توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478086
نکات خواندنی درباره تغذیه صحیح در ماه رمضان
بخش سلامت الف، ۱۰ خرداد ۹۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۲
گاه و بیگاه مشاهده می شود که برخی افراد با روزه داری دچار عوارض گوارشی، جسمی و یا نتایجی همچون چاقی می شوند، وضعیتی که ناشی از رعایت نکردن اصول صحیح تغذیه در زمان روزه داری است.

 به گزارش ایران خبر، کارشناسان معتقدند که اصولا چهار فاکتور اصلی در تغذیه در ماه رمضان باید مورد توجه قرار گیرد که عبارتند از زمان غذا خوردن، میزان غذا، چگونگی آن و انتخاب نوع غذا؛ بر این اساس و با توجه به اهمیت تغذیه در ماه مبارک رمضان برای بهره مندی بیشتر از برکات معنوی این ماه، خبرگزاری ایرنا درباره اصول صحیح تغذیه در زمان روزه داری، میزگردی را با حضور دکتر زهره عبداللهی مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر مجید فرجی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر محمدباقر رضایی رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی و کارشناس طب سنتی برگزار کرد که چکیده ای از اظهارات مطرح شده در آن به شرح ذیل است.
***تغذیه صحیح چیست؟
مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این میزگرد در تعریف تغذیه صحیح گفت: تغذیه صحیح به رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه بر اساس هرم شش گانه گروه های غذایی اطلاق می شود. دکتر عبداللهی یادآور شد: در مجموع، میزان غذای هر روز باید انرژی ما را تامین کند و این انرژی از پروتئین ها و ریزمغذی ها در حد معینی باید به دست بیاید. اگر برنامه غذایی ما چنین مشخصاتی داشته باشد یعنی تغذیه سالم داریم.

***سحر چه بخوریم؟
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بخش دیگری از اظهاراتش را به معرفی بهترین مواد غذایی برای وعده سحری اختصاص داد و گفت: در وعده سحر مصرف کربوهیدرات ها مانند خوراکی که با نان خورده شود، برنج یا ماکارانی برای تامین انرژی توصیه می شود. همچنین پروتئین از منبع گیاهی یا حیوانی به شکل خورش با برنج مفید است. عبداللهی با تاکید بر ضرورت مصرف سالاد و سبزی خوردن در وعده سحری گفت: سالاد سبز و سبزی به دلیل داشتن فیبر جلوی تشنگی را می گیرند. وی اضافه کرد: خوردن میوه هایی مانند سیب یا خیار و چای کمرنگ با یک یا دو خرما در سحر مفید است؛ اما خوردن چای زیاد خوب نیست زیرا باعث دفع زیاد آب از بدن و تشنگی می شود.

***افطار و شام؛ با فاصله 30 دقیقه ای
عبداللهی در مورد وعده افطار هم گفت: بعضی غذاهای سنتی ایرانی مانند شیربرنج، فرنی، شله زرد و حلیم برای افطار مفید هستند به شرط اینکه کم چرب و با شیرینی کم باشند. این غذاها به همراه مایعات گرم مانند کمی شیر یا چای مناسب هستند. وی تاکید کرد: انواع سوپ ها و آش ها نیز توصیه می شوند؛ اما باید توجه کرد بعضی آش های سنتی ما خیلی حجیم هستند و برای افطار به دلیل خالی بودن طولانی مدت معده مناسب نیستند؛ زیرا می توانند موجب سوء هاضمه شوند.دیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین با تاکید بر رعایت فاصله 35 تا 45 دقیقه ای بین افطار و شام گفت: وعده شام نباید پرچرب و سرخ شده باشد؛ زیرا این غذاها دیر هضم می شوند و اگر شام پرحجم و سنگین باشد مشکلات گوارشی ایجاد می کند. از طرفی به دلیل فاصله کوتاه بودن فاصله زمانی افطار تا سحر اگر شام بیش از میزان لازم خورده شود، روزه دار اشتهایی برای سحری نخواهند داشت.


***تعریف تغذیه سالم
دکتر مجید فرجی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در تعریف تغذیه سالم گفت: دریافت انرژی کافی در طول روز از گروه های مختلف غذایی که هم تنوع و کفایت داشته و هم حاوی ریزمغذی های لازم برای ایجاد یک زندگی سالم باشد، تغذیه سالم گفته می شود. وی تصریح کرد: چگونگی مصرف گروه های مختلف غذایی در داشتن تغذیه سالم نیز بسیار مهم است، تغذیه سالم به آداب و رسوم و فرهنگ مردم و همچنین فرهنگ های دیگری که در این زمینه تاثیر می گذارد، به میزان فعالیت روزانه که به نوع شغل وابسته است و انجام ورزش های روزانه ارتباط موضوعی دارد. وی افزود: میزان دریافت کالری روزانه باید متناسب با سن و فعالیت های روزانه افراد باشد. دکتر فرجی همچنین تصریح کرد: سیری شکمی با سیری سلولی یکسان نیست؛ گاهی برخی از مواد گروه های غذایی مانند چربی ها و قندها بیشتر مصرف شده و باعث ایجاد چاقی می شود که در این حالت سیری شکمی صورت گرفته اما سیری سلولی ایجاد نشده یعنی سلول ها مواد مورد نیاز خود را دریافت نکرده اند.

**وعده سحر و اهمیت تغذیه مناسب
به گفته دکتر فرجی، سحر مهمترین و غنی ترین و متنوع ترین وعده غذایی در طول روز باید باشد تا بتوانیم تحمل روزه داری طولانی مدت (حدود 17 ساعت) را داشته باشیم. دکتر فرجی نیز با اشاره به اهمیت مصرف گروه های غلات، کربوهیدرات های پیچیده مانند نان، برنج و ماکارونی و گروه پروتئین های کم چرب و به میزان کم در این وعده، توصیه کرد: مصرف پروتئین تلفیقی حاوی پروتئین گیاهی و حیوانی و به مقدار کم در وعده سحر مفید است. وی مصرف میوه ها و سبزی ها (فیبر محلول دارد و می تواند آب بدن را حفظ کند) به صورت خام یا پخته به ویژه برای افرادی را که نفخ شکم دارند، مهم دانست و بر اهمیت خودداری از نوشیدن آب زیاد در وعده سحر به جهت ایجاد تشنگی حاصل از آن تاکید کرد.
سایر توصیه های دکتر فرجی به شرح ذیل است:
- از نوشابه های گازدار، دوغ یا آب گاز دار استفاده نشود.
- از مصرف غذاهای پرنمک پرهیز شود.
- مصرف آب میوه در وعده سحر توصیه نمی شود.
- از تحرک کافی در طول روز برخوردار باشیم تا دچار تحلیل عضلانی نشویم.
]
** گیاهان دارویی و روزه داری
رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی در این میزگرد نفخ را از مشکلاتی دانست که برخی از روزه داران دچار آن می شوند و گفت: با خوردن گیاهان دارویی مانند میخک، هل و زیره، می توان از بروز نفخ جلوگیری کرد.محمدباقر رضایی اظهار کرد: این گیاهان دارویی علاوه بر نفخ، می تواند بوی بد دهان را هم از بین ببرد. بوی بد دهان از مواردی است که معمولا روزه داران با آن مواجه هستند. وی خوردن آب انار، پنیر و گردو را در وعده سحری به روزه داران توصیه کرد و گفت: آب انار و گردو از مواد مغذی هستند و می تواند انرژی لازم را به روزه داران برای انجام کارها در طول روزه داری بدهند.
ایرنا نوشت: رییس انجمن علمی گیاهان دارویی به روزه داران توصیه کرد که در وعده سحری از غذاهای کند هضم استفاده کنند تا غذا بتدریج هضم شود و روزه داران هم انرژی کافی را داشته باشند. رضایی، خوردن تخم شربتی و خاکشیر در وعده افطاری را بسیار مفید دانست و گفت: روزه داران با خوردن این مواد غذایی، علاوه بر آرامش، دچار مشکلاتی از قبیل عوارض گوارشی نخواهند شد. وی بهار نارنج ، بیدمشک و گل محمدی را برای رفع تشنگی بسیار موثر دانست و گفت: روزه داران در صورتی که می خواهند شربت آب لیمو مصرف کنند حتما از آب لیمو تازه استفاده کرده و شکر زیاد هم مصرف نکنند. رییس انجمن به روزه داران توصیه کرد از پرخوری در این ایام به شدت خودداری کنند و گفت: معمولا فعالیت ها در ماه رمضان کمتر است، پرخوری بیشتر از سایر ماه ها می تواند به روزه داران صدمه بزند. رضایی همچنین زغفران را از جمله مواد غذایی دانست که اثرات بسیار خوبی برای روزه داران دارد و حتی آنان می تواند برگ های آن را در چای هم استفاده کنند.
 
کلمات کلیدی : ماه رمضان+تغذیه+افطار+سحری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.