نظر منتشر شده
۵۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 47947
انحراف معیار آرای اعلام شده مشکل دار بود؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۴۸
بنده این مطلب را در پاسخ به ادعای افرادی می‌نویسم که با اشاره به انحراف معیار آرای اعلام شده توسط وزارت کشور، مدعی هستند که در انتخابات این دوره تقلب شده است.در ابتدا لازم می‏دانم که بگویم که بنده خود از مخالفان جدی آقای احمدی‌نژاد بوده و همچنان می‌باشم ولی بنا به وظیفه انسانی و دینی لازم دانستم که این مطلب را بنویسم.در طی هفته گذشته مطالبی در بین جامعه دانشگاهی پخش شد که با استفاده از علم آمار سعی در اثبات تقلبی بودن آرا را داشت. بنده خود در نگاه اول این مطالب را باور کردم و حتی تقلبی بودن انتخابات مبتنی بر این مستندات را به چند تن از دوستانم انتقال دادم ولی پس از تحقیق بیشتر، متوجه شدم که نگارنده آن مطالب در محاسبات خود دچار اشتباه فرضی شده است.استدلال نگارنده آن مطالب بر تقلبی بودن آمار اعلام شده توسط وزارت کشور مبتنی بر این بوده که انحراف معیار آمار اعلام شده در دوره های گذشته حدودا 10 درصد بوده است ولی در این دوره در حدود یک درصد بوده است و این اختلاف ده برابری از نظر علم آمار امکان‌پذیر نمی باشد.اشتباه فرضی نگارنده آن مطالب این بوده است که جامعه آماری مورد استفاده برای تحلیل انتخابات گذشته را با این دوره یکی دانسته است درصورتیکه جامعه آماری مورد استفاده برای تحلیل انتخابات گذشته شهرستانهای کشور بوده است ولی جامعه آماری در این دوره صندوق‏های رای می‏باشد. تفاوت این دو بدین صورت است که در روش قبلی کل جامعه آماری حدود 350 نمونه (تعداد کل شهرستانهای ایران) می‏باشد که در هر مرحله حدودا 40 شهرستان اعلام می‏گردید ولی در روش جدید کل جامعه آماری حدود 45000 (تعداد کل صندوقهای رای)می‌باشد که در هر مرحله 5000 صندوق اعلام شد. میزان انحراف معیار با جذر تعداد نمونه آماری رابطه معکوس دارد. این بدان معناست که نسبت میزان انحراف معیار روش اول به میزان انحراف معیار روش دوم برابر خواهد بود با جذر 5000 به جذر 40:این بدان معنی است که انحراف معیار روش اول باید تقریبا 11 برابر انحراف معیار روش دوم باشد که نگارنده آن مطالب اختلاف تقریبا 10 برابری را نشان داده است. بنابراین، انحراف معیار موجود در آرای این دوره دلیلی بر تقلب در آرا نمی‏باشد.*asadi@sharif.irمرتبط:

A Misleading Regression - یک رگرسیون گمراه‌کننده

A Misleading Curve - یک منحنی گمراه‌کننده 
 
مهدی
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۱:۱۳:۰۱
خیلی ممنون که این مطلب را به صورت علمی توضیح دادید. امیدوارم که این درگیری ها هر چه زودتر پایان یابد چون به نفع هیچ کس نیست. (156939)
 
محمد جوادي
۱۳۸۸-۰۴-۰۱ ۰۹:۱۹:۳۶
اگر الان به آقاي موسوي بگيد روز است هزار و يك دليل و هزار و يك نمودار و شاهد مي آورد كه نه شب است و اين دروغي است كه دروغگويان و دولتمردان براي انحراف انقلاب از مسير امام مي‌گويند. بعد اگر در همين حال دست ايشان را بگيريد و خورشيد را به عنوان دليل روز بودن به ايشان نشان دهيد سريعا بيانيه صادر مي‌كنند و شايد هم نود خورشيدي بسازند كه اينها يك ستاره ديگر را به عنوان خورشيد اجير كرده‌اند تا بگويند الان روز است. اگر تمام ستاره‌شناسان را جمع كنند و به ايشان و طرفدارانشان تفهيم كنند كه اين ستاره همان خورشيد است كه هم اكنون در آْسمان است ايشان و طرفدارانشان سريعا به خيابانها مي‌ريزند و مي‌گويند اي مردم ببينيد كه اين دروغگويان چگونه در روز روشن دروغ مي‌گويند! بعد اگر به ايشان بگويند كه خودت همين الان گفتي كه روز روشن پس نشون مي‌ده الان روز است مي‌بيني كه جناب ميرحسين اخم‌هايش را در هم مي‌كند با انگشت اشاره به سمت شما نشانه مي‌رود و ميگويد كه من اصلا به خاطر همين اخلاق است كه مي‌گويم الان شب است. خجالت نميكشه! عكس ناموس جهان (خورشيد خانم) را گرفته جلوي من هي مي‌گه روز است. من اگر احساس نمي‌كردم كه شما دروغ‌گو ها داريد مثل آب خوردن به مردم دروغ مي‌گيد كه احساس وظيفه نمي‌كردم. مگر اين ميز رياست جمهوري چقدر ارزش داره كه به خاطرش حاضريد هر تهمتي به من بزنيد. من كي گفتم تو روز روشن؟ بعد كه دليل و مدرك واسه آقايان بياوريد كه خودت گفتي كه در روز روشن آقاي موسوي باز مي‌گويد كه آقا پرونده سازي نكنيد. بعد كه به آنها مي‌گوييم اگر دليل داريد كه الان روز نيست يك مدرك حداقل ارائه كنيد يك نامه بلند و بالا مي‌نويسند كه مردم ديده‌‌اند كه چه ساعتها در اين مملكت بر مردم نگذشته كه شب بوده است. بعد كه به ايشان بگويي كه برادر من ما در مورد الان صحبت مي‌كنيم نه در مورد ديشب و شبهاي قبل! ايشان يا احتمالا حامي ايشان نامه به رهبر مي‌نويسند كه اگر همين الان اعلام نكنيد كه شب است ديگر با پيل هم نمي‌توان جلوي اين حجم انبوه سيل را گرفت. بعد كه رهبر در جواب نامه بيايند و سخنراني كنند و بگويند كه با توجه به اينكه الان ده ساعت مانده تا خورشيد غروب كند حتما روز است باز اگر يك ساعت دو ساعت مانده بود به شب مي‌گفتيم شايد شما دليل قانع كننده‌اي داريد ولي با اين شرايط كه ده ساعت مانده تا خورشيد غروب كند بي‌شك روز است و ديگر به خاطر اين قضيه به خيابانها نريزيد ميرحسين موسوي بيانيه مي‌دهد و مي‌گويد كه اي مردم سبز انديش! حالا كه اينها قبل از اينكه مستندات دقيق ما را در مورد شب بودن بپذيرند و قبل از اينكه شوراي نگهبان نظر خود را بگويد پيشاپيش اعلام كرده‌اند كه روز است پس راه سبز خود را ادامه دهيد و من هم به هيچ وجه زير بار اين قضيه نمي‌روم كه شب است. بعد كه برخي اراذل و اوباش ريختند و بانك و مسجد و غيره را به آتش كشيدند مي‌گويند كه اين تقصير كساني است كه گفتند روز است و اين دروغگويان نخواستند باور كنند كه الان شب است..... در همين حالت مردم با دهان باز و سكوتي عجيب در حالي كه به خورشيد نگاه مي‌كنند با خود در اين فكر هستند كه معناي شب و روز در ذهن آقاي موسوي چيست؟
بيست سال از اين ماجرا مي‌گذرد . انتخابات پانزدهمين دوره رياست جمهوري در ايران برگزار مي‌شود. ميرحسين موسوي پيغام مي‌دهد كه براي من صندوق سيار بياوريد كه امروز بعد از بيست سال مي‌خواهم در انتخابات شركت كنم و سكوت بيست سال گذشته خود را بشكنم تا اين ديكتاتورها بفهمند كه وقتي خورشيد در آسمان است شب است نه روز! (158473)
 
شهروز
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۱:۱۳:۰۳
اگر کسی خواب باشه میشه بیدارش کرد ولی اگر خود را به خواب بزنه داستان فرق میکنه.
اصلاح طلبان هم فعلا خود را به خواب زدتد (156940)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۱:۲۱:۰۴
بسيار جالب بود.
ممنون (156946)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۱:۳۳:۰۷
منطقی بودن شما تحسین بر انگیز است. امیدوارم همسلایق شما به منطق روی آورند. (156961)
 
صنوبری
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۱:۴۲:۵۴
ای کاش صداوسیما هم به جای این سریالهای احمقانه اش یک بار این قضیه آمار را توضیح بدهد

با تشکر از توضیحتان (156975)
 
p
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۳:۴۵:۱۸
اتفاقا با همین سریال های احمقانه مردم در حماقت نگه داشته شدن که حتی به اصطلاح اصلاح طلبان هم به منطق همین سریال ها مردم رو روی موج سبزی سوار کردن و این همه به ناحق انسان کشته شد (157279)
 
دلخون!
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۱:۴۵:۰۷
یکی نیست به آقای موسوی بگه آیا واشنگتن پست هم که هفته گذشته اعلام کرد نتایج اعلام شده با نظرسنجیهای آنها انطباق دارد وامدار احمدی نژاد بوده؟! چرا برای منافع شخصی و گروهیتان میخواهید همه ملت را فدا کنید؟! (156982)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۳:۱۳:۱۸
شما كه در مورد نظر سنجي موسسه امريكايي و واشنگتن پست اينقدر خوشحال هستي اگه اونها عكس اين مطلب رو مي گفتن هم خوشحال بودي يا اينكه توجيه مي كردي چون دشمنان ما اين حرف رو زدن پس باز حرف ما حقه؟ (157199)
 
حسن
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۳:۵۰:۱۱
دوست عزیز!
چرا هر وقت هر فرد،حزب یا رسانه آمریکایی حرفی به سود جریان شما گفت وحی منزل محسوب میشود و هر وقت برعکس شد بهش میگین بوق استکبار یا اینکه اصلاح طلب ها را منتسب به امریکا و استکبار میکنید ؟ (157298)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۱:۵۹:۵۶
متشکرم،
از آمار سر در نمیارم ،
ولی چرا هر مسئولی شفاف عمل نمیکند و چرا به موقع پاسخ نمیدهد.
چرا استدلالات و حرفهای انان را سانسور ، تحریم و...
مثلاً از اول شفاف عمل میکردند و بلافاصله کلیه آمار را به مدعیان میداند نه حالا که برای اینکار دیر شده وآنها بهانه تغییر صندوقها و ارا و امثالهم را دارند.
دو طرف به یک اندازه مسئله سازند. (157001)
 
محسن
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۲:۰۲:۵۵
موسوی و هواداراش بشدت جوگیر شدن! بحث منطقی با اینا فایده نداره انگار! حرفشون ابطاله انتخاباته. حالا چرا باید ابطال بشه خودشونم نمی دونن! روز به روز مردومو بیشتر نسبت به خودشون متنفر می کنن. مطمئن باشید اگه الان دوباره انتخابات باشه زیر 10 میلیون رای میاره. چون خیلی از آدمای معتقد که به موسوی رای دادن الان پشیمونن. (157010)
 
بنده خدا
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۲:۰۳:۲۹
دمت گرم که حرف حسابی زدی (157011)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۲:۰۷:۲۰
خوشا به حالتان که نظرتان در راستای دفاع ازاین دولت بود چون بنده نیز به رغم عدم دفاع از یک کاندید و فقط بر حسب وظیفه ایرادات آمار اقتصادی ارائه شده را بیان کردم ولی نمی دانم چرا کسی توجه نکرد برادر عزیز شما می دانید چرا؟ (157016)
 
سهراب
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۲:۱۸:۳۵
برادر عزیز گویا فراموش کرده اید که توزیع آماری صندوقهای اعلام شده نسبت به زمان اعلام تریجی آرا دارای توزیع نرمال نسبت به کل جامعه نمونه یعنی کل کشور نیست. بلکه به دلیل اتمام شمارش آرا در صندوقهای مناطق روستایی و شهر های کوچک؛ عدم مشاهده اختلاف در آرا در ساعتهای اولیه و ساعتهای نهایی اعلام رای یر قابل قبول است و محاسبات ریاضی جنابعالی معتبر نیست.
چون در هر دو روش اعلام آرا صندوقهای اعلام شده عمدتاً مربوط به شهر های کوچک و روستاهاست. (157044)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۲:۲۴:۰۶
جناب اسدي
سلام عليكم
بارها سعي كردم چه در اين سايت و چه محافل ديگه شبهه ساده‌لوحانه افرادي مانند حضرتعالي را با اثبات، مثال و ... مرتفع كنم.
لكن آنچه به سادگي خراب شود به آساني ترميم نگردد.
در اينجا از شما به دليل شجاعتتان جهت پذيرش اشتباه در محاسبات (هر چند از ابتدا مشخص بود در اثر فرض غلط ايجاد شده ولي كجا بود گوش شنوا) تشكر نمايم.
مسلماً تاييد مي‌فرماييد ميخي كه از ديوار بركشيده شود حفره‌اي در آن باقي گذارد كه در اينجا همان بي‌اعتمادي خلق‌ا... است. واي بر ما كه بي دقت نظرمان را بر همه آشكار مي‌كنيم. واي بر ما كه اگر اين نظر در افزايش آشوب‌ها و اتلاف انفس هموطنانمان موثر بوده باشد. واي بر ما كه انسان‌هايي مردند، اماكني و از همه مهم‌تر خانه امن الهي مسجد به آتش كشيده شد. واي بر ما
عدم تمايل به احمدي‌نژاد ابداً جاي ملامت ندارد كه يك نظر شخصي است. ولي اگر استدلال غلطمان منجر به اينها شده باشد و از اين دست استدلال‌ها نيز زياد باشد آنگاه پناه بر خدا كه ما را ببخشد.
ان‌شاءا... اين نوشتار شما به تدريج و با گسترش آن جبران مافات نمايد.
خدا بازگشتگان به سويش را دوست مي‌دارد.
والسلام (157060)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۲:۲۸:۰۵
بازهم خدا پدر شما را بیامرزد که از جاده انصاف دور نشده و بخاطر ژست روشنفکری حق را زیر پا نگذاردید. (157069)
 
مجيد
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۳:۰۱:۵۱
بياييد به آقاي موسوي چند روزي بگوييم آقاي رئيس جمهور شايد كمي آرام بشود! هيچ استدلالي كه ايشان را قانع نمي كند (157167)
 
علي
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۳:۱۵:۳۱
مردم را مي توان خس و خاشاك اغتشاشگر فرض كرد يا انسانهاي داراي كرامت كه سوالاتي در ذهن آنها ايجاد شده و مسئولين خدوم موظف هستند كه همه نظرات نه نظرات گزينشي و تبليغاتي را به گوش مردم رسانيده و با ارائه مستندات شبهات را پاسخ دهند . اين موضوع يكي از موضوعاتي بوده كه دوست عزيزمان نظر خود را در مورد آن بيان كردند . صدها دوست دانشجوي اهل آمار نيز نظرات ديگري دارند . آيا بهتر نبود بجاي برنامه هاي تخريبي و تبليغاتي كور صدا و سيما بين اين افراد جلسات بحثي ترتيب مي داد تا اذهان روشن شود ؟ سوالات مردم را باتوم و سپر و كلاه خود لباس شخصي هائي كه خيابانها را پر كرده اند نمي توانند پاسخ دهند . (157206)
 
محمد
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۳:۳۳:۰۸
تا امروز طرفدار سرسخت جناب موسوی بودم. در این مدت ایشان را به نام کوچک \"میرحسین\" صدا می کردم از روی علاقه. اما رفتار غیر منطقی ایشان که به هیچ صراطی مستقیم نمی شوند دید من را بکلی در مورد ایشان عوض کرد. بعد از یک هفته ی خونین ایشان می توانستند خواسته های خود را با نرمش بیشتری دنبال کنند اما گویا بقول دوست گرامی خودشان را به خواب زده اند!
ناگفته نماند کلاه خود را قاضی که می کنم رفتار دولتمردان و علی الخصوص صدا و سیما را در بروز این حوادث همسنگ آقای موسوی میبینم. در طول این مدت تنها کسی که منصفانه و از روی دلسوزی و منطقی صحبت کرد آقای لاریجانی بودند که امیدوارم(فقط امیدوارم) که گوش مسئولین به این صحبتها بدهکار باشد. ایشان بعنوان نماینده ی مردم از حق قانونی مردم برای اعتراض حمایت کردند.
تصور نمی کنم اگر هفته قبل وزارت کشور به مردم اجازه ی اعتراض قانونی میداد امروز وضعیت ما اینچنین بود. با این کار آقای موسوی هم تا حدودی خلع سلاح میشدند. احتمال به خاک و خون کشیده شدن مردم هم به نظر من کمتر بود یا لااقل آنقدر از مردم فاصله داشت که چند روز مسئولان، مردم طرفدار موسوی و خواستار احقاق حق خود را با عده ای معلوم الحال یکی نمی کردند.
شکل برخورد دستگاه ها با مردم بسیار زشت و دامن زننده ی این تفکر که \"حتماً تقلبی صورت گرفته که اجازه ی هیچ اعتراضی نمی دهند\" در بین مردم معترض شد. محدود کردن تلفت های همراه و اینترنت و سایتهای حامی موسوی و نشریات و.. هم گواه خوبی برای شک کردن مردمی بود که در آن زمان فقط احساس میکردند حقشان پایمال شده.
اگر بپذیریم که جناب احمدی نژاد مردم را خس و خاشاک ننامیدند(که هر کسی که آن سخنان را شنید نه تنها از این جمله بلکم از شمای کلی سخنان رییس جمهور محترم چنین استنباط کرد) در این هفته صدا و سیما به راستی و در عمل این برخورد را با مردم معترض انجام داد. یک هفته است که صدای هیچ اعتراضی از این تریبون پخش نشده است. به سوالات مردم پاسخی داده نشده است و پی در پی گفته شده است که تقلبی صورت نگرفته است! من نمی گویم که تقلب صورت گرفته یا نه اما مردم معترضی که مخاطب این تریبون مهم قرار می گیرند پی در پی این نکته از ذهنشان می گذرد که \"آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟\"
دستگاه های دولتی استعداد خود را در بحران کردن یک سوء تفاهم براستی نشان دادند.

متاسفم، واقعا متاسفم که دولتمردان کشورم که دوستشان دارم چنین خام و یکجانبه با این مسئله برخورد کردند و هر روز ناخواسته هیزم این آتش را افزون می کنند.

به رسم امانت نظر یک شهروند این کشور را که از روی نگرانی دیشب تا صبح را خوابش نبرده است منتشر کنید. (157247)
 
حسن
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۳:۵۲:۳۷
با سلام
1. جناب موسوی دلایل خودشون را در نامه به شورای محترم نگهبان اعلام کردند و تا جایی که من یادم هست این منحنی ها جزو دلایل ایشون نبود.
2. برادران، خواهران، همنوعان عزیز! ما همه تو یک کشتی نشسته ایم. وقتی اینگونه به انکار آفتاب برمیخیزید تنها یک نتیجه دارد: عینک و کلاه آفتابگیر را فراموش میکنید که بردارید.
3. این انقلاب با خون دل بسیاری از فرزندان این خاک به بار نشسته است... چرا از یاد میبریم که آقای احمدی نژاد تنها 4 سال دیگر رییس هستند ولی اعتماد مردم به نظام را اگر بشکنیم شاید دیگر قابل ترمیم نباشد. حتی اگر همه دلایل و استنادات موسوی را اشتباه فرض کنیم باز هم نمیتوانیم صدای الله اکبر را نشنویم... آنان که خدای خود را به یاری میخوانند کسانی هستند که رای 40 میلیونی و افتخار نظام را آفریدند.
4. فراموش نکنیم فرمایش مولایمان را که در مورد آن زن یهودی ( تکرار میکنم یهودی) چه فرمودند.
زمان داور عادلی است ولی بسیار بیرحم... عقلای قوم برای این روزها هستند که کار به داوری بیرحمانه زمان نکشد. و داوری نهایی با پروردگارمان است که حق الناس را نمیبخشد. (157305)
 
امیری
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۶:۰۴:۴۲
جناب حسن آقا

این چه استدلالاتی است که شما آورده اید؟

- اون منحنی ها را در کل اینترنت به عنوان دلیل علمی تقلب پخش کرده اند. برادر من تقلب یک جرم است که اثبات آن نیاز به سند و مدرک دارد و با نمودار تحلیل ریاضی نمی توان جرم را ثابت کرد.
- آفتاب؟ کدام آفتاب که این همه جماعت مردم در سراسر ایران آن را نمی بینند؟
- صدای الله اکبر؟ یعنی هر وقت برای مثال 1 میلیون نفر روی پشت بام الله اکبر گفتند این یعنی اینکه باید از حق اکثریت مردم صرفنظر کرد؟ این هم استدلال؟
- اگر شما هم مانند مهندس موسوی به همان شدت ادعای خط امامی بودن دارید من چند جمله از کلمات امام خمینی در مورد فصل الخطاب بودن قانون و اصل بودن ولایت فقیه برای شما نقل قول کنم؟ (157620)
 
محمد
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۸:۴۶:۲۶
دوست عزیز نوشته تان منطقی و اکثرش مورد تایید است. اشکالی که این وسط وجود داره تابو شکنی است و دور زدن قانون با ابزارهای غیر قانونی و در عین حال شعار قانون گرایی است. چرا ما نمیخواهیم بپذیریم که عده ای دارن فدا میشن تا یه عده دیگه در پشت پرده به اهدافشون برسن چرا نمیخواهیم بپذیریم که بخش زیادی از این وقایع از پیش تعیین شده است؟ چرا نمیخواهیم بپذیریم که القای تقلب و ملتهب کردن فضا قبل از انتخابات این نتیجه ها روداره؟ آقای موسوی بر چه مبنایی اعلام میکنه آماده جشن پیروزی بشید این ملتهب کردن فشا نیست؟ عیر قانونی نیست؟ بر چه مبنایی شعار اگه تقلب بشه ایران قیامت میشه و اگ تقلب نشه موسوی اول میشه طراحی میشه؟ بر چه مبنایی خانم ها عفت شریعتی و زهرا رهتورد بر این امر تاکید می کنن؟ آخه میرحسینی که در دل ما جا داشت چرا هیچ سرمایه گذاری روی شهرهای کوچک و روشتاها نداشت در حالی که احمدی نژاد بی پرده باهاشون صحبت کرده و پای درد دلشون نشسته. و چطور با این وصف انتظار غلبه بر احمدی نژاد رو داشت؟ کافی بود که یه سری شخصا توی توده های مردم محروم و به قول خودش مستضعف میرفت و پایگاه اجتماعی احمدی نژاد رو میدید
حسن آقای عزیز به نظر شما میرحسین با این رویه به ارکان و ریشه های نظام ضربه نمیزنه؟ آیا در حالی که راه های قانونی پیموده نشده درسته که اجتماع و اردو کشی راه بیفته؟ و میرحسین به اون دامن بزنه؟ اگه قرار باشه که بعد از هر انتخاباتی این طوری بشه که از همین الان باید فاتحه نظامی رو که تموم ابزارهای قانونی برای رسیدگی به این مسایل تو قانون اساسیش اومده رو بخونیم. آخه مگر میرحسین تو دانشگاه شهید چمران نگفت با ولایت فقیه مملکت دچار بن بست نمیشود؟ کدوم رو باور کنیم دم خروس یا قسم حضرت عباس رو؟
به خدا دلمون از این کارها خونه! افراط گری های هر دو طرف رو میگم ای کاش میرحسین زودتر برگرده تا شاید ! همون میرحسین عزیز ما بشه (157867)
 
م.مرگان
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۹:۵۸:۴۰
اینجا نیستید بیینید چه خبره! صداتون از جای گرم در میاد برادر
میرحسین علاوه بر خونهایی که ریخته شد، آبروی چندین ساله ایران رو که با هزار بدبختی جمع کرده بودیم برد
حرفی را زد که منافقین سالها می خواهند به دنیا در مورد حکومت ایران القاء کنند.
من که به حرمت خون برادر شهیدم و جسم ناقص برادر دیگرم که جانباز هست نمی بخشمش! تا به حال هدایتش رو از خدا می خواستم، بعد از این رسوا شدنش رو مثل بنی صدر (157955)
 
هاشم کاشانی
۱۳۸۸-۰۴-۰۱ ۰۱:۳۰:۲۴
دوست عزیز حق با شما است . صدای الله اکبر ها را همه میشنوند . زنده باد الله اکبر .شاید یکی از بزرگترین دستاودرهای اقای احمدی نژاد در این انتخابات همین بود که باعث شد برخی افراد که در عمرشان الله اکبر نگفته اند اکنون این ندای اسمانی را بر زبان بیاورند واین دست اورد کمی نیست .اما این صدا ها چه چیز را میرساند .کسی منکر این نیست که رای اقای موسوی کم نبوده است .بویژه در شهر تهران که حدود 2600000 رای بوده است .حال فرض کنید یک دهم این تعداد الله اکبر سر دهند یعنی 260000 نفر .و به ان اضافه کنیم فرزندانشان را که زیر سن رای بود ه اند چنانچه در بسیاری از مواقع صدای کودکان بر بالغین غلبه دارد. با این حساب همع تهران را صدا برمیدارد .این چه را میرساند ؟ اینکه در انتخابات تقلب شده؟ یا اینکه طرفداران اقای موسوی در اکثریتند ؟ خوب طبیعی است اگر اقای احمدی نژاهم از طرفدارانش بخواهد الله اکبر بگویند ازاین بیشتر خواهد بود . حرف این نیست که رای اقای موسوی کم بوده نه برعکس خیلی هم زیاد است . حرف این است که با همه تعدادشان باز در اقلیت واضح میباشند .پس به حکم عقل و دموکراسی باید تن به واقعیب دهند و بپذیرند که این دفعه پیروز نشده اند و تلاش کنند تا شاید در انتخابات بعدی به نتیجه برسند . الله کبر رمز پیروزی انقلاب اسلامی ما است .درود بر کسی که الله کبر میگوید اما اگر ما به الله اکبر اعتقادداریم باید به حق دیگران احترام بگذاریم .یادمان باشد ما همه با هم برادریم (158291)
 
علی
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۴:۱۱:۴۳
با سلام
با توجه به انتصاب این سایت به آقای توکلی و اعتقاد قلبیم به حقانیت ایشان از ایشان خواهشمندم با توجه به قدرت و ایمانی که دارند خود شخصا تحقیق کنند
http://www.youtube.com/watch?v=kX7GkkSRvvs نمونه ای از هزاران تقلب.......
آقای توکلی خواهش می کنم رسالت تاریخیت را انجام بده (157352)
 
حسين
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۴:۲۷:۰۰
آقاي موسوي ديگر دارد فرافكني مي كند. ايشان مي گويد از قبل در صندوق ها راي بوده. آخه آدم مومن! اگر بوده خوب تعداد راي ها از تعداد ته برگ تعرفه ها بيشتر مي شده و ديگر نمي شود صورت جلسه را امضاء كرد. (157385)
 
میر مرتضی
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۴:۳۹:۱۶
آقای خاتمی سه هفته پیش به نیوز ویک گفته بود در سیستم انتخابات ایران تقلب گسترده ممکن نیست اما افسوس که همه زود فراموش می کنند چه گفته اند کسی را سرزنش نمی کنم فقط خودم را سرزنش می کنم که چرا دیر اقای مهندس موسوی را شناختم (157406)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۴:۴۱:۱۸
ممنون
البته من فرمول آمار رو يادم نبود ولي فكر كنم همين نسبت معكوس يادمه!

خوب بود براي كسي كه تو دانشگاه كلي برا آمار وقت گذاشته يه تفرح ذهني واقعيه
دست شما درد نكنه
البته دلم مي خواد برم و فرمولا رو ببينم! تشويق شدم ديگه! (157411)
 
م.مرگان
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۹:۵۴:۲۷
ربط زیادی به فرمول آماری نداره
به نحوه شمارش آرا مربوط میشه که چون امسال ابتدای کار رای ها شهرستان به شهرستان و بر اساس فرم 28 تجمیع نشده، بلکه از نقاط مختلف کشور فرمهای 22 را که مربوط به صندوق ها بوده ارسال می کرده اند، از این جهت پراکندگی آرای کاندیداها همدیگه رو خنثی می کرده. یعنی یک مرتبه آرای یک نفر بالا نمی رفته که در منحنی زنگوله ای زیاد مشخص باشه. بعد در انتها که فرمهای 28 شهرستان ها ارسال می شده، و شهرستان به شهرستان تجمیع می شده گرایش منحنی فرق کرده!

کاش اصلا وزارت کشور آمار را از ابتدا اعلام نمی کرد تا این همه تهمت نشنود! اگرچه باز اون موقع هم بهانه ی دیگری داشتند که چرا اعلام نکرده!

من کم کم دارم در مورد میرحسین یکی از دو فرض را می پذیرم:
1- یا واقعا دچار پیری شده و عقلش خوب کار نمی کنه!
2- یا همدست دشمنان ایران شده!

ببخشید دیگه! فکر میکنم هر چی مراعاتش کردیم بسه! باید از خونهایی که ریخته شده خجالت بکشه! (157951)
 
محسن
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۵:۱۲:۲۴
به نظر میاد جناب آقای موسوی وهم پیمانانش وامدار روباه پیر انگلستان میباشند چون در هر بیانیه ای از مردم احساساتی ایران برای اغتشاش عمل می آورند وگرنه خودشان از اول هم میدانستند پیروز انتخابات نیستند چون شعارهای انتخاباتیشان نشان همین مطلب بود (157490)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۵:۲۳:۵۷
گفتن مرگ بر انگيس يادتون نره. (157518)
 
علی
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۵:۴۸:۵۸
ای کاش حاکمان نیز مانند مردم فکر می کردند. همه را با منطق می شود راضی کرد اما با زور نه. در اموری که رای مردم حاکم است باید همان قاعده رای نیز حاکم باشد نباید از موضع وبلا و قدرت به آن نگاه کرد و دستور داد.
با اینکه اینجانب سخنان رهبر معظم انقلاب را فصل الخطاب می دانم اما این شبهه برای من ایجاد شده است که مگر شورای نگهبان برای انجام وظیفه ذاتی و نظارتی خود در انتخابات نیاز به دستور صریح رهبری داد؟
شورای نگهبان می بایست قبل از این حوادث اعلام موضع می کرد و وظیفه قانونی خود که تائید صحت یا سقم انتخابات می باشد را تصریح می کرد و اصلا از مقام ولایت هزینه نمی کرد!
شورای نگهبان یا هر نهاد قانونی دیگر نباید قبل از بررسی و انقضای مهلت قانونی حکم دهد ولو اینکه تا حدودی به مساله ای یقین داشته باشد.

در این دوره چون یکی از کاندیداها رئیس قوه مجریه می باشد و وزارت کشور نیز از زیر مجموعه های آن می باشد لذا باید با دقت بیشتری به مساله نگاه گردد. در صورتی که هیچ کدام از کاندیداها رئیس قوه مجریه باشند در آن صورت می توان تصور کرد که وزارت کشور بی طرف است. (157583)
 
علی
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۶:۱۳:۴۷
چی؟
میزان انحراف از معیار سیگمای توان دوم عدد است تقسیم بر تعداد. فرقی نمی کند تعداد نمونه ها چندتا باشد, فقط هرچه تعداد نمونه ها بیشتر باشد دقیق تر است.
برای حساب انحراف از معیار در انتخابات قبل جمع توان دوم رای در شهرستانها تقسیم بر تعداد شهرستانها و در این انتخابات جمع توان دوم رای صندوقها تقسیم بر تعداد صندوقها. همانطور که مشاهده می کنید در حساب انحراف معیار, تعداد صندوق یا شهرستان منظور شده است و آن نتیجه گیری شما اینکه باید 11 برابر باشد مبنای علمی ندارد. (157649)
 
علی
۱۳۸۸-۰۴-۰۱ ۱۰:۴۱:۴۰
کسانی که به این منفی می دهید, یعنی شما می گویید که در یک توزیع تصادفی با افزایش تعداد نمونه ها انحراف از معیار تغییر می کند؟ این حرف به حدی عجیب و غلط است که تنها کسی که آشنایی با متغیر تصادفی ندارد امکان دارد همچین حرفی بزند. انحراف از معیار متوسط و ... اینها از خصوصیات متغیر تصادفی است, و تعداد نمونه های نمونه برداری شده مستقل از متغیر تصادفی.
یک مثلا خیلی کوتاه, فرض کنید دنباله ای از توزیع نرمال تولید می کنید با متوسط صفر و انحراف از معیار 1. (اگر توزیع نرمال را نمی شناسید به ویکیپیدیا یا کتاب رجوع کنید). حال چه شما 10 و چه 100 تا نمونه تولید کنید, سری تقریبا متوسطش صفر و انحراف از معیارش هم تقریبا یک خواهد بود. برای 100 خیلی نزدیک تر به یک هم خواهد بود.
برای همین هم این بحثی که اینجا گذاشتید غلط و از نظر علمی ساقط است. بیشتر دقت کنید. (158584)
 
علی جان
۱۳۸۹-۱۰-۲۶ ۰۵:۱۷:۴۱
حتی با فرض گرفتن روش اون یکی علی باید بگم که نتیجه گیری الف درسته!
این رو هم بهت بگم که اون زمانی که میشد با روش دروغ بزرگ مردم رو فرستاد در خیابانها به سر آمده صبر کردم تا به موقعش به شما اثبات کنم (391885)
 
روزبه سرمد از آلمان
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۶:۴۵:۱۸
سلام
خيلي خوبه كه ميبينم بعضي از شما واقعا هنوز خوب فكر ميكنين و با استدلال ميرين جلو
اينجا كه درس ميخونم هميشه همه كارا بايد با استدلال پيش بره

خيلي خوبه كه همه مواردو كنار هم بزارن همه و بعد با منطق خودشون نه منطق و حرف كس ديگه . نسبت به اون فكر كنن و بعد تصميم درست بگيرن

نه اينكه بدون سند انتخابات رو زير سوال ببرن
نه اينكه يه مشت آدم احمق با تخريب اموال بپردازن

مطمئن باشين اين دولتاي غربي خودشونم از اين رفتارا حتي واسه خودشونم راضي نيستن بيفته الان كه دارن حمايت ميكنن همش واسه اينه كه فقط به يك جريان مخالف صلاحيت داده باشن نه چيز ديگه

اينا حرصشون دراومده

شما خودتون گل باشين
از اين تظاهرات هم حمايت نكنين

موفق باشين
روزبه (157706)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۷:۵۷:۴۶
ممنون از استدلال ریاضی ، آماری و منطقی تان ..
با این اوصاف باید کم کم به حقانیت احمدی نژاد پی ببرید و فرافکنی آقای موسوی و کارشناسانش را نیز ببینید . (157799)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۸:۳۵:۵۹
هر حرفي را هر كسي ميتونه بزنه مهم اينه كه افراد متخصص در اين رابطه اظهار نظر بكنند آنهم رودررو و نه اينكه هر كسي براي خودش يك استدلال بكنه و نتيجه بگيره بايد ببينيم اونهايي كه قبلا آمارهاي خودشون را ارائه كردند چه استدلالي دارند و اين موضوع تنها در يك نشست رودررو مشخص ميشه (157856)
 
محمد جواد
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۸:۴۰:۴۷
Bravo Dr. Asadi! (157861)
 
هم وطن
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۹:۱۵:۲۸
دوست عزیز آقای حسین اسدی
با توجه به اینکه یک بحث علمی رو شروع کردید. بهتر بود که منابع علمی خودتون رو هم مشخص می کردید. اینکه فرمودید که\"میزان انحراف معیار با جذر تعداد نمونه آماری رابطه معکوس دارد\" رو بفرمایید از کدوم منبع معتبر آماری استخراج کردید. برادر عزیزم این گزاره که فرمودید برای تعیین انحراف معیار \"میانگین یک نمونه آماری\" صادق هست نه برای مجموع نمونه ها که در واقع همون تعداد آرای موجود در نمونه هاست. اگر کمی دقت کنید متوجه می شید که یک گزاره آماری رو برعکس متوجه شدید.
به بیان دقیق تر در این حالت که ما با مجموع اندازه نمونه ها سر وکار داریم انحراف معیار با جذر اندازه نمونه نسبت مستقیم دارد.(نه نسبت معکوس) برای کسب اطلاعات بیشتر بمی تونید بهفصل هشتم کتاب آمار ریاضی نوشته جان فروند و ترجمه علی عمیدی چاپ مرکز نشر دانشگاهی و یا آمار و احتمال مقدماتی تالیف بهبودیان مراجعه کنید.
خدا آخر و عاقبت علم آمار رو با این انتخابات ایران به خیر کنه! (157893)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۱۹:۵۱:۰۰
ظاهرا الف هم از بیطرفی درآمده ،شما که یک صدا موسوی را متهم میکنید چرا صحبتی از جانبداری صدا وسیما نمیکنید .
چرا هیچکس نمیگه این اعتراضات خیابانی چرا از صدا وسیما پخش نمیشه
اصلا در صدا وسیما انگار هیچ اتفاقی نیافتاده به جز آتش سوز ی وخرابی که همه اذعان دارن ربطی به طرفدارای موسوی نداره
چرا دولت ازصدور مجوز قانونی میترسه
چرا دولت از ارتباطات مردم می ترسه
چرا خبر حمله به کوی دانشگاه دو روز بعد از اینکه درهمه دنیا پخش شد ازصدا وسیمای ایران گزارش شد وبسیار چراهای دیگر
اینجاست که باید پاسخگوی خون شهدا بود وسکوت نکرد (157944)
 
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۲۰:۰۰:۰۰
بحث علمی آری
اغتشاش هرگز (157958)
 
محمد رضا
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۲۰:۰۴:۵۸
بحث شما از لحاظ آماري ناقص است . انحراف معيار جامعه را شما در مورد دو جامعه يكسان فرض كرده ايد در صورتيكه اگر جامعه ما شهرستانها باشند يك انحراف معيار دارند و اگر جامعه ما صندوق ها باشند انحراف معيار ديگري دارند.
اگر فرض را برآن بگيريم كه دو جامعه بالا انحراف معيار يكسان دارند گفته شما صحيح است .
ضمنا نسبتي كه شما به آن استناد مي كنيد . براي نمونه تصادفي صادق است ولي شرط تصادفي بودن در اينجا وجود ندارد چون صندوق هاي با راي كمتر زودتر اعلام مي شوند.

اميدوارم آماري فكر كنيد . يك كارشناس ارشد آمار (157965)
 
امیرعلی
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۲۰:۵۸:۲۶
والا این حرف شما درست اما توی تست فرضیه های آماری که ما H. , H1 وقتی ما یه فرض را اسباط می کنیم دلیلی بر رد عکس اون وجود نداره .
در ضمن می شه خطای آلفا و بتاتون رو اعلام کنید . . .
برای من خیلی جالبه که بدونم . . . .
من قبلنا یه آمار پاس کردیم دوران دانشجویی هنوز یه چیزایی یادمونه . . . (158023)
 
علیرضا
۱۳۸۸-۰۳-۳۱ ۲۳:۵۹:۱۵
مستدل و علمی است. (158194)
 
مهسا
۱۳۸۸-۰۴-۰۱ ۰۱:۵۳:۰۷
امشب تو محل ما غوغایی بود 8 شبه طرفدارای موسوی الله اکبر میگن مثلا اعتراض دارن امشب با هر الله اکبر که گفتن یه خامنه ای رهبر شنفتن واسه چند لحظه ساکت شدن و بعد شروع به فحاشی کردن بیشترهمسایه ها تازه دو زاریشون افتاد شروع کردن به خامنه ای رهبر گفتن موسوی ها هم در رفتن تو خونه هاشون و حتی برقارم خاموش کردن شب جالبی بود . امتحان کنید بهشون میفهمونید که فقط اونا نبودن که رای دادن. (158310)
 
علی
۱۳۸۸-۰۴-۰۱ ۱۴:۴۲:۳۶
پس این آشوب گران که می گویند شما اید. شماها هستید که سعی می کنید جو را افراطی کنید. جالب است که نه تنها افتخار می کنید, بلکه تبلیغ هم می کنید و الف هم تبلیغ شما را نمایش می دهد. (159092)
 
حسین
۱۳۸۸-۰۴-۰۱ ۱۴:۴۵:۳۳
فرض کنیم هر شهرستان نیز از 10 زیر گروه تشکیل شده باشد . در اینصورت 40 شهرستان معادل 400 زیر گروه است. آیا این انحراف معیار را تغییر می دهد؟!
یا صرفا تغییر نام است؟ چه بگوییم نتیجه 40 شهرستان چه بگوییم نتیجه 400 زیر گروه. علاوه بر این چرا نسبت آرا در مراحل مختلف اعلام خطی می ماند؟ (159098)
 
۱۳۸۸-۰۴-۰۳ ۱۵:۵۳:۴۱
من نمی فهمم چرا سایت الف این چیزها رو منتشر می کند. تو را به خدا دست از سر این علم آمار با این آدم هایی که تفاوت انحراف معیار میانگین و انحراف معیار را نمی دانند بردارید. (162616)
 
محمد
۱۳۸۸-۱۱-۰۴ ۲۳:۱۴:۲۷
واریانس براربربامجذورمجموع داده ها منهای میانگین تقسیم بر تعداد داده واز انجایی که انحراف معیاربرابر جذر واریانس است تعداد داده در ان نقشی ندارد (280705)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.