توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 405572
آخرین اولتیماتوم گازی ایران به هند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۰
وزیرنفت با ارائه آخرین اولتیماتوم گازی به هندیها برای تعیین تکلیف قراردادمیدان فرزاد، از تعیین فرمول جدید فروش اتان دفاع کردو گفت:پتروشیمی ها فرمول را قبول ندارند،برای اتان مزایده می‌گذاریم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از شانا ، بیژن زنگنه وزیر نفت  ، با اشاره به این که نفت بدون تردید موتور محرکه سرمایه گذاری و توسعه در کشور است، افزود: در برنامه ششم، صنعت نفت به 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که سهم بخش بالادستی حدود130 میلیارد دلار است. وی افزود: هیچ بخشی در اقتصاد ملی نداریم که به این حجم سرمایه گذاری نیاز داشته باشد.

وزیر نفت بحث مهم در سرمایه گذاری را کسب درآمد عنوان کرد که براساس آن اصل و فرع سرمایه گذاری بازپرداخت شود، تصریح کرد: صنعت نفت این ظرفیت را دارد که سرمایه گذاری آن ظرف ٥ تا 6 سال قابل بازگشت است و سبب افزایش درآمد کشور می شود. زنگنه، صنعت را به‎عنوان یکی از بخش‎های مهم برای ایجاد اشتغال در کشور عنوان کرد و ادامه داد: فعالیت یک دکل حفاری در بخش خشکی 300 تا 400 شغل ایجاد می کند.

وی با تاکید بر این که باید سرمایه گذاری در بخش نفت را مهم تلقی کنیم، افزود: باید تلاش شود سرمایه گذاری در این صنعت با اقتصاد ملی پیوند بخورد. وزیر نفت الگوی جدید قراردادهای نفتی را بهترین فرصت برای تقویت ظرفیت داخلی دانست و گفت: اگرچه در برنامه ششم حدود 130 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در بخش بالادستی در نظر گرفته شده است اما برای صیانت از مخازن به سرمایه گذاری بیشتر نیاز داریم.

 زنگنه در واکنش به برخی ادعاها درباره خام فروشی نفت خام هم اظهار کرد: تا نفتی تولید نشود نمی توان در بخش‎های دیگر از جمله پالایشگاه‎ها از آن بهره برد بنابراین ابتدا باید نفت تولید شود تا برای تولید فرآورده و بخش‎های پایین دستی از آن استفاده کنیم. وی با بیان این که در اقتصاد مقاومتی نیز به برداشت حداکثری از میدان‎های نفتی با توجه به ذخایر کشور تاکید شده است، گفت: افزایش تولید نفت کشور افزون بر نقش تعیین کننده در اقتصاد از جنبه سیاسی نیز برای کشور مهم است.

به گفته وزیر نفت، زنجیره تولید نفت در کشور باید تکمیل شود که این موضوع درستی است و  برنامه های ما نیز بر این هدف استوار است.
زنگنه با بیان این که حدود 160 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام و مایعات و 34 تریلیون ذخایر گاز طبیعی در کشور داریم، تصریح کرد: هر یک درصد ضریب بازیافت مخازن نفتی در کشور سبب می شود حدود هشت میلیارد بشکه نفت به تولید کشور افزوده شود که 400 میلیارد دلار به درآمد کشور با قیمت کنونی نفت می افزاید.

وزیر نفت همچنین به طرح گازرسانی روستایی اشاره کرد و با بیان این که با اجرای این پروژه‎ها حجم عظیمی از سوخت مایع آزاد شد، گفت: هم اکنون روزانه 20 میلیون لیتر گازوئیل مازاد در کشور داریم.

وی با بیان این که پول راهکار همه مشکلات نیست، افزود: خردورزی و مدیریت منجر به موفقیت در کشور می شود.

همایش «بررسی الزام‎ها و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‎گذاری» با محورهایی از جمله بررسی چارچوب‎ها و ظرفیت‎های قراردادهای مشارکت در صنعت نفت، دیپلماسی انرژی، روش‎های استفاده، انتقال و توسعه فناوری در اجرای پروژه های صنعت، ویژگی‎های سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز در چارچوب اصول اقتصاد مقاومتی و مشارکت در کنسرسیوم‎ها و کمیته های مدیریت مشترک (JMC)، از صبح امروز در سالن همایش‌های تخصصی شرکت ملی نفت ایران (کوشک) آغاز بکار کرد و عصر امروز پایان می یابد.
 
کلمات کلیدی : وزیر نفت ، زنگنه، هند
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.