نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 250718
ظریف در جلسه غیرعلنی به نمایندگان چه گفت؟
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۴
نماینده مردم رشت در مجلس گفت: وزیر امور خارجه کشور در این نشست گزارشی از عملکرد تیم مذاکره کننده ارائه کرد و تاکید داشت که مذاکرات به دلیل مقاومت ایران در مقابل زیادی خواهی طرف مقابل ادامه دارد.

حسین سبحانی نیا در گفت وگو با خانه ملت، در تشریح جلسه غیر علنی امروز شنبه ۸ آذر مجلس شورای اسلامی، گفت: در این جلسه وزیر امور خارجه گزارشی از روند و میزان مذاکرات هسته ای در وین و بحث های انجام شده و نحوه کار میان وزرای خارجه ۱+۵ به نمایندگان ارائه داد.

نماینده مردم نیشابورو فیروزه درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته آقای ظریف توضیحات کلی در خصوص مذاکرات هسته ای و مسائل مربوط به آن مطرح کرد زیرا هنوز هیچ توافقی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای غربی صورت نگرفته است؛ بنابراین وزیر امورخارجه در این جلسه عنوان کرد که در مدت زمان تمدید شده قرار است که درباره چه موضوعاتی صحبت شود تا در ماه های آینده در مذاکرات به جمع بندی درستی از مسائل دست پیدا کرد.

نمایندگان از مقاومت تیم مذاکره کننده هسته ای حمایت کردند

عضو هیات رئیسه مجلس، تصریح کرد: همچنین نمایندگان سوالات خود در خصوص مذاکرات را مطرح کردند و وزیر امور خارجه به پرسش های نمایندگان پاسخ داد، البته باید تاکید کرد که گزارش ظریف از مذاکرات مثبت بود و نمایندگان از مذاکرات و مقاومت تیم مذاکره کننده هسته ای در مقابل زیاده خواهی ۱+۵ اعلام حمایت کردند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه ظریف از محبت‌ها و حمایت‌های مقام معظم رهبری و بیانات ایشان در نشست بسیجیان تشکر کرد، اظهارداشت: وزیرخارجه تشریح کرد که مذاکرات اخیر هفت روز طول کشید و به طور متوسط روزی هفت ساعت جلسات متعددی داشتند که برای اولین بار چین با متن مکتوب در جلسات حضور پیدا می‌کرد.

به گفته نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ظریف گفته است که جلسات با تندی برگزار می‌شد و در جلسات وین طرفین بر سر ۶ موضوع اختلاف نظر داشتند. طرفین سه گزینه برای جلسات در نظر داشتند که یا مذاکرات شکست بخورد یا به توافق کلی برسند و یا توافق جزیی صورت بگیرد، که در نهایت دو طرف تصمیم می‌گیرند به توافقی جزیی برسند و بعد به توافق کلی دست یابند.

فاصله بین لغو تحریم ها و افزایش تعداد سانتریفیوژها موارد مورد اختلاف

جعفرزاده ادامه داد: ظریف تاکید داشت که تمدید مذاکرات از اختیارات تیم مذاکره کننده ایران بود. همچنین وزیر امور خارجه عنوان کرد که اختلاف زیادی بین ایران و تیم ۱+ ۵ وجود داد. فاصله بین لغو تحریم و افزایش تعداد سانتریفیوژها از جمله موارد اختلاف بود.

مقاومت تیم مذاکره کننده در برابر ورود مباحث حقوق بشر و برنامه موشکی به روند مذاکرات

ظریف در جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی تاکید کرده که ایران هیچگاه اجازه نداد طرف مذاکره کننده موارد خارج از دستور از جمله حقوق بشر و برنامه موشکی را مطرح کند.

تحریک کشورهای عربی علیه ایران و تلاش برای عدم توافق

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به نقل از ظریف گفت مذاکرات ۷هفت ماه تمدید شد و ادامه داد: در مذاکرات هسته‌ای صهیونیست‌ها برای تحریک کشورهای عربی علیه ایران تلاش زیادی کردند و به شدت به دنبال آن بودند که توافقی صورت نگیرد. که ایران بارها اعلام کرد چه توافق صورت بگیرد چه نه، ایران قدرتمند است و قدرتمند بودن ایران ربطی به توافق هسته‌ای ندارد.

جعفرزاده به سوال نمایندگان از وزیر امور خارجه کشور اشاره کرد و توضیح داد: برخی از نمایندگان سوالات و دغدغه‌های خود را با ظریف در میان گذاشتند. از جمله پرسیده شد چرا بحث تحریم جزو مباحث آخر مذاکرات بود که ظریف تاکید کرد که طرف آمریکایی بحث‌هایی را مطرح می‌کرد که نپذیرفتیم و در ضمن در ۶ ماه اخیر از برنامه رفع تحریم عقب‌تر نیستیم.

وی ادامه داد: همچنین رسایی مطرح کرد که در مذاکرات مسائل غیر هسته ای هم مطرح شد که وزیر امور خارجه تاکید داشت اجازه ندادیم مباحثی غیر از دستور جلسه در مذاکرات دنبال شود. همچنین ظریف اعزام نماینده رئیس جمهور به مسقط و وین را تکذیب کرد.

نماینده مردم رشت در مجلس با بیان اینکه ظریف تاکید داشت اجازه نمی دهیم در مذاکرات عنوان شود به ما پولی داده می‌شود، گفت: آنها پول خودمان را به ما می‌دهند. همچنین از سوی یکی از نمایندگان مطرح شد که تمام تمرکز وزارت امور خارجه بر روی مذاکرات ۱+۵ است که وزیر تاکید داشت قائم مقام و معاونانش در ایران، کارهای وزارتخانه را دنبال می‌کنند و همه تمرکز وزارت امورخارجه بر روی مسئله مذاکرات هسته‌ای نیست.
 
بسيجي جانباز گمنام
۱۳۹۳-۰۹-۰۸ ۱۱:۴۹:۲۶
سلام با تشكر از خبر رساني‌هاي سايت خوب "الف". يادآوري نكته‌اي را براي كيفيت بهتر خبر رساني يادآوري مي كنم تا اسن اشكال جزيي كارتان هم رفع گردد. يك بار متن فوق را مطالعه كنيد(كد مطلب:250718)، آيا واقعاً ضرورت دارد پاراگراف‌هاي خبر را در متن چند عيناً تكرار كنيم؟ فكر نمي كنيد اين روش نوعي كسالت و بي حوصلگي براي خواننده ايجاد مي‌كند؟_ چون مشاهده مي كند كه عين متن بالاتر در سطور پايين تر هم آمده است_ " الف" را از خودمان مي دانيم و با تجربيات اندك پيشنهاد و يا اطهار نظر ارسال مي كنيم، انشالله در صورت قبول نظرات از طرف شما، در رفع اشكالات اقدام گردد. با تشكر مجدد (2515865) (alef-17)
 
محمود
۱۳۹۳-۰۹-۰۸ ۱۳:۴۲:۵۲
از تذکر به جا شما ممنونم.بنده نیز قبلا موضوع را متذکر شدم ولی نتیجه ای حاصل نشد.امید اینکه فرمایش شما را اجرا کنند. (2516106) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۹-۰۸ ۱۳:۵۲:۵۱
انتقاد بجایی هست الف جان من که ازت راضیم این اشکالو برطرف کن. (2516129) (alef-13)
 
ali
۱۳۹۳-۰۹-۰۸ ۱۸:۲۲:۲۰
آقا تو رو خدا به هر چی ایمان دارین یکی پیدا بشه فقط یکسال جلو عزیمت حجاج رو به عربستان بگیره بخدا به زانو در میاد و به غلط کردم میوفته. (2516766) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۰۸ ۱۹:۵۰:۳۵
عجب جلسه غیر علنی که مشروح جلسه بلافاصله علنی میشه!! (2516979) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.