توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 391316
رئیس جمهور فیلیپین: نیروهای ویژه آمریکا باید از فیلیپین عقب‌نشینی کنند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۹
رئیس جمهور فیلیپین خواستار عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی از جنوب این کشور شد و به تردیدها درباره آینده روابط واشنگتن با بهترین متحد خود در آسیا دامن زد.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «رویترز»، «رودریگو دوترته» رئیس جمهور فیلیپین روز دوشنبه خواستار عقب نشینی ارتش آمریکا از جزیره ناآرام جنوب کشورش شد.

رئیس جمهور فیلیپین گفت در حال حاضر نیروهای ویژه آمریکا که در حال آموزش سربازان فیلیپینی هستند، از اهداف بسیار با ارزش ابو سیاف وابسته به داعش به حساب می آیند آن هم در شرایطی که عملیات های مبارزه با شورش این گروه تروریستی شدت گرفته است.

دوترته ضمن سخنرانی در جریان مراسم تحلیف مقامات جدید کشورش، با اشاره به اینکه نیروهای ویژه آمریکا مجبور به ترک جزیره هستند،‌ گفت: من خواهان اختلاف با آمریکا نیستم اما آنها (نیروهای ویژه آمریکا) باید بروند.

این اظهارات دوترته به تردیدها درباره تاثیر ریاست جمهوری وی روی فیلیپین که بهترین متحد واشنگتن در آسیا به حساب می آید، دامن زده است.
رئیس جمهور فیلیپین خواستار یک سیاست خارجی مستقل است و ولی با این حال می گوید که حفظ روابط نزدیک با آمریکا حیاتی است.

دوترته همچنین امروز نیز مانند هفته گذشته تاکید کرد که آمریکا بیش از یک قرن پیش، علیه مسلمانان جزیره جولو در فیلیپین مرتکب جنایت کرده است.

رویترز در ادامه خبر خود نوشت که برخی از نیروهای ویژه آمریکا از سال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون در جنوب فیلیپین کشته شده اند.

آمریکا در راستای اجرای بخشی از آنچه استراتژی مقابله با تروریسم جهانی می نامد، نظامیان خود را برای آموزش و مشاوره یگان های محلی فیلیپین علیه ابوسیاف در عملیات آزادی بلندمدت در جنوب این کشور مستقر کرده است.

حدود هزار و ۲۰۰ نظامی آمریکایی در شهر «زمبوآنگا» و جزایر «جولو» و «باسیلان» که از جمله سنگرهای ابوسیاف محسوب می شوند، حضور داشتند.

حضور نظامیان آمریکا در جنوب فیلیپین در سال ۲۰۱۵ میلادی متوقف شد اما با این حال، تعداد کمی نظامی آمریکایی به منظور حمایت های تدارکاتی و پشتیبانی از سربازان فیلیپین در این کشور ماندند.

واشنگتن به دلیل موضوع دریای جنوب چین (شاخه ای از اقیانوس آرام میان چین،‌ ویتنام و فیلیپین و برنئو)، بیشتر تمرکز امنیتی خود با فیلیپین را تغییر داده است.
 
کلمات کلیدی : نیروهای ویژه، آمریکا، فیلیپین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.