توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 271481
«تحول سلامت» به زندان‌ها رسید
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۱
پس از بازدیدهای اواخر سال گذشته وزیر بهداشت از وضعیت بهداشتی و درمانی زندان‌ها، نگرانی از شیوع بیماری‌هایی نظیر ایدز و هپاتیت در جمعیت زندانیان و همچنین جهادی خواندن حضور تیم‌های سلامت در زندا‌ن‌ها، امروز رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، از اجرای طرح تحول سلامت در زندان‌های کشور خبر داد.

دکتر عباس صداقت در گفت‌و‌گو با ایسنا،‌ از تحول نظام سلامت در زندان‌های کشور خبر داد و با اشاره به بازدید وزیر بهداشت از زندان قزل‌حصار کرج در اواخر سال گذشته و تاکید وی در خصوص این موضوع، گفت: در آن زمان وزیر بهداشت دستور دادند که بسته تحول نظام سلامت برای تحول نظام سلامت زندان‌های کشور تدوین شود.

فاز آزمایشی تحول سلامت در زندان‌ها؛ در سه ماهه دوم امسال

وی در این راستا با بیان اینکه به صورت آزمایشی توسط همکاران دانشگاه علوم پزشکی البرز و در دفاتر فنی وزارت بهداشت یک بسته خدمتی جامع برای زندانیان در حال تدوین است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود این بسته تا پایان سه ماهه اول سال جاری نهایی و فاز آزمایشی آن در سه ماهه دوم سال جاری در زندان رجایی شهر کرج آغاز شود تا بر اساس نتایج آن بتوان تحول نظام سلامت زندان را به کل زندان‌های کشور تعمیم داد.

نیروی انسانی و هزینه‌های لازم جهت اجرای برنامه مشخص می‌شوند

به گفته صداقت، اعتبارات این برنامه‌ بر اساس خدماتی که پیش بینی شده از جمله خدمات مربوط به پیشگیری، کاهش آسیب، مراقبت و درمان HIV و سایر بیماری‌های آمیزشی، دیده شده است. علاوه بر آن میزان نیروی انسانی و هزینه‌های لازم در حال نهایی شدن بوده و مشخص خواهد شد.

لزوم مشارکت سازمان امور زندان‌ها در تحول سلامت زندان‌ها

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه سازمان امور زندان‌ها و نهادهای تعلیمی و تربیتی کشور قطعا مشارکت لازم را هم در تدوین این بسته خدمتی و هم در اجرایی شدن آن خواهند داشت، گفت: بر اساس دستور وزیربهداشت، قطعا منابع مالی و انسانی این برنامه تامین می‌شود.

صداقت در ادامه از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان جوانان هلال‌احمر و وزارت بهداشت خبر داد و افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه وزارت بهداشت می‌تواند از طریق پتانسیل‌های هلال‌احمر و با استفاده از داوطلبینی که در گروه‌های مختلف دارد، برنامه‌های پیشگیری و اطلاع‌رسانی در خصوص HIV و بیماری‌های آمیزشی را اجرا کند.
 
کلمات کلیدی : زندان+طرح تحول سلامت