير منطقي از دست داديم. و عربستان تهديد را به فرصت تبديل كرد. (3445987) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۰۸:۴۲
مقصر اصلی این حوادث اتفاقا خود دولت است " وقتی دولتی ها در مقابل گستاخی نوکر امریکا ( ال سعود ) و کشتار منا و تجاوز جده " مدام دیپلماسی لوس لبخند را در پیش میگیرند " مردم هم صبرشان به سر میاید . از پیام رییس جمهور به نظر می اید دولت بدش نمیاید تا با بزرگنمایی این حادثه " اصل اعدام شیخ نمر و انتظار مردم در واکنش دولت به ان " به حاشیه رانده شود . (3436532) (alef-13)
 
سجاد
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۵۱:۰۶
حالت خوبه؟؟ (3437975) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۱:۱۰:۱۷
اینو نگین چی بگین....اون موقع که امام هم بود به سفارت انگلیس حمله شد،تقصیر کی بود؟ (3438023) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۶:۰۳:۵۰
برو بابا . چکار کنه دولت ؟ حمله کنه عربستان...
دیگه بیتشر از اینکه توی سوریه دارن می کنن می خوان چکار کنن (3438198) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۶:۰۵:۲۷
ببین برادر من می گم با تلفنای سفارت عربستان عکس یادگاری بگیریم حله؟ به نظرت الان مشت محکم رو زدیم؟ (3438200) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۴۴:۲۳
بسیار متاسفم برای شما (3438356) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۴۸:۰۵
این اقایونی که ریختن در سفلرت اگه خیلی مردن برن سوریه عملیات شهادت طلبانه انجام بدن والا حمله به یه مکانی که از نظر همه قوانین دنیا در پناه شما هستند. نهایت بزدلی و نامردی است (3438370) (alef-13)
 
میلاد
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۸:۲۶:۱۶
واقعا فکر میکنی این اقدامات کار مردمه؟!!!!!!!!!
همه اینا کار یه عده تندرو شناخته شده هست... (3438563) (alef-3)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۸:۳۰:۵۲
از این به بعد هر دولتی کج بهت نگه کرد بریزید تو سفارت خونش و آتیشش بزنید. از مردم هم مایه نذار که خودت می دونی اقلیتی بیش نیستی!!! (3438586) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۸:۴۶:۰۷
زمانی که همین دوستان به سفارت انگلستان هجوم بردند، چه؟ آیا آن زمان هم دیپلماسی خنده وجود داشت!!!!!! (3438657) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۱:۴۸:۰۷
بله مقصر دولتی است که از تامین امنیت مردم عادی عاجز است. نتوانسته به وعده هایش در مورد اجرای قانون عمل کند مجوز کنسرت یم دهد چهارتا اوباش می ایند بهم می زنند هیچی. به لاریجانی کفش و مهر پرت می کنند هیچی. با اجر می خواهند توی سر مطهری بکویند هیچی. مدام سخنرانی ها را به اشوب می کشند هیچی. دولتی عاجز و پرحرف. (3439558) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۶:۱۳:۲۵
چراتمام حرکات ابلهانه عده معدودی رابه مردم نسبت میدهید؟کدام مردم؟مردم درنمازهای جمعه ودرراهپیمایی های اعترای رسمی شرکت میکنند وحرف خودرامیزنند ونیازی به وکیل ندارند.این عده قلیل که برخیشان درعکس های گرفته شده بدنبال تخریب وسرقت اموال سفارتخانه بودند هرگزازمردم نیستند.چه بس خودعربستان وسرویسهای جاسوسی چنین حرکاتی را سازماندهی میکنند برای مظلوم نمایی واجماع اعراب .امروز چند کشورعربی درروابطشان باتهران تجدیدنظرکرده یا بطورکامل آنراقطع کرده اند.این گمانه پیش گفته راتقویت میکند. (3441076) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۱۴:۴۰
خودزنی نیست . بی هویتی است . ما عضو سازمان ملل هستیم و قوانین این سازمان رو امضا کردیم و موظفیم به این قوانین پایبند باشیم . ورود عده زیادی آشوب طلب و قانون شکن به سفارت عربستان بدون دخالت پلیس و در حضور پلیس نشان دهنده بی مسوولیتی و قانون شکنی کل مجموعه حاکمیتی کشور ماست نسبت به تعهدات قانونی که داره . ما با این عملکرد سخیف به شدت خودمون رو در عرصه جهانی خوار و بی منزلت و پست و بی مسوولیت و اعتماد ناپذیر و هرج و مرج طلب جلوه دادیم . (3436558) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۵۱:۰۲
این بیان حکیمانه حضرت امام خمینی(ره) در تاریخ 2 فروردین 1368 است که «... امروز خدا ما را مسئول کرده است. نباید غفلت نمود. امروز با جمود و سکون باید مبارزه کرد و شور و حال حرکت انقلاب را پا برجا داشت. من باز می‌گویم همه مسئولان نظام ومردم ایران باید بدانند که غرب و شرق تا شما را از هویت اسلامی‌تان- به خیال خودشان- بیرون نبرند، آرام نخواهند نشست. نه از ارتباط با متجاوزان خشنود شوید و نه از قطع ارتباط با آنان رنجور، همیشه با بصیرت و با چشمانی باز به دشمنان خیره شوید و آنان را آرام نگذارید که اگر لحظه‌ای آرام گذارید، لحظه‌ای آرامتان نمی‌گذارند.» (3437973) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۱:۰۰:۳۲
سازمان ملل هم در قبال کشتار مردم بی گناه مسئول است و باید پاسخگو باشد.

عکس العمل سازمان ملل با کشتار در نیجریه چگونه بوده است، عکس العمل سازمان ملل با حمله عربستان به یمن چگونه بوده است.

عکس العمل سازمان ملل با ورود ترکیه به خاک عراق چگونه بوده است


تمام این وقایع و اتفاقات به خاطر دیپلماسی ضعیف دولت و عملکرد سازمان ملل بوده است. (3439294) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۱۶:۳۲
به نظر بنده هر اتفاقی بیفته در هر مقاله ای که منتشر میشه عاقبتش دولت رو دوستان زیر سوال میبرن یعنی دولت هم باید از طرف دوستانی که میریزن و تجمع می کنن تحت فشار قرار بگیره و هم از طرف مقالات دوستان که چرا کاری نکردی و واکنشت چی بود و...یک سری ادم دیگه اینا رو تحریک می کنن دولت باید از هر دو سه طرف چوبش رو بخوره
دوستان در یک ارگانی که خارج دولته این حرکتها رو راه میندازن بعد باید دولت پاسخگو باشد و اون ارگان هم اصلا نه تنها پاسخگو نیست بلکه اسمش رو هم نباید برد.
این تسخیر سفارتها دیگه مد هم شده که تا میگن بریزید همه با هیجان بیان که یک حماسه ای خلق کنند. (3436565) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۸:۰۴:۴۴
اخوی کار کسانی که به کنسولگری حمله کردند کاملا محکوم و اشتباه ولی بی خودی هم از دولت تزویر و ریا دفاع نکنید. طوری از دولت حرف می زنید که انگار دارید از امیرالمومنین دفاع می کنید....
بچه ها هم الان تحلیل اجتماعی و سیاسیشون اونقدر رشد کرده که به حرفای شما خندشون بگیره....
منصفانه نقد کنید تا پذیرفته بشه.
همونقدر که این چاه برای دشمنان نون داشته ظاهرا برای امثال شما هم داره.... (3438452) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۱۶:۴۹
موافقم
ولی عکس العمل پرسروصدای دولت علیه کسایی که دیشب سفارت عربستانو تخریب کردن هم درست نبود اونم دولتی که بیشترمواقع دربرابر مشکلات داخلی یا مسایل خارجی سکوت کرده ویادیر وخیلی سطحی واکنش نشون داده درمورد حادثه منا درمورد سیل ایلام درمورد رکود درمورد الودگی هوا درمورد تحریمهای بعدازبرجام امریکا علیه ما درمورد حادثه تروریستی لبنان درمورد نیجریه درمورد همین شیخ نمر

مردم ازدولت مرداشون الگو میگیرن افراط وتفریط مردم هم الگوگیری ازدولت مرداشونه (3436567) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۲۰:۰۴
یکی از بهترین و به جا ترین مقالات سایت الف که تا حالا دیده بودم.
افراطیون این کشور رو به خاک سیاه نشوندند و دست بردار هم نیستند. (3436579) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۲۱:۰۳
وقتی برای چهارشنبه سوری نیروهای متبحر ضدشورش پادوحشت و با کلی امکانات حاضر میشن چرا برای چنین تجمعی از افسران کادر دفتری و سربازان وظیفه استفاده شده بود بدون حتی باتوم (3436583) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۱:۴۱:۰۷
من که عکسای مشهدو دیدم باتوم داشتن همشون
تازه عکسایی بود که نیروی پلیس باباتوم داشت میزد تو سر یه مرده
تازه ابم پاشیدن بهشون اونم تو اون سرما نه فقط به مردمی که جلواومده بودن ومیخواستن سد نیروهای پلیسو کناربزنن بلکه به کل مردم وصفهای عقبی که این کارشون خیلی زشت بود (3438063) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۲۱:۵۳
بعد بعضیا میگن "ایران هراسی در رسانه های خارجی".
تقصیر خودمون هم هست. بهانه میدیم دستشون (3436587) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۲۲:۱۲
یکی هم به غرور له شده این امت در سایه ذلت دیپلماسی و زانو زدن ظریف و .... توجه کنه (3436588) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۴۱:۵۱
مگرآنها که قبل از آقای ظریف بودندغروری هم برای این ملت باقی گذارده بودند؟ (3437958) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۴۸:۴۴
احسنت این خشمی بود ناشی از احساس تحقیر! احساس تحقیری که دولت تدبیر هم توش نقش داشت. هر چند من به این نو کارها اعتقادی ندارم اما حتی من هم برام عقده شده گستاخی این سعودی ها رو یه جایی تلافی کنم. حالا یه عده روشنفکر پیدا میشن آقا منافع ملی و وجهه بین امللی و ...! همش درست! اما کی باید جواب گستاخی این سعودی ها رو بده!؟ (3438375) (alef-13)
 
اهورا
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۸:۱۸:۱۴
غرور این ملت و اقلیت تندروی نادانی له کردند که باعث رفتن آبروی ایرانی در کل دنیا شدند و به بی تمدنی و بی توجهی نسبت به قوانین دیپلماتیک متهم شدند، همچنین غرور بیشتر آنجا لطمه دید که اگر قراربود ما سفیر عربستان به دلیل این موضوع اخراج ورابطه دیپلماتیک را از موضع قدرت قطع کنیم، با حرکت این جماعت بی تفکر،این عربستان بود که این موضوع را انجام داد و از موضع قدرت در برابر ما عکس العمل نشان داد... در ضمن این امتی که شما میفرمایید اگه قراربود مثل شما فکر کنند یقینا در انتخابات به یکی مثل جلیلی رای میداند تا شکل دیپلماسی دولت قبل ادامه پیدا کند. (3438523) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۲۴:۲۷
اینها که به سفارت حمله میکنند حقوق بگیر کسانی‌ هستند که از پول‌های کثیف برای ضربه زدن به دولت روحانی استفاده میکنند (3436594) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۸:۲۰:۴۵
دیگه با این قیمت پایین نفت پولی هم در کار نخواهد بود (3436939) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۹:۰۶:۴۹
شاید هم حقوق بگیر عربستان باشن (3437073) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۵۲:۰۷
واقعا بعید هم نیست. یک روز اسناد محرمانه اش این سو و ان سوی دنیا منتشر خواهد شد و نشان خواهد داد پشت این نوع عملکردها که در این چند دهه فقط به نفع اسراییل و عربستان و ... تمام شده کدام دولت خارجی بوده. (3437978) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۰۶:۱۹:۰۳
از هر شخصی حقوق می گیرن کله شون گج هست فکر نمی کنند همین کار عرب ها سر هم وطنان مون در کشور خودشان انجام بدهند چه خواهد شد .
اینها افراد عادی مثل من وشما نیستن .
سفارت خانه ها در هر کشوری مثل سر بازی را که بدون صلاح بفرستی جنگ متونه کاری کنه.
کسانی که داخل کشور هستند باید در امان باشن چه دستی در کاره. (3443270) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۰:۲۴:۰۰
واقعيت اينه كه اينا حقوق بگير نيستند كساني اند كه فكر ميكنند كارشون درست
افرادي سبك مغز و جاهل
اسلام در طول تاريخ از دو دسته ضربه خورده :
1-عالمان فاسد
2-جاهلان مقد ماب
توصيف اين افراد
آنکس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند
آنکس که نداند و بداند که نداند لنگان خرک خویش به منزل برساند
آنکس که بداند و نداند که بداند بیدارش نمایید که بس خفته نماند
آنکس که بداند و بداند که بداند اسب شرف از گنبد گیتی بدواند (3437299) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۰:۴۷:۲۸
نیروی انتظامی در اختیار دولت است، و اگر حمله‌ای به سفارت رخ داده به دلیل این بوده که ممانعتی صورت نگرفته. مسئولیت حفاظت از سفارت با دولت است. (3437367) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۱:۵۹:۱۰
وقتی ما هر سال تسخیر سفارت آمریکا را جشن می گیریم شما چه انتظاری داری؟! باید اعتراف کنیم اون کار اشتباه بود و آمریکا به بدترین وجه از آن علیه کشورمان استفاده کرد.
ظاهرا بعضی ها هنوز درس نگرفتند (3437557) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۰:۵۹:۳۹
تسخیر سفارت آمریکا انقلاب دوم بود اگر نمی شد هیچکس اونهمه سند جاسوسی و جنایت امریکا علیه ایران رو نمی دید . با این قضیه فرق داره شما یه دور اسناد لانه جاسوسی رو بخون بعد بگو اون کار اشتباه بود. سفارت عربستان ولی به نظر نمی یاد لانه جاسوسی باشه که فتح کردن بخواد این کار احمقانه بود ولی نمی شه انتظار داشت همه مردم بتونن خودشون رو کنترل کنند و کار احمقانه نکنند وظیفه دستگاه های امنیتی و انتظامی بود که پیش بینی می کردند و نمی ذاشتند کار به اینجا بکشه . (3439289) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۲۸:۳۲
اولا"‌اين حادثه هيچ ربطي به وزارت خارجه ندارد ، يك مشكل امنيتي در شمال شهر تهران موضوع وزارت خارجه نيست .

دوما"‌با حرفهاي شما موافقم

سوم اينكه احتمالا" همگي معتقد هستيم ، خود جوش و از سر عصبانيت خواندن اينكارها خنده دار است ، هيچ شهروند عادي ، بمب دست ساز آتش زا درست نمي كند و به ساختماني كه مي داند پليس آن را محاصره كرده پرتاب نمي كند.

قبلا"‌هم گفته شده بود كه مماشات به عاملان حمله به سفارت انگليس باعث به وجود آمدن حوادث مشابه در آينده مي شود .

منتظر اقدامات قاطع براي حل مشكل اين خود جوشي ها هستيم (3436607) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۳۱:۰۲
آقای سبحانی اینها رفتار هیجانی ندارند باکه دقیقا حساب شده و با نقشه به سفارت حمله کردند و آنجا را آتش زدند. ماموریت دارند که در آستانه اجرای برجام برای دولت مشکل ایجاد کنند. هر ماه مواجب میگیرند برای همین کارها (3436614) (alef-13)
 
ممد
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۳۲:۰۷
كاملاً مشخص يه عده دارن به هر كاري دست ميزنند تا توافق هسته اي بهم بخوره (3436617) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۰:۴۷:۴۴
نابغه، یعنی با عربستان توافق کردیم؟! (3437369) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۵۷:۳۸
نه نابغه.. با عربستان توافق نکردیم
عربستان مثل دلواپسان خودمون مخالف توافق بود و الان همین دلواپسان دارن آب به آسیاب عربستان میریزند.
شیخ نمر فراموش شد و همه توجهات به سفارـت آتش گرفته عربستان است (3438414) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۸:۰۹:۰۴
نخیر نابغه. عربستان میخواد با به آشوب کشاندن منطقه و خطرناک نشون دادن ایران، غرب رو از ایران دور کنه و ایران رو عامل نا امنی نشون بده که داره با کمک یک عده در داخل به هدفش میرسه. (3438471) (alef-13)
 
ممد
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۲:۳۳:۳۱
عزيزم وجهه ايران تو دنيا داره خرابتر ميشه
شما فقط سفارت عربستان رو آتيش نزديد،يك اصل اساسي و عرف ديپلماتيك رو ناديده گرفتيد. (3439800) (alef-3)
 
منتهایی
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۳۳:۳۴
متاسفم برای دولت بی بخارمون و وزارت امور خارجه
واقعا متاسفم
بی پناه ترین قشر الان دانشجوی خط امامه (3436624) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۹:۲۷:۱۷
مثلا دولت باید چکار میکرد؟ داد و بیداد میکرد؟ تازه این کارها وظیفه نیروهای مسلحه! (3437143) (alef-13)
 
محبی
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۰:۰۳:۵۱
خودت هم میدانی که از روی کینه و نفع شخصی این حرف ها را میزنی . یک کمی به منافع ملی فکر کنید . فقط این چندر غاز مال دنیا و دو روز ریاست نیست . (3437241) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۱:۱۴:۳۲
آخ بمیرم برات بی پناه!!! (3437436) (alef-13)
 
سینا
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۲:۱۸:۴۳
بی پناه ؟ سفارت رو آتش زدن اون وقت بی پناه هستند؟ کجای دنیا همچین کاری می کنند؟ مگه رهبری حمله به سفارت انگلیس رو اشتباه نخواند ؟ عقل که نباشد ... (3437604) (alef-13)
 
masoud
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۳:۳۶:۲۳
شما اگر پیرو خط امام بودی بی اذن جانشین بر حق ایشان به سفارت انگلیس و عربستان حمله نمیکردی؟مگر ادعا نمیکنید پیرو ولایتید مگر ولی امر دستور حمله به سفارت عربستان را داده بود؟
شما شیعه بزرگ منش را تا حد داعش بی مایه فرو بردید.آیا مرام حضرت علی(ع) این بوده؟
شما فقط برای کسب قدرت و مقام و کسب ثروت ادعا میکنید پیرو ولایتید.رفتارتان نشان میدهد شما اذن ولی فقیه را اهمیت نمیدهید.هر چه منافعتان را تامین کند انجام میدهید. (3437795) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۶:۰۸:۲۷
ای جانم بی پناه
دیدم لبخندت رو وقتی با تلفن سفارت عکس یادگاری گرفته بودی (3438202) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۸:۴۲:۱۳
چه ربطي داره ؟
دانشجوي محترم حمله به سفارت يك كشور هيچ نشاني از خرد ندارد
يك ملت فهيم و فخيم مسائلش را با سياست حل مي كند نه با اعمال فشار!
با احترام (3441716) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۳۶:۰۵
بعد از آن همه بازتاب های وحشتناکی که در سطح بین المللی برای کشور ب همراه دارد ومعلوم هم نیست کی باید پاسخگو باشد سئوال اینجاست چرا بعد ازحمله به سفارت انگلیس که سرانجام تماموکمال جبران خسارت از جیب مردم مظلوم ایران انجام گردید جلوی این خودسری های تکراری گرفته نمیشود ؟؟ احتمالا با می ایند بنزین را صدتومانی گران میکنن و سپس بی سروصدا خسارت وارده به سفارتو پرداخت میکنند. (3436633) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۳۷:۱۹
حمله به سفارت عربستان یک عمل وحشیانه و از طرف گروه های مزدور و معلوم الحال داخلی بود نه از سوی ملت شریف ایران. (3436635) (alef-13)
 
تبريزي
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۳۹:۱۶
بالا رفتن از ديوار سفارت ديگه مد شده!! متاسفانه!!! (3436642) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۴۰:۰۴
سالهای سال است که این رفتارها به دلایل مختلف باب شده است. آن زمانی که این رفتارها بر علیه سیاستمداران اصلاح طلب باب شد باید جلوی این کارها گرفته می شد. حالا دیگر خیلی دیر شده است. (3436646) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۴۱:۴۷
الف جان شما خودتون در چندین خبر مردم را ترغیب به تجمع در مقابل سفارت عربستان نمودید حالا...... (3436655) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۴۳:۴۴
چرا این نیروهای خودسر را معرفی نمیکنید؟
نمیشود که هر فردی خودسرانه با آبروی یک ملت بازی کند!!!
سفارت یک کشور ، حاک آن کشور است فهمیدن این موضوع کار زیاد سختی نیست!!!! (3436659) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۴۸:۲۱
حمله به سفارت یک کشور عملی است که عواقب آن از جنگ یک یا حتی دو ساله بیشتر است. امروز در مسئله سوریه کشورهایی مدافع و مخالف سوریه هستند. اما در حمله به سفارت حای دفاع نیست (3436674) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۵۳:۵۰
شما درک نمی کنی عزیزم، این خشم انقلابیه که البته باید برای موقعش نگه داشته بشه، زیاد سخت نگیر. حالا نگه هم داشته نشد شما نباید به جوانان پر شور و انقلابی انگ تندروی بزنی. درک کن برادر. (3436686) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۲:۱۱:۴۴
اگه کسی از دیوار خونه شما بالا بره و آتیش بزنه بعد بگه خشم انقلابی راضی میشی؟ اون دیوار متعلق به کشور دیگه است این رو بفهمید. ارث پدری شما نیست. (3438109) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۶:۰۹:۴۹
قربونت بشم می شه بگی عکس یادگاری با تلفن سفارت کجاش خشم انقلابیه؟
می گم هرکی از سفارت خالی بالا کشید و دوتا بطری پرت کرد خشم انقلابی داره؟ (3438203) (alef-13)
 
مقداد
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۵۴:۵۴
تو این شرایط که ایران باید میتونست موضع تندی در مقابل اقدامات عربستان بگیره، الان فقط باید بره و غذر خواهی کنه و هر حرفی هم بر علیه اونا بزنه، کل دنیا میگه: تو ساکت بشین، کشورت به سفارت کشورا حمله میکنن !!! (3436688) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۶:۵۶:۱۷
خواهشا از خشونت دست بردارید
ما از جنگ ها خسته ایم (3436696) (alef-13)
 
محبوب
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۰۶:۱۷
واقعا خیلی تحلیل خوبی است . بنده به عنوان یک فرد ایرانی از مسولان نظام سوالی دارم چرا در رژیم گذشته چنین اتفاقاتی با کشور های منطقه و یا سایر کشور ها نداشتیم مگر ما همان ادمها نیستیم مثل اینکه چنین باید تصور کرد که تمام حکومتهای دنیا دشمن و متجاوز هستند فقط ما تنها راستگو بر حق هستیم .ما با این کار های کودکانه در این 37 سال چقدر منافع ملی را در نظر گرفیت و به سود ما تمام شده است و چقدر منافع ظالمان را به خطر انداختیم .سفارت شیطان بزرگ را گرفتیم و در چند سال اخیر سفارت استعمار پیر را تخریب کردیم و الن هم سفارت عربستان ایه با این کار ها چه نفعی عاید کشور شده است .چند روز اخیر جلسه وحدت اسلامی بر گزار کردید اخرش چه شد . (3436719) (alef-13)
 
بهنام
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۰۹:۳۶
سخت است فهماندن نکته ای به کسی که منافعش در نفهمیدن است (3436729) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۱۰:۱۲
حمله کنندگان مردم عادی نیستند و معلوم است که به کجا وصلند.
اگر حاکمیت اراده ای که پایان دادن چنین اقداماتی داشت تا کنون ریشه ی تمامی این تحرکات خشکانده شده بود. اما شک ندارم کسانی هستند در حاکمیت که از چنین اقداماتی خرسند هستند و به آن خط می دهند. (3436730) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۱۳:۲۲
باید از خیلی وقت پیش و در موارد مشابهی که قبلا اتفاق می افتاد چنین آتش های تند و وطن سوزی در نطفه خفه می شد تا عده ای اینگونه آبرو و اعتبار مملکتی را به باد ندهند.این گونه حرکات برخورد قاطع می خواهد و محکوم کردن از سوی سران همه قوا وگرنه باید منتظر رفتارهای زننده تر از این در آینده های نزدیک باشیم. (3436739) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۲۱:۱۱
حرکت دیشب حمله و اتش زدن ها
عربستان را از یک‌ ظالم به یک‌مظلوم تبدیل کرد
کشوری که حتی تلفن سفارتش هم توسط مردم ایران دزدیده شد!


بسیجی های حمله کننده به سفارت، دیشب بزرگترین خدمت را به ال سعود کردند (3436766) (alef-13)
 
قرتاسي
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۲۴:۳۶
بدطور تاوان اين كار به عربستان پس مي دهيم. شك نكنيد (3436775) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۹:۲۲:۲۷
اتفاقا یک عده دارن با ندانم کاریشون آب به آسیاب عربستان میریزن. واقعا عربستان از خداشه که یک عده چنین حمافتهایی بکنن . (3437128) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۲۵:۴۹
اين حرفهاي منفعلانه چيه ميگيد
مگر نه اينكه عربستان بواسطه يك پيمان كذايي با يمن در حال كشتار فجيع وگسترده ميباشد.
مگر نه اينكه عربستان بدون هيچ توضيحي در خصوص كشتار7000 هزار حاجي با وقاهت سكوت كرد.
مگر نه اينكه با حمايت مستقيم وهابي هاي تكفيري عربستان بصورت رسمي در كشورهايي مثل عراق وسوريه و... هزاران كشتار وخرابي ايجاد ميشود
مگر نه اينكه در جنگ نفت با تمام قدرت داره با ما ميجنگه
وهزاران مگر... ديگر
حالا چند نفر يك ساختمان تو تهران رو سيب زدند به دنيا برخورده..
اين از انفعال ماست وچيز ديگري نيست
هر چند به اين نكته نيز بايد قائل باشيم كه با سياست بهتر ميتوان اقدام نمود تا حركات احساسي كه باعث ركب خوردن خودمان شود


با اين حال ميگويم عربستان با تمام قواي جنگي وايدئولوژي ومالي وانساني و..در حمايت از تكفيري ها در كل دنيا باعث كلي مصائب شده حالا حمايت از يك پير مرد شيعه حداقل چيزي است كه ميتونيم انجام بديم ومحكم نيز بايد باشيم (3436781) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۳۴:۲۱
چه عجب! (3436811) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۳۴:۵۲
هزاران آفرین . (3436813) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۳۹:۰۸
جزو بهترین مطالبی بود که تا حالا در سایت الف دیدم. (3436823) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۴۱:۰۱
من با اتش زدن سفارت موافق نیستم اما متاسفانه سیاستهای ذلیلانه دولت در برابر دشمنان خارجی احساس عزت ملی را خدشه دار کرده است جناب روحانی در پیام خود از عزت و ابروی جمهوری اسلامی سخن گفته اند باید از ایشان پرسید ایا دولت شما توانسته است از این در گرانبها که حاصل خون دل خوردن 37 ساله ملت ایران است به خوبی محافظت کند سیاستهای منفعلانه در برخورد با تحقیر ملت توسط دشمنان جزو شاخصه های بارز دولت به اصطلاح تدبیر است ایا پاسخ مناسبی به تجاوز به نوجوانان ایرانی داده شد ؟ ایا درباره کشتار وحشتناک حج امسال عکس العملی در خور ملت ایران صورت گرفت؟ایا مردم ایران هم جزئی از ابروی جمهوری اسلامی هستند یا فقط تیر وتخته های سفارت سعودی ملعون ومنحوس وحفاظت از ان ابروی ایران است؟ (3436824) (alef-13)
 
سعید ایرانی
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۴۵:۵۲
درود بر شما که واقعیت را بیان کردید از سایت محترم الف هم ممنونم که منتشر کرد (3436837) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۵۳:۰۹
آنکس که نداند و نداند که نداند. در جهل مرکب ابد الدهر بماند! (3436857) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۱:۴۳:۳۱
ان کس که نداند و نخواهد که بداند................... (3437517) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۵۶:۴۲
تنها فایده این کار برای دلواپسان، بر باد دادن ،تلاشهای دوساله سیاست خارجه روحانی است. (3436873) (alef-3)
 
مجاهد
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۷:۵۸:۴۵
خوف و توهم در سرتاسر این نوشتار دیده میشه. این دولت اگر ثمره لبخند زدن به کدخدا و همراهانش رو با چنین سیاست منفعلانه ای قراره بدست بیاره مردم اجازه نمیدهند و احساسات خودشون رو زیر سایه سنگین سکوت دولت، بلندتر از همیشه فریاد میزنند. شما نویسنده محترم، وقتی از قدرت نفتی عربستان، امروز که ایران با نفوذتر و قویتر از همیشست، لرزه بر تن دارید خیلی علاقه دارم بدونم شما و امثال شما زمان انقلاب و بعد از اون دفاع مقدس و جنگ نفتکش ها چه موضعی داشتید. و اگر تیم مذاکره کننده با چنین نگرشی پای میز مذاکره با ابر قدرت ها بروند وای به حال ما... (3436877) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۸:۵۴:۱۳
دیپلماسی ضعیف و منفع این دولت نتیجه ای جز این نخواهد داشت اقای دکتر واقع گرا. (3437036) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۹:۲۵:۱۸
دیپلماسی قوی شما رو در 8 سال آقای احمدی نژاد دیدیم که آخرش حتی کشورهای ضعیف و کوچک هم به ایران بی محلی میکردن.
اما دیپلماسی این دوساله باعث شده که همین عربستان هم در باتلاق یمن گیر کنه و هم با اعدام شیخ نمر نوعی خودزنی بکنه که تا حداقل 20 سال آینده شیعیان عربستان اون رو فراموش نمیکنن شیعیانی که عمده نفت عربستان زیرپای اونهاست. (3437137) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۲۲:۴۸:۰۵
"دیپلماسی این دوساله باعث شده که همین عربستان هم در باتلاق یمن گیر کنه"
جوک نگو!
تو دیگه کی هستی که مردانگی مردم یمن و ایستادگی آن‌ها ر ا هم به دستگاه فشل دیپلماسی و انگلیس دست و پا شکسته وزیر کذا بستی! (3442690) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۹:۲۹:۰۳
راه حل شما بدون از بیان شعارهای تکراری چیه
میخای به روحانی بگیم جلیقه مواد منفجره به خودش ببنده و بره جلوی وزیر عربستان...
یا فحاشی کنه
یا تحریم
یا دسشتور حمله نظامی به وزارت دفاع
یا زنگ خونشونا بزنیم و فرار (3437148) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۳:۰۷:۳۲
اگر از عوامل دشمن نیاشی حتما از گروه ساده لوح و بی دانش هستی که با بستن چشمهایت زحمات دولت مردان سیاسی را نادیده می گیری . مردم ایران همیشه از آدمهایی چون شما آسیب دیده اند تا دشمن . (3437729) (alef-13)
 
سهراب
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۹:۰۱:۱۱
اينهايى كه اين افتضاح را (براى دفعه ى چندم) به بار مى آورند به اعتقاد بنده يا خودشان يا كسانى كه از پشت سر هدايت و حمايتشان مى كنند مصداق عينى "نفوذ" كردگان هستند. كدام عقل سالم مى تواند قبول كند كه مملكت آنقدر بى صاحب است كه عده يى اوباش بتوانند بدون حمايت دستهايى مشكوك هر از چندگاه به يك سفارت تجاوز كنند و اينطور حيثيت و منافع ايران را خدشه دار و چنين هزينه هاى هنگفتى براى كشور درست كنند... من در فرانسه زندگى مى كنم. اى كاش اينجا بوديد و مى ديديد چطور ظرف تنها چند ساعت نگاه خبرگزارى ها و به تبع آن افكار عمومى از جنايت و وحشيگرى آل سعود چرخيد به سمت "تجاوز و آتش زدن سفارت در ايران"... اين اوباش "داخلى" يا مستقيماً عامل دشمن هستند يا غيرمستقيم توسط نفوذى هاى دشمنان ما مورد استفاده قرار مى گيرند. والسلام (3437058) (alef-13)
 
عباسعلی صلواتی
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۹:۰۲:۰۴
ایجاد تشنج و در گیری و هرج ومرج تقویت اشرار و جنایتکاران جهانی منجمله داعش و جبهه النصره است و به صلاح و صواب هیچ کس نیست مگر مزدوران بین المللی که برای یغمای ما جهان را پر آشوب بخو اهند کشتن و اعدام آن رو رو حانی را مراجع بین الملل و سازمان ملل متحد و شعبات وابسته به آن از جمله ستاد حو ق بشر باید پی گیری کند نه چند نفر ناشنای به حقو ق بین الملل که حاضر نیستند یک ارزن از اموال آنان کسر شود آنوقت ملک و مال کشوری را به آتش می کشند و ملتی را در گیر این عمل نا بخر دانه که بیاید از محل در آمد های عمومی ومالیاتهاب مر دم محروم و انفال به غارت رفته برای جبران حماقت چند نفر احساساتی که جهان بینی شان تا نوک بینی است به پر دازند که این نوعی بازی احمقانه است وبه قول نو یسنده سطور فوق بازی در زمین رقیب ومهمتر ازآسیب رساندن به دولت و ملتی که در جهان به دنبال صلح و آشتی هستند مباد کشور را که در جرگه احساسات واقع شود که همه فر هنگ و امتیازات ملی و جهانی ما مخدو ش می شود مباد آنروز مباد آنروز (3437060) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۰:۲۲:۳۳
پس چرا گرفتن سفارت امریکا در اول انقلاب رو تایید میکنید و هر سال هم بزرگداشت میگیرید؟!! یک بام و دو هوا که نمیشه! تا وقتی اون رو تایید میکنید از این اتفاق ها هم خواهد افتاد (3437295) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۰:۳۶:۲۶
بهتر است کمی رفتار منفعلانه و ضعیف مدعیان تدبیر را تقبیح کنید که باعث تحقیر امت اسلامی شده . در برخورد با بیگانگان جقیر و متزلزل ، و در مواجهه با ولی نعمتان خویش ، متکبر و اخمو و طلبکار!! آیا این نشانه ی عقل است؟؟ (3437338) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۰:۳۶:۳۲
الف این مقاله خوبی بود. خدا را شکر انگار از دست نویسنده های تندرو الف راحت شدیم. شاید هم دم انتخابات اینجور نویسنده ها و یادداشت ها بیشتر به درد میخوره (3437340) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۰:۴۲:۳۱
این هم مثل بقیه کارهای ما احساسی و بدون در نظر گرفتن منافع ملت بود که دقیقا نتیجه عکس خواهد داد همانند مطرح شدن موضوع هولوکاست در زمان احمدی نژاد (3437352) (alef-13)
 
Hosein
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۰:۵۰:۰۲
بنده با راهپیمایی و تطاهرات مقابل سفارت کاملا موافق و دعای خیر برای عزیزان مینمایم تا چشم هرچی منافق در بیاد (3437377) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۲۹:۴۲
شما که ارزوی شهادت دارید امیدوارم امثال شما سریع به این ارزو برسید تا مردم راحت شوند . (3438304) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۱:۰۳:۱۵
حالا باز از صبح تا شب، از بزرگ تا کوچک، مردم را همه جا تحریک کنید ببینید چی گیرتان میاد. (3437414) (alef-13)
 
ali
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۱:۲۱:۱۱
سایت الف - از اینکه در این مقطع هیجانی و همزمان با هیجانات چنین مطلبی را شجاعانه ( نویسنده مطرح) و شجاعانه منعکس نموده اید . جای امیدواری است .

چرا که اگر این هیجان با همه اصالتش از همان ابتدا مدیریت نشود .

اولا نا توانی مدیران و مسئولین در کنترل یک هیجان اینچنینی را که یقینا همانند نویسنده و اینگونه ای فکر میکنند را تداعی خواهد کرد .

ثانیا فرصت را برای این کشوروابسته فراهم مینماید تا از این حادثه به تمام معنا شرم آور - شرم اورتربهره برداری نماید . (3437448) (alef-13)
 
حسین - ج
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۱:۲۶:۱۰
متاسفم واقعا متاسفم
میلیارد ها تومان خسارت حمله به سفارت انگلیس را از بیت المال دادیم و بازگشتیم سر خانه ی اولمان به راستی که در 40 سال گذشته جز در ایران و مناطق تحت تسلط داغش و طالبان دیگر در کدام کشور ها به سفات خانه ی کشوری حمله کردند چرا ما از گذشته درس نمی گیریم
آیا حمله طالبان تنها به سفارت ایران را ما خودمان پایه ریزی نکردیم حکام عربستان اگر میلیون ها دلار خرج می کیدند نمی توانستند خود را از موضع ظالم و بدهکار به موضع مظلوم و طلبکار منتقل کنند اما برادران کم بصیرت ما نه تنها این خدمت را مجانی برای آنها انجام دادند بلکه شهادت شیخ مظلوم و بیگناه را هم به حاشیه راندند و حالا دولت نیز باید میلیارد ها خسارت به وهابی ها بدهد (3437463) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۱:۲۸:۱۸
تعجب دارد که سایت الف خبرهای اصلی بالای صفحه را به معترضین داخلی اختصاص داده!

کاش یکی از خبرها در مورد محکومیت جنایت آل سعود می بود! (3437471) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۱:۳۲:۵۸
بلافاصله تغییر اسم خیابان در چند شهر هم شکل سازمان یافته این نوع پیام دادن به جهانیان است که قطعا اثر مطلوبی ندارد (3437483) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۱:۳۳:۳۴
اگر 5 تا یهودی توی ایران اعدام بشن رگ غیرت نتانیاهو باد میکنه و حتما جبران میکنه
نمیدونم چرا مقننه و مجریه و قضائیه ما فقط طبق " عرف بین الملل " محکوم می کنند . (3437484) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۱:۵۸:۰۵
یک نکته مهم این است که نمی توان در برابر احساسات خدشه دار شده استدلال کرد. سوال این است که چرا نیروهای انتظامی دیشب جلوگیری نکرد از ورود یا آتش زدن؟ باید در آن فکر شود. (3437555) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۲:۱۸:۰۳
اینجا سخن به کار نیست آقای دکتر (3437602) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۳:۰۳:۱۰
شاید برخی احساسی وارد عمل شدند و با عوامل بیگانه و عربستانی که در صدد درست کردن فضایی برای کاهش اثار سوء این جنایت از یکطرف و اثبات اینکه ایران در امور داخلی کشورهای عرب که چند سالی است توسط عوامل عرب و غرب در بوق کرنا کرده اند دامن زده اند . یکه تازی برخی ( از دلواپس و غیره ) این روز ها و ساختن لبه دیگر قیچی برای بر هم زدن برجام و فیچی کردن آن که لبه دیگر ش در آمریکا است سعی در از بین بردن تلاشهای پیروزمندانه دیپلماتهای قهرمان ایران هستند که افتخاری بس بزرگ در این ایام پر فتنه بر این کشور رفم زده اند . جای تاسف دارد که دشمن همیشه با استفاده از رنگهای مذهبی و یا ملی در این کشور به خواسته های خود رسیده است . این اقدامات دشمن شاد کن تنها عرصه را برای حق خواهی مردم و مسولان تنگ کرده هیچ دست آورد دیگری نداشته است . اقدام جنایت کارانه سران بی خرد عربستان پاسخی دارد که به تناسب آن از طرف نظام داده شده یا خواهد شد . هرگز تصور نشود که این مردم ایران هستند که باعث بوجود آمدن چنین حوادثی در این برهه می شوند بلکه عوامل نفوذی دشمن است که در فرصتهای مناسب از احساسات پاک و ساده اندیشانه برخی سوء استفاده کرده و حوادث را بسمت و سوی دیگر هل می دهند . باید دستگاه قضایی برای همیشه این موضوع را خاتمه داده و با عوامل اصلی آن برخورد جدی و شدید نماید . (3437720) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۳:۰۵:۵۳
ادم که اخساسانی میشود عقلش ضایع میشود (3437726) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۳۲:۲۰
ادم؟ یا گروهی سازمان یافته و اوباش گه کارشون همینه (3437942) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۳:۰۹:۴۸
هر چند عمل این افراد قابل توجیه نیست
افراد قلم به دست و مدیران مسولی که به این عمل خشم انقلابی گفتند را کجای دلم بگذارم
اگه مردی چاپ کن (3437741) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۳:۱۲:۳۰
گستاخی ال سعود بی کفایتی دولت است (3437749) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۳:۲۷:۵۵
مگه می شه این افراد بدون دستور کاری انجام دهند
فرد عادی اگر جلوی سفارت بی دلیل بایستد دستگیر می شود.
این افراد خود سر نبوده اند بلکه به آنها دستور داده بودند .
در حادثه منا به انها دستور حمله نداده بودند ولی برای اعدام شیخ نمر دستور حمله دادند. (3437777) (alef-13)
 
نادر موسوی زاده
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۲۳:۴۶:۳۰
یعنی خداحافظی با غیرت و با همیت و با تعصب و با عشق به استقلال (3437817) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۰۴:۲۱
شکی نیست که فضا احساسی شد و با مدیریت و جهت دهی صحیح به نتایج مطلوب نرسید.
باید عوامل را شناخت. از حلقه ابتدایی اعلام خبر تا رفتار و مواضع نسبتا دیر وزارت خارجه و بلا تکلیفی احساسات تحریک شده با رسانه می تواند هر جای دنیا با این همه فشار وارده از عربستان همین نتیجه را می دهد. (3437863) (alef-13)
 
حميد
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۱۳:۲۹
الان عربستان اعلام كردروابطش راباايران قطع كرد ودنيارابرعليه مابسيج كرده وبياوببين حالاظريف دربرابرمحكوميت كشورمون باسرافكندگی معذرت خواهی نمود حالا کو برادران حمله کننده؟؟؟ (3437889) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۱:۴۵:۴۰
دولت اون وقت که ۴۰۰ تا روتومنا کشتن بایدقطع رابطه میکرد وقتی به دوتا پسربچه تعرض میشدقطع رابطه میکردنه وقتی شیخ نمرو کشتن اعتراض میکرد افتضاح دیروز پیش بیاد وعربستان دست پیشو بگیره (3438070) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۶:۰۷:۰۳
مهم نیست ما کلی عکس یادگاری با اموال سفارت عربستان گرفتیم (3438201) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۱۶:۳۶
خودسر کجا بود؟ غیر قابل باور کردن هست که جلوی اون همه نیروی امنیتی و انتظامی این به اصطلاح خودسرا هر کاری دلشون بخاد بکنن!! بعضیا میخان کل رشتهای آقای ظریفو بزنن پنبه کنن (3437897) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۲۰:۰۶
متاسفانه بی قانونی وکدخدا منشی در داخل کشور در مدیریت مسائل اجتماعی این توهم را برای خیلی افرادی ایجاد کرده که همه جا همینطوراست ولذا در اموری که به خارج از کشور مرتبط است یا افرادی که به دلایل مختلف با خارج از کشورارتباط دارند متوجه نیستند واین اشتباه را تکرار می کنند یک مثال ساده مثلا بازیکنان فوتبال ما فکرمی کنند در مسابقات بین المللی هم می توانند مثل مسابقات داخلی خطا کنند واتفاقی نمی افتد و ماستمالی می شود و از این طریق بارها ضرر های زیادی به اعتبار ورزشی کشور زده اند (3437906) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۳۸:۰۴
بهتر است شما هم با این تحلیل ها آب به آسیاب دشمن غدار نریزید. این که عربستان می تواند دنیا را بر علیه ایران بسیج کند، حرفی است که نه تنها درست نیست، بلکه در صورتی که درست باشد نیز، نباید آن را در خبر گزاری که یکی از پر بازدید ترین خبر گزاری ها در جمهوری اسلامی است مطرح کرد. چرا که به سادگی می تواند دستخوش سوءاستفاده های گسترده کسانی شود که قصد دارند ایران و عربستان را آماده پیکار، و عربستان سعودی را دارای دست برتر در این بازی معرفی کنند. (3437950) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۴۳:۲۳
تمام فرض نویسنده این مقاله این است که یک عده خودسر احساساتی شدند و کنترل خود را از دست دادند و .... این فرض صحیح نیست! این‌ها نه خودسر هستند و نه کار از دستشان در رفت. چند تا سفارت دیگه رو باید تخریب کنند تا هزینه‌اش اونقدر زیاد بشه بلکه اون‌هایی که برنامه ریزی این کارها رو می‌کنند از خر شیطون بیایند پایین و بفهمند این راهش نیست.
مثل حکایت هسته‌ای که عاقبت بی خیالش شدیم. (3437962) (alef-13)
 
اسد
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۰:۵۴:۴۶
با سلام، واقعا برای آندسته از هموطنان که به سفارت عربستان یورش بردن عمیقا متاسفم چرا را که
حمله به سفارت یه کشور حمله به خاک آن کشور محسوب میشه واز نظر قوانین بین المللی نیز شدیدا محکوم مشود،چطور میشه ما خودمان را برتر از عربها بدانیم ولی اندازه عربها از قوانین بین المللی آگاه نباشیم طبق قوانین جهانی در بدترین حالت میتوان سفیر کشور مقابل را اخراج کرد ولی حق تجاوز به حریم سفارت آن کشور را نداریم لطفا کمی منطقی باشیم . (3437988) (alef-13)
 
سید علی حجازی
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۱:۳۱:۲۸
تجمع و ابراز انزجار در برای دفاع از حق مظلوم موافقم دراین در همه کشورها مرسومه بخصوص اگر برای دفاع از شهادت یک روحانی مظلوم باشه
اما حمله و تخریب قطعا درست نیست و متاسفانه این حرکت اخیرادر فاصله اندکی اتفاق افتاده که انشاء الله تکرار نمیشه
اما نوسنده مقاله با عنوان تکرار خود زنی تاریخی بنوعی نشان داده که از تسخیر لانه جاسوسی هم دل پری داره یا که هنوز براش جا نیفتاده
اجنگ سرد و داشتن راه و رویه منافقانه و ایجاد مشکلات برای کشور انقلابی ایران خصوصا در جنگ تحمیلی درتمامی سالهای بعد از انقلاب این مهم را می طلبد که ما هم بنوعی مقابله به مثل کنیم اما ایران اسلامی سالهاست که صبر را نصب العین خود قرار داده است تا آب به آسیاب آل سعود وهابی که سعی در ایجاد نفاق بین برادران شیعه و سنی دارد نریزد
اما گویاآقای مقاله نویس و بعضی دوستان ,این کشود منحوس و این خوارج زمانه را هنوز نشاخته اند و نمی دانند که این کشور در همه ادوار سیاسی بعد از انقلاب به سهم خود به انقلاب صدمه زده و دست بردار هم نیست
اتفاقا در زمانهایی که ایران اسلامی شانس ایجاد تغییرات و بهره گیری از توانمندیها ودانش وتکنولوژی کشور های غربی را داشته اگر نتوانسته اختلاف بیندازداتفاق خود زنی کرده و با ایجاد اخلال و ارزان کردن نفت هر گونه شانسی را از مملکت ما گرفته و می گیرد
ارزان کردن نفت در دولت اصلاحات به بشکه ای هفت دلار
یا که ارزان کردن نفت در زمان این دولت یعنی دولت اعتدال
نه دوستان داشتن ارتباط یعنی فرستادن مردم به حج چه عمره وچه تمتع که با این حکومت قطعا کار درستی نیست و باعث میشه از بازی نفت برنده بیرون بیاد
لذا ما بجای اینکه کاملا آنرفی غش کنیم ضمن اینکه مواظب باشیم روابط حاد تر نشود اما از نبودش هم زیاد ناراحت نشویم بقول ضرب المثل پدر زن جقیر (خوش آن باغی که شغالش کند قهر) (3438053) (alef-13)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۱:۵۳:۰۵
وزارت کشور کجا بود . درایت دولت پس چی شد، معلوم بود که قراره چنین اتفاقی بیفته، آیا خسارت حمله به سفارت انگلیس کافی نبود، (3438079) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۱:۵۵:۲۱
Lمتاسفم برای خودم و دیگر هموطنان عزیز گه باید همیشه تاوان یک عده که همیشه معلوم هم نیست از کجا دستور میگیرند باید چنین رفتار زنندهای را بکنند وهمیشه هم هیچکس تا به حال نتوانسته با انها برخورد کند واین تاوانی است که ملت بزرگ باید پرداخت کنند واله ذمان ازمون و خطا بسر امده دوران بربریت تمام شده ولی نمیدانم چرا تو این مملکت هنوز کسانی هستند که اصلا به خواسته ملت کوچکترین اهمیتی نمیدهند بلاهاییکه تا به حال عرب و عربستاند اورده سر مسئله نفت کم نیست که باید شعله اتش را هر روز زیادتر کنیم عربستان به خاطر پول و دارایی بسیار زیاد و نفت همیشه میتواند توازن را در منطقه به هم بزند متاسفم که هیچکس دلش به حال ملت خودمان نمیسوزد (3438085) (alef-13)
 
Nima
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۱:۵۸:۲۹
خطبه های نماز جمعه سال ۱۳۶۷
رهبری: بالارفتن از دیوار سفارتخانه ها به ضرر جمهوری اسلامی است. (3438090) (alef-13)
 
hey buddy
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۲:۰۰:۱۰
درسته این کاره اشتباهی بوده اما عربستان کم واسه ما مشکل درست نکرده مگه همین چند وقت پیش هواپیماهاشون تو یمن با بمبارونی که کردن باعث نشدن شیشه های سفارت ما بیاد پایین یه عذرخواهی ساده بابت اینهمه کشته تو منا نکردن من شدیدا با این حرکات مخالفم اما عربستانی که از اول انقلاب تا الان یه سر واسه ما مشکل درست میکرد چه سفارت داشته باشه چه نباشه هیچ فرقی به حال ما نداره، (3438098) (alef-13)
 
Nima
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۲:۰۰:۴۴
رهبری فرمودند: من شنیدم که بعضی ها رفتند سراغ بعضی از سفارتخانه ها. من الآن دارم به شما ابلاغ می کنم، به عنوان مسئول دولتی و به عنوان امام جمعه و یک روحانی؛ به سفارت خانه ها نزدیک نشوید. این را بدانید که اگر شما از سیاست انگلیس یا سیاست آمریکا یا هر کس دیگری بدتان می آید راهش این نیست که یک عده ای بروند بی مهار از دیوار سفارتخانه بالا و به سفارتخانه ها نزدیک بشوند، بنده دارم پیش شماها شهادت می دهم که این قطعاً و قطعاً به ضرر اسلام و مسلمین و به ضرر جمهوری اسلامی است. حالا مردم راهپیمایی می کنند، راه می روند، احساسات به خرج می دهند. احساسات صادقانه و درست و منطبق با منطق، در این هیچ شکی نیست. ممکنه تو خیابونها بروند و به هر سیاستی هر چه نظرشان هست بگویند، اما به سفارتخانه ها نباید نزدیک بشوند، اینکه ممکنه دشمن خودش این کار را بکند. ممکنه برخی از عوامل نفوذی دشمن بیایند و در جمعیتی بیافتند، برسند به یک سفارتخانه ای از دیوار بروند بالا یک وسیله ی آتشی بیاندازند یا جایی را بشکنند ، خراب کنند، بدانید این کار قطعا بد است و جرم است و به ضرر و اگر کسی آگاهانه این کار را بکند این خیانت است. (3438099) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۲:۴۵:۱۷
سلام
أيا كشور ما در حمله و تسخير سفارتخانه ها كه شايد در هر دهه بخوبي انرا ديده ايم سود مادي و معنوي برده است؟
خسارت مالي كه به كشور هاي أمريكا يا انگليس پرداخت كرده ايم دقيقا چند دلار و از جيب كدام بدبختي بوده است؟ (3438149) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۴:۴۶:۵۲
این مسایل ابتدایی رو هر کسی میدونه، مشکل جای دیگه س. (3438186) (alef-13)
 
عبدالله
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۰۷:۲۶
نباید از روی احساس گام برداشت. (3438259) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۲۶:۵۱
با با مگه ارزوی شهادت نداشت به ارزوش رسید به مردم ما چه که او را طبق قانون خودشان اعدام کردند مگه ما اینجا قانون خودمونو نداریم (3438299) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۴۵:۳۴
الف جان با تخریب هاشمی چه نتیجه ای گرفتید (3438362) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۵۵:۴۳
با سلام
به نظر شما هزینه این کار رو کی پرداخت خواهد کرد؟
سال ایند که میخواهید بروید حج باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنید برای ویزا ان هم با مخارج بالا کی هزینه اش را میدهد ........
برای رفتن به کانادا ، انگلیس و ... گرفتن ویزا پول مردم توی جیب کی میره ترکها و عربها کی هزینه اش رو میده ......
واقعا برای فرهنگ به اصطلاح 2000 ساله خودمان متاسفم متاسف (3438403) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۵۶:۲۸
تمام دنیا فکر میکنند که اگر حکومت نخواهد این اتفاق بصورت مکرر نمی تواند بیافتد و الان دارند مرتب گزارش تصویری و... از خشونت موجود در ایران و مردم شیعه اش منتشر میکنند.

چطوره که ما میگیم نبض منطقه و دنیا دست ماست ولی تو کشور خدمون نمیتونیم این مسئله را برای همیشه ریشه کن کنیم.

وای بر ما!
وای بر ما!
وای بر ما!.... (3438407) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۷:۵۹:۴۸
با سلام
هر چند بنده نيز كارهاي خودسرانه را مخل منافع كشور ميدونم ولي لازمه به موارد ذيل نيز توجه كنيم ومنفعل نباشيم
1-مگر نه اينكه عربستان بيش از 7000 نفر زائر رو منا كشت كه حدودا 500 نفرشان ايراني بودند مگر حافظ جان حاجيان نبايد باشد چرا دنيا سكوت كرد.
2-مگر نه اينكه عربستان عمده ترين صادر كننده تروريست تو دنيا است؟
3- مگر نه اينكه عربستان بدليل يك پيمان كذايي با يمن يكسال است كه خارج از خاك كشورش مسامانان رو دارد قلع وغم ميكند.
4-مگر نه اينكه عربستان با حمايت هاي مالي ونظامي ونيروي انساني كشورهايي مانند عراق وسوريه وبرخي از كشورهاي آفريقايي را به ورطه نابودي كشانده وشيعيان كشي را در آن راه انداخته..
5-مگر نه اينكه عربستان با تروريست نفتي خود كلي به كشور ما ضرر زده.
6-مگر نه اينكه حمله به برخي از سفارت هاي ايران تو برخي از كشور با اطلاع وحمايت عربستان بوده...
7-مگر نه اينكه عربستان بيشترين اعدامي ها را در سطح دنيا داره
8-مگر نه اينكه ما قاچاقچي موارد مخدر اعدام ميكنيم اونم خيلي كم پس ناقض حقوق بشر ميشيم ولي عربستان با اين تعداد اعدام سياسي يك از اعضاء اصلي كميته حقوق بشر سازمان ملل ميشه.

وهزاران مگر ديگر..
حالا بخاطر حمايت از يك رهبر شيعي بهتره منفعل نباشيم وهمه حقوقمان را در مجامع بين المللي در سطح بسيار بسيار گسترده مطرح وخواهان باشيم. چون بنظر ميرسد انداختن چن تا سنگ به سفارت عربستان حتي نميتونه تسلي خانواده يكي از شهداي منا باشه چه برسه به اين حجم از جنايت آل يهود... (3438428) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۸:۴۲:۵۶
از اینکه بعضی ها فکر میکنند این گروه احساساتی شدند و یا خودسر بودند خنده ام میگیره. البته احتمال بیشتر اینهست که الف فقط اجازه داره اینگونه نظرات رو چاپ کنه! همه میدونیم فقط یک ارگان حق داره اینجور بی محابا در همه مسایل سیاسی و اقتصادی و غیره دخالت کنه و جلوی هر دولتی در کشور بایسته و هیچ کس هم جرات حتی اسم بردن از اونها رو نداشته باشه! (3438645) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۸:۴۶:۲۰
بابا بعه این خود سر ها حالی کنید که جریان سفارت آمریکا تموم شد، هر کاری بکنید، هر سفارت خانه ای رو آتیش بزنید نه شما میشید دانشجوی خط امام، نه قهرمان می شید، نه هیچی. چون خلوص نیت ندارید.
نیروی انتظامی هم پاسخ بده؟ چرا توانایی محافظت از سفارت خانه ها رو نداره. (3438658) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۸:۵۵:۱۴
انسانهای خداجویی بودند.
به همین دلیل پیشنهاد میکنم همه شون را ببرند به سوریه تا همون جا و رو در رو با داعش نماینده رسمی عربستان بجنگند . دیگه شعار بسه وقتی فضایش مهیا است. (3438706) (alef-13)
 
یکی
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۸:۵۹:۳۰
این افراد چرا موقعی که هموطنان خودمون در منا کشته شدن اینطوری یقه پاره نکردن (3438725) (alef-3)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۹:۱۳:۵۸
اینقدر خودتون اینمسئله رو بزرگش نکنین و به دشمن خط ندهید کاری که باید دولت پیش بینی می کرد و اقدامات امینیتی شدیدی اتخاذ می کرد که نکرد و با احساسات جریحه دار شده مردم این اتفاق افتاده نباید خیلی از موضع ضعف به نقد پرداخت و داخل کشور هی همدیگر رو محکوم کرد فقط نیروهای انتظامی سهل گرفتن والسلام (3438797) (alef-13)
 
شاهد
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۰۹:۲۲:۴۶
الان کار از کار گذشته بجای نقد و انتقاد باید فکری بحال گستاخی عربستانی ها کرد. الان وقتشه با یک حمله برق آسا کلک این وهابی های خبیث را بکنیم . باید تنگه هرمز رو ببندیم! (3438833) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۰:۴۳:۳۸
تقصیر نیروی انتظامیه که برای این اتفاق کاملاً قابل پیش بینی آمادگی نداشت (3439198) (alef-3)
 
سعید از کرج
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۱:۲۲:۲۳
مقاله بسیار منطقی و خوبی بود موافم . و حمله عده ای جاهل را به سفارت عربستان محکوم میکنم . ما باید رفتار قاطع و قانونمند در این مواقع داشته باشیم . در اصل حمله به سفارت عربستان خدمت به آل سعود بود. (3439404) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۲:۰۴:۲۳
آخه شما که نمی توانید امنیت سفارت خارجی ها را تامین کنید اجازه باز کردن سفارت خانه در ایران را ندهید. ایطوری که خیلی بهتر است (3439629) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۲:۲۱:۳۸
فرمانده پلیس تهران باید جواب بدهد وظیفه او دراینگونه موارد پیشگیری است (3439733) (alef-3)
 
پویا
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۳:۰۸:۵۴
وقتی باد میکارید طوفان درو خواهید کرد.کسانی که هر روز از صدا و سیما و نماز جمعه و مجلس تخم نفرت علیه خود مسئولان نظام مثل اقای رفسنجانی و خاتمی و حسن خمینی میکارند انتظار داشته باشند که این افراطی گریها دامن خودشان را هم خواهد گرفت. یک روز به مطهری حمله میکنند روز دیگر در محضر رهبری و در بیت رهبری به لاریجانی و روحانی شعار میدهند و روز دیگر به سفارت حمله میکنند. (3440012) (alef-13)
 
علی اکبری
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۵:۳۶:۱۴
فوق العاده زیبا بود
باید دید چه کسانی به این آتش دامن زدند ، چه کسانی سود بردند ، بعید نیست که با برنامه بوده باشه. (3440893) (alef-3)
 
hoda
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۹:۲۱:۴۶
تا وقتی تسخیر سفارت آمریکا گرامی داشته میشه انتظاری نمیشه داشت که افرادی با افتخار به سفارت خانه ها حمله نکنند. (3441877) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۲۳:۱۴:۰۶
دکتر میشه بفرمایید این حمله جاهلانه به سفارت عربستان چه ربطی به دولت دارد دکی جان نکنه ظریف باید باتوم به دست جلوی درب سفارت باید پست میداد این حمله کار همان کسانی ست که روی طالبان و داعش را در حمله به سفارت خانه ها سفید کردن پیدا کردن این افراد کار سختی نیست (3442796) (alef-13)
 
شمس قنواتی
۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۲۳:۲۰:۱۷
وقتی حمله به سفارت آمریکا انقلاب دوم لقب گرفت و حمله به سفارت انگلیس، آتش در خانه شیطان و حالا حمله به سفارت عربستان شور انقلابی میشه و تجمع چند صد نفری به اسم خروش ملت ایران عنوان می شود، باید متوجه مقبولیت این عمل در نزد سران زرو زور شد، آنانی که فقط و فقط به فکر اوهام و خیالات ضد بشری خود هستند، پیش به سوی توحش، پیش به سوی کره شمالی شدن، خداحافظ عقلانیت (3442817) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۰۰:۱۹:۲۳
این همه در مورد اشتباه بودن این مسیله و عواقب این گفته شد ولی هیچ کس درمورد کسی که مسئول هست حرف نزد. اتفاقا اصل مشکل ما همین نبود مسئولیت هستش نه وزیر کشور جوابگو هست نه ریاست جمهور نه وزیر امور خارجه نه شورای عالی امنیت ملی چون هیچ کس خودشو مسئول نمیدونه. اینجا آبروی یگ مملکت در میونه همه میدونن مشکل چیه ولی حرفی از راه حل میزنن!! (3442989) (alef-13)
 
طلبه خبرنگار آزاد
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۰:۳۷:۰۶
پلیس و نیروهای امنیتی کشور باید بدانند که وقتی تظاهراتی به پرتاب ککتل مولوتف و بمبهای دست ساز آتش زایی که حتما باید قبلا ساخته شده و به صورت مخفیانه به محل تظاهرات حمل شوند، همراه میگردد، قطعا این کار، کار اصحاب فتنه است. که همیشه می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند. تصاویر بدست آمده از حمله کنندگان به سفارت عربستان(در سایتهای مختلف ایترنتی قابل رویت است)، که بخشهایی از آنجا را به آتش کشیده و برخی اموال آن را غارت کرده اند، به هیچ وجه مردم خودجوش و انقلابی را (که با تیز هوشی تمام مصالح و مضار مملکتشان را به خوبی می شناسند) نمایش نمیدهد . بلکه عده ای افراد لاابالی و اراذل و اوباش که به وسیله ایادی استکبار و فتنه تحریک شده اند را نشان می دهد. من پیشنهاد می کنم که پلیس و سربازان گمنام امام زمان(عج) در بین عکسها بگردند به دنبال آنهایی که ظاهری اسلامی و انقلابی برای خود درست کرده اند. حتی آن روحانی جوانی که با لباس و عمامه سیاه در جمعیت به خوبی دیده می شود، تحقیق کنند که او اصلا کیست؟ جاسوسان سیا و ام آی سیکس را اینجاها باید پیدا کرد. (3443902) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۶:۱۴:۲۵
شایسته این بوده که از قبل این تهاجم نابخردانه پیش بینی میشد. نیروهای شریف انتظامی کاملا قادر به جلو گیری بودند. اعتراض بصورت معقول بجای خود.بجای تخریب وجهه ایران آبرومندی درسطح جهانی میآورد. امید است از این اشتباهات دیگر نداشته باشیم. (3445089) (alef-13)
 
vahid
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۶:۴۸:۲۰
بنظر بنده این نقشه صهیونیستا بود که یکبار دیگر ایران را متجاوز نشان دهد. اون هم در این برهه خاص که کشور نیاز به آرامش دارد تا توافقات به نتیجه برسد واقعا متاسفم برای عده ای افراطی که بازیچه دست نقشه های صهیونیست میشوند. (3445194) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.