توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464711
بشار اسد: آمریکا باید از خاک سوریه خارج شود
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹
رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد، حمله آمریکا ثابت کرد نمی توان به «وعده‌های» روسای جمهور آمریکا اعتماد کرد، ضمن اینکه بعد از پیروزی دمشق بر تروریستها، آمریکا و ترکیه باید از خاک سوریه خارج شوند.

به گزارش تسنیم، "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری «نووستی» از این صحبت کرد که آینده کشورش را چگونه می بیند؛ به گفته وی، فعلا ضرورتی برای کمک نیروهای زمینی روسی وجود ندارد، ولی مسکو و دمشق در حال مذاکره برای ارسال تسلیحات نظامی جدید هستند. رهبر سوریه ابراز اطمینان نمود که بعد از پیروزی دمشق بر تروریستها، نظامیان آمریکایی و ترکیه ای باید خود از خاک سوریه خارج شوند، درغیر این صورت با زور بیرون رانده خواهند شد. وی در عین حال یادآور شد که سوریه تنها به این شرط حاضر به همکاری با آمریکاست که این کشور برخورد خود را تغییر دهد. بشار اسد در مورد آینده جمهوری عربی سوریه نیز تاکید کرد که مسئله استقلال کشور و حفظ  زندگی مسالمت آمیز همه ادیان در سوریه نیز از جمله مهمترین موضوعات مذاکرات بین سوریها در ژنو و آستانه است.

نقش حمایت روسیه و ایران در موفقیت ارتش سوریه

رئیس جمهوری سوریه معتقد است که فعلا ضرورتی برای عملیات نیروهای زمینی روسیه در خاک این کشور بوجود نیامده و اقدامات نیروی هوایی روسیه در حمایت از ارتش سوریه بسیار موثر و کافی است.

بشار اسد توضیح داد: «طی یک سال و نیم گذشته نیروهای هوایی-فضایی فدراسیون روسیه بسیار موثر و بیش از آنچه حتی انتظار می رفت در حمایت از نیروهای نظامی ارتش سوریه عمل کرده اند و همه می دانند که این حمایت که از سال 2015 تاکنون ادامه دارد، توزان نیروها در سوریه را تغیر داده و ما توانسته ایم مناطق تدمر، حلب و بسیاری از مناطق دیگر را بازگردانیم و در مقابله با حملات گروههای تروریستی بسیار خوب عمل کنیم. به همین دلیل حمایت نظامی روسیه بسیار موثر بوده است. البته ما نباید حمایت ایران را نیز فراموش کنیم. آنها نیز نیروی نظامی اعزام نکرده اند، ولی افسران ایرانی بعنوان مشاور نقش بسیار مهمی در موفقیتهای ارتش سوریه ایفاء می کنند.»

بدین ترتیب بشار اسد معتقد است که در حال حاضر ضرورتی برای عملیات زمینی روسیه وجود ندارد. وی تاکید کرد: «شاید در آینده، اگر دشمنان ما و حامیان آنها و تروریستهای دست پروده آنها راهکار خود را تغییر داده و بتوانند تعداد تروریستهای بیشتری از همه نقاط جهان به خاک سوریه سرازیر کنند، احتمال دارد چنین ضرورتی بوجود آید، ولی در شرایط فعلی فکر نمی کنم که نیازی به این کار باشد. آنچه انجام گرفته است بسیار موثر و کافی است.»

رهبر سوریه با اشاره به اینکه دمشق و مسکو در حال مذاکره برای ارسال تجهیرات نظامی جدید، از جمله سامانه های دفاع ضدهوایی هستند، افزود: «دولت سوریه حتی قبل از جنگ و بخصوص در شرایط کنونی بسیار علاقه مند بوده و هست تا نسل جدید سامانه های دفاع ضدهوایی از روسیه خریداری کند و این مسئله اکنون نیز بین وزارت دفاع دو کشور در حال مذاکره است. البته ملاکهای زیادی، از جمله مشخصات فنی و نوع نیاز ما در جنگ با تروریسم در تصمیم گیریها در این زمینه دخیل هستند.»

امکان برگزاری نشست سه جانبه «اسد-پوتین-روحانی»

بشار اسد همچنین بعید ندانست که در آینده این امکان وجود دارد که ملاقات سه جانبه ای با همتایان خود از روسیه و جمهوری اسلامی ایران (ولادیمیر پوتین و حسن روحانی) داشته باشد.

رئیس جمهوری سوریه در پاسخ به سئوالی در این مورد، گفت: «البته مسئله سطح ملاقاتها و اینکه چه مقامی مذاکره می کند، چندان مهم نیست. دیدار وزرای دولتها هم دقیقا به منزله آن است که هر سه کشور با هم در ارتباط نزدیک هستند و نمونه بارز آن مذاکرات سه جانبه اخیر وزرای امور خارجه روسیه، ایران و سوریه در مسکو است. البته در آینده اگر ضرورت پیدا کند، مسلما نظریه خوبی است که روسای جمهور هم با هم دیدار کنند. در حال حاضر اولویت دمشق آن است که سه کشور با یکدیگر در زمینه نابودسازی تروریستها همکاری موثری داشته باشند.»

واقعیت در مورد حمله موشکی آمریکا به سوریه

رئیس جمهوری سوریه همچنین توضیح داد که چرا ارتش این کشور نتوانست حملات موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات را دفع کند. به گفته وی، تروریستها بیش از 50 درصد از سیستم دفاع ضدموشکی سوریه را نابود کرده اند.

اسد گفت: «بسیاری سئوالاتی در مورد سامانه های دفاع ضدهوایی ما یا روسیه سئوال می کنند. آنها فکر می کنند که این سامانه ها قادر به دفع هر نوع موشکی هستند، ولی واقعیت این است که از لحاظ فنی این مسئله با مشکلاتی همراه است: موشکهای ما باید اهداف خود را تشخیص دهند و برای این کار نیاز به رادرهایی است که تمامی جهات خاک کشور را پوشش دهند، ولی این مسئله بخاطر شرایط جغرافیایی غیرممکن است. همانطور که می دانید موشکهای کروز قادر هستند با استفاده از موقعیت جغرافیایی منطقه، خود را از دید رادارها پنهان کنند. به همین دلیل نیاز به رادارهای قدرتمندی است که بتوان بر این موشکها فایق آمد. این نکته نخست است. علاوه بر این، شاید عده ای کمی در جریان هستند که تروریستها از ابتدای اقدامات خود شروع به نابودی سامانه های دفاع ضدهوایی سوریه کرده اند. می بینید که این مسئله ربطی به "تظاهرات مسالمات آمیز" ندارد. بخش اعظم تاسیسات دفاع ضدهوایی در حومه شهرها قرار دارند. تروریستها به آنها حمله کرده و این سامانه ها در طول بحران در کشور، بشدت آسیب دیده و تقریبا 50 درصد آنها از بین رفته است. بدین ترتیب می بیند که عوامل زیادی در عدم توانایی ما در فایق آمدن بر حمله موشکی آمریکا موثر بوده است.»

نظامیان آمریکایی و ترک فرقی با تروریستها ندارند

بشار اسد تاکید کرد که بعد از آنکه دمشق توانست در جبهه مبارزه با تروریستها به پیروزی برسد، نظامیان آمریکایی و ترکیه ای باید خود از خاک سوریه خارج شوند، در غیراین صورت آنها بزور بیرون رانده خواهند شد. وی افزود: «در مورد حضور نظامیان بیگانه، بخصوص نیروهای ترکیه در خاک سوریه باید بگویم، زمانی که شما درگیر مبارزه با تروریستها هستید، شما دیگر قادر نیستند تا با کسانی که کشورتان را اشغال کرده اند هم مقابله موثر کنید.در این رابطه هم آمریکایی ها و هم ترکها و دیگرانی که بصورت غیرقانونی در خاک سوریه حضور داشته و آن را اشغال کرده اند، باید بدانند که باید نیروهای خود را از کشور ما خارج کنند یا بزور آنها را بیرون خواهیم راند.»

رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد: «در حال حاضر اولویت ما نابود کردن تروریستهاست و زمانی که ما موفق شویم در تمامی مناطق به آنها پیروز شویم، دیگر بسیار آسان خواهد بود تا نیروهای نظامی دیگر، از جمله نظامیان ترکیه و آمریکایی ها را از خاک خود بیرون برانیم. آنها یا باید خود از سوریه خارج شوند یا ما با آنها جنگیده و از کشور خود دفاع خواهیم کرد.»

اسد افزود: «فرقی بین اقدامات آمریکا و ترکیه و تروریستها در سوریه وجود ندارد. آنها نیز مانند تروریستها به خاک کشور ما تجاوز کرده اند و همه دشمن ما محسوب می شوند و فرقی بین این اشغالگران وجود ندارد.»

افشای طرح حمله اردن به سوریه

رئیس جمهوری سوریه همچنین اعلام کرد که دمشق اطلاعاتی دارد که ثابت می کند اردن طرحی برای حمله به جنوب سوریه با موافقت آمریکایی ها دارد. وی گفت: «ما چنین اطلاعاتی را بدست آورده ایم، هرچند اردنی ها از ابتدا جزئی از نقشه آمریکا برای آغاز جنگ در سوریه بودند. آنها چه بخواهند چه نخواهند باید دستورات آمریکایی ها را گوش بدهند. اردن کشور مستقلی نبوده  و تنها خواسته آمریکا را اجرا می کند. به همین دلیل اگر آمریکایی بخواهند از مناطق شمالی اردن برای حمله به سوریه استفاده کنند، این اتفاق می افتد و مقامات این کشور چاره ای جز همکاری با آمریکا ندارند. بنابراین ما با اردن طرف نیستیم. آمریکا طرح می ریزد و از خاک اردن استفاده می کند و به همین دلیل هم تروریستهای بسیاری از خاک اردن به سوریه وارد می شوند، همانطور که از ابتدای جنگ تروریستها از خاک ترکیه وارد کشور ما می شدند.»

آینده سوریه چگونه خواهد بود

بشار اسد مسئله ادامه موجودیت سوریه بعنوان کشوری سکولار که همه ادیان در آن با مسالمت در کنار هم زندگی کنند را جنجالی ترین موضوع در مذاکرات بین سوریها در ژنو و آستانه نامید که مخالفان دمشق با این مسئله مخالف هستند. وی توضیح داد: «بخش اعظم گروههای مخالف که در مذاکرات ژنو و بخش دیگری در مذاکرات آستانه شرکت دارند، جنبه سکولار بودن سوریه را قبول ندارند. آنها اصرار دارند که سوریه تنها یک جمهوری اسلامی باشد. این مسئله یکی از جنجالی ترین بحثها پیرامون تغییر قانون اساسی سوریه است. البته ما تاکنون بطور مستقیم با آنها گفتگو نکرده ایم، ولی از طرفین میانجیگران خارجی دیدگاه آنها را می دانیم.»

به گفته وی، مسئله عنوان رسمی کشور، بعنوان «جمهوری عربی سوریه» هم بر اساس قانون اساسی تنها در یک همه پرسی قابل تغییر خواهد بود، البته هنوز بررسی این موضوع بسیار زود است.

شرط دمشق برای همکاری با آمریکا چیست؟

به عقیده رهبر سوریه، مقامات دمشق تنها به شرطی حاضر به همکاری با واشنگتن هستند که آنها برخورد خود را تغییر دهند. اسد در پاسخ به این سئوال که آیا امکان بهبود روابط سوریه و آمریکا وجود دارد، گفت: «در عرصه سیاست نمی توان گفت که هرگز چنین کاری نمی کنم. اگر چنین امیدی بوجود آید که آمریکا یا دولت کنونی آن برخورد خود را نسبت به سوریه تغییر دهد و به استقلال ما احترام بگذارد، از ادامه خونریزی در کشور ما دست بردارد، امکان همکاری وجود خواهد داشت. این روابط شخصی و بر اساس محبت و نفرت نیست، منافع ملت سوریه مهم است و به همین دلیل من نمی توانم بگویم که این همکاری غیرممکن است. تاکنون که اقدامات آنها طی سالهای گذشته همواره در جهت ضربه زدن به سوریه بوده است. ولی اگر آنها واقعا برخورد خود را تغییر دهند، مشکلی برای همکاری وجود نخواهد داشت.»

رئیس جمهوری سوریه همچنین گفت که فکر می کرد "دونالد ترامپ" «مرد عمل به وعده خود» است، ولی  حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی «الشعیرات نشان داد که آمریکایی ها هرگز وعده های خود را اجرا نمی کنند. وی افزود: «چند ماه قبل ما شاهد بودیم که ترامپ وعده داد که قصد ندارد در سوریه عملیات نظامی انجام دهد، ولی سخنان خود را تغییر داد. آنها همیشه یک چیز می گویند و نوع دیگری عمل می کنند. اکنون و بعد از حمله به پایگاه هوایی الشعیرات، دیگر این مسئله برای ما ثبات شده است.»

بشار اسد در عین حال یادآور شد که به عقیده وی، آمریکا هرکاری از دستش برآید برای سرنگونی دولت سوریه و برقراری رژیمی دست نشانده خود انجام خواهد داد. وی افزود: «هدف آنها سرنگونی دولت و به روی کار آوردن دولتی دست نشانده است که همه چیز را توجیه کند. دیگر ارزش و اخلاقی وجود نداشته باشد و هر اتفاقی ممکن باشد.»

اصلا حمله شیمیایی در «خان شیخون» رخ نداده

رئیس جمهوری سوریه در این مصاحبه دیدگاه خود در رابطه با حادثه رخ داده در استان ادلب را نیز شرح داد؛ به گفته وی، هیچ حمله شیمیایی در آنجا صورت نگرفت، بلکه این حادثه یک اقدام تحریک آمیز بود که برای انجام حمله آمریکا به پایگاه الشعیرات لازم بود. بشار اسد یادآور شد، هرچند ارتش سوریه به تاسیسات تروریستها در نزدیکی خان شیخون حمله کرد، ولی هیچ سلاح شیمیایی نه در آن زمان و نه زمانی که در غرب ادعا کرده اند، مورد استفاده قرار نگرفته است.

وی توضیح داد: «حتی اگر بخواهیم به تصاویر ویدئویی منتشر شده در مورد این حادثه رجوع کنیم، دیده می شود که نیروهای امدادی که در حال کمک به مردم آسیب دیده بودند، هیچ ماسک، دستکش و یا لباس محافظی پوشیده ندارند و با آرامش در حال تردد هستند. چطور چنین چیزی ممکن است؟ این واقعیت دقیقا مغایر با نظریه استفاده از گاز سارین در این حمله است که خود امدادگران «کلاه سفید» مدعی آن شده اند. اگر چنین بود که آنها هم به همراه مردم شهر کشته می شدند. بنابراین نمی توان برای محکومیت این حادثه به فیلمهای ویدئویی، بخصوص آنچه از سوی گروه تروریستی القاعده گرفته شده، استناد کرد.

لازم به یادآوری است که گروههای مسلح مخالف سوری در تاریخ 4 آوریل از کشته شدن 80 شهروند غیرنظامی در حمله شیمیایی در شهر خان شیخون در استان ادلب خبر دادند که بیش از 200 نفر نیز مصدوم برجای گذاشت. آنها نیروهای دولتی سوریه را مسئول این حمله معرفی کردند. مقامات دمشق بشدت این ادعا را تکذیب و تاکید کردند که ارتش سوریه هرگز از سلاح شیمیایی علیه مردم این کشور و حتی در حمله به تروریستها استفاده نکرده است. 

اگر حمله شیمیایی صحت دارد، چرا شهر تخلیه نشد؟

بشار اسد در این مصاحبه تاکید کرد که اصلا حمله شیمیایی در استان ادلب سوریه صورت نگرفته است و این حادثه اقدامی تحریک آمیز بوده که برای انجام حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات، مورد نیاز آنها بوده است.

رئیس جمهوری سوریه با اشاره به عجیب بودن این مسئله که اگر حمله شیمیایی صورت گرفته بود، چرا شهروندان این شهر از آنجا تخلیه نشدند، گفت: «ما بر این عقیده هستیم که این حادثه تنها اقدامی تحریک آمیز بود و دلیل آن هم بسیار ساده است، اگر در این شهر گاز شیمیایی پخش شده و یا مورد حمله شیمیایی قرار گرفته بود که در آنجا تنها 60 نفر کشته نمی شدند. ضمن اینکه در این شهر پس از این حادثه، مردم همچنان زندگی می کنند. چرا آنها از شهر تخلیه نشدند؟ حتی یک نفر هم از شهر خارج نشده و زندگی معمول مردم همچنان ادامه دارد، در حالیکه ادعا شده که در این شهر از تسلیحات کشتار جمعی استفاده شده است!»

بشار اسد ضمن یادآوری اینکه بعد از این حادثه، به پایگاه هوایی الشعیرات حمله شد که آمریکا ادعا می کند حمله شیمیایی ادلب از آنجا صورت گرفته، افزود: «آنها به همه انبارها و تاسیسات این پایگاه حمله کردند، ولی جالب است که هیچ گازی در منطقه پایگاه منتشر نشده است. هیچیک از افسران و کادر نظامی ما در این پایگاه دچار مصدومیت نشانی از استنشاق هیچ گازی نشده اند. به همین دلیل ما معتقدیم که هیچ گازی اصلا در کار نبوده است. این حادثه تنها اقدامی تحریک آمیز بود تا بهانه ای برای حمله موشکی آمریکا شود و دقیقا هم این حادثه رخ داد.»

اختلاف زمانی بین حمله ارتش سوریه و زمان ادعایی حمله شیمیایی

وی با اشاره به اینکه، دولت سوریه هیچ اطلاعاتی در دست ندارد که ثابت کند در تاسیسات متعلق به تروریستها در مجاورت شهر خان شیخون که مورد حمله هواپیماهای سوریه قرار گرفتند، مواد شیمیایی و سمی نگهداری می شده است، افزود: «این منطقه تحت کنترل "جبهه النصره" قرار دارد که در واقع به گروه القاعده وابسته است. تنها اطلاعاتی که جهان در مورد این حادثه بدست آورده، اخبار منتشره آنها در شبکه های اجتماعی و سایتهای اینترنتی است که غرب هم برای ادعای خود به آنها استناد کرده است. ولی ما ارزیابیهای صورت گرفته بر اساس این اطلاعات را کاملا بی پایه و اساس می دانیم. ما نمی دانیم که آیا این حمله در ساعت 11.30 صبح روزی انجام شده که به تاسیسات تروریستها حمله شده است. در حالیکه آنها مدعی شده اند حمله در ساعت 6 الی 6.30 صبح انجام شده که ما در آن زمان اصلا حمله ای نداشتیم. بنابراین ادعای صورت گرفته کاملا تحریک آمیز بوده و اصلا هیچ حمله شیمایی در کار نبوده است.»

رهبر سوریه تاکید کرد: «همه آنچه شما در تصاویر و فیلمها می بینید، همان چیزهایی است که طی یکی دو سال اخیر در مستندات تهیه شده توسط «کلاه سفیدها» دیده می شود. این سازمان بارها عکسها و فیلمهایی را از محل درگیریهای نظامی در سوریه منتشر کرده اند که بعدها معلوم شده اصلا واقعی نیستند. مثلا پسربچه ای را خوابانده و روی او خاک و خون می ریزند تا نشان دهند که او قربانی حمله هوایی ارتش سوریه به مناطق مسکونی است. ما اطمینان داریم که این حادثه نیز بخشی از فعالیت آنها و صحنه سازی از قبل برنامه ریزی شده برای نشان دادن حمله شیمیایی است و به همین دلیل هم آنها مایل نیستند که تحقیقاتی در رابطه با این حادثه انجام شود.»

بشار اسد این اظهارات را زمانی عنوان کرد که سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی با اکثریت آراء، طرح پیشنهادی روسیه و ایران در مورد انجام تحقیقات کارشناسی در مورد حمله شیمیایی در شهر خان شیخون و پایگاه هوایی الشعیرات، مورد مخالفت قرار گرفت.

غرب مایل نیست کارشناسی به سوریه اعزام شود

رئیس جمهوری سوریه در این مصاحبه همچنین تاکید کرد که کشورش نامه ای را برای سازمان ملل متحد ارسال نموده که در آن خواستار تحقیقات در مورد ادعای حمله شیمیایی به خان شیخون شده، ولی تاکنون پاسخی از سوی این سازمان دریافت نکرده است.

اسد گفت: «ما بطور رسمی نامه ای به سازمان ملل فرستاده و خواستار اعزام گروه کارشناسی به خان شیخون شده ایم. جای تعجب ندارد که تا این لحظه چنین اقدامی را انجام نداده اند، برای اینکه آمریکا و کشورهای غربی مایل نیستند که هیچ گروه حقیقت یابی به سوریه اعزام شود.»

او با یادآوری اینکه بعد از نخستین حمله شیمیایی چند سال قبل تروریستها به ارتش سوریه در استان حلب نیز دمشق از سازمان ملل خواست  تا تحقیقات لازم انجام گیرد تا ثابت شود که تروریستها از گاز سمی استفاده کردند، افزود: «بعد از آن نیز موارد مشابهی رخ داد، ولی سازمان ملل هیچ هیئتی را برای تحقیق به سوریه نفرستاد. اکنون نیز شاهد هستیم که آنها همین کار را انجام می دهند.

رئیس جمهوری سوریه گفت: «علت آن است که اگر کارشناسان بیایند، مشخص خواهد شد که همه قصه پردازیهای آنها در مورد آنچه در خان شیخون رخ داده، دروغ بوده است. به همین دلیل هم آنها هیچ گروهی را به این شهر اعزام نخواهند کرد. تا آنجا که من می دانم روسیه و ایران خواستار تحقیقات کارشناسی در باره این حادثه شده اند، ولی تاکنون هیچ خبر مثبتی در این رابطه به ما نرسیده است.»

دقیقا همزمان با سخنان بشار اسد، خبرگزاریها خبر خودداری شورای اجرایی سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی برای انجام تحقیقات در مورد حمله شیمیایی در شهر خان شیخون را منتشر کردند.

در مسکو بر این عقیده هستند که نتیجه رای گیری در این شورا که با طرح پیشنهادی روسیه و ایران در این زمینه مخالفت شد، نشان دهنده تلاش کشورهای غربی برای پنهان کردن حقایق پیرامون این حادثه است. اکنون مسئله سوریه در سطح شورای امنیت سازمان ملل مورد بررسی قرار می گیرد. امروز، جمعه قرار است کمیسیون مستقل تحقیق سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر در سوریه، گزارش خود را به شورای امنیت ارائه دهد.
 
کلمات کلیدی : بشار اسد +آمریکا + داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.