توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415319
رئیس جدید «سیا» از طرفداران لغو توافق هسته ای با ایران است
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۱
«مایک پمپئو» گزینه مد نظر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا برای ریاست سازمان «سیا» از طرفداران لغو توافق هسته ای با ایران و از حامیان گردآوری اطلاعات تماسهای شهروندان آمریکایی است.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، «مایک پمپئو» گزینه منتخب «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا برای ریاست «آژانس اطلاعات مرکزی»- CIA- از طرفداران لغو توافق هسته ای با ایران و از حامیان گردآوری گسترده اطلاعات تماسهای شهروندان آمریکایی است.

این افسر بازنشسته ارتش آمریکا و دانش آموخته دانشکده نظامی «وست پوینت» و «دانشکده حقوق هاروارد» همچنین از مدافعان بکارگیری تکنیکهای بازجویی «سیا»است که بطور وسیعی محکوم شده است.

این جمهوریخواه اهل کانزاس از «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دلیل استفاده از سرور رایانامه های شخصی در دوران تصدی وزارت امور خارجه و همچین نحوه رسیدگی وی به حملات صورت گرفته علیه پایگاههای آمریکایی مستقر در شهر «بنغازی» لیبی انتقاد کرده است.

این عضو ۵۲ ساله «کمیته اطلاعات» مجلس نمایندگان آمریکا برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ به این مجلس راه یافت. اعضای هر دو حزب حاکم آمریکا «پمپئو» را فردی باهوش، توانا و دارای درک و فهمی زیرکانه از موضوعات امنیت ملی می دانند.

«مایکل هایدن» مدیر پیشین «آژانس امنیت ملی» و  سازمان «سیا» گفت که «پمپئو» فردی جدی و فکور است که موضوعات را به دقت مطالعه و بررسی می کند.

با این حال، مدافعان آزادیهای مدنی و حقوق بشر از انتخاب پمپئو به سمت مدیر «سیا» ابراز نگرانی کرده اند؛ زیرا وی از مخالفان تعطیلی زندان «گوآنتانامو» است. آنها همچنین حمایت پمپئو از  گردآوری فراداده های ارتباطاتی توسط «آژانس امنیت ملی» و سایر برنامه های نظارتی این آژانس را مورد انتقاد قرار می دهند.

گفتنی است که «پمپئو» در کسب تأیید از مجلس سنا- که تحت کنترل جمهوریخواهان است- از شانس بالایی برخوردار است؛ بطوری که اعلام نامزدی وی برای این سمت با استقبال «ریچارد بور» رئیس کمیته اطلاعات مجلس سنا روبرو شد.
 
کلمات کلیدی : دونالد ترامپ + توافق هسته ای + ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.