نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 300316
روسیه با هشدار ناتو چه می‌کند؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۶
یک هفته بعد از آغاز عملیات نظامی روسیه در سوریه، پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) در واکنش به ورود هواپیماهای روسیه به حریم هوایی ترکیه به مسکو هشدار داد. ناتو اعلام کرد اقدامات نظامی روسیه به سطح خطرناکی رسیده است. این هشدار بعد از نشست مشورتی ۲۸ عضو ناتو و با صدور بیانیه‌ای اعلام شد.

پیش از این نیز کشورهای غربی و عضو ناتو نارضایتی خود را از آغاز عملیات نظامی روسیه ضد گروه های تکفیری مخالف دولت بشار اسد اعلام کرده بودند اما این که بزرگ ترین پیمان نظامی به جا مانده از عصر جنگ سرد به بهانه نقض حریم هوایی یکی از اعضایش پا به میدان گذاشت و به عنوان یک سازمان نظامی به مسکو هشدار داد، رویدادی مهم تلقی شد و در سطح وسیعی انعکاس یافت. حال پرسش این است که هشدار ناتو چه تاثیری بر روسیه خواهد داشت؟ آیا موجب می شود روسیه از سیاست هایش در سوریه دست بردارد؟

روسیه از عملیات نظامی در سوریه اهداف متعدد اساسی و راهبردی را جستجو می کند که عبارتند از:

۱- مقابله با گروه های افراطی و تکفیری. گروه هایی که گستره فعالیت آنها تا جمهوری های فدراسیون روسیه امتداد یافته و تهدیدی برای ثبات و امنیت روسیه به حساب می آیند.

۲- تلاش برای بازیابی قدرت و نفوذ در خاورمیانه. قدرت و نفوذی که پس از فروپاشی شوروی سابق رو به افول گذاشت و به ویژه با اعمال سیاست های یکجانبه گرای آمریکا تضعیف شد.

۳- مقابله با فشار قدرت های غربی در منازعه اوکراین. فشارهایی که روسیه آنها را تهدیدی برای منافع حیاتی خود قلمداد می کند.

۴- احیای جایگاه بین المللی روسیه به عنوان بازیگری موثر و قدرتمند در ساختار قدرت و نظام بین المللی.

به نظر می رسد این که روسیه پس از گذشت بیش از چهار سال از جنگ گروه های تکفیری با دولت سوریه و بیش از یک سال از شکل گیری ائتلاف به اصطلاح ضد داعش به رهبری آمریکا، تصمیم به حضور مستقیم در سوریه و آغاز عملیات نظامی در حمایت از دولت بشار اسد گرفته است، ناشی از این ارزیابی است که شرایط برای پیگیری اهدافش در میدان بازی سوریه فراهم است.

از این رو تصمیم مسکو به اعزام نیرو و آغاز عملیات در سوریه گزینه ای موقت و تاکتیکی نیست بلکه انتخابی راهبردی است. انتخابی که می تواند با تغییر موازنه قدرت در سوریه و خاورمیانه هم سرنوشت درگیری های فرسایشی منطقه را رقم بزند و هم روسیه را به اهداف و منافعش نزدیک تر سازد بنابراین به نظر می رسد مسکو با وجود مخالفت قدرت های غربی و هشدار ناتو تا تحقق اهدافش، برای پیشبرد راهبردی که برگزیده است تلاش خواهد کرد.

تلاشی که می تواند با ایجاد چرخش در تحولات سوریه، اهداف قدرت های غربی و متحدان منطقه ای آنها را بیش از پیش از دسترس آنها خارج کند.
منبع: جام جم
 
کلمات کلیدی : روسیه، ناتو
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۹:۱۴:۵۹
روسیه کشوری نیست که خیرش به جایی برسد. (3246123) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.