نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 238415
راهنمای کتاب/ «درس پارسایی»؛ محمدعلی سادات؛ ناشر دفتر نشر فرهنگ اسلامی
کلید نزدیکی انسان به خدا
بخش فرهنگی الف،28 مرداد 93
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۶
درس پارسایی
نویسنده: محمدعلی سادات
دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول ۱۳۹۳
شمارگان ۲۰۰۰ نسخه
۷۵ صفحه ۴۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

روایت است که نزد خداوند همه بندگانش برابر هستند، از هر جنس و نژاد که باشند و آنچه باعث برتری بنده‌ای نسبت به بنده‌ای دیگر می‌شود، «تقوا»ست. این روایت از هر منظر و به‌خصوص منظر عقلی، چنان مسلم و بدیهی‌ست که شک و شبهه‌ای در آن وجود ندارد.

از سوی دیگر در قرآن کریم بیش از ۲۵۰ بار واژه تقوا مورد توجه و تأکید قرار گرفته و بیش از ۸۰ بار امر به مراعات آن شده است. در احادیث و سنت پیامبر اکرم نیز به‌کرات اهمیت تقوا مورد توجه بوده است.

این تقوا چیست که این‌چنین باعث برتری انسان‌ها نسبت به دیگری، نزد خداوند است و چنین مکرر مورد تأکید قرار گرفته است؟

با این‌همه تأکید و حساسیت پیرامون آن پیداست که با واژه مهم و اساسی در ادبیات دینی سروکار داریم. واژه‌ای که البته می‌تواند شبهه آفرین نیز باشد. به‌خصوص وقتی پای تقوا به میان می‌آید برخی آن را دارای نسبت با عزلت‌گزینی و کناره گرفتن از امور دنیوی می‌پندارد، درحالی‌که دین اسلام دینی است اجتماعی و سیاسی. بنابراین تقوا در تناسب با حضور فرد در جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود که این‌همه نشان‌دهنده اهمیت این واژه و ابعاد گوناگون آن است.

کتاب «درس پارسایی» نوشته محمدعلی سادات که به همت دفتر نشر فرهنگ اسلامی به بازار آمده، در تلاش است که با رویکردی پژوهشی و علمی پاسخ‌ این سؤال مهم را در اختیار خوانندگان خود قرار دهد. نویسنده کتاب برای این منظور به سراغ اساسی‌ترین منابعی که می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد رفته است. او با مورد استناد قرار دادن قرآن و بیان امیر المومنین علی (ع) کاوشی‌ ژرف پیرامون واژه تقوا ترتیب داده است.

کتاب حاضر گامی‌ست ارزشمند در جهت شناخت علمی واژه‌های فرهنگ اسلامی، نویسنده در نگارش کتاب جانب اعتدال را نگه‌داشته و کوشیده با انتخاب زبانی همه‌فهم و شیوه‌ای توأم با ایجاز به تبیین معنا، اهمیت، وجوه مختلف، حقیقت درونی و دیگر جنبه‌های این مفهوم از منظر قرآن و امیر المومنین (ع) بپردازد. انتخاب این رویکرد توأم با سادگی و ایجاز، ازآن‌رو اهمیت دارد که منجر به گستردگی دایره مخاطبان کتاب شده که از امتیازات آن محسوب می‌شود.

درس پارسایی علاوه بر مقدمه و پیشگفتاری کوتاه، در ۱۵ فصل نوشته‌شده و در هر فصل وجهی از وجوه گوناگون تقوا بررسی و تبیین شده است. کتاب با شرح معنای لغوی تقوا آغاز می شود و سپس در فصولی با عناوین: مراتب تقوا، پرهیز از شبهات، حقیقت تقوا، پاسداری از تقوا، ترس از خدا، تقوا تنها معیار ارزش، کمترین و بیشترین در تقوا، تقوا و معرفت، اهمیت تقوا از دیدگاه امام علی (ع)، لباس تقوا، صفات و ویژگی پرهیزگاران، ناپارسایان و خطبه همام؛ دیگر وجوه این واژه مهم در ادبیات دینی مورد توجه قرار می‌گیرد.

حجم ۷۵ صفحه‌ای کتاب و فصول پانزده‌گانه آن نشان می‌دهد که هر فصل در حجمی کوتاه تدارک دیده‌شده که خواننده به‌سادگی در یک نشست می‌تواند آن را بخواند. بنابراین خواننده کتاب حاضر با اثری کاربردی و سودمند برای درک یکی از مهم‌ترین مفاهیم دینی روبروست که به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و از محتوایش بهره می‌برد.
 
۱۳۹۳-۰۵-۲۸ ۱۲:۲۷:۱۵
کلید نزدیک شدن انسان به خداوند مهربان در گنجینه ی خدا شناسی درست نهفته است ؛ به این معنا که خداوند را حد اقل با شناخت نظم بی همتای اعضا و سیستمهای بدن خود که مقدار اندکی از آن تا کنون کشف شده است بشناسیم سپس با دقت ببینیم کل این اعضا و این سیستمها با چه سیستمهای حفاظتی و راه اندازي با الطاف خداوند در ملیاردها سلول و دستگاه های سیستم عصبی و ساير اعضاي ما بصورت خودکار از زندگی ما در مقابل همه ی آسیبها هميشه حفاظت می کنند و به این زندگی بدون دخالت ما ادامه می دهند تا با این شناخت و این دقت بینش ، عظمت خداوند در مقابل چشمان ما تجلی یابد و به این عظمت خاضعانه و خاشعانه کرنش و سجده کنیم و به خواستهای اندک او از ما که تحقق آنها به سعادت دینوی و اخروی ما تحقق می بخشد سر تسلیم فرود آوریم و از مقایسه آفریدگان و شریک ساختن آنان در هیچ جزئی از این عظمت شدیدا پرهیز کنیم که اگر پرهیز نکنیم ظلم عظیمی در حق او مرتکب شده و طبق فرمایش او در قرآن ، دین و دنیا و آخرت خود را از دست داده ایم.
در بیت شعری منسوب به مولای متقیان امیر مومنان حضرت علی(ع) آمده است: أتزعم أنک جرم صغیر ... وفیک انطوی العالم الأکبر = به این مضمون که ای انسان آیا می پنداری که تو جسم ناچیزی هستی در حالی که بزرگترین(نظم و ترکیب) جهان در تو نهفته است (2323539) (alef-15)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
کلید نزدیکی انسان به خدا