نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 174678
شتاب در توسعه شبكه های صدا و سیما
عموزادي
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۷:۰۷

در سال های اخیر، صدا و سیما در یك رقابت جدی با شبكه های ماهواره ای اقدام به راه اندازی شبكه های متعدد تلوزیونی و رادیوئی نموده است. شتاب و سرعت در گسترش و توسعه شبكه های داخلی به گونه ای شده است كه هر سال،حداقل یك و یا دو شبكه به جمع شبكه های سیما افزوده می شود. گفته ها و شنید ها حاكی از آن است كه این روند در سالهای اتی نیز ادامه خواهد داشت و بر روی میز مسئولان رسانه ملی ،طرح راه اندازی شبكه های دیگری نیز در دستور كار قرار دارد.

در یك نگاه سطحی و گذرا از برنامه های شبكه های به اصطلاح دیجیتالی سیما به وضوح می توان دریافت كه به لحاظ محتوا و تكنیك های برنامه سازی نسبت به قبل هیچ توفیری نداشته است و همان سبك و سیاق گذشته در تولید و پخش برنامه ها لحاظ شده است. از سوی دیگر مشاهده می گردد بسیار از این شبكه ها برنامه های مشابه ای دارند به نحوی كه در برخی مواقع دو و سه شبكه هم زمان یك برنامه را پخش می كنند. از اینرو عدم توجه به محتوای مناسب با توجه به نیاز روز جامعه و استفاده از آرشیو صدا و سیما و پخش فیلم های و سریال های تكراری آن هم بطور مدام به نظر خسته كننده و مخاطب گریز است با رویكرد جذب مخاطب رسانه ملی سازگاری ندارد. اگر چه مسئولان صدا و سیما كوشش می نمایند در یك سیاست جهشی گوی سبقت را از شبكه ماهواره ای بگیرند اما متاسفانه در یك اشتباه استراتژیك و نادرست هم چنان بر طبل بی كیفیتی و بی محتوائی تولیدات خود می كوبند.

به نظر، آنچه صدا و سیمای كشور ما بیش از پیش به آن نیاز دارد و باید اقدامی اساسی و زیر بنای اتخاذ نماید راه اندازه شبكه های متعدد نیست بلكه بازنگری در تولید و برنامه سازی است به عبارت دیگر صدا و سیما نیار به یك پوست اندازی و به روز آوری در تولید برنامه های با كیفیت و مخاطب پسند دارد.

با رعایت جانب حق و انصاف باید گفت رسانه ملی كشور نسبت به گذشت رشد خوبی داشته و برخی از اقدا مات آن به خصوص در سال های اخیر قابل توجه است. اما در مقایسه با پیشرفت حیرت آور رسانه ای در دنیا و ظهور و بروز شبكه های گسترده ماهواره ای از این رسانه انتظار بیشتری می رود.

 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۰-۱۲ ۱۰:۵۹:۰۴
همون شبکه پویا را که مخصوص کودکان است خوب تقویت کنند و برنامه های خوب پخش کنند خود کودکان نمی گذارند که والدینشان سراغ ماهواره بروند. متاسفانه این شبکه شروع بسیار خوب و امیدوار کننده ای داشت به نوعی که ما کودکان دهه 60 را نیز علاقه مند کرده بود اما دوباره به ورطه بی کیفیتی و عدم خلاقیت افتاد تولید محصولاتی مانند شکرستان واقعا جذاب و خوب بود. (1070510) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.