توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 434318
تعقیب ناوگروه چین توسط جنگنده‌های تایوانی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۶
تایوان روز چهارشنبه و در اقدامی بی سابقه، شماری از جنگنده ها و ناوهای خود را به تعقیب گروهی از ناوهای چین به رهبری ناو هواپیمابر این کشور به نام «لیائونینگ» فرستاد که در مسیر تنگه تایوان در حال حرکت بودند.

به گزارش ایرنا، گروه کشتی های چین با هدایت ناو هواپیمابر لیائونینگ این کشور از طریق تنگه تایوان به سمت شمال حرکت می کردند که باعث شد تایوان جنگنده های خود را به پرواز درآورده و با کشتی هایش این گروه را زیر نظر داشته باشد.این ناوگروه چینی که به تازگی در رزمایشی در دریای جنوبی شرکت کرده است، در حال بازگشت از طریق عبور از تنگه تایوان بود.

وزارت دفاع تایوان دیروز در بیانیه ای که تارنمای «تایپه تایمز» به آن اشاره کرده، آورده است که ما با پرواز جنگنده ها و به حرکت در آوردن ناوهای خود سعی کردیم اوضاع را زیر نظر گرفته و شرایط را کنترل کنیم.از سوی دیگر «چینگ چونگچی» سخنگوی وزارت دفاع تایوان با اشاره به تشدید تنش ها میان دو سوی تنگه تایوان افزوده که ما نگذاشتیم هیچ تحرکی از نگاهمان پنهان بماند.وی افزود که ناو هواپیمابر چین به همراه چند ناو و کشتی دیگر از بخش غربی تنگه تایوان به سمت شمال حرکت می کردند و ما هم جنگنده ها را به تعقیب آنها فرستادیم.

چین به شدت نگران تحرکات خانم «تسای اینگ ون» رئیس حکومت تایوان است که علاوه بر گفت و گوی تلفنی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آینده آمریکا، در مسیر سفر به آمریکای لاتین در شهر هوستون نیز توقف و با «تد کروز» سناتور جمهوریخواه دیدار کرده است.همین اقدامات باعث شد تا چین که تایوان را بخشی از خاک خود می داند به مقام های آن جزیره در باره تحرکات استقلال طلبانه هشدار بدهد.

خانم تسای به رغم همه تنش هایی که در حال رخ دادن است در پیام سال نو میلادی خود گفت که به دنبال آرامش و صلح با چین است.تایوان و چین در پایان جنگ داخلی سال ۱۹۴۹ میلادی از یکدیگر جدا شدند، اما پکن این جزیره را بخشی از خاک کشور چین می داند و مایل است که در تایوان بعد از پیوستن به سرزمین مادری، الگوی «یک کشور و دو نظام» را همچون هنگ کنگ و جزیره ماکائو پیاده کند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، چین، تایوان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.