توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463910
عواقب همه پرسی ترکیه/ تشدید تنش ها در روابط قاهره- آنکارا
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۱
استاد دانشگاه دلتا النیل مصر با اشاره به عواقب نتایج همه پرسی ترکیه اعلام کرد که تنش ها در روابط قاهره- آنکارا در سایه دیکتاتوری رجب طیب اردوغان تشدید خواهد شد.

به گزارش مهر، همه پرسی روز یکشنبه که تعیین کننده سرنوشت مردم ترکیه و تغییر نظام پارلمانی به ریاست جمهوری و در نهایت واگذاری قدرت به اردوغان است، با پیروزی لرزان رأی «آری» به پایان رسید. این همه‌ پرسی با پیروزی شکننده اردوغان همراه بود و تنها حدود 51 درصد از شرکت‌کنندگان به آن رأی مثبت دادند. از همین روی، پیروزی شکننده اردوغان در همه پرسی اخیر و رأی 51 درصدی به افزایش صلاحیتها و اختیارات رئیس جمهوری این کشور، موجبات نگران زیادی را نسبت به سیاستهای آینده آنکارا در قبال کشورهای منطقه فراهم آورده است.

اردوغان طی سالهای گذشته این واقعیت را به اثبات رسانده که از جمله حامیان سرسخت گروه های تروریستی ـ تکفیری به ویژه در سوریه است. در همین رابطه گفتگویی را با علی ابوالخیر استاد دانشگاه دلتا النیل و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک یافا در مصر انجام دادیم که مشروح آن از نظر می گذرد:

علی ابوالخیر درباره نتایج همه پرسی در ترکیه و پیامدهای آن به ویژه آینده. روابط قاهره- آنکارا اظهار داشت: نتایج همه پرسی ترکیه، این کشور را به دیکتاتوری سوق خواهد داد، رجب طیب اردوغان به اختیارات گسترده ای دست پیدا می کند که از طریق آنها می تواند بازداشت های بدون اتهام و محاکمه شهروندان ترکیه را افزایش دهد.

وی افزود: از دیگر نتایج همه پرسی ترکیه می توان گفت که این امر به صورت نهایی مانع از پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا خواهد شد، موضوعی که تمامی دولت های ترکیه برای دستیابی به آن تلاش کرده اند. در واقع باید گفت که نتایج این همه پرسی، روابط ترکیه با اروپا را تخریب خواهد کرد زیرا اختیارات رئیس جمهوری ترکیه حق کمک به گروه های افراطی در کشورهای اروپایی را اعطا می کند و به اتباع ترکیه در اروپا به ویژه در آلمان با نگاه منفی نگریسته می شود.

علی ابوالخیر درباره تاثیر همه پرسی ترکیه بر روابط قاهره- آنکارا نیز گفت: روابط مصر و ترکیه تحت نگاه و دیدگاه های عثمانی اردوغان قرار دارد. اصلاحات قانون اساسی ترکیه در واقع، نظام حکومتی در این کشور را به سمت دیکتاتوری پیش می برد تا ریاستی، زیرا در آن تنها یک نفر تصمیم می گیرد و دستگاه ها و نهادهای دیگر حق هیچ اعتراضی به تصمیم‌های گرفته شده توسط رئیس جمهور، ندارند.

وی افزود: اردوغان خواهان دخالت در امور داخلی مصر و میزبان اعضای اخوان المسلمین است که از مصر فرار کرده اند. اردوغان در راستای سیاست های مداخله جویانه خود، رسانه های ضد نظام مصر راه اندازی کرده است. نتایج همه پرسی اخیر زمینه را برای تشدید تنش میان آنکارا و قاهره فراهم می کند زیرا با شرایطی که پس از تغییرات در قانون اساسی ترکیه ایجاد می شود، اردوغان قدرت مطلق را از آن خود می کند و مانع از هر گونه طرح آراء از سوی مخالفان سیاست های خود خواهد شد.

استاد دانشگاه دلتا النیل خاطرنشان کرد: ترکیه به حمایت های خود از گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق ادامه خواهد داد و این برخلاف دیدگاه های مصر است، با توجه به این موارد، روابط مصر و ترکیه در دوره حکومت اردوغان به روال قبل (تنش آلود) ادامه پیدا خواهد کرد.

ابوالخیر درباره آینده منطقه نیز گفت: من معتقدم در سایه قدرت گرفتن بیشتر اردوغان، منطقه شاهد تنش های بیشتر سیاسی و نظامی خواهد شد، با نگاهی به رفتار دولت ترکیه به خوبی می توان این موضوع را دریافت، سلطه آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه افزایش پیدا خواهد کرد زیرا اردوغان در حال حاضر رابطه نزدیکی با آمریکا دارد و استقبال آنکارا از حملات اخیر واشنگتن به پایگاه هوایی «الشعیرات» در سوریه موید این مطلب است.
 
کلمات کلیدی : ترکیه + رفراندوم + مصر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.