توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 351716
کیهان: اصلاح‌طلبان عارف را جا گذاشتند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۵
کیهان در گزارش تحلیلی امروز خود نوشت؛

نشست فراکسیون فراگیر مجلس دهم شامل نمایندگان منتخب اصولگرا و مستقل مجلس دهم در حالی عصر روز شنبه به کار خود پایان داد که طبق گفته یوسفیان‌ملا ۱۸۱ نفر از منتخبان از ریاست لاریجانی بر مجلس دهم حمایت کردند و با این حمایت مشخص شد که وزن اصولگرایان و اصلاح طلبانی که به دنبال ریاست عارف بر بهارستان هستند تا چه اندازه‌ای است.

از سوی دیگر برخی نمایندگان منتخبی که از لیست امید به بهارستان راه یافته‌اند در جلسه مربوط به فراکسیون امید شرکت نکردند و برخی چون علی مطهری نیز در هر دو نشست حضور یافته و بر فراجناحی بودن خود و نیز عدم پایبندی به دستورات فراکسیون امید در مقابل نظرات شخصی خود تاکید کردند.


دعوت از روحانی برای دخالت در مجلس !
روزنامه زنجیره‌ای آرمان در شماره روز شنبه خود روزی که نشست‌های نمایندگان منتخب برگزار شد در مطلبی از روحانی رئیس جمهور و هاشمی خواست تا در انتخاب رئیس مجلس دخالت کرده و به اصطلاح میانجیگری کنند.

این روزنامه در گزارش روزشنبه خود تصریح می‌کند: در راستای انتخاب بهترین رئیس برای مجلس باید گشاده رویی، تعامل و انسجام را جایگزین فشار، رقابت و جبهه‌گیری کرد هر چند لازم است آقایان روحانی و آیت ‌ا... هاشمی درباره قانع کردن این دو گزینه مطرح برای ریاست جلسه‌ای برگزار کنند و آقای لاریجانی را قانع سازند. اگر این موضوع به شکل مسالمت‌آمیز حل نشود، آثار منفی و مخرب آن را در سال آینده نمود خواهد داشت.
به گزارش دانا « مشخص نیست که این روزنامه از چه آثار مخربی صحبت می‌کند اما اینکه افراد خارج از مجلس را در یک امر انتخاباتی داخلی مجلس دخالت بدهند موضوع جالب توجهی است. این درحالی است که همین رسانه‌ها در مسائل جزئی دیگر همچون موضوع مینو خالقی که توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد، اصرار دارند که نباید نهاد دیگری در مجلس دخالت کند و اعتبارنامه وی بایستی در مجلس و توسط نمایندگان بررسی شود.»

از سوی دیگر این پیشنهاد مداخله جویانه در حالی از سوی روزنامه زنجیره‌ای آرمان مطرح می‌شود که روز جمعه مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور از دستور روحانی برای عدم دخالت هیئت دولت در انتخاب رئیس مجلس خبر داده بود و امروز از خود روحانی برای چنین دخالتی درخواست حضور می‌شود. جالب آن که پیش از این علي صوفي رئيس ستاد انتخاباتي ليست اميد در تهران از توافق ميان آقايان هاشمي، روحاني و رئيس دولت اصلاحات بر سر رياست محمدرضا عارف بر مجلس دهم خبر داده و بر این دخالت گسترده در عمل صحه گذاشته بود.

به هر ترتیب زنجیره‌ای‌ها به این نتیجه مهم دست یافته‌اند که وزن گروه‌ها و جریانات سیاسی در مجلس دهم به چه اندازه‌ای است و از این رو از شخصیت‌های شاخص خود از جمله هاشمی و نیز رئیس جمهور می‌خواهند تا با ورود به میانه میدان نفع حداکثری را برای اصلاح طلبان رقم بزنند.

مزیت انتخاباتی در مقابل مزیت پارلمانی !
شاید به همین دلیل باشد که عطریانفر عضو شاخص کارگزاران در مصاحبه‌ای با ایرنا، عارف را دارای مزیت انتخاباتی و لاریجانی را دارای مزیت پارلمانی می‌خواند و با اشاره به مزیت علمی عارف می‌گوید: دكتر لاریجانی بیش از آنكه یك مدیر علمی و اجرایی باشد مدیر پارلمان است. اگر از تجارب سپاهی ایشان عبور كنیم ایشان مدتی وزیر ارشاد در دوره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بودند و عمده‌ترین ماموریت ایشان مدیریت ده ساله بر صداو سیما و ریاست مجلس در دوره هشتم و نهم است كه به نظر می‌آید تجربه موفقی داشتند. تجارب دكتر لاریجانی بیش از هر چیز از جنس فرهنگی و پارلمانی است. طبیعتا از این منظر، موقعیت آقای عارف در مرتبه نازل تری قرار می‌گیرد.

وی در پایان نتیجه می‌گیرد: ریاست مجلس باید بتواند به عنوان رئیس قوه مقننه با ریاست قوه قضائیه، نهادهای حاكمیتی، نهادهای انتصابی و غیردولتی و رهبری تعامل داشته باشد. از این جهت ما با دو انتخاب روبرو هستیم انتخاب خوب و انتخاب خوب تر. یكی واجد مزیت انتخاباتی و دیگری واجد مزیت مدیریت پارلمانی است. ما نباید از بیرون مجلس برای نمایندگان تعیین تكلیف كنیم. تنها می‌توانیم موقعیت و ویژگی‌های هر دو نفر را تبیین و تشریح كنیم و طبعا انتخاب رئیس مجلس با نمایندگان مردم خواهد بود. به اعتقاد من هر دو گزینه واجد صلاحیت ذاتی برای ریاستند. یكی صلاحیت بالقوه و دیگری صلاحیت بالفعل.

مجلس به سمت لاریجانی کشیده خواهد شد
پزشکیان نماینده اصلاح طلب تبریز نیز در گفت و گو با انتخاب اظهار داشت: باتوجه به اقدامات ممتاز و ارزنده دکتر لاریجانی در مجلس گذشته، به نظر می‌آید مجلس به سمت ایشان کشیده خواهد شد.

اظهارات عطریانفرو پزشکیان و گفته‌های مشابه به خوبی نشان می‌دهد که اصلاح طلبان وزن خود را به خوبی دریافته‌اند و علی‌رغم کری‌خوانی‌هایی که لیست امیدی‌ها را اکثریت مجلس دهم می‌خواند و به تعبیر درست‌تر می‌خواهد به این نتیجه رسیده‌اند که اصولگرایان اکثریت را داشته و ریاست مجلس را باید آنان انتخاب کنند نه اقلیت که هر مزیتی داشته باشند مزیت مدیریت پارلمانی را ندارند

سربازانی که باید قربانی شوند !
مدعیان اصلاحات همواره به شخصیت‌ها به چشم سرباز نگاه کرده اند، از این رو است که پیش از انتخابات از کلید واژه «سربازگیری از رقیب» استفاده می‌کردند.

کرباسچی آذرماه سال گذشته با بیان اینکه «ما یک مجلس حداقلی می‌خواهیم» گفته بود: « ما بعد از پیروزی در انتخابات ۹۲ روش نامعقولی به کار نگرفتیم. برای همین دولت از طرف مقابل یارگیری کرده است. در سیاست خارجی و برجام، خیلی از دوستانی که در انتخابات، مقابل روحانی یا رقیب او بودند، الان به نوعی حامی هستند. شاید به برخی چیزها در جایی انتقاد داشته باشند. اما، در مجموع بازی طرفداران سیاسی دولت در گروه‌های سیاسی به واسطه همین سربازگیری از جبهه مقابل بوده که در مجلس هم همین اتفاق می‌تواند بیفتد.»

اصلاح طلبان همواره بر روی شخصیت‌هایی چون لاریجانی و یا ناطق نوری سرمایه گذاری و برنامه‌ریزی کرده‌اند ولی برای آنان افراد همواره نقش سرباز و یا پل را ایفا کرده‌اند .

آنان در میانه خود نیز شخصیت‌ها را سرباز می‌بینند به عنوان نمونه عارف خود سربازی بود که در انتخابات ۹۲ به نفع روحانی از رقابت‌ها انصراف داد و امروز نیز برخی اصلاح طلبان با استشمام بوی شکست به دنبال آن هستند که عارف محترمانه کنار بکشد.

به عنوان نمونه بهمن ماه سال گذشته علی یونسی مشاور رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها در مصاحبه با آرمان اعلام کرد؛ عارف از ریاست مجلس به نفع لاریجانی کنار خواهد کشید.

وی در بهمن ماه ۹۴ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر آقاي عارف نيز كانديدای رياست مجلس شدند چه شرايطي پيش خواهد آمد، گفت: «بنده معتقدم قطعا همكاري ميان عارف و لاريجاني در مجلس آتي خواهد بود. به نظر من به همان دليل كه مصلحت بود عارف به سود روحاني در انتخابات رياست‌جمهوري كناره‌گيري كند در مجلس دهم نيز مصالح اصلاح‌طلبي و مجلس را در ارتباط با مديريت آن در اولويت قرار خواهند داد.»

تلاش برای ریاست عارف یک اشتباه
در این میان «صادق زیباکلام» نیز در مصاحبه‌ای با ویژه نامه روزنامه آرمان، تلاش برای ریاست عارف بر مجلس دهم را یک اشتباه دانست و گفت: «اعتقاد دارم نمایندگانی که با لیست شورای ائتلاف اصلاح طلبان رای آورده‌اند باید برای ریاست مجلس دهم به ریاست علی لاریجانی رای دهند. اینکه عارف رئیس مجلس دهم شود همان اشتباهی است که اصلاح‌طلبان تندرو در مجلس ششم انجام دادند.»
وی همچنین تصریح کرد: «مجلسی که لاریجانی در راس آن قرار بگیرد کارایی، نفوذ و قدرتش خیلی بیشتر از مجلسی است که عارف در راس آن قرار گیرد.»

عارف بار دیگر به مصلحت کنار بکشد
روزنامه زنجیره‌ای آرمان نزدیک به خانواده هاشمی نیز با اشاره به در اقلیت بودن طرفداران عارف در مجلس می‌نویسد: به اعتقاد برخي لاريجاني شانس بيشتري براي جلوس بر كرسي رياست دارد و عارف بايد بار ديگر براي مصلحت كشور با رياست خداحافظي كند.

این روزنامه ادامه می‌دهد: اما آيا اين كنار رفتن براي حاميان عارف و اصلاح‌طلبان خوشايند است؟ به طور طبيعي عارف نشان داده كه اهل گذشت و ايثار براي كشور است كه نمونه آن را در انتخابات رياست‌جمهوري شاهد بوديم و عارف به نفع روحاني از رقابت منصرف شد و اين‌بار هم انتظار از او چنين است كه پس از مشخص شدن تركيب اصلي مجلس دهم و بالا بودن راي لاريجاني براي رياست او با اين كرسي فعلا خداحافظي كند. آرمان در گزارش خود با اعتراف فوق می‌افزاید: اما چه بايد كرد تا عارف بدون هزينه عرصه را براي رياست لاريجاني فراهم كند؟ برخي كارشناسان عرصه سياست معتقدند كه در اين مسير بايد بزرگان وارد شوند.

به این اشک‌ها و لبخندها نمی‌توان دل بست
نتیجه‌ای که از این اظهارات و نوشته‌ها می‌توان گرفت آن است که شخصیت‌ها هیج گاه نمی‌توانند به اشک و لبخندهای اصلاح طلبان دل ببندند چرا که هرگاه آنان به اهداف خود نائل شوند سربازهای خود را قربانی خواهند کرد .

لاریجانی پیش از انتخابات برای ایجاد تشتت در جبهه اصولگرایی کاربردی چون سرباز برای اصلاح طلبان داشت و امروز با مشخص شدن در اقلیت بودن لیست امیدی‌ها در مجلس برخی شخصیت‌های اصلاح طلب از ریاست لاریجانی بر مجلس دهم سخن می‌گویند و طبیعی است که این نشان وفاداری آنان نیست و اگر اندک امیدی بر موفقیت خود و نیز در اکثریت بودن خود داشتند هیچ‌گونه تردیدی در عبور از لاریجانی به خود راه نمی‌دادند.

چرا مجلس را وکیل الدوله می‌خواهند ؟
نشست‌های روز شنبه پیام‌های دیگری نیز داشت از جمله اینکه چرا عارف مجلس را وکیل‌الدوله می‌خواهد و در این جهت تلاش می‌کند.

نماینده مردم لنگرود ماجرای اعتراض نمایندگان مجلس دهم به اظهارات عارف در جلسه ضیافت شام رئیس جمهور را تشریح کرد.

مهرداد لاهوتی در گفت‌وگو با مهر در خصوص جلسه روز شنبه منتخبین مجلس دهم با رئیس جمهور گفت: آقای عارف عملکرد مجلس نهم را در سخنرانی اش در ریاست جمهوری زیر سوال برد و با اظهاراتی قصد داشت مجلس را نقطه مقابل دولت جلوه دهد.

نماینده مردم لنگرود ادامه داد: دیگر آنکه وی قصد داشت وانمود کند سوالات و تذکرات در مجلس نهم جنبه شخصی داشته است در حالی‌که تنها اهرم نظارتی نمایندگان سوال، تذکر و استیضاح است.

عضو فراکسیون فراگیر گفت: از صحبت‌های آقای عارف برداشت می‌شد که انتظار داشته نمایندگان وکیل الدوله باشند در حالی که نمایندگان وکالت ملت را بر عهده دارند.

لاهوتی اظهار داشت: بنده به اظهارات آقای عارف در جلسه با رئیس جمهور اعتراض کرده و اعلام کردم، این اظهارات بی‌انصافی است زیرا نمایندگان حق سوال و استیضاح دارند و اگر این‌گونه که شما می‌خواهید مجلس را اداره کنید باید در مجلس را ببندیم.

سخن پایانی آن که اصلاح طلبان با علم به در اقلیت بودن خود در مجلس دهم سخن از ریاست لاریجانی می‌زنند هر چند ادعا می‌کنند که در اکثریت هستند ولی برای آنان شخصیت‌ها شانی جز سرباز ندارند، اگر آنان در اکثریت بودند هیچ تردیدی به خود در عبور از لاریجانی نمی‌دادند و از او عبور می‌کردند.

به نظر می‌رسد با وزن کشی روز شنبه عارف باید نقش محول شده به او که در سال ۹۲ اجرا شد دوباره اجرا کند ولی این کار در صورت انجام به معنای وفاداری اصلاح طلبان نیست آنان وزن کم خود را دیده‌اند و به ناچار تن به واقعیت‌ها داده‌اند تا آن گونه که روزنامه آرمان در گزارش خود نوشته است به نائب رئیسی مجلس یا ریاست چند کمیسیون برسند.
 
کلمات کلیدی : مجلس دهم+ریاست مجلس+عارف+لاریجانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.