توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 377114
پالیتی فکت: آیا توافق هسته‌ای، جیب ایران را از پول آمریکا پر کرد؟
تاریخ انتشار : شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۱
وبسایت «پالیتی فکت» در مطلبی به راستی‌آزمایی اظهارات رئیس کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه علیه ایران پرداخت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ وبسایت «پالیتی فکت» که به راستی آزمایی ادعاهای مقامات آمریکا درباره موضوعات مختلف می پردازد، در مطلبی درباره توافق هسته‌ای ایران نوشت: «رینس پریباس» - رئیس کمیته ملی حزب جمهوری خواه – دو هفته پیش در گردهمایی ملی جمهوری‌خواهان در کلیولند که برای معرفی نامزد نهایی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا برگزار شد، با انتقاد از هیلاری کلینتون – نامزد انتخاباتی حزب دموکرات – گفت: ریاست جمهوری کلینتون به معنای فراموش کردن دوستان و قدرتمند کردن دشمنان است.

وی در ادامه در توضیح این مطلب خطاب به حاضران گفت: "به توافق هسته‌ای فاجعه‌بار ایران نگاه کنید که چطور باعث تنها ماندن اسرائیل به عنوان بزرگترین متحد ما در خاورمیانه شد و در عوض، جیب حامی شماره یک تروریسم در جهان را با پول آمریکا پر کرد." اما اظهارات او تا چه اندازه درست است؟

این وبسایت در ادامه نوشت: با توجه به اینکه وزارت خارجه آمریکا پس از توافق هسته‌ای ایران، همچنان نام این کشور را در فهرست رسمی حامیان دولتی تروریسم نگه داشته و در گزارش سال ۲۰۱۵ خود نیز بار دیگر از تهران به عنوان بزرگترین حامی تروریسم یاد کرد، نمی توان بر اظهارات پریباس درباره حمایت ایران از تروریسم خرده گرفت؛ اما بخش دوم اظهارات او به وضوح دارای ایرادات جدی است.

ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته ای خود به میلیاردها دلار پول دست یافت اما بخش اعظمی از آن، پول خود ایران بود نه پول آمریکا. در واقع، ایران در ازای محدود کردن فعالیتهای هسته ای خود به پولی دست یافت که در اثر تحریمهای آمریکا و سایر کشورها، حق دسترسی به آنها را نداشت؛ یعنی همان پولهایی که در بانک‌های خارجی بلوکه شده بود و ایران به دلیل تحریمهای بین المللی حق برداشت آنها را نداشت.

بنابراین، این اظهارنظر پریباس در این معنا که توافق هسته ای ایران جیب این کشور را پر از پول کرد، درست است اما پر از پولی که متعلق به خودش بود، نه متعلق به آمریکا.

پالیتی فکت در پایان نوشت: به همین دلیل، می توان گفت پریباس در اظهارات خود در گردهمایی ملی حزب جمهوری خواه، واقعیات را به گونه‌ای تحریف کرده است که برداشت کاملاً متفاوت و نادرستی را به شنونده القا می‌کند.
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۲۲:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۲۰:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۴ ۰۷:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۶ ۲۰:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۵ ۱۵:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۰ ۰۸:۲۰
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۳ ۱۱:۰۲
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۲ ۱۰:۳۲
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۰۷:۱۷
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ ۱۰:۳۰
 
 
کلمات کلیدی : توافق هسته ای ایران ، رینس پریباس ، دارایی های بلوکه شده ایران ، تحریم های بین المللی ، تحریم ایران ، گردهمایی ملی حزب جمهوری خواه ، برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.