نظر منتشر شده
۱۹۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 284577
معمای قیمت خودرو؛
آیا مردم باید در انتظار کاهش قیمت خودرو باشند
بخش اقتصادی الف، 1 مرداد 94
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۵
درحالی که وزیر صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان و قطعه‌سازان یک صدا می‌گویند قیمت خودرو پس از بیانیه وین و احتمال رفع تحریم‌ها کاهش نخواهد یافت، کارشناسان با اشاره به رفع برخی هزینه‌های سربار تحریم‌ها از لزوم کاهش قیمت خودرو سخن می‌گویند.

پس از اعلام بیانیه وین وسپس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، برخی بازارها در انتظار کاهش قیمت به سر می برند که بازارخودرو از آن جمله است. افکار عمومی انتظار دارد رفع تحریم ها باعث تاثیرگذاری روانی ولجستیکی در تولید و واردات خودرو شده و قیمت ها کاهش یابد.

این انتظار از آن روست که احتمال و تلقی کاهش قیمت –حتی در بلند مدت- در سایر بازارهای موازی مانند ارز و سکه و طلا هم وجود دارد و خودرو به عنوان یک کالای مصرفی که مستقیما تحت تاثیر واردات است، نیز در این دایره قرار می گیرد.

در برابر این تلقی اما مجموعه خودروسازان از وزارت صنعت گرفته تا خودروسازان و قطعه سازان، با به کاربردن قیود تاکیدی مانند حتما و قطعا، در حال اعلام این تلقی به افکار عمومی هستند که به هیچ وجه امکان کاهش قیمت خودرو وجود نداشته و مردم نباید در انتظار این کاهش باشند.

به گفته آنان رفع تحریم ها اصولا تاثیری در کاهش هزینه های تولید خودرو ندارد و لذا انتظار برای کاهش قیمت خودرو بیهوده است.

حال این پرسش پیش می آید که تلقی کدام گروه صحیح است؟ خودروسازان یا بازار؟ مردم باید در انتظار کاهش قیمت خودرو باشند یاخیر؟

پاسخ های متفاوت

در پاسخ به این معما کارشناسان اقتصادی نظر متفاوتی دارند. آنان می گویند همین بیانیه وین که تا اجرایی شدن فاصله زیادی دارد باعث شل شدن برخی تحریم ها مانند تحریم های کشتیرانی شده است. همچنین درصورت اجرای بیانیه وین که به دسامبر۲۰۱۵ (دی-بهمن ۹۴) موکول شده است، مبادلات بانکی و راه های متعارف نقل و انتقال پول و همچنین حمل ونقل با دنیا باز خواهد شد.

همه این موارد باعث حذف برخی هزینه های سربار وارده بر تولید خودرو درداخل می شود و باعث می شود قطعات وارداتی مورد استفاده در خودرو ها با قیمت کمتری به کشور وارد شده و پول آن نیز با هزینه بسیار کمتر به طرف مقابل پرداخت شود. در نتیجه کاهش این هزینه ها باید خود را در قیمت خودرو نشان داده و باعث کاهش آن شود.

به گفته کارشناسان این تلقی نادرست اما جا افتاده در بازار و اقتصاد ایران که هر قیمتی بالا رفت دیگر پایین نمی آید باعث مقاومت خودروسازان در برابر کاهش قیمت خودرو شده و آنان حاضر نیستند بپذیرند هر افزایش قیمتی ممکن است کاهش قیمتی را نیز درپی داشته باشد.

منتظر کاهش قیمت خودرو نباشیم

در یک سوی معمای کاهش قیمت خودرو، محمدرضا نجفی منش، عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، ضمن تائید گفته های وزیر صنعت، معدن و تجارت در عدم امکان کاهش قیمت خودرو به خبرنگار جام جم گفت: به طور کلی قیمت خودرو به هیچ عنوان نمی تواند پایین بیاید، چون قیمت یک سازه مثل اتومبیل را مجموعه ای از عوامل تعیین می کنند مثل، هزینه مواد اولیه، دستمزد و هزینه های سربار که می شوند مجموعه قیمت یک خودرو در بازار. این درحالی است که این مجموعه عوامل در بازار داخلی کشور همه از سال گذشته تا کنون افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره بر افزایش قیمت مجموعه عوامل تولید خودرو طی چند ماه گذشته افزود: در اولین افزایش باید به مواد اولیه ای که قطعه سازان وارد می کنند، اشاره کرد. چون مجموعه های این چنینی پارسال ارز دولتی – مبادله ای با قیمت نزدیک به ۲۷۰۰ تومان دریافت می کردند اما امسال با توجه به افزایش قیمت ارز بانک مرکزی باید به قیمت نزدیک به ۳۰۰۰ تومان ارز تهیه کنیم. لذا این افزایش قیمت در نمودار تعیین قیمت محصول نهایی، رشدی ۱۳ درصدی را برای قطعه سازان به دنبال آورده است.

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، اظهارکرد: هزینه مالیات برارزش افزوده را نیز باید مد نظر داشته باشیم چون این مالیات برای سال جاری یک درصد افزایش یافته یعنی یک خودرو ۲۰ میلیون تومانی با ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت خودکار مواجه شده است. این درحالی است که هزینه مواد اولیه وارداتی برای تولید کنندگان افزایش چشمگیری به خود دیده است به گونه ای که برای سال جدید حقوق گمرکی واردات قطعات در دو بخش از ۴ درصد به ۱۰ درصد و ۱۲ درصد به ۱۵ درصد افزایش یافته است. وی گفت: به این مجموعه عوامل افزایش قیمت، افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد کارگران هم افزوده خواهد شد .

نجفی منش افزود: لذا باید واقع بین باشیم چون هزینه های تولید کاهش یافته هرگز با عوامل افزایش یافته همسو نیست. لذا انتظار ایجادشده از سوی خریداران ممکن است به دلیل اثرات روانی بیانیه وین باشد اما فراموش کرده ایم که این آثار حداقل در شش ماه آینده به نتیجه خواهند رسید و باید برای آن برنامه ریزی کنیم نه این که چون امروز اخبار خوشی می شنویم فردا منتظر کاهش قیمت خودرو باشیم.

بیانیه وین هزینه خودروسازان را کاهش می دهد

بااین حال ابوذر ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اظهارات خودروسازان موافق نیست ومعتقد است بیانیه وین چه در کوتاه مدت وچه در بلند مدت هزینه های خودروسازان را کاهش داده و آنان نیز باید قیمت محصولاتشان را کاهش دهند.

وی درگفت وگو با جام جم با اشاره به سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر عدم کاهش قیمت خودرو گفت: خود آقای نعمت زاده به کاهش هزینه های خودروسازان تحت تاثیر رفع هزینه های سربار تحریم واقف هستند. لذا احتمالا منظورشان عدم کاهش قیمت خودرو در بلندمدت بوده است. اما در کاهش قیمت خودرو تحت تاثیر رفع احتمالی تحریم ها درآینده تردیدی وجود ندارد.

وی افزود: برخی از صنایع ایران بخصوص خودروسازی که برای تامین برخی قطعات به خارج وابسته بودند پس از وقوع تحریم ها شاهد افزایش قیمت تمام شده محصولاتشان بودند. اما اگر به بیانیه مشترک میان ایران و کشورهای غربی توجه کنیم می بینیم موضوع افزایش قیمت کاهش هزینه های سربار رو به کمرنگ شدن است بنابراین هزینه تامین قطعات وارداتی خودرو و برخی نهاده ها ی تولید کاهش خواهد یافت و این موضوع باید در قیمت خودرو تاثیرگذار باشد.

ندیمی درباره افزایش هزینه های تولید خودرو و اهمیت حاشیه تولید تصریح کرد: ضمنا اگر به بحث هزینه تولید توجه کنیم در خواهیم یافت خودروسازان سعی می کنند با درنظر گرفتن مولفه هایی مثل افزایش بهره وری یا استفاده از فناوری های نوین این هزینه ها را هرچه بیشتر پایین آورند. درحالی که این اتفاق درباره صنعت خودروی ایران هنوز رخ نداده است.

ندیمی با اشاره به تناقض گویی ها درباره وابستگی های صنعت خودروی کشور افزود: درباره وابسته بودن یا نبودن صنعت خودرو دچار دوگانگی شده ایم که باید برای آن فکری کرد.اگر بگوییم خودروسازی کشورمان به خارج وابستگی ندارد باید بپرسیم که تاکنون چرا به نام تامین قطعات مورد نیاز از خارج، منابع ارزی دریافت شده و قیمت ها متناسب با افزایش قیمت ارز بالا رفته است. اما اگر بگوییم وابستگی به خارج داشتیم اینجاست که کارشناسان می پرسند حالا که تحریم ها کاهش خواهد یافت و هزینه واردات به تبع آن نزولی می شود چگونه این کاهش در محصول نهایی اعمال می شود. اینجاست که درخواهیم یافت منظور آقای وزیر صنعت، عدم تاثیر تحریم ها در کاهش قیمت خودرو برای کوتاه مدت است چون ایشان به اهمیت کاهش هزینه های واردات واقف هستند و بدون در نظر گرفتن آن اظهار نظر نکرده اند، بنابراین در میان مدت و بلند مدت قیمت خودرو در ایران باید حتما متناسب با گشایش ارزی، نزولی باشد.

وی گفت: برای کاهش قیمت خودرو در میان مدت و بلندمدت تحت تاثیر بیانیه وین دلایل و نشانه های کافی وجود دارد که باید به آن توجه کنیم. اولین نشانه خود رفع تحریم هاست که در نهایت به کاهش واسطه ها، هزینه های حمل، هزینه بیمه های اتکایی و به طور کلی عواملی که برای واردات در شرایط تحریم هزینه ساز بود؛ منجر می شود.

رفع تحریم یعنی کاهش هزینه مبادله

در همین حال دکتر مهدی تقوی، کارشناس اقتصادی به جام جم گفت: رفع تحریم باعث کاهش هزینه های مبادله بین المللی می شود و این کاهش هزینه در کاهش قیمت خودرو موثر است. مثلا خودروسازان به ازای جابجایی هردلار، چهار سنت حق انتقال می پرداختند چون امکان انتقال متعارف پول و حواله بین المللی از طریق بانک ها وجود ندارد. اما با رفع تحریم ها درآینده یااین رقم حذف شده ویا به یک سنت کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: همین رقم اندک وقتی در ارقام بزرگ پول ضرب می شود رقم بزرگی کاهش هزینه خواهد بود. شما خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل. سایر هزینه های حمل و نقل و بیمه و غیره نیز در این میان وجود دارد.

وی افزود: به علاوه رفع احتمالی تحریم ها باعث سرعت درگردش مبادلات تجاری می شود ولذا میزان قطعات مورد نیاز خودروسازان و سرعت رسیدن آن به ایران افزایش می یابد چون واسطه مقصدی و قیمتی نیست. لذا تیراژ تولید خودرو بالا می رود و از این منظر نیز باید خودروساز قیمت محصولاتش را کاهش دهد. لذا به نظر من تاثیر بیانیه وین درکاهش قیمت خودرو قطعی است و خودروسازان به دلایل واضح مالی نمی توانند این کاهش را انکارکنند.

مجلس، مرجعیت شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو را تائید کرد

رئیس شورای رقابت از اظهار نظر شفاهی مجلس درباره مرجع بودن این شورا برای قیمت گذاری خودرو خبر داد.

رضا شیوا در گفت وگو با فارس، با بیان این که مجلس نظر شفاهی خود را درباره مرجع بودن شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو اعلام کرده است، اظهار کرد: طبق اعلام نمایندگان مجلس، شورای رقابت می تواند همچنان به کار قیمت گذاری خودرو به عنوان یک کالای انحصاری ادامه دهد. وی ادامه داد: ما منتظر نظر کتبی مجلس نیستیم و پاسخ شفاهی نمایندگان کفایت می کند و قیمت گذاری خودرو همچنان در اختیار شورای رقابت باقی خواهد ماند.

شیوا همچنین از اتمام دوره شش ساله ماموریت شورای رقابت خبر داد و گفت: برای برگزاری جلسات شورای رقابت منتظر معرفی اعضای جدید از سوی روسای سه قوه مجریه، قضائیه و مقننه هستیم.

وی تصریح کرد: پس از معرفی این اعضا، از بین دو اقتصاددان ، یک نفر به عنوان رئیس شورای رقابت با رأی اعضا انتخاب خواهد شد و در نهایت، رئیس جمهور حکم رئیس جدید را صادر خواهد کرد.
منبع: جام جم
 
کلمات کلیدی : خودرو، تحریم
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۱۴:۳۹
چرا با تحریم همه چی بالا بره ولی با رفع تحریم پایین نیاد.؟؟ خودرو، مسکن ، لوازم الکترونیکی رو ببینید که بعد از تحریم چقدر بالا رفت ولی حالا اونایی که اون موقع سودش رو بردن میگن برای چی بیاد پایین!!!؟> (3063449) (alef-5)
 
حمید صحرایی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۰:۵۶
مشکلات اقتصادی80% بعلت ضعف و سو مدیریت است. رفع تحریم قادر نیست مدیریت و فساد در سطوح بالا و ادارات را از بین ببرد. اما حداقل میبایست خرید کالا را که با واسطه انجام میشد و حمل و نقل را که محموله ها میبایست در بندر ثالث تخلیه و بارگیری مجدد میشد را اسان کند. جمع هزینه های سربار در حمع حداقل 8% در بهترین شرایط و 20% به صورت عادی هزینه ها را افزایش میداد اگر شخص اقازاده ایی و یقه سفیدی هم در بین بود که دیگر بیشتر. از بین رفتن تحریم میبایست هزینه های سر بار را از بین ببرد. (3063924) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۰۰:۳۶:۱۶
بعد تحریم ها به دلیل سومدیریت نبوده؟
یعنی چی؟ (3064870) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۱:۴۸:۵۱
به نظر من قیمت خودرو اصولا پایین هست ! توی ایران هست که گرونش می کنند! قیمت خودرو در ایران حدود 2.5 برابر دنیاست که اگر هزینه های ساخت و سود شرکت سازنده رو در نظر بگیریم خیلی وحشتناکه. اگر 25 درصد گرون بود یعنی وارد کننده احتمالا به اندازه سازنده سود می کرد ولی الان نزدیک 6 برابرسازنده سود خالص داره! (3065324) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۲:۴۲:۵۸
با نظر آقای صحرایی موافقم./ تحریمها فقط بهانه خوبی بود که مدیران ناکارا و یا ... مشکلات اقتصادی رو گردن تحریم و استکبار و این حرفا بندازند.
جالبتر اینه که در دوران رشد منفی 6درصدی اقتصاد و منفی 9 درصدی صنعت، همین مدیران امروز بورس شاخص بورس رو چندین برابر رشد مثبت دادن (یعنی رونق اقتصادی داریم) و حالا که تحریمها رفع شده هرگز اجازه نمیدن نرخ کالاهایی مثل خودرو پایین بیاد چون شاخص بورس بیشتر از این حبابش خواهد ترکید. (3066317) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۱:۲۷:۲۷
تنها کشور دنیا که تورم منفی داره ژاپن است

وقتی کالایی گران شد منتظر ارزان شدنش نباشید (3066208) (alef-13)
 
جعفری
۱۳۹۴-۰۶-۰۵ ۱۲:۳۸:۴۳
عزیزم کافیست بری قیمت خودرو امروز نگاه کنی و ببینی پراید 22ملیونی دیگه وج.ود نداره و تا شش ماه دیگه قیمت های انها کاملا شکسته و ان وقت میبنی ضرب ال مثلت اشتتباس (3144975) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۲:۲۶:۲۴
با نظر جناب صحرایی موافقم./ تحریمها فقط بهانه خوبی بود که مدیران ناکارا و یا ... مشکلات اقتصادی رو گردن تحریم و استکبار و این حرفا بندازند.
جالبتر اینه که در دوران رشد منفی 6درصدی اقتصاد و منفی 9 درصدی صنعت، همین مدیران امروز بورس شاخص بورس رو چندین برابر رشد مثبت دادن (یعنی رونق اقتصادی داریم) و حالا که تحریمها ر ع شده هرگز اجازه نمیدن نرخ کالاهایی مثل خودرو پایین بیاد چون شاخص بورس بیشتر از این حبابش خواهد ترکید. (3066298) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۳:۱۸:۳۱
نظرات خواننده های محترم رو خوندم واقعا ناامید شدم ، چقدر ما ملت احساسی نظر میدیم !!!

صنعت ، فرهنگ ، انسانیت و هر چیز مثبتی ، در فضای عاقلانه رشد خواهد کرد
موقع نظر دادن یکبار خودمونو جای مصرف کننده بزاریم ، یکبار جای تولید کننده و یک بار هم جای نظارت کننده و دولتمردان ، در اینصورت به نتایج معقولتری میرسیم
و اگر کالایی رو گرون میخریم حداقل سلامت روانی خودمونو رو قربانی نمیکنیم (3066382) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۹:۲۰
مشکل اینکه فلان جنس 10000 تومان مثلا در بازار فروش می رود در ابتدا تورم بوده! عاملی بوده که مشلکی ایجاد شده، با از بین رفتن عامل اثر از بین نمی رود! مثل توپی می مونه که شوت شده شما پاتو بکشی عقب توپ از حرکت می ایستد ؟ خیر ! اقتصاد به این سادگی ها که ما فکر می کنیم نیست نهایت در بهترین شرایط کالا های وارداتی با کاهش برابری دلار کمی ارزان می شود که در کل رو خیلی از چیزها تاثیری می گذارد. اما تاثیر رفع تحریم ها و مدیریت اقتصادی صحیح در این نیست که مصنوعی قیمت دلار با پایین بکشند تا فلان ماشین یا موبایل نصف قیمت بشه! بعد ما خوشحال باشیم که هورا ارزان شده در حالی که اینکار خود صدمه جبران ناپذیر دیگری به بدنه اقتصاد متشنج ایران می زند. با یک برنامه ریزی صحیح و ایجاد کار و بالا بردن درامد درامد های کشور درامد سرانه افزایش پیدا کند. به طوری که مثلا یک کار کر به جای 800-900 تومن حقوق 3 میلیون حقوق بگیره و کارگر به جای 200 دلار 500-600 دلار حقوق بگیره که این هم 6 ماهه امکان پذیر نیست رسیدن به توسعه پایدار از رشد اقتصادی -6 درصد به خدا کار ساده ای نیست! اصا سال 92 مرکل می شد رئیس جمهور ایران هم تا امروز خیلی تفاوتی شاهد نبودیم! اقتصاد ایران تبدیل شده بود به باتلاقی که می خواهی درش خانه بسازی هرچی پی بسازی فایده نداره خیلی طول می کشد تا نتیجه برای من نوعی در جامعه نمود پیدا کند.
من طرفدار روحانی نیستم اما به نظرم نباید حقایق را کتمان کرد! (3063946) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۵:۳۸:۳۵
چه مثال بی ربطی!!!توپ شوت شده متوقف نمیشه ولی تحریم که متوقف شده .پس اثرش هم باید متوقف بشه (3065729) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۲۰:۱۹
چون تثبیت شده ! زمان میبره اگر همه چیز ارزون شه حقوق و دستمزدها هم ارزون میشه (3063950) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۴۹:۳۰
البته نقش هدفمندی یارانه و آزادسازی قیمت حامل های انرژی را نباید در افزایش قیمت خودرو نادیده گرفت و به گردن تحریم انداخت. (3064002) (alef-13)
 
کیان
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۶:۰۷:۰۸
چون منافع عده ای در گرو بالارفتن قیمتهاست. درضمن طرفدار هیچ جبهه سیاسی هم نیستند. فقط پول و قدرت رو میشناسند. یه روز طرفدار دولت سازندگی هستند، یه روز طرفدار اصلاحات و یه روز طرفدار اصولگرا. خلاصه به خاطر منافعشان عقایدشان نیز تغییر میکند. (3064174) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۷:۴۱:۱۲
برای اینکه وقتی تحریم شدیم دولت چندین برابر قبل پول بدون پشتوانه چاپ کرده. الان فقط با جمع آوری اون پولها و نابودکردن آنها میشه قیمتها رو کم کرد که البته غیرممکنه چون دولت پول کافی نداره. (3064294) (alef-11)
 
وجدانی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۲:۱۰:۳۳
بهترین راه برای حل مسأله خودرو در ایران و کاهش قیمت آن تحریم خرید آن است, ای هم وطن اگاه باش تا کی؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3064679) (alef-11)
 
جلیلی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۲:۲۱:۰۸
حالا نمیشه نابود نکنه انبار کنه آقای کارشناس؟؟
گران شدن همه چی ربط به قیمت ارز داره و چون دولت با تحریم یا بی تحریم نمیخواد ارز پایین بیاد پس قیمتی هم پایین نمیاد.به همین راحتی. (3064687) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۳:۲۲:۲۴
نسبت به رتبه 17 ایران در تولید ناخالص ملی جهان مقدار نقدینگی فعلی برابری با دلار زیر 1000 تومان می کند که دولت براحتی می تواند قیمتها را کم کند و با قطع کامل یارانه ها کسری بودجه خود را حل کند (3064755) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۰:۱۷:۳۳
تا قیمتها یک سوم نشوند مردم نخواهند خرید چون توان خرید هم ندارند (3064541) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۰:۲۳:۴۴
دوست عزیز شما منتظر باش تا قیمت یک سوم بشه ارزش پول ملی از میان رفته و با حرف هم بر نمیگرده وقتی دلار از 1000 به 3000 رسید باید فکر این روز میشد (3065203) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۰۱:۲۰:۱۳
دوست عزیر دلار هم مجبور هست به قیمت واقعی زیر 1000 تومان که قیمت واقعی آن هست برگردد اگر برنگردد هر روز کارخانه و تولید کننده های بیشتری بدلیل توان کم خرید مردم باید در کارخانه های خود را ببندند بروند شما و مسئولان در خیال خودشان فکر می کنند تحریم ها برداشته شود با دلار بالای 1000 تومان خارجی ها می آیند سرمایه گذاری می کنند و اقتصاد کشور به حرکت می افتد !
زهی خیال باطل چون مردم با دلار بالای 1000 توما توان خرید ندارند و هر کارخانه ای هم که از سوی خارجی ها راه اندازی شود توان فروش محصولات خود را در ایران ندارد و باید تعطیل کنند و بروند ، تا دلار به قیمت واقعی 1000 تومان خودش برنگردد فکر سامان یافتن اقتصاد ایران فقط در خواب ممکن هست و سرمایه گذاری از سوی خارجی ها فقط در صنایع نفت صرفه اقتصادی دارد که آن هم روی هم 100000 شغل نمی تواند ایجاد کند در صورتی که یکی دو سال گذشته فقط 800000 نفر بیکار شدند و بیش از 14000 واحد تولیدی بسته شد

تنها چاره اقتصاد ایران
1- دلار 1000 تومانی
2 ممانعت از ورود کالاهای خارجی هم کیفیت و هم قیمت با کالاهای داخلی
3- مبارزه با قاچاق کالا
4- مبارزه با رانت و اختلاس
5- توقف کامل همه یارانه ها (3066529) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۰۱:۲۲:۵۴
وقتی مردم پول ندارند نمی توانند بخرند حالا شما بگو دلار 3000 تومان 8000 تومان یا هرچی

بقولی کف دست مو ندارد اگر دارد تو بکن !

مردم توان خرید با قیمتهای برابری با دلار 1000 تومان دارند (3066533) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۲:۲۲:۴۶
اینا هنوز نفهمیدن؟
مشکل اینه که ملت قدرت خرید ندارن!
اونایی که قدرت خرید دارن هم از ماشنیشون راضین و یه دفعه باید خارجی بخرن که اونم تعداد بالایی نیست. (3064689) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۲:۲۷:۳۵
در کشورهائی که اقتصاد درست و حسابی دارند تازه قیمت ثابت میمونه .
بنظر من قیمت ثابت بمونه بایستی خدارو صدهزار مرتبه شکر کنیم

وانگهی این که دعوا ندارد !
یک تیم کارشناسی متشکل از ذینفعان و نمایندگان مصرف کننده گان ٰ میتواند تشکیل داده و به بررسی هزینه ها بپردازند و مشخص کنند که رفع تحریم ها تاثیر داشته یا نداشته و همچنین میزان تاثیر عوامل دیگر را هم مشخص نمایند و بعد اعلام کنند که افزایش داشته باشد یاکاهش و چقدر ؟ و شفاف به مردم اطلاع رسانی کنند
و یا اینکه مجدد قیمت گذاری کنند
همانطور که مردم نمیخواهند پول اضافه پرداخت کنند نمی خواهند سرمایه گذار ضرر بدهد .

معذالک در کنار اینها بایستی مشخص شود چقدر از افزایش قیمتها بخاطر سوء مدیریت ها و بی مهارتی ها و .... است و برای رفع آنها مهلتی مشخص قرار داده شود تا آنها خود را به بالاترین سطح کیفی و یا کمترین قیمت( که صرفه اقتصادی هم داشته باشد) که در شرایط موجود یک مدیریت درست و حسابی میتواند به آن دست یابد برسانند . (3065371) (alef-11)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۵:۰۲:۰۴
عزیزم وقتی بعضی مسوولین دولتی در این بین منافع دارند ، چرا باید قیمت خودرو پایین بیاد!!!!!!!!!! وقتی قطعه ساز تصمیم گیر برای قیمت خودرو است یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3065654) (alef-11)
 
من
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۵:۲۳:۰۰
بله قطعا بهونه ی برا انحصار دیگه نیست
تازه ملت ماشین روز میخوان نها ین تکه اهن های 30 سال پیش (3065689) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۰۶ ۱۰:۱۵:۰۰
تو مگه درایران زندگی نمی کنی ؟ مگه میشه ؟مگه داریم؟ (3145900) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۲۳:۰۳
هیچکس منتظرپایین اومدن قیمت خودرونباشه چون هیچ احدی هیچ ارگانی حریف خودروسازانمیشه (3063465) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۲۳:۵۴
تحریمها فقط در افزایش قیمت اثر دارند (3063468) (alef-5)
 
در حسرت ماشین
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۷:۴۶
به نظر من این یک موج کوتاهی است. مطمئن باشید به محض جریان واردات و داد و ستد اقتصادی راه بیافته و سرمایه گذاران خارجی وارد عمل بشوند پایین میاد. کمی صبر کنید. اینها هم عمدی بوده که توسط بازریان و دلالان صورت گرفته. یک شبه که قیمت ها نمیان پایین. (3063941) (alef-13)
 
ايراني
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۲۴:۰۵
مردم بايد تا بالارفتن كيفيت و كاهش قيمت خودروها صبر كنند تا خودروسازان داخلي هم مانند خودروسازان خارجي نسبت به فروش خودروي با كيفيت با قيمت مناسب و منصفانه اقدام كنند. (3063471) (alef-13)
 
حمزه
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۲۶:۳۶
وزارت محترم صنعت و معدن...
من یک سوال دارم.
چطور با تغییر افزایشی دلار و افزایش تحریمها حتی به مقدار کم ، قیمت خودروها بصورت آنی افزایش پیدا میکنند و کوچکترین اقدامی برای نگه داشتن قیمت نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟
ولی با کاهش تحریمها و شاید پایین آمدن قیمت ارز ، "قطعا" و "حتما" هیچگونه کاهشی در قیمت خودروها اعمال نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3063476) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۲۶:۴۱
ارزاني نخواستيم..كيفيت را درست كنند..تا اينقدر انسان بي گناه در جاده ها كشته نشوند (3063477) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۲۸:۲۴
متاسفانه با این نحوه مدیریت در کشور ما ؛ مردم به هیچ وجه روی ارزانی را نخواهند دید . (3063480) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۲۹:۵۰
ارزانی نخواستیم ، بیشتر از این گران نکنید . (3063486) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۳۰:۵۰
خیلی جالبه ؛ وقتی تحریم شد گفتند باید خودرو گران بشه ،حالا که شاید تحریم ها رو بردارن میگن اثری نداره!
واقعا خیلی جالبه!! (3063489) (alef-13)
 
صراف
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۳۰:۵۲
در کشور ما آب سر بالا میرود .
وضعیت بورس را بعد از حصول توافق با 1 + 5 مشاهده نمائید !!! (3063490) (alef-13)
 
محبی / قم مقدس
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۳۱:۳۲
ما ارزانی را در خواب خواهیم دید . (3063493) (alef-5)
 
فراهان
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۷:۱۶:۵۹
استغفراله
انتظار کاهش قیمت ؟!!!
اون هم در ایران ؟!!!!
منطقی فکر کنین : همیشه قیمتها باید بالا و بالاتر برود
البته به ما مربوط نیست که همین ماشینها به نصف قیمت به خارج کشور صادر میشه
اما دوبرابر آن را به مردم داخل کشور میفروشند (3064254) (alef-11)
 
فرهنگ پرور
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۹:۵۶:۴۳
موضوع مهم این است که مردم اصلا‌ انتظاری از خودروسازان ندارند و می‌دانند آنها صرفا به دنبال منافع بیشتر و بیشتر خود بوده اند و در شرایطی که با عوارض گمرکی شدید بازار انحصاری خودرو را در اختیار دارند, فرصت انتظار برای مصرف کننده باقی نگذاشته اند.
علت رکود امروز بازار خودرو نیز ضعف درآمد مردم در برابر قیمتهای ناعادلانه و کمر شکن خودرو است که حد توان آنها خارج است, و با کاهش قیمت یا بدون کاهش قیمت خودرو تا زمانی که با قدرت خرید مردم هماهنگ نشود, نمی‌توان انتظار رونق بازار را داشت, یک ایرانی چند سال یا چند ماه از حقوقش را باید ذخیره کند از نان بچه‌هایش بزند تا بتواند یک ماشین ایرانی با هزار عیب بخرد (3064506) (alef-11)
 
رضا رَِزَِم بَزَه
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۳۳:۲۱
کو تا توافق ؟
مسئولین کشورها هر کدامشان یک برداشتی از توافق دارند . (3063496) (alef-13)
 
غضنفر
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۳۴:۰۹
ما 3 بر 2 بازی رو از 1 +5 بردیم !!!!!!!!!!!!!!!
:-) (3063498) (alef-5)
 
اورجعلی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۵:۲۵
دکل هارا 4 صفر باختیم (3063935) (alef-13)
 
مطلع / تهران
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۳۶:۰۵
اینا تا 50 سال دیگه هم تحریم های ایران را بر نخواهند داشت .
من مرده و شما زنده
همین امروز برید پراید رو با قیمت 20 میلیون با 60 تا عیب و ایراد بخرید که فردا دیره . (3063505) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۵:۵۶:۴۷
با کدام پول ؟باکدام درامد؟؟!!! (3065753) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۳۶:۳۶
ببخشید ولی اینها به خوردن خون مردم عادت کرده اند. چطور ممکان است از این عادت دست بردارند؟ (3063506) (alef-13)
 
ک - ه
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۳۶:۴۱
ارزانی ما یحتاج مردم ، فکری خام است . (3063508) (alef-13)
 
عزیزی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۳۸:۱۲
نه تنها خودرو ، بلکه مردم منتظر کاهش هیچ کالا و خدماتی نباشند . (3063512) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۱:۱۱:۰۲
خیلی بی جا کردین ..

شما ها سرمایه داران و کسایی که از تحریمها سود برده این

الان ترس از کاهش سودتون دارین

اما واقعیت این هست که همه چیز کاهش پیدا میکند . (3064605) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۳۹:۰۶
مردم سایر بلاد باید منتظر کاهش قیمت خدمات ایران باشند نه من ِ ایرانی . (3063517) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۳۹:۲۴
به شترمرغه گفتن بپر، گفت من شترم. گفتن بار ببر، گفت من مرغم.
حالا حکایت خودروسازی ماست. قبل از تحریم هی میگفتن صنعتمون خودکفا است و تولید داخله. موقع تحریم وقتی گرون شد، گفتن تحریمیم و قطعات گرون شده. حالا که تحریمها داره برداشته میشه، دوباره میگن ما که همه چیزمون داخلیه پس رفع تحریمها تاثیری نداره و چیزی ارزون نمیشه!!!! (3063519) (alef-13)
 
آینده نگر - اهواز
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۴۰:۵۱
مردم باید منتظر کاهش کیفیت و افزایش قیمت در حوزه خودرو و سایر اقلام باشند . (3063523) (alef-5)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۰۵:۱۶
معلوم نیست چرا وزیر صنعت همیشه دوست داره
در خلاف جهت فکری مردم حرف بزنه و رو اعصاب رژه بره .
یکی نیست بگه اخه افزایش دوبرابری تا دو نیم برابری قیمت خودروها با وضع تحریم ها چه توجیهی داشت که الان با برداشته شدن همون تحریم ها ، آقای وزیر میگن زهی خیال باطل !!!
عدالت
رفاه
چرا ما باید همیشه بدنبال این دو باشیم ؟ (3063915) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۴۴:۳۲
اقای شیوا فیمت خودرو را پایین بیاورید (3063529) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۱:۰۰:۵۸
اون دفعه که دخالت کردند گرون شد. لطفا وارد نشوید (3064592) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۵۷:۴۸
چطور افزایش ناگهانی خودرو را به تحریم ربط داده بودند. آهای نمایندگان مجلس به داد ملت برسید. به بهانه تحریم تمام خدمات و امکانات و مایحتاج مردم را گران کردند و حالا که در آستانه لغو تحریم هستیم می گویند. منتظر ارزانی نباشید. چرا که ارتباطی با تحریم و لغو تحریم ندارد. کجایند دلسوزان ملت که فریاد برآورند و حق ملت را بستانند. (3063552) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۵۸:۲۶
چطور افزایش ناگهانی خودرو را به تحریم ربط داده بودند. آهای نمایندگان مجلس به داد ملت برسید. به بهانه تحریم، تمام خدمات و امکانات و مایحتاج مردم را گران کردند و حالا که در آستانه لغو تحریم هستیم می گویند. منتظر ارزانی نباشید. چرا که ارتباطی با تحریم و لغو تحریم ندارد. کجایند دلسوزان ملت که فریاد برآورند و حق ملت را بستانند. (3063553) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۵۸:۴۹
پس چرا موقع تحریم قیمت بالا رفت؟ (3063554) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۸:۴۵
از دولت تحریم وفساد بپرس (3063945) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۰۳:۱۵
الف جان !
در ایران تا حالا سابقه داشته که یه چیز ارزون شه ؟؟؟؟؟؟؟؟1 (3063561) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۸:۲۵
بله دلار احمدی نژاد 4200 بود الان 3200
سکه ی احمدی نژاد 1200000بود الان 860تومن
مرغ احمدی نژاد درسال 89 تقریبا 9000بود الان 580
گوشت احمدی نژاد تا 40000تومن بود الان 30000تومن
بازم بگم (3063943) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۰۴:۴۷:۵۷
نخیر دلار سال 92 قیمت1000 بود الان 3200
گوشت 21000 بود الان 30000
و...
بازم بگم؟
عادت ایرانیها این شده بالا رفته را نمیبینه بعد یه کوچیک که کم شددمیگه دیدی کم کردم! (3065014) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۱:۱۸:۳۵
عمو جون محمود دلار 1000 تومنی کرد 4000 تومن نه روحانی ! (3066191) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۲:۱۲:۲۳
این قیمتارو شما از کجا آوردین؟؟؟؟ سال 92 دلار 1000؟؟؟ گوشت 21000؟؟؟
برادر یا خواهر من خواهشا کمی پرسوجو و تحقیق بعد نظر. (3066271) (alef-13)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۳۶:۵۹
تا حالا سابقه نداشته چون مردم اتحاد نداشتن و همین که اعلام می شد یه چیزی قراره گرون بشه هجوم می بردن بخرن ولی فکر کنم سطح فرهنگی و اگاهی مردم نسبت به گذشته یه کم بالاتر رفته. اگه همینطور نخریم خودشون مجبور می شن "برای اولین بار" قیمت ها رو بیارن پایین. (3063982) (alef-13)
 
کیان
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۶:۰۹:۴۵
اره فک کنم. کالایی پنج هزارتومن گرون میشه بعد هزارتومن میاد پایین. فکر کنم به این میگن ارزونی!!!!! (3064181) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۸:۳۵:۴۱
آره . جون مردم . جون مردم خیلی ارزون شده . (3064385) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۱:۴۱:۱۹
کاهش قیمت خودرو حتمی است .

نه تنها خودرو با اطمینان و دلیل علمی و اقتصادی 100 درصد همه چیز کاهش پیدا میکند.

چرا ؟
1- تا الان ارتباط ما با دنیا به صورتی بوده که هر چیزی رو باید چند برابر قیمت تهیه می کردیم .

2- پس همه چیز رو ارزانتر تهیه میکنیم.

3- تا الان چیزی به اسم رقابت معنی نداشته .
4- ولی الان دسترسی ها طوری میشه که رقابت معنی پیدا میکنه

5- یک عده تولید کنندگان و فروشندگان داخلی از اقتصاد حذف خواهند شد. چون تا الان از رانت استفاده میکردند.

6- کسایی که از رانت اطلاعاتی و اقتصادی استفاده میکردند . چون نمیتوانند در این بازار دوام بیاورند .
به دنبال این هستند که القاء کنند به مردم که قیمت ها کاهش نمی یابد

اما واقعیت این است که قیمت ها کاهش خواهد یافت (3064646) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۳:۳۷:۱۱
مرغ دو سال پیش کیلو 8 هزار تومن بود الان 6 هزار تومن (3064772) (alef-11)
 
خودرو بی خودرو
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۵:۲۸:۰۳
مرغ بدلیل بالا رفتن سطح آگاهی مردم نسبت به مضرات آن با کاهش خرید روبرو شده وبه این جهت کاهش قیمت داشته ،من خودم چند سال قبل هفته ای دو تا مرغ میخریدم اما الان ماهی یک عدد به زور
اگر مردم نیز نسبت به مضرات خودروی ایرانی اطلاع داشته باشند و با کاهش خرید روبرو شود هم تولید کنندگان مجبورند قیمت را پایین آورده و هم کیفیت را بالا ببرند . (3065701) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۰۱:۳۵:۲۴
الان شما میفرمایید مردم خیلی بیشتر از قبل شیر و لبنیات میخرن که روز به روز گرونتر میشه؟؟! (3066551) (alef-3)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۰۹:۵۰
مردم اگه برید با این قیمت ها خودرو بخرید هم به خودتون خیانت می کنید و هم به ما نسل جوان که هنوز صاحب هیچی نیستیم. (3063576) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۰۰:۲۶:۰۸
اگه ماشین نخرند چه جوری تا یه روز و نصفی تعطیل شد بی برنامه بپرند وسط سیل و بعد هم از عالم و آدم طلبکار باشند (3064852) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۱۴:۳۷
ما جایی زندگی میکنیم که همه چیز باعث گرانی می شود ولی هیچ چیز باعث ارزانی نمیشه. (3063587) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۱۸:۲۰
مردم در زمینه لواشک نیز منتظر کاهش قیمت نباشند . (3063594) (alef-13)
 
محمد رضا
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۲۰:۵۲
در زمینه خودروهای اسباب بازی ساخت چین ، شاید . ولی در زمینه خودروی واقعی بزرگسالان ، خیر (3063600) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۲۵:۳۲
به نظر می رسد که وزیر و کارشناسان فقط از زاویه هزینه های تولید به بازار نگاه می کنند اما زاویه نگاه مردم به تسهیل شرایط اقتصادی و ورود خودروسازان دیگر به بازار و ایجاد رقابت بیشتر است که نتیجه اش کاهش قیمت هاست . در هر حال اگر قیمت کاهش پیدا نکند شرایط خرید قطعا بهتر خواهد شد و احتمالا افزایشی هم نخواهد بود (3063609) (alef-13)
 
عرفان
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۲۵:۵۷
تا چند روز پیش که همه مشکلات گردن تحریما بود،چند روز دیگه هم اگه اگه اگه تحریما برداشته بشن،میگن برداشتن تحریما باعث همه مشکلاته (3063612) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۲۷:۵۷
نباید انتظار کاهش قیمت داشت ولی میتوان امید به خودروهای خارجی داشت (3063620) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۶:۱۶:۲۳
به کاهش قیمت خودروهای خارجی هم فکر نکنید .به نظرشما درامد گران شدن کالاها وپرداخت هزینه انها توسط مردم بیشتر به سود دولت است یا درامدی که ازبستن قرارداد با شرکتهای خارجی عاید دولت میشود؟؟ (3065784) (alef-11)
 
عباس
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۲۹:۱۰
جالبه که قبلا یکسره میگفتن آی تحریم آی تحریم!کم کم دارن کاسبان تحریم مشخص میشن!!!!مردم کم کم میفهمن از کجا داشتن ضربه میخوردن،همش آدرس غلط به مردم میدادن!یادادشت یک دلواپس... (3063623) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۴۱:۰۲
وزیر صنعت از روی که امده مثل آب خوردن فقط قیمت ها رو افزایش داده...هیچ کسم نیست اعتراضی کنه اخه این چه وضعشه!!!!! (3063640) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۵۸:۳۴
لازم نیست توافق هسته هزینه های تمام شده خودرو را کاهش دهد همینکه با ورود خودروهای خارجی بازار رقابتی شود وخریدار قدرت انتخاب داشته باشد تولید کنندگان داخلی ناچارندبه حداقل سود قانع باشند وبهره وری را در مجموعه خودشان بالا ببرند وخودرو باکیفت تولید کنند برای مردم کافی است (3063675) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۲:۰۰:۳۸
این خودروسازان نمیدانند که بزودی با عدم خرید محصولات گران و بی کیفیتشان توسط مردم به ورطه ورشکستگی افتاده و بلاخره عقب خواهند نشست. آن زمان گذشت که هر چه جنس بنجل داشتند به 4 برابر قیمت جهانی به هموطنانشان قالب میکردند. بهتر است هر چه سریعتر قیمتهای خودشون رو به همان قیمت 10 سال پیش برگردانند چون آفتابشان دیگر لب بام است انشالله. (3063681) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۲:۰۲:۲۰
فقط میگم متاسفم از رایی که دادم (3063686) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۰۰:۲۷:۴۵
منم متاسفم از اینکه هموطن توام (3064860) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۱:۲۴:۲۰
آهان
پس دلت میخواست تحریم بمونیم !! (3066204) (alef-11)
 
امير
۱۳۹۴-۰۶-۱۲ ۱۴:۰۴:۱۰
نه اينكه الان تحريم نيستيم (3160949) (alef-11)
 
سربداران
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۲:۰۲:۴۱
تا قبل از توافق دلیل افزایش قیمت خودروها ،تحریم بود!! حالا که توافق صورت گرفته و قراره تحریمها لغو بشه آقایون چه دلیلی برای عدم کاهش قیمت خودرو دارند؟!! البته از سخنان چند شب پیش آقایون در اخبار رسانه ملی! مشخصه که قراره قیمت خودرو کاهشی نخواهد داشت!!!
البته برای ما تحریم وغیرتحریم مــــــعـــــنــــــا نداره!!! (3063688) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۲:۱۱:۱۲
سلام واقعا که خودروسازان هم عجب تحلیلی به نفع خودشان میکنند یه دفعه بگید اصلا معنی ندارد تفاهم هسته ای تا چندی پیش که دم دقیقه میگفتید تحریم ها باعث افزایش قیمت قطعات شده است . ای کاش خودرو از انحصار درمیامد آنوقت بخاطر رقابت دم دقیقه مجبور بودید قیمت کاهش بدید و خدماتتون بیشتر کنید (3063706) (alef-13)
 
فرزند ایران
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۲:۲۶:۰۳
این کار و همچنین انحصار وزارت صنایع در واردات خودرو یک سرقت شیک اداری است که کسی جرات مبارزه با اون رو نداره
انحصار واردات خودرو دست دو خانواده
انحصار واردات آناناس و انبه دست سه نفر
درد دل نمی ذاره حرفمو ادامه بدم (3063741) (alef-13)
 
ايراني
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۲:۳۹:۲۰
آقاي وزير صنعت و خودروسازان هر چقدر هم مردم را تهديد كنند مردم خودروي بي كيفيت و گران نمي خرند حالا چه توافق هسته اي بشود يا نشود بايد خودروسازان به حقوق مصرف كنندگان احترام بگذارند. (3063772) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۲:۴۶:۰۵
واردات خودرو خارجی بدون محدودیت و تعرفه تنها راه نجات مردم از شر خودروسازان(مونتاژکاران) داخلی می باشد و بس... تا کی باید مردم با جونشون تاوان منفعت طلبی بعضیا رو بدن؟؟؟ (3063786) (alef-13)
 
مصرف کننده
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۰۶:۲۴
نعمت زاده آخر ببینیم حق با مردم مصرف کننده است یا توی سرمایه دار و حامی سرمایه دار ؟؟؟؟؟ اگر مردم نخرند و حالا هم که به علت گرانی بیش از حد وحساب و کتاب شما و سرمایه داران به کی فورغن ها را میفروشند . دیگر بس است دوران به جیب زدن پول این مردم بسر آمد با هوشیاری دکتر ظریف (3063815) (alef-13)
 
حامد
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۱۱:۰۳
تولید انحصاری خودرو و نبود رقابت باعث شده که خودرو سازها به بچه ی لوث صنعت کشور تبدیل شوند مسلما ترک عادت برایشان بسیار سخت است در شرایط آتی باید مدیرانی سر کار بیایند که یک جانبه نگر نباشند و بتوانند در شرایط رقابتی کار کنند . و گرنه این مقاومت مدیران فعلی ادامه خواهد یافت.از طرفی دولت هم باید موضع خود را مشخص کند . زمانی که پراید با سه و نیم میلیون تومان جمع می شد و هفت ونیم فروخته می شد خودرو ساز مربوطه می گفت مابه التفاوت حاصل را به خزانه می ریزیم.آیا دولت هم حاضر است از این خان نعمتی که درست کرده دست بکشد یا نه.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3063819) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۲۴:۴۴
راست می گویند اصولا قیمت چهارچرخ های داخلی که امروزه جز خودرو حساب نمی شوند ربطی به تحریم ها ندارد!ربط به انحصار طلبی و مدیریت فوق العاده ضعیف تمام مجموعه چهارچرخ سازی دارد! (3063844) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۲۶:۲۶
مجبوریم فقط در مورد " تحریمه ، همینی که هست ، می خوای بخواه و نمی خوای نخواه " امیدوار باشیم که کمی بسمت مشتری متمایل شود . (3063850) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۲۸:۰۹
برای شورای رفاقت اصولا نیازی به رئیس نیست.بقال سر کوچه را هم بیاورید البته شاید قیمت گذاری بهتری هم داشته باشد! (3063853) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۲۸:۴۰
تا جایی که میدانیم خودروسازان علت بالا رفتن 3 برابری یکباره محصولاتشان را تحریم ها اعلام کردند. و مردم هم قبول کردند. ولی الان که توافق شده مردم انتظار کاهش 3 برابری را نیز دارند. و مسلما اینرا که باید قیمتها مانند سابق بالا باشد و گویا هیچ توافقی صورت نگرفته را قبول ندارند. چون معلوم می شود که تحریم ها بهانه ای بیش نبوده است. و تحریم ها فقط بهانه ای برای بالا بردن قیمتها بوده است و لاغیر. لطفا کام شیرین توافق را بر مردم تلخ نکنید. (3063856) (alef-13)
 
امير
۱۳۹۴-۰۶-۱۲ ۱۴:۱۱:۳۹
ماشين بي كيفيت و گرون؟؟؟؟؟؟!!!!!!
تحريم؟؟؟؟؟؟!!!!!!
ايران؟؟؟؟؟؟!!!!!!
مگه داريم؟؟؟؟!!!
مگه ميشه؟؟؟؟؟!!!!!
بيار ناپلئوني ره!!!!!! (3160963) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۳۶:۲۵
فکر کنم اگر منتظر امام زمان باشیم زودتر نتیجه بگیریم ....باور کن (3063869) (alef-13)
 
کوروش
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۴۲:۳۲
دیگه حنای خودرو سازان رنگی نداره، از بسکه کیفیت خودروهای اشغال داخلی پایینه هر چه هم باسیاست تهدید به افزایش قیمت و،،،،،، نمی تونن باعث رونق بازار بشن،، (3063881) (alef-13)
 
h
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۴۶:۴۳
فرض کنیم که مجدداً تحریم های اضافه تری وضع می شد، پس چرا اونوقت سریع قیمت ها را بالا می بردید، ای خودروسازان و ای وارد کنندگان بی انصاف خداناشناس. (3063893) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۵۳:۱۸
تسلیت به خودم به شما به همه ؟؟!!!!!!!!! .تو این مملکت هیچ چیز به نفع مردم نیست . (3063899) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۵۵:۳۴
مردم نخرند .
4 تا 6 ماه دیگه بازار این دلالان خراب خواهد شد . (3063902) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۰۰:۲۹:۳۲
مردم!!! نخرند!!! (3064862) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۴:۵۷:۴۶
مردم عادی توان خرید ندارن اونایی که پول دارن می خرند قیمت پراید یهویی سه برابر شده ولی درامد مردم یهویی سه برابر کاهش پیدا کرده لذا به گفتن اینکه نخرید نیست واقعا قدرت خرید وجود ندارد. (3065649) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۳:۵۶:۲۸
دولت تدبیر و امید، با این وزیر بی تدبیر و ناامید صنعت و معدن و رئیس بانک مرکزی مدافع دارندگان ارز و موسسات پولی، همه مردم را نا امید کرد.
و قطعا منتظر نظر مردم در انتخابات باشد. (3063903) (alef-13)
 
یحیی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۰:۲۶
تنها راه واقعی شدن قیمت خودرو اینست که مردم خرید خودرو را تحریم کنند. پراید 3 میلیون بشه بازم ارزش نداره (3063921) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۲:۰۶
ممنون از شما که همیشه موضوع خودرو را مطرح می کنید.
آن زمانی که تحریم ها رخ داد قیمت یک خودرو 13 میلیونی به 30 میلیون رسید یعنی کم کمتر از 3 برابر. ملاک مقایسه ما برای افزایش قیمت الان نیست ملاک ما زمان شروع تجریم هاست ما انتظار داریم قیمتها کمی از قیمتهای آن زمیان گرانتر باشد. بخواهیم معقول نگاه کنیم اگر تحریمی نبود قیمت خودرویی مثل سمند الان 20 میلیون بود.
از طرفی دیگر یک چیز را خودرو ساز فراموش کرده است که قیمت خودرو در ایران فاجعه است فاجعه. چه با تخریم چه بی تحریم. (3063927) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۳:۱۴
اصولا هر اتفاقی بیافتد قیمت خودرو بالا میره
جنگ ، صلح ، تحریم، عدم تحریم، گران یا ارزان شدن آهن آلات، انفجار در گینه، صلح در کامبوج همه اینها باعث افزایش قیمت خودرو در ایران میشود (3063931) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۷:۰۶
تنها راه خودرو سازان داخلی نخریدن و تحریم مردم و ورشکستگی آنهاست تا مجبور به فروش به شرکتهای خارجی و تحول در آنها شود (3063939) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۷:۲۲
اگر در خودروسازان ، بخوانید مونتاژکاران ، تخته شود ، خودرو ارزان میشود . (3063940) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۸:۴۴
اگر دلار 500 تومان هم شود ، اونقدر تعرفه گمرک رو بالا میبرند که مردم مجبور باشند فرغون داخلی سوار شوند. (3063944) (alef-13)
 
دكتر محمد
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۲۰:۲۰
بخش اعظم اين گراني هاي سالهاي اخير ناشي از حذف سوبسيدها بوده و نه تحريم. با رفع تحريم شايد بتوات دستمزدها را افزايش داد ولي بنظر نميرسه قيمت ها كاهش چنداني پيدا كنند. (3063951) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۰۶:۴۲:۳۵
فرضا که همین باشه
پس چرا مردم کشورهای دیگه ! بابت سمند و پراید تنها 60 تا 65درصد قیمت داخل، اگه اشتباه نکرده باشم ،
هزینه میکنن ؟؟؟
عدالت... (3065039) (alef-11)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۳۳:۰۰
در ایران باید منتظر کاهش طول عمر به دلیل فشار گرانی باشیم (3063975) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۳۵:۱۲
تا دیروز به بهانه ی تحریم از امروز به بهانه ای دیگر گرانی را باید تحمل کنیم هرگز ندیدم در ایران کسی برای بی کفایتیش بهانه ای نداشته باشد. (3063979) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۳۹:۲۸
4 ميليون كارمند داريم بايد يجورى حقوقشون پرداخت بشه پس همه چيز بايد گرون باشه تا ماليات بيشتر بشه گرفت . 2 2 تا 4 تا (3063986) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۴۱:۱۵
چیزی رو که محمود گرون کرد دیگه هیچکس نمیتونه ارزون بکنه . (3063989) (alef-13)
 
farhad
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۴۱:۲۶
عریز دل برادر: در اینجا همه چیز بر عکسه. (3063990) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۴۹:۳۸
مردم باید این خودروسازان را با تحریم خرید خودروهای غیر استاندارد تنبیه کنند . ادبیات دستوری این خودروسازان واقعا شرم آوره . مردم نخرید (3064003) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۵۴:۳۰
اگه ملت بتونن متحد شده و در مورد خریدشون حوصله به خرج بدن و مدت کوتاهی نرن سراغ مسکن اتومبیل و...اطمینان داشته باشین که قیمتها پایین میاد یعنی مجبورن که پایین بیارن.فقط اتحاد تا پیروزی (3064011) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۵۹:۳۹
هر زمان که تغیر عمده به سود مردم می خواهد رخ دهد دلالان شروع به تحلیل

می کنند که مسکن گران می شود در قیمت خودرو تغیری حاصل نمی شود

جمشید گفته دلار گرانتر می شود و...... بنظر می رسد ریشه اقتصاد کشور در

اختیار دلالان است . (3064024) (alef-13)
 
برادر نظر منو درج کن
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۵:۰۷:۳۶
وقتی قیمت دلار کاهش پیدا کنه خودرویی خارجی ارزان خواهد شد در نتیجه تولید کنندگان داخلی مجبور به کاهش خواهند بود مشکل اصلی بانک مرکزی که خیال نداره قیمت دلار رو کاهش بده .. دلار 2000 تومنی اقتصاد رو از حالت رکود نجات خواهد داد . (3064039) (alef-13)
 
سیاوش
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۵:۲۳:۰۳
تا زمانی که قیمت پایین نیاد ما خرید نمیکنم تقاضا نباشد مجبورم کیفیت رو ببرن بالا قیمت رو کاهش بدن حتی اگه شده چند سال تا ارزان نشده سراغ بازار نفریم. (3064067) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۵:۲۴:۳۸
مردم عزیز ایران ،
هموطنان،
برادران و خواهران،
در تمام جهان و در تمام طول تاریخ تنها چاره کاهش قیمت و افزایش کیفیت یک کالا ، تحریم آن کالا توسط مردم و نخریدن آن است ،
بخاطر منافع ملی ،
بخاطر منافع شخصی ،
بخاطر منافع صنعت خودرو سازی ،
بخاطرمنافع آیندگان
تا کاهش قیمت و افزایش کیفیت و ارایه خدمات عالی پس از فروش خودروهای تولید داخل ، از خریدن خودروی داخلی خودداری کنید...
بخاطر خدا و بخاطر فرزندانتان و بخاطر ایران و ایرانی و بخاطر صنعت دردمند خودرو سازی ایران از خریدن خودرو ایرانی خودداری کنید ....
کاهش قیمت و افزیش کیفیت خودرو تولید داخل کشور فقط با نخریدن حاصل میشود... (3064070) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۵:۲۷:۵۱
دوستان من یکم هوشم کمه یه کسی منو توجیح کنه مگه بخاطر تحریم نبود که پراید 4 تومنی شد 20 تومان ؟؟ حالا که تحریمها داره ور می افته چرا همه مسئولان دولتی دارن خودکشی می کنن که قیمت ماشین پایین نیاد؟؟؟ (3064073) (alef-13)
 
نسیم شمال
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۵:۳۰:۲۷
خیلی جالبه زمانی که تحریم ها زیاد شد و قیمت دلار گران شد گفتند ما نیز تخت تاثیر این افزایش قیمت اقدام به گران گردن محصولاتمان کردیم چون هزینه تولید و فراهم کردن قطعات بالا رفته و لی حالا که تحریم ها در حال و روند فروپاشی است و قیمت دلار هم رو به پایین گذاشته می گویند محصولاتمان ارزان نمی شود .بخدا این صنعت عقب مانده انحصاری خودرو هم دشمن جان مردم شده و هم بار اقتصادیش و انداخته رو گرده ی مردم و نمی خواد از خودش حتی یک پاپاسی ضرر بده محصولاتش هم که اصلا قابلیت رقابت با نمونه های خارجی نه رده بالا بلکه حتی رده متوسط رو هم نداره (3064079) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۵:۳۶:۵۶
کالای اساسی را که مجبوریم ولی مردم بیاید همه باهم گران نخریم تا سودجویان ماشین خواردست از زالوصفتی بردارند (3064102) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۰۰:۱۰:۳۱
همینطور مسکن (3064820) (alef-11)
 
تاریخ
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۶:۰۲:۵۰
روزی که در تصویر لوگوی اینستاگرام ایت ا... هاشمی رفسنجانی به جای تصویر اقای ظریف تصویر اقای نعمت زاده قرار بگیرد همراه با شعر هماهنگش , ان وقت میبایستی تمام مشکلات صنعت خودرو سازی را حل شده تصور کنید . (3064164) (alef-13)
 
شاهرخ
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۶:۰۴:۵۸
پراید۸ تومن شد ۱۷ تومن گفتن بخاطر تحریمهاست.واقعا این عدالته؟ملت ساده جوگیر بعداز توافق ریختن بیرون میرقصیدن.حالا موقع کاهش قیمت ها شده میگن ربطی به تحریم نداشت.حقم دارن،کسی از پول مفت بدش نمیاد (3064168) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۰۱:۳۸:۵۳
سر کوچه شما پراید 17 میلیونه؟؟!! (3066553) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۶:۰۵:۳۹
تا وقتي كه بانكها ، تلوزيون و صنايع خودرو ساز به اين صورت اداره مي شوند نبايد انتظار هيچ گونه پيشرفتي را از آنها داشت .

درباره خودرو هم بگويم كه چرا درباره هيچ محصول صنعتي ديگري اين حساسيت وجود ندارد ؟
چرا حتما" خودرو بايد در داخل تليد شود اما همه وسايل برقي و صنعتي از خارج وارد شوند ؟
چرا واردات محصولات خانگي ممنوع نمي شود تا هم صنعت داخل رشد كند و در عوض واردات خودرو آزاد شود تا هم جان و رفاه مردم حفظ شود هم اشتغال زايي صورت بگيرد ؟ (3064170) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۶:۲۵:۳۰
مردم كمي صبر كنند، حتمن پايين مياد و حتي هم اگه نياد با شرايط اقساطي مناسبي عرضه ميشه، مقامات خودروسازي هم با اظهاراتشون فقط ميخوان جلوي كاهش قيمت يا فروش اعتباري و بگيرن، (3064204) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۶:۳۶:۲۹
این افراد، خود می دانند که باید منتظر انفجار صنعت خودروسازی باشند، اما می خواهند با این ترفند ها به عمر چپاول خودروسازان اضافه کنن
قیمت ها باید به زمان قبل از تحریم ها یعنی حدود ده سال قبل برگرده و حتما چنین اتفاقی خواهد افتاد مگر اینکه باز هم به بهانه های دیگر جلوی واردات خودرو رو بگیرین (3064209) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۶:۵۹:۲۲
بااین حساب انتخابات 96باپیروزی قاطع اصولگرایان به پایان خواهدرسید.آدم ب.... هسته ای را تحویل دادند هیچ ارزانی هم به بازارنیامد.اصولگراها هم ارزانی نمی آورند ولی لااقل هسته ای راکه تحویل نمی دهند (3064232) (alef-11)
 
کارون
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۷:۴۷:۰۰
فکر نمی کنم. (3064305) (alef-11)
 
دگدر اختثات
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۷:۱۷:۳۳
با سلام
قیمت به چند دلیل کاهش می یابد:
۱. هزینه مبادله که جناب تقوی به درستی فرمودند. در حالت قبل صراف در ترکیه دبی یا سلیمانه و ... کمسیون می گرفت و بانک آن کشور نیز و در بسیاری موارد چون پرفورما به نام شرکت دیگری بود آن هم ورسانت می گرفت.
۲. کاهش اندک نرخ ارز که تا حالا حدود صد تومان به ازای هر دلار شده است.
۳. و البته مهمترین پارامتر که همان افزایش عرضه است و بر قیکت ها فشار رو به پایین خواهد اورد.
۴. از سوی دیگر با افزایش فعالیت های لیزینگی در اثر کاهش تحریم ها کمی از این اضافه عرضه در اثر تقاضای این ناحیه خنثی می شود ولی همچنان عرضه بر تقاضا خواهد چربید.

نتیجه: کاهش قیمت گریز ناپذیر است.

بحث فوق در رابطه با سواری بود. در مورد ماشین سنگین افت قیمت بسیار شدید خواهد بود شاید چیزی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد. (3064256) (alef-11)
 
hossein
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۸:۰۸:۴۹
من ماندم چطور خودروهای که به کشورهای عراق افغانستان 40٪پایین تر صادر میکنند،سود میکنند،ولی به ملت بیچاره خودمون که میرسه اقایون ضرر می دهند،جناب وزیر اگه قیمت کالاهای اساسی مثل خودرو پایین نیاد،خسرانش دوسال دیگه کل دولت اعتدال باید بدهد،ان دوران گذشته دیگر مردم ما خوب بد خیلی بهتر از شماتشخیص میدهند،پراید ده ملیونی کردین بیست ویک میلیون به اسم تحریم،حالا هم باید با رفع تحریم باید قیمتها کاهش پیدا کند باید. (3064339) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۸:۲۸:۰۰
اگر مردم همینطور متحد باشند وخرید نکنند همه چی ارزون میشه رمز پیروزی نخریدن جنس گران است. (3064375) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۹:۳۸:۴۵
برادر من با شما موافقم. 5 ساله دارم میگم نخر ماشین نخر پای پیاده برو ولی ماشین نخر. متاسفانه نمیشه با اینکه میدونیم و بر همگان واضح و مبرهن است که از لحظه ای که تصمیم به خرید گرفتی بازنده این بازی هستیم و در همه مراحل این بازی بصور آشکار و پنهان حقوق مشتری ضایع و باطل میشه ولی متاسفانه چاره ای نیست. (3064487) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۰۶ ۱۰:۰۸:۴۷
آقا به مردم بگید فقط ده روز هیچ خریدی ازهرجنسی باقیمت بالا نکنند ببینند چی به سر بازارها میاد> امتحان کنید (3145898) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۹:۲۴:۵۷
حالا كه در كارشكني توافق هسته اي راه به جايي نبرده ايد فاز بعدي چوب لاي چرخ دولت گذاشتن بالا بردن توقعات اقتصادي مردم است كه با فساد گسترده و اوضاع نابسامان اقتصادي به جا مانده از دولت عدالت پرور خودتان ميدانيد دولت قادر به انجام ان نيست سناريوي جالبي است .... (3064470) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۹:۳۶:۴۸
تحریمها صرفا بهانه ای بود برای اینکه مدیران نامدیر پشت اون قایم بشن و بی تدبیری ها و بی مدیریتی هاشون رو با افزایش قیمت محصولات پوشش بدن و بهانه بیارن که "آی ما تحریم هستیم" پس تا این قبیل مدیران مدیریت میکنند قیمت چیزی کم نمیشه چون اصولا مشکل تحریمها نبود که الان با لغو تحریمها بخواد چیزی تغییر کنه. صرفا الان میتونیم چهره زشت فساد و بی مسئولیتی و ناکارآمدی رو در جای جای لایه های مدیریتی کشورمون بصورت فول اچ دی مشاهده کنیم. (3064483) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۹:۵۵:۱۵
توضیح دهید چرا خارجی ها قیمت تمام شده خودرو خارجیها بسیار کمتر از تولیذات بی کیفیت ماست؟ آیا یک جای کار نمی لنگد؟ (3064502) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۱:۵۵:۳۳
چون اونجا رانت و فساد وجود نداره و همه چیز آشکار و عیان هست. تعرفه گزاف واردات خودرو صرفا به خاطر اینه که این رانت و سود کلان افرادی خاص قطع نشه (3064666) (alef-11)
 
نیما
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۰:۰۲:۲۱
چطور وقتی خودرو در طول 1 سال 3،4برابر شد، اونم دلیلش بالا رفتن قیمت دلار و هزینه مواد اولیه بوده . الان اگر کلی از هزینه های جانبی و نرخ ارز پایین بیاد ، باید قیمت خودرو پایین بیاد. شورای رقابت و سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان باید در این زمان وارد عمل بشن و وظیفه قانونی خودشون رو انجام بدن (3064521) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۱:۱۰:۰۷
حيف همين سرمايه كشور كه صرف ساخت اىن ماشينها ميشه كه با مصرف بالا چند ضربه به ما مى زنه واقعا توليد براي توليد درست است ببنديد در اين توليد كه به همه اسيب مى زند (3064603) (alef-11)
 
مجید
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۱:۴۰:۵۵
من تا قیمتها پایین نیاد هیچی نمیخرم . همینهایی که دارم استفاده میکنم تا قیمتها بیاد پایین. امیدوارم همه همینکارو بکنن (3064645) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۸:۵۳:۰۹
بشین تا بکشند پایین قیمتها را ! (3065988) (alef-13)
 
محمد رضا دوستی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۱:۵۶:۴۶
خوب اگر قرار نیست چیزی ارزون بشه اصلا چرا توافق کردیم؟
وقتی تحریم شدیم همه چیز به بهانه تحریم سه چهار برابر شد، ولی بعد از رفع تحریم ها قرار نیست هیچ اتفاق خاصی بیفته، واقعاً خیلی جالبه (3064667) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۳:۳۲:۱۷
خودروسازان ایرانی از تحریم خوششون میاد پس بیایید ما هم متحد بشیم و اونارو تحریم کنیم مطمعن باشید جواب خواهد داد ومجبور خواهند شد به همان قیمتی که به عراق و افغانستان میفروشند به ایرانی هم به همان قیمت بفروشن (3064770) (alef-11)
 
شهرام
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۱:۲۹:۳۹
منافع مادی عده ای از خواص جامعه ( یقه سفیدهای واقعی و فرزندان شان) حکم می کند که وضعیت برای ملت همبشه تحریمی باشد داخلی و خارجی اش فرقی نمی کند . (3065303) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۳:۴۷:۵۱
آدم یاد آهنگ جاده یه طرفه خدا بیامرز مرتضی پاشائی میوفته تحریم ها هم جاده یک طرفن فقط قیمتا ر و بالا میبرن .رفعشون بی خاصیته (3065521) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۶:۵۷:۵۹
مردم نخرییییییییییییییییییییییییییییییییییییییید (3065835) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۸:۰۷:۱۷
وقتی خود دولت بزرگترین حامی و سهامدار خودرو سازان هست مگر امکان پایین آمدن قیمت وجود دارد (3065922) (alef-11)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۱۹:۵۴:۴۷
کارخانه رنو در تولوز فرانسه با 300 نفر جدیدترین محصولات رنو را
تولید میکند.
ایران خودرو بین 30 تا 50 هزار نفر قدیمیترین اتومبیلها را با پایین ترین کیفیت تولید میکند.
حالا پیدا کنید پرتقال فروش را ؟؟؟!!!!! (3066067) (alef-13)
 
امید
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۰:۲۷:۴۴
چرانبایدارزان شود؟پس چراباهرتحریم وقطنامه چندمیلیون بالا می رفت؟؟؟؟ (3066122) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۱:۱۵:۰۳
تنها راه نجات اقتصاد و خروج از رکود کاهش قیمت دلار به 2000 تومن در یک دوره زمانی 2 ساله . (3066188) (alef-11)
 
از سار کاشان
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۳:۰۰:۴۴
ای تحریم با نام تو چه که نکردند! (3066352) (alef-13)
 
معین
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۳:۱۷:۵۵
به نظر من راه کاهش قیمت خودرو نخریدن است.چون قیمتو عرضه و تقاضا تعیین میکنه.اگه عرضه زیاد باشه و تقاضا کم.قیمت پایین می آید..به امید پیروزی ملت شریف ایران (3066381) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۲:۲۹:۱۵
با شروع تحریم قیمت خودرو 300 درصد افزایش داشته حالا با توقف تحریم در نهایت فقط 5 درصد کاهش قیمت خواهیم داشت


پس این 295 درصد چی میشه؟ (3067313) (alef-3)
 
ارش
۱۳۹۴-۰۵-۲۰ ۱۹:۱۸:۰۰
مشکل مااین هست که کشورماخودروسازی داره افغانستان بااون وضعیت خرابش مردمانش بهترین خودروهاروسوارمیشن باارزان ترین قیمت حالاتصورکنیدیک افغانی بابهترین خودروتویوتاویک ایرانی باقاتل جاده هامثل پراید حالاببینیدارزش یک ایرانی چقدرپایین اومده (3109579) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۵-۲۰ ۱۹:۳۴:۳۸
به نظر من تنها مشکل ما اینه که کشور ما کارخونه خودرو سازی داره.برای مثال کشور افغانستان که خودرو سازی نداره بهترین خودرو ها رو سوار میشن.حالا تصور کنید یک افغانی سوار بر یک تویوتا و یک ایرانی سوار بر قاتل جاده ها پراید.حالا ببینید ارزش یک ایرانی چقدر پایین اومده! (3109594) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۲:۵۹:۳۳
اين همه سال خريديم آشغال سوار شديم يه سال نميخريم ببينيم چي ميشه (3110986) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۴ ۱۵:۳۲:۰۱
فقط متحد باشید در همه موارد (3164411) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۰۸:۳۲:۴۵
زیاد حرص نخورید اتفاق خاصی نمیفته (3180034) (alef-11)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۰۸:۳۶:۴۳
خودرو صفر تندر : مالیات بر ارزش افزوده حدود دو میلیون تومان. مالیات شماره گذاری یک میلیون تومان. مگه چه خبره؟ من که راضی نیستم. مالیات بر وامی که با سود بالا گرفتم برا خرید ماشین چه معنی میده. چرا؟ چرا؟ چرا؟ (3180045) (alef-11)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۶-۲۳ ۰۱:۲۷:۰۴
ملت عزیز ایران اتحاد خودتان را حفظ کنید اصلا‌ هیچ شرایطی نخرید تمام باتشکر فراوان (3185535) (alef-11)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۶-۲۸ ۲۳:۲۳:۳۱
مگه میشه نخرید اولا الان همه خریدن دوما ماشین از ضروریات زندگیه (3199124) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۱۸:۱۴:۱۳
بعضی ها مثل شما فقط خودشون رو میبینن نه جامعه رو شما برو بخر (3487634) (alef-11)
 
تمدنی
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۰۰:۴۴
مردم شریف میخاهید به اندازه ای که پول میدهید خودرو سوار شوید ازین گاری سازها خودرو نخرید تا زمانی که یا کیفیت یا قیمت متناسب با یکدیگر شدند به امید پیروزی کمپین نخریدن خورو صفر و پیروزی مردم ایران اسلامی (3241756) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۰۴ ۲۱:۳۴:۰۹
نمیخریم نمیخریم گرون فروش ها (3281677) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۰۶ ۱۶:۴۸:۱۸
من هم موافقم نخرید جان هرکه دوست دارید (3285444) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۰۷ ۰۹:۱۸:۵۰
واقعا برا خودم متاسفم ک یک ایرانی هستم (3286161) (alef-13)
 
ممدحسین
۱۳۹۴-۰۸-۰۸ ۰۱:۴۷:۱۱
ما فقط میخایم عدالت اجرا بشه. چرا صادرات پراید به خارج 4 تا 5 ملیون ولی به ما که رسید بخاطر تحریم 21 ملیون تومنه. مگه میشه مگه داریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3287634) (alef-11)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۸-۱۴ ۱۳:۱۲:۱۱
اگر قرار نیست قیمت ها پایین بیاد پس ما برای چی انقدر باج دادیم که توافق صورت بگیره ... ؟؟ پرایدی که صفرش رو 6 میلیون ثبت نام می کردیم چرا الان باید 22 میلیون پول بدیم این تورم کاذبه و باید این قیمت کاذب برداشته بشه (3301355) (alef-3)
 
سام
۱۳۹۴-۰۸-۱۴ ۱۸:۳۵:۰۱
متحد بشید،متحد بشید،متحد بشید نخرید،نخرید ،نخرید (3301967) (alef-11)
 
سعید۷
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۹:۳۹:۳۲
بابا چند ماه دیگه صبر کنید دیگه مجبور میشن قیمتا رو به نصف برسونن.گر صبر کنی زغوره حلوا سازد.نخریدا.وگرنه واگذارتون به خدا. (3311932) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۵ ۱۵:۰۷:۰۹
به نام خدا و با سلام خدمت تمام هموطنان عزیزم
به نظرم من با توجه به اینکه کشور ایران تمام زمینه های مورد نیاز برای توسعه و پیشرفت رادارد و باتوجه به سرمایه اصلی که نیروی انسانی رادارا هست و باتوجه به ثروت فراوان و وجود تمام معادن و نفت و گاز و موقعیت استراتژیکی ایران نظر من اینه که حق هر ایرانیه که از زندگی
ایعده عال تری برخوردار باشد که متاسفانه باتوجه به مشکلات اساسی مثل سوء مدیریت مدیران نالایق و رانت خوار و رابطه باز و همچنین ساختار اجرائی نادرست کشور و قوانین بازدارنده و سیاست دزدی و با توجه به قدرت بی حدو وصف دولت در برابر مردم و نداشتن طرحی مشخص برای همه دولتها هیچ گاه انتظار درستی نباید از این دولتها داشت
هیچگاه انتظاری برای بهبود وضعیت موجود نباید داشت (3469506) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۱۱:۱۹:۵۱
اگر چیزی ارزان نشه پس ما 12 سال سرکار بودیم و صنعت هسته ای را ارزان فروختیم . (3474017) (alef-3)
 
امیر . اف
۱۳۹۴-۱۰-۳۰ ۱۲:۳۰:۴۱
کیفیت پایینه ، نخرید حتما" ارزان خواهد شد ، و دولت باید به مردم کمک کند نه خودروساز کپی شده که هیچ چیزی از خودش ندارد (3482477) (alef-11)
 
جواد
۱۳۹۴-۱۱-۰۷ ۰۴:۲۸:۱۴
حیف که مردم رو نخریدن خودرو زود جا زدن اگه کسی نخریده بود لگن گران قیمت الان یا قیمت اومده بود پایین یا خودرو با کیفیت زیر پامون بود (3499719) (alef-11)
 
حسین
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۱۲:۲۳:۲۷
به خدا هفته ی پیش دوتاعموم توتصادف مردن اونم باپرایدتوتلوزیونم نشون دادن موتوره ماشین رفته توصندق عقب استوخوناشوتوگونی میریختند (3513397) (alef-11)
 
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۰۳:۱۱:۴۹
بابا اين خودرو هاى بى كيفيت رو نخريد (3599786) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۳ ۲۱:۲۴:۴۵
اگه ملت عزیز دست نگهدارند وازخریدن خودرو دست بکشند حدودیک سال کارخونه ها مجبور میشن برای فروش خودرو قیمتها روبشکنند ..نخرید ..نخرید..انصافانخرید..یاعلی بگیم وآغازکنیم .. (3623719) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۳ ۲۱:۴۲:۴۱
سلام..مگرماچندین سال تحریم نبودیم ..گفتند باسرانجام فرجام فرجام افت قیمت خواهیم داشت .اکنون که فرجام سرانجام نداشت .باید تحریم همان کالا کنیم تاسرانجام یاعلی.. (3623747) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۰۴:۳۴:۰۹
اگه مردم طاقت بیارند و حداقل 1ماه نخرند از ارزونم ارزونتر میشه الان که ارزون شده انشالا با خاک یکسان بشه قیمتش (3627443) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۷ ۰۱:۲۵:۱۰
تا کی به مردم باید دروغ گفته بشه ما فقط بازیچه این تحریما شدیمه بابا چرا مملکتی که نفتخیزه باید همه چیزش گرون باشه مسئولین بفکر باشین خواهشن مردم ما گناه دارند تا کی اینهمه فشار آخه پرایدی که از هیچ نظر ایمنی نداره برا چی باید اینهمه گرون باشه واقعا چقدر بی تدبیری تا کی.............. (3707255) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.