توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508613
71 درصد داروهای کشور در داخل تولید می‌شوند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۲
رئیس پیشین سازمان غذا و دارو گفت: در سال 95، 71 درصد از داروهای کشور در داخل تولید شد.

به گزارش ایلنا، رسول دیناروند؛ رئیس پیشین سازمان غذا و دارو در مراسم تکریم و معارفه معاونان پیشین و جدید وزارت بهداشت ضمن بیان اینکه در دولت یازدهم شاهد کاهش وابستگی دارو به خارج از کشور بودیم و دسترسی مردم به دارو بیشتر شد؛ اظهار داشت: درحالی که شاهد اضافه شدن 11 میلیون نفر بیمه‌گذار جدید بودیم اما کاهش واردات دارو داشتیم به طوری که 500 میلیون دلار در چهار سال اخیر با کاهش واردات مواجه بودیم.

وی با اعلام اینکه در دولت یازدهم سهم داروهای تولید داخل از 60 درصد به 70 درصد رسید و سیر نزولی تولید داروهای داخل به سیر صعودی تبدیل شد گفت: در سال 95، 71 درصد از داروهای کشور در داخل تولید شد و افزایش دسترسی‌ مردم به دارو و کاهش کمبودها، همزمان با کاهش هزینه از جیب مردم به خصوص برای بیماران صعب‌العلاج و خاص را داشتیم. به طوری که هزینه پرداخت برای بیماران صعب‌العلاج و خاص (برای 500 هزار نفر) از 45 درصد به 11 درصد کاهش یافته است که حقیقتاً دستاورد بزرگی است.

رئیس پیشین سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه اعتبارات هزینه‌ دارویی در سال آخر دولت دهم 2هزار و 400 میلیارد تومان بود که در سال آخر دولت یازدهم به 2هزار و 100 میلیارد تومان کاهش یافت گفت: کاهش هزینه‌های دارویی در حالی صورت گرفت که شاهد کاهش اعتبارات بودیم. همچنین شاهد کاهش 25 درصدی داروهای وارداتی بودیم و در حال حاضر هیچ دارویی را پیدا نمی‌کنید که کاهش قیمت نداشته باشد. برخی از شبکه‌ها و کانال‌های اجتماعی می‌گویند که بازار دارویی ایران گرانتر از ترکیه است در حالی که درست نیست چرا که بازار دارویی ترکیه بیش از 10 هزار میلیارد دلار است و بازار دارویی ایران 4.5 میلیارد دلار است و مگر می‌شود این داروها در ترکیه قیمتش کمتر باشد.

دیناروند با بیان اینکه در دولت یازدهم شاهد کاهش 35 درصدی قیمت تجهیزات وارداتی بودیم گفت: 50 درصد افراد قبل از اجرای طرح تحول سلامت مجبور بودند برای گرفتن تجهیزات وسایل درمانی خود به داروخانه‌ها و شرکت‌ها مراجعه کنند اما بعد از اجرای طرح تحول سلامت به کمتر از 3 درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه غذا و سلامت محوری به الگوی جهانی تبدیل شدیم و اقدامات ما شهرت بسیاری پیدا کرده است تصریح کرد: بیش از یک میلیون تن روغن پالم کمتر مصرف شد و 150 هزار تن اسید چرب ترانس کمتری مصرف کردیم و 20 درصد آلاینده و فلزات در برنج‌های وارداتی کمتر شده است. همچنین 10 درصد مصرف نمک و شکر کاهش یافت.
 
کلمات کلیدی : وزارت بهداشت + سازمان غذا و دارو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.