نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 497616
نفس‌های آخر سه موسسه غیرمجاز
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۲
ایسنا نوشت: در حالی رئیس کل بانک مرکزی تاکید داشته که به زودی وضعیت سه تعاونی اعتباری غیرمجاز را مشخص و ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی را تا مراحل آخر پیش خواهد برد که ظاهرا تعاونی‌های البرز ایرانیان، افضل توس و آرمان (وحدت) سه موردی هستند که به زودی تعیین تکلیف می‌شوند هر چند که در این بین گمانه‌زنی‌ها در مورد بانک‌هایی که قرار است مسئولیت و تعهدات آنها را بپذیرند نیز بسیار است.
 
 بعد از جلسات بین بانک مرکزی و مجلس و تعیین مهلت برای تعیین تکلیف موسسات غیرمجاز و سپرده‌گذاران آنها در نهایت بانک مرکزی وعده داد که بین دو تا سه ماه آینده فعالیت غیرمجازها در بازار پول را پایان دهد. بر این اساس در مذاکراتی که وجود داشته قرار بر این است که غیرمجازهای بزرگ و فعال فعلی تعیین تکلیف و تعهدات آنها از سوی بانک‌ها و موسسات مجازی که دارای شرایط کافی برای این موضوع هستند، واگذار شود.

در حال حاضر جدای از موسسه کاسپین که با هشت تعاونی زیرمجموعه درگیر مسائل خاص خود بوده و با توافقات انجام شده بین بانک مرکزی و قوه قضاییه در حال تعیین وضعیت سپرده‌گذاران تعاونی‌های خود است، موسسه آرمان که پیش‌تر شامل ۱۰ تعاونی بود و ۸ تعاونی آن به موسسه کاسپین منتقل شد، خود از حاشیه سازان بازار است. اکنون دو تعاونی از آرمان تحت عنوان البرز ایرانیان و وحدت باقی مانده که در مورد البرز ایرانیان از سال گذشته تاکنون فعالیت‌های آن متوقف شده و سپرده‌گذاران این تعاونی بلاتکلیف مانده‌اند و از سوی دیگر وحدت که در حال حاضر با نام رسمی آرمان فعالیت می‌کند، مدتی است که دچار مشکل شده و سپرده‌گذاران آن نیز عمدتا در حال تجمع و اعتراض نسبت به وضعیت خود قرار دارند.

از سوی دیگر تعاونی غیرمجاز افضل توس از دیگر مواردی است که ظاهرا به زودی مسئولیت آن واگذار شده و دیگر فعالیت مستقلی نخواهد داشت. تعاونی که سپرده‌گذاران آن نیز در امور مربوط به آن دچار مشکل هستند.

برای تعیین وضعیت این سه تعاونی ظاهرا دو بانک و یک موسسه اعتباری وارد مذاکره شده و توافقاتی هم انجام شده است و در صورت نهایی شدن به زودی به نظر می‌رسد تعهدات افضل توس، البرز ایرانیان و آرمان (وحدت) به این بانک‌ها و موسسات واگذار شود.

البته در این بین غیرمجازهای دیگری هم وجود دارد از جمله ثامن و مهر اقتصاد که به نظر نمی‌رسد در حال حاضر تصمیم برای واگذاری آنها وجود داشته باشد و بر اساس آنچه که در سایت بانک مرکزی مشاهده می‌شود، در حال دریافت مجوز بوده و بعید نیست که مجوزهای جداگانه‌ای برای آنها صادر شده و در ادامه ممکن است بحث ادغام این موسسات مطرح و جدی‌تر شود
۱۳۹۶/۰۵/۱۳ ۰۹:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۱ ۱۱:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ۱۲:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۹ ۱۲:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۳ ۱۴:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۳۱ ۱۷:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۷ ۱۵:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۰ ۱۵:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۹ ۱۲:۰۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۸ ۱۲:۲۹
 
 
کلمات کلیدی : حقوق سپرده‌گذاران+ سپرده‌گذاران+مجلس+بانک مرکزی+نظام بانکی+موسسه کاسپین+موسسات غیرمجاز
 
فعال اقتصادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۱۳:۴۴:۱۲
با درود و ضمن سپاس از دیده بان شفافیت سایت الف جناب آقای دکتر توکلی:
بانک مرکزی در صورتیکه برنامه ساماندهی داشت می توانست در دو نوبت پایان 93 و اول 95 که طبق صورت های مالی حسابرسی شده دارایی های موسسه آرمان ایرانیان(فرشتگان سابق) از بدهی ها بسیار بیشتر بوده با یک ادغام ساده همه سپرده گذاران را با پرداخت اصل و سود طبق قرارداد تسویه می کرد لیکن بانک مرکزی عمدا تمایل به راهکار منطقی نداشته و بدنبال چیز دیگری بوده چرا که اجازه داده سپرده گیری در سال 95 تا آذرماه 95 ادامه داشته باشد و از همه بدتر میزان واقعی تسهیلات پرداختی را 3500 میلیارد تومان از مبلغ واقعی پرداختی (4900 میلیارد تومان) کمتر اعلام می کند و اعلام کرده که مجوز کاسپین مشروط بوده و مردم بایستی ذهن مخفی بانک مرکزی را می خواندند در کل این سناریو مشخص است بانک مرکزی بدنبال حمایت از هیات مدیره کاسپین است.اگر دولت منطقی عمل می کرد بایستی یک تیم مستقل جهت شفافیت موضوع تشکیل می داد تا چند نفر نتوانند اعتماد جامعه به شبکه پولی و بانکی کشور را از بین ببرند بطوریکه پس از مشاهده عملکرد ظالمانه در خصوص کاسپین ، اکثر سرمایه های مردم در شبکه بانکی در حال خروج از کشور است و این یعنی مرگ اقتصادی یک کشور (4498667) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.