نظر منتشر شده
۳۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 497913
6 نکته در چند و چون برجام/کوتاه آمدیم ناقض برجام شدیم!!
محمد کاظم انبارلویی/11 مرداد96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۴

1- گفتند می خواهیم با دنیا تعامل کنیم، نمی شود با دنیا قهر کرد. رفتند با ‌آمریکایی‌ها و شرکای اروپایی آنها گفتگو کردند. دستاورد چه بود؟ غنی‌سازی 20 درصد را متوقف و چرخ سانتریفیوژها را کند، آب سنگین اراک را بتن ‌آرمه کردیم، در خیابان‌های وین با وزیر خارجه آمریکا قدم زدیم. نتیجه چه شد؟ تقریباً هیچ! چفت و بست تحریم‌ها در دولت خاتمی محکم شد، در فتنه 88 به صورت یک تقاضای رسمی از سوی فتنه‌گران از آمریکایی‌ها تثبیت شد اما شقاوت و پستی آمریکایی‌ها را برخی ناجوانمردانه به حساب مقاومت انقلابیون و بی تدبیری در دیپلماسی خارجی در داخل فاکتور کردند، لذا حاضر نیستند یک کلمه از بدعهدی و نقض پیمان آمریکایی‌ها حرف بزنند و همچنان لوله توپ تبلیغات خود را به سمت منتقدین گرفته‌اند و یک نفس شلیک می کنند!

2- جامعه جهانی چه شد؟ یکی از اعضای جامعه جهانی، روسیه بود که در مذاکرات 1+5 رودرروی ما می نشست و ریخت جامعه جهانی را تثبیت می کرد. امروز روسیه خود مشمول تحریم‌های ظالمانه آمریکاست. چینی‌ها مورد بغض ترامپ هستند. بین اروپایی‌ها در نزدیکی و دوری از آمریکا، بگومگوست. اما هیچ کدام کاری از دستشان ساخته نیست. آمریکایی‌ها با پدر و مادر تحریم‌ها بلایی سر حقوق و روابط بین‌الملل آورده‌اند که افق روشنی برای صلح در منطقه و جهان دیده نمی شود.

کره شمالی می گوید همه آمریکا را زیر تیغ اتمی خود دارد. روس‌ها از اخراج صدها دیپلمات آمریکایی شروع کرده و وعده داده اند اقدامات تنبیهی و متقابل خود را اعمال می کنند. در تهران هم رئیس جمهور ما تهدید کرده است؛ «آمریکایی‌ها اگر آبراه امن می خواهند از این رفتارها دست بردارند.» واقعیت این است که دهان آمریکا و شرکای او در مطنقه در تنگه هرمز در دسترس ماست، دماغ آمریکایی‌ها در تنگه باب‌المندب نیز در دست ماست. ما اگر اراده مقابله به مثل داریم، دهان و دماغ آمریکایی‌ها را باید محکم ببندیم، بعد ببینیم آمریکایی‌ها از کجا می خواهند نفس بکشند؟ سیلی محکم به پدر و مادر تحریم ها از همین جا باید شروع شود. طبیعی است آمریکایی‌ها می روند بچه‌های خود را می‌آورند، بچه‌های آمریکا در منطقه باید بدانند اگر صدام توانست علیه ملت ایران کاری بکند، آنها هم خواهند توانست.

3- آمریکایی‌ها متن برجام را پاره کردند، روح آن را هم به آتش کشیدند. اما چند صفحه از برجام را حاضر نیستند نه پاره کنند نه آتش بزنند؛ آن چند صفحه همان تعهدات ایران است. این را می گویند منطق توافق آ‌مریکا به عنوان یک ابرقدرت در هزاره سوم!

با این منطق چگونه می شود برخورد کرد؟ آیا گفتگو راه حل است؟! اگر را ه حل بود که نتیجه می‌داد. منطق آمریکا در توافقات و گفتگوها این است که طرف مقابل هر چه دارد روی میز بریزد تا تقسیم کنیم اما محکم با دو دست سر جیب‌های خود را گرفته‌اند و حاضر نیستند آنها را اندکی شل کنند. با این منطق کدام دولتمرد است که برود سر میز مذاکره بنشیند؟

4- امروز ما مانده‌ایم با جماعتی که به هر قیمت می خواهند برجام را حفظ کنند. کدام قسمت برجام را؟ همان قسمتی که ناظر به تعهدات ماست! اسم این نوع سیاست‌ورزی و فهم دیپلماتیک برای حفظ منافع و مصالح ملی را چه نام می توان گذاشت؟

اینکه بحث کنیم این «تحریم ها حجمی است»، «موضعی» نیست!
یا بگوییم تحریم‌ ها فاحش است یا فاحش نیست!
یا با کمال تعجب گفته شود این تحریم‌ها هسته‌ای نیست، از جنس موشکی و حقوق بشری است، چه فرقی در کل معامله می کند؟ این نوع نگاه ها به صورت مسئله و نهایتاً حل ناقص آن فوق العاده خطرناک است. مردم منتظر «اقدام»، «عمل» و «واکنش بهنگام» هستند.

5- آقایان رفتند برجام را با دموکرات‌ها بستند، برخی هم در داخل از ظهور عقلانیت دموکرات‌ها در مذاکرات برجام داد سخن دادند، امروز اشتهای دموکرات‌ها در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در تدوین و تنظیم تحریم‌های مادر خیلی بیشتر از جمهوری‌خوا‌هان است و اصلاً 2 حزب نابکار حاکم بر آمریکا اختلافی در برخورد با ملت ایران ندارند و در اعمال خشونت و خصومت با ایران مسابقه گذاشته اند.

در تهران برخی زنجیره ‌نویسان در اوصاف دموکرات‌ها و عقلانیت سیاسی آنها داد سخن دادند و شروع کردند به بزک کردن چهره خبیث آمریکا. امروز این جماعت در برابر بدعهدی و نقض عهد آمریکایی‌ها سکوت کردند، وقتی هم حرف می زنند خباثت آمریکا در نقض برجام را توجیه می کنند. با این جماعت چه باید کرد؟ دست به آنها بزنیم مثل ایام فتنه 88 کوچ می کنند می روند لندن، پاریس و واشنگتن!

6- قبلاً گفته می شد اروپایی‌ها کاره‌ای نیستند، آمریکا همه کاره و کدخداست و اگر با کدخدا ببندیم، اروپا را هم داریم. امروز معلوم شده است چفت و بست ما با کدخدا، جفت و جور نیست. اگر ما هم بخواهیم، آنها نمی خواهند. کدخدا می خواهد ریشه ما را بزند. خوب با این حساب چه طور می شود روی اروپایی‌ها حساب باز کرد؟
اکنون وقت آن رسیده است که حد یقف پیش روی آمریکایی‌ها و تداوم نقض عهد آنها جایی محاسبه شود. چرا ما در نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام با 1+5 رسماً نقض برجام را اعلام نکرده و به عنوان اعتراض رسمی ثبت نکردیم؟ این تعلل باعث شده ترامپ احمق به فکر این بیفتد که هنوز چیزی نشده است ایران را به عنوان ناقض برجام معرفی کند. با این آش نخورده و دهان سوخته چه باید کرد؟
 
 
کلمات کلیدی : برجام+نقض برجام+تحریم های جدید+
 
هژبر شیرافکن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۱:۰۸:۵۲
شما برای اینکه حرفتون مستدل باشه باید توضیح بدهید که راه حل پیشنهادی و عملی و مفید شما چیست؟ اگر برجام نبود چه راه حل دیگری بود؟ توجه داشته باشید که 6 سال هم مذاکره را هم همفکران شما انجام داده بودند و 6 قطعنامه و تحریمهای گسترده هم حاصل اون مذاکرات بود شما راه حلتون بجز برجام چه بود؟ شرایط را هم توجه باید داشته باشید که نفت ما تحریم شده بود صادرات به 900 هزار بشکه رسیده بود با طرح سنای امریکا قرار بود تا 200 هزار بشکه هم کاهش پیدا کنه(مشتری های شرق اسیای نفت ایران هم تحریم میشدند) لذا امکان پرداخت حقوق کارمندان و کارگران هم فراهم نبود در این شرایط باید برنامه و راه حل خودتون رو با توجه به اینکه 6 سال مذاکره هم به جایی نرسیده بود بیان بفرمایید تا برای مخاطب قابل درک باشه به عبارت دیگر باید بفرمایید این را من قبول ندارم جایگزینش این راه حل بود.
با تشکر (4500144) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۴:۲۹:۲۵
شرم‌آور است که آمریکایی‌ها مرتب ایران را تهدید می‌کنند ولی مسئولان ما در مقابل از خودشان انفعال نشان می‌دهند طبیعی است که دشمن جسورتر شده و جلو می‌آید. (4500493) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۵:۰۰:۱۶
یعنی اگر آنها بیایند بگویند اگر نصف ایران را به ما ندهید تحریمتان میکنیم، شما میدهید ؟؟؟؟؟؟؟؟ کمی قدرت و عزت را از روسیه و چین و کره شمالی یاد بگیرید که چگونه روی پای خود ایستاده اند و آمریکا هم هیچ غلطی نمیتواند بکند. (4500576) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۹:۳۴:۳۶
واقعن شما فکر می کنید الان کره شمالی عزت دارد؟
مردمش در قحطی و گرسنگی هستند
یک دیکتاتور احمق همه ی مملکت را از هستی ساقط کرده
شما از اردوگاه کار اجباری کره شمالی اطلاع دارید؟

بدا به حال مردمی که الگویشان کره شمالی باشد (4500993) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۹:۴۰:۱۲
بله وقتی ما توانستیم مثل روسیه دومین قدرت نظامی جهان از نظر تجهیزات و توانمندی باشیم، وقتی مثل چین اقتصاد دنیا زیر نگین ما بود یا مثل کره شمالی مردم اصلا در حکومتمان اهمیتی نداشتند، می شد که مانند آنها هم جواب بدهیم. (4500998) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۶:۳۶:۱۱
قربون دهنت. (4501431) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۵:۱۳:۵۷
کره شمالی کشور مستقل نیست ، یک استان محروم از کشور چینه که با کمی مواد سوختی و مصرفی و غذا نقش چاقوکش و اوباش منطقه رو برای چین ایفا میکنه (4501416) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۱:۱۲:۴۵
مسئولان وزارت امور خارجه و مذاکره‌کنندگان برجام در روزهای نخست بدعهدی آمریکا اظهار داشتند روح برجام نقض شده است؟ پس از چندی گفتند متن برجام هم نقض شده است! و حال آقای عراقچی می‌گوید نقض اساسی نشده است؟ لطف کنند توضیح دهند نقض اساسی چیست؟ دشمن اگر از این مواضع مطلع شود بیش از پیش باج‌خواهی خواهد کرد! (4500161) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۱:۱۳:۱۶
یک هفته است که مسئولان می‌گویند ما اقدام عملی در مقابل نقض برجام از سوی شیطان بزرگ انجام خواهیم داد ولی دریغ از عمل. پیش‌بینی می‌شود در مجلس نیز به قرائت یک اطلاعیه و چند تا شعار مرگ بر آمریکا اکتفا شود. (4500163) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۱:۱۴:۲۷
آقایان ظریف، عراقچی و دیگر اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان چرا نمی‌خواهند بپذیرند که حاصل چندین سال مذاکره آنان به نفع ملت و کشور تمام نشده است؟ بارها دلسوزانه گفتیم این کشور جز با نگاه به داخل و استفاده از ظرفیت‌های داخلی ساخته نخواهد شد و این مذاکره برای مذاکره ما را به جایی نمی‌رساند. (4500164) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۱:۲۷:۴۰
روحاني و برجام مورد تاييد قاطعانه هستند (4500184) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۴:۵۲:۳۰
شما انگار هر چه آمریکاییهای خبیث بیشتر ایران را در تنگنا قرار میدهند،‌ بیشتر از برجام خوشتان میاید. (4500555) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۸:۵۷:۴۳
متاسفم از اينکه چشمهاتونو بستين و دهانتونو باز کردين.
برجام مذاکره ايران و آمريکا نبود بلکه مذاکره ايران با شش کشور از جمله آمريکا بود. دولت جديد آمريکا خود را مغبون تصور ميکنه، لذا سنگ اندازی ميکنه. اگر هم خودشو از برجام کنار بکشه، در اين مورد عملا خود را از اروپا و کشورهای روسيه و چين جدا کرده و اين يک پيروزی برای ماست. (4500951) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۳:۳۶:۲۴
نه دوست عزیز
برجام به فول جناب روحانی، مذاکره با کدخدای اروپایی ها یعنی آمریکا بود. (4501407) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۱:۳۰:۵۸
الان یه بنده خدایی میاد جست میگره که راه حل شما چه بود؟ و اگر برجام نبود الان دولار 100 هزارتومن بود...

در جواب اول... راه حل رو رهبری فریاد میزد.... کی گوش داد؟ چه قدر گفتن مدیریت داخل رو اصلاح کنید؟

و در جواب دوم... اینکه بگیم تحریم ها باعث گرانی شد حرف ناقصی هست... بله نقطه شروع بود... محرک بود... ولی علت اصلی گرانی ضعف مدیریتی هست نه تحریم.
و اینکه اگر براورد آمریکا از ادامه تحریم ها نابودی اقتصاد ایران بود(چیزی که روشنفکران ادعا کردن و دولت هم اونو مطرح کرد) مطمئناً امریکا هیچوقت نمیومد پای میز مذاکره.

به این چیزی که گفتم فکرکنید لطفاً اینقدر شعار ندید.

البته اگر منتشر بشه. (4500186) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۲۱:۴۳:۱۵
مدیریت داخل رو هم اصلاح کردیم.اونوقت این مدیریت داخل بدون فروش نفت و کسب درآمد چه چیزی رو میخواد مدیریت کنه؟؟؟ (4501111) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۳:۳۹:۴۶
سلام؛
با حل مشکل مدیریت داخلی، کشور ایران با وجود منابع و استعدادهای سرشار، به راحتی از درآمد نفت بی نیاز می شود
درا ین خصوص نظرات کارشناسی و علمی وجود دارد که می توانید جستجو کنید (4501408) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۰:۵۹:۴۳
کلی گویی نکن بگو راه حل چیه وچه طوری ؟! (4501326) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۱:۲۴:۱۱
شما خسته ميشيد اينقدر كه صدا و سيما رو نگاه ميكنيد ها . يه كم به مغزتون هم استراحت بديد بگذاريد خودش فكر كنه (4506237) (alef-11)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۱:۳۶:۰۲
نویسنده محترم فراموش کرده که ما اصلا چرا به برجام رسیدیم .
زمانیکه آقای احمدی نژاد با مدیریت جهانیش صحبت از هولاکاست کرد و عملا تمامی دنیا با آمریکا هم صدا شد ، آقای انبار لویی کجا بودند . تو ایران دوستان شما چنان هیجان زده بودند و متوجه تبعات سیاست های معجزه هزار سوم نشدند .
دوستان شما کشور را به لبه پرتگاه بردند و حالا اقای روحانی سعی می کند با سیاست با دنیا تعامل کند .

در سالهایی که بیشترین در آمد به کشور سرازیر شد چه مدیریتی از شما ها دیدیم که اگر برجام نبود انجام می دادید .

آقای انبار لویی عزیز ، با تحریم ایران در عرض یکسال دلار 4000 تومان شد .

نویسنده محترم ، ما از تیم اقتصادی شما مدیریت درست ندیدم . لطفا در عمل خودتان را ثابت کنید . (4500201) (alef-13)
 
س.ا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۱:۳۶:۴۱
از همان جملات پاراگراف اول که فرموده اند "چفت وبست تحریم ها در دولت خاتمی محکم شد." می توان به گرایش سیاسی وعمق انصاف نویسنده پی برد. یک تحلیل گر سیاسی اگر از مرز عدالت و انصاف خارج شده و چشم بر روی واقعیت ها بسته و همه چیز را با عینک جناح و تفکر و دیدگاه خود ببیند؛ اگر با هدف جلب منافع خود باشد که هیچ ، وگرنه قطعا هم خود به بیراه رفته و دیگر نمی شود او را تحلیلگر نامید و هم بعلت داشتن تریبون عدهای را را نیز به بیراهه خواهد برد. پس مبادا بجای تنویر افکار منحرف کننده افکار عمومی در جهت امیالمان باشیم که آنگاه در پیشگاه الهی کار سختی در پیش خواهیم داشت. (4500202) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۲:۲۱:۰۴
مگر رهبری نفرموده بودند که هر تحریم جدیدی اعم از هسته ای یا غیر هسته ای به بهانه های واهی حقوق بشری و .... نقض برجام تلقی خواهد شد

(4500278) (alef-13)
 
عبدالهی
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۲:۲۱:۳۰
سلام لطفا از طرف خودتان بنویسید چون مردم تمایل خودرا در انتخابات خیلی روشن بیان کردند (4500280) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۲۳:۴۳:۳۶
مردم دنبال سیاسی بازی نیستن. دنبال دروغ رفع تحریم ها نیستند. مردم دنبال بهبود وضع هستن نه اینکه آمار بسازی بگی 12 درصد رشد اقتصادی یعنی بهبود بگی سه ماهه یک ملیون شغل ایجاد کردیم . .... (4501242) (alef-3)
 
شهروند....
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۲:۳۵:۲۵
با سلام کوتاه آمدیم ناقض برجام شدیم!!کجاست کسانی که عکس یادگاری گرفتند ؟کچاست افتخار از راه رفتن درخبابان دوش با دوش وزیر خارجه شیطان و تیتیر روزنامه های زنجیرهای شدند ؟کجاست که هم جنین روزی را منتقدان تذکر دادند ولی آنها ما را بی سواد و تندرو و کاسب بی شنا سنامه برو به جهنم را نثار کردند ؟کجاست تز جهان به ما زانو ردو هسته ای ایران را به رسیمت شناخت ؟کجاست جشن و پایکوبی افرادی الکلی خوش در تهران در روز بر جام که زدند و رقص و پایکوبی کردند ؟امروز ترامپ احمق که حماقت او مردم آمریکا هم شاکی کرد علاوه بر اینکه بر جام را ورقه ای پاره نمی داند حتی ما را می خواهد مجبور کند که ما از بر جام خارج شویم ؟این بود عزت ایرانی این بود یرجام پاسپورت ایرانی که اعتبار دادیم این بود سرانجام برداشتن تحریم ظالمانه مچکریم از نوع تلخ از این تدبیر و صلح حدیبه که نقش زدید مچکریم الان حتی نمی توانیم واکنش قاطع انجام بدهیم این بود قصه تلخ اعتماد به شطان و عکس یادگاری کجا هستند افرادی که از باب الفتوح گقتند ؟خلاصه مچگریم از تلخ الله اکبر خدا روزی رسان است نه این کداخدا نامرد (4500302) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۲:۴۷:۲۷
کدخدا باوران بی هویت و متوهم ، مصداق خَسِرَالدُّنياوَالآخِرَة هستند . (4500317) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۲:۴۸:۵۶
تا زمانی که متاسفانه تفکر نزدیک به 24 میلیون نفر از مردم کشور و دغدغه آنها برگزاری کنسرت و شادیهای زود گذر و شیشه دودی ماشین و چند آزادی پیش پا افتاده باشد، معلوم هست دشمن هم کمال استفاده را از این وضعیت میکند و بدترین ضربه ها را میزند، وقتی دفاع از غیرت و ناموس و تودهنی زدن به دشمن برای این عده در داخل کشور مساوی با تندروی و دگم بودن است، چرا دشمن بیشترین صدمات را به کشور وارد نکند ؟؟؟؟؟؟؟

زمانی میتوانیم تودهنی به دشمن بزنیم که جامعه از لوث فساد اخلاقی و اقتصادی و اجتماعی پاک شود و تفکر مردم بجای خوشگذرانی و شادی موقتی، تبدیل به استقامت و پایداری و عزت در برابر دشمن شود همانطور که در دوران جنگ بود، نه اینکه بشوند مستعمره شیطان بزرگ و همه چیزشان را در اختیار شیطان قرار دهند تا چند خوشی زودگذر برسند به قیمت از دست رفتن حقهای مسلم از جمله انرژی هسته ای که این نابودی هسته ای بی شک باعث خواهد شد که آیندگان نسل کنونی را لعنت کنند که بخاطر شادی !!!!!! در صنعت هسته ای را تخته کردند. (4500321) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۳:۲۰:۱۲
مثلا اگه ما می آمدیم غنی سازی 20 درصد (یا بالاتر)می کردیم کدام خریدار می آمد سوخت را از ما می خرید. کدام کشور اورانیوم به ما می فروخت. در آب سنگین اراک چه چیز عام المنفعه ای تولید می شد که الان نیست. به صورت ملموس و هزینه ای بفرمائید ما چه مبلغ در ازای قرارداد برجام ضرر کردیم؟ نه اینکه کلی گویی کنید. اگه منظور شما دانش هسته ای است که هیچ قدرتی نمی تواند رشد دانش یک ملتی را تحت تاثیر قراردهد . اصلا این مور نه تنها متوقف نشده بلکه می تواند راحت تر انجام شود. (4500372) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۳:۵۳:۳۵
بجای بیانیه لطفا تحلیل ارائه کنید. با همین برجام نقض شده! اقتصاد موقعیت به مراتب بهتری نسبت به سال ۹۰ و ۹۱ دارد. (4500420) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۴:۵۰:۵۳
احتمالا شما جزو کاسبان برجام هستید که اوضاع برایتان بهتر شده. (4500550) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۸:۰۹:۱۴
چرا نمیان به مردم بگن طبق بند 37 برجام ،اگر ایران فقط شکایت کنه از برجام ، حالا به هر نحو و امکان ظرف 30روز تمام قطع نامه هایی که اونا هم فعلا پس از 2 سال از عمر برجام ظاهرا برداشته شدند بر خواهد گشت؟! شتر سواری دولا دولا؟ نقض نشده! نه روحش نقض شده!نه فقط یه بند بی اهمییتش نقض شده! نقض شده ولی اساسی نقض نشده! واقعا مضحکه!! مردم چی حساب کردن اینا؟ (4500886) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۸:۵۲:۰۸
با منطق خودتان:
و احتمالا شما هم جزو کاسبان تحریم هستید که اوضاع برایتان بدتر شده! (4500945) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۱:۲۶:۰۴
حداقل ميشه گفت جزو كاسبان تحريم نيستند (4506246) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۹:۰۷:۱۱
جناب انبارلويي ملت در انتخابات پاسخ شما وهمفكرانتان را داد لطفا اين قدر بر سخن نادرست خود پافشاري نكنيد (4500960) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۳:۴۷:۰۰
به نظر شما چند درصد از از کسانی به جناب روحانی رای دادند به قول او اعتماد کردند که وعده داد با روی کار امدن او تحریمی در کار نخواهد بود؟
و سایر وعده های دیگر؟

شعار دادن اسان است. (4501410) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۷:۰۴:۲۲
به اونائی بگوئید که اسم امیرکبیر و مصدق روی ظریف گذاشتن. چقدر بیفکریم ما!!! حتی قدرت تشابه درست را نداریم. (4501439) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۰:۰۸:۰۰
اینکه برجام بد بود یا خوب یک بحثه. اما بهتره در بین اینهمه انتقاد یک عده راه حل هم نشون بدن. الان چه کنیم؟ (4501562) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۸:۱۵:۲۲
آقای انبار لوئی با احترامی که برای شما بعنوان یک روزنامه نویس قائلم اما از نوشته شما مشهود استکه اطلاعات اولیه ای نسبت به انرژی هسته ای و راکتور ها چه آب سنگین و سبک آن ها ندارید . چرا این حکم را واضح میدانم ؟
چون آنچه بعنوان غنی سازی در حال انجامش بودیم تکرار تجربیاتی بود که از دهه سی میلادی در ایالات متحده آغاز شده بود که در دهه چهل میلادی به ثمر نشست و در هیروشینا و ناکازاکی بشر با نتیجه اش آشنا شد و روسها و دیگران پی آنرا گرفتند و امروزه آنهارا میشناسیم . نگرانی غرب از ورود ایران به جرکه دارندگان سلاح هسته ای بود و لاغیر . اگر ما مدعی هستیم که بدنبال سلاح هسته ای نیستیم در برجام هیچ چیزی از دست ندادیم آنچه طرفهای ما بدست آوردند فقط یک آرامش خاطر بود و بس . اعتراض ترامپ اینستکه چرا در این مذاکرات موشک و سیاست منطقه ای و حقوق بشر از روی میز مذاکره بر داشته شده بود . (4502027) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.