نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472082
سبد رای کاندیداها چگونه حفظ می شود؟
مصطفی برزکار
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۵
به نظر می رسد در شرایطی که احتمال کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم بالاست، حضور هر سه کاندیدای اصولگرا در صحنه انتخابات تا پایان رقابت ها بهترین گزینه است و عدم انصراف آنها به نفع یکدیگر به منزله وجود تفرقه و اختلاف در جریان نیروهای انقلابی نیست.

پس از پایان مناظره سوم نامزد های انتخابات ریاست جمهوری، رقابت انتخاباتی در حال رسیدن به ایستگاه نهایی است ؛ ایستگاهی که گرایش افکار عمومی نسبت به عملکرد نامزد ها ست . در این میان با توجه به انتقادات وارد شده به دولت و عدم پاسخگویی مناسب کاندیداهای دولتی، ‌نتایج معکوس از انتظارات برجام ، تشدید تحریم ها علیه ایران ،‌عدم ارائه برنامه کارآمدی که مردم را به رای دادن مجدد اقناع نماید و بسیاری از دلایل دیگر باعث شده است تا سبد آراء روحانی به شدت رشد منفی داشته باشد.

در واقع همین دست خالی دولت در دفاع از خود دلیلی شد تا طیف مدافعان دولت که شامل اصلاح طلبان ،‌کارگزاران و اعتدالیون هستند تصمیم به ورود جهانگیری به عنوان نامزد پوششی داشته و وی را در کنار روحانی قرار دادند.

اما در اردوگاه مخالفان دولت میزان آرا قالیباف و رئیسی چشم گیر بوده و در طی روزهای گذشته روند رو به رشدی داشته است. این مطلب را نظر سنجی های مختلف به خوبی نشان می دهد. و این روند دو مرحله ای شدن انتخابات را امکان پذیر نموده است اگر چه تا روز آخر باید همچنان منتظر وقایعی بود که ممکن است این سناریو را عوض نماید .

اما چه انتخابات دو مرحله باشد یا خیر . یک مسئله در بحث کناره گیری و اتحاد نامزد های دو طیف همچنان وجود دارد. در طیف دولت همچنان بحث کنارگیری جهانگیری وجود دارد ، گرچه برخی از اصلاح طلبان با حضور ضعیف و شکننده روحانی، اصرار بر ماندن جهانگیری در عرصه را داشتند ،‌اما در مجموع کنارگیری جهانگری امری ضروری و حتمی در نظر گرفته شده است. حضور هاشمی تبا نیز تاثیری بر آراء این جریان مطابق تمام نظر سنجی ها نخواهد داشت .

در طیف منتقدان دولت اما قالیباف و رئیسی دارای آراء قابل ملاحظه هستند و در کنار ایشان میرسلیم نیز 2 تا 4 درصد از آراء را در نظر سنجی ها به خود اختصاص داده است. حال سوال اصلی در بحث ائتلاف نیروهای انقلاب این است کدام نامزد باید به نفع دیگری کنار بکشد؟ و اساسا آیا کناره گیری هر کدام از نامزد ها احتمال موفقیت دیگری  را بالا خواهد برد ؟

برای پاسخ به این سوالات، توجه به سبد رای نامزد ها ضروریست . سبد رای محمد باقر قالیباف معیشتی است یعنی افرادی که به سمت آقای قالیباف متمایل شده اند شعار های معیشتی ازجمله اشتغال و افزایش درآمد را در کنار تجربه مدیریت اجرایی وی قرار می دهند  تا این سبد رای شکل گیرد. سبد رای ابراهیم رئیسی اما ایدئولوژیک است یعنی آراء رئیسی را شامل افرادی باید دانست که بیشتر تقوا و معنویت را علت اصلی رای دادن به وی میدانند . بنا براین مشخص است سبد رای این دو نامزد از هم متفاوت بوده و در صورت کناره گیری یکی در دور اول لزوما آرا به سمت دیگری نمی رود.  هرچند در دور دوم با توجه به جریانی شدن انتخابات این امکان بسیار بالاست که بیش از 80 درصد آراء نامزد های بازمانده جریان انقلاب در مرحله دوم به نامزد راه یافته اختصاص یابد.

ناگفته نماند که روحانی در دور قبل تنها با حدود 250 هزار رای توانست به بالاتر از 50 درصد برسد و برخی معتقدند اگر حداد عادل انصراف نداده بود احتمال دو دوره ای شدن بیشتر شده بود و این همان پاسخی است که میرسلیم در جواب دانشجویی که از او درخواست کناره گیری به نفع جریان انقلابی را داشت، ‌بیان نمود. لذا به نظر می رسد در شرایطی که احتمال کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم بالاست، حضور هر سه کاندیدای اصولگرا در صحنه انتخابات تا پایان رقابت ها بهترین گزینه است و عدم انصراف آنها به نفع یکدیگر به منزله وجود تفرقه و اختلاف در جریان نیروهای انقلابی نیست.
کلمات کلیدی : سبد رای+دور اول انتخابات
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۴۳:۵۷
اگر قالیباف و رییسی ، هر دو در میدان باشند ، با توجه به این که رییسی رای محرومین دارد و قالیباف هم رای بخشی از تهرانی ها را جذب می کند ، روحانی با ۴ میلیون رای ، حتی به دور دوم هم نخواهد رفت. (4353869) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۴۴:۲۰
رییسی بالغ بر ۲۶ میلیون رای دارد. (4353872) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۶:۲۰:۵۳
رای کیا اون وقت؟!!!! (4356274) (alef-3)
 
اسعد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۴۶:۳۵
کاش مستندات و جامعه هدف این نظرسنجی هایتان را منتشر می کردید ... من هنوز نفهمیدم چرا باید انتخابات به مرحله دوم برود؟

چرا نظرسنجی های تلگرامی و خارج از کشور چیز دیگری می گویند؟ (4353884) (alef-13)
 
علی
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۵۶:۳۹
فعلا که بجای طرح برنامه و ارائه کارنامه فقط این را شنیدیم؛1همه اش تقصیر احمدی نژاد بود.2یا ما را انتخاب کنید یا جنگ را. (4353925) (alef-13)
 
افشار
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۵۸:۰۰
انشا الله روحانی تو مرحله اول رای میاره و به دور دوم نمیرسه
با روحانی تا 1400 (4353927) (alef-13)
 
China
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۵۵:۲۴
تا 1400 ساعت هههه (4354125) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۰۳:۱۶
دوستان اصولگرا شما در تحليل هاي خود واقعاً روي عدم حضور مردم حساب ويژه اي باز كرده ايد ؟ انتخابات است و در مقطع كنوني هيچ ايرادي هم بر شما وارد نيست .
روي ديگر سخنم با دوستان قهر كرده با صندوق هاي راي است . آنها كه مي گويند ما اين سيستم حكومت را قبول نداريم و راي نمي دهيم . مي بينيد كه حضزات در تحليل هاي خود روي عدم حضور شما حساب ويژه اي باز كرده اند . در صورت عدم حضور شما در پاي صندوق و پيروزي كانديداي اين جريان ،‌ عالم و آدم اورا رييس جمهور ايران مي داند و شما هم نمي توانيد از مليت ايراني خود فرار كنيد . شاه بيت سخنان روءساي جمهور گذشته در مجمع عمومي سازمان ملل ويتريني بود از ايران نزد افكار عمومي جهان . انتخاب با ماست . (4353943) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۱:۰۷:۰۵
الحق که راست میگویی چاره ای جز شرکت نداریم. (4354444) (alef-3)
 
سعید کریمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۰۶:۲۷
با 60 درصد روحانی کار رو تموم می کنه به امید خدا (4353957) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۰۷:۴۵
برادر من خوش خیالی هم حدی داره
اون وقتی که دور اول بود و انقدر مخالف نداشت یه ذره بیشتر از 50 درصد رای آورد
حالا 60 درصد میاره
حداقل تو آرزوهات فکر کن همون 50 تا داره (4354185) (alef-3)
 
یاسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۰۶:۵۷
29 اردیبهشت روز نه به صفدر ذخیره نظام ، نه به روحانی خدای دروغ و عوام فریبی، نه به دیپلماسی خنده و ذلیلانه، نه به دختر تاجر و بدبخت 200 میلیونی وزیر آموزش و پرورش، نه به ترویج بی حجابی و بی دینی، نه به کدخداپرستان غربگرا، نه به اختلاس و فساد و رانت، نه به ما نمی توانیم ، نه به نیست، نه به بیکاری و رکود ، نه به اختلاس های فریدون برادر رئیس مثلا جمهور ، نه به کاندیدای پوششی .... در یک کلام نه به دولت 4 درصدی ها. (4353959) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۲۰:۵۴
فقط روحاني ايران يك صدا براي زندگي براي ازادي (4354005) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۲۵:۵۷
روحانی با رای بالای 50 درصد دوباره انتخاب خواهد شد. در هیچ انتخاباتی در ایران ارای خاموش به صندوق راستگرایان یا اصولگرایان نرفته است. (4354022) (alef-13)
 
China
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۵۴:۳۹
باشه. شما خوب. (4354120) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۵۶:۰۳
نه که روحانی نیفتاده به التماس (4354129) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۴۳:۲۲
تغییر تحلیل در 30 ثانیه !!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4354080) (alef-3)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۵۰:۴۲
آزادی در اندیشه، منطق در گفتگو، عمل در قانون
روحانی (4354100) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۱:۰۴:۳۱
واقعا تحریم ها تشدید شده؟ (4354427) (alef-3)
 
فرهاد
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۱:۳۲:۲۶
به نظر من رئیسی ۸۰ در صد رای داره قالیباف ۲۰ درصد و روحانی صفر...نوشتم که دوستان اصولگرا ذوق زده بشن (4354552) (alef-3)
 
مجتبی شریعتمداری
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۱:۳۶:۵۸
سلام
درود بر شما جناب آقای دکتر برزکار
انصافا بسیار خوب تحلیل کردید
این مقاله شما همچون گذشته موجب آگاهی و روشنفکری مردم خواهد بود
خسته نباشید (4354565) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.