نظر منتشر شده
۳۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506976
بانک وابسته به نهاد دولتی، بانک مرکزی را دور زد/ پیروز چنگ بانک‌ها و بانک مرکزی کیست؟/ نرخ شکنی و پرداخت نرخ سود 23 درصد به سپرده یکساله و 18 درصد به کوتاه مدت+فیلم و عکس
بخش اقتصادی الف؛ 8 شهریور 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۱
به گزارش خبرنگار اقتصادی الف؛ بانک مرکزی در روز 31 مردادماه اعلام کرد بخشنامه‌ای با موضوع کاهش نرخ سود بانکی به بانک‌ها ابلاغ خواهد شد و این بخشنامه در روز اول شهریور به شبکه بانکی ابلاغ شد  که بر اساس آن از روز شنبه 11 شهریورماه سال جاری بانکها موظف‌اند نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های یک‌ساله را به حداکثر ۱۵ و برای سپرده‌های کوتاه‌مدت و روزشمار تا ۱۰ درصد تعیین و کاهش دهند و  از تاریخ فوق به بعد هیچ بانکی مجاز به گشایش حساب‌ با سود بالاتر نخواهد بود. هم‌اکنون بانک‌ها مجازند به سپرده‌های کوتاه‌مدت 15 درصد و یک‌ساله 18 درصد سود پرداخت کنند.

 هرچند به نظر می‌رسد که بانک مرکزی در اجرای بخشنامه جدید خود در مورد کاهش سود سپرده بانکی جدیت دارد و این بار مانند دفعه‌های گذشته نیست، اما تضمینی برای اجرای آن وجود ندارد و بانک‌ها در این جنگ با شیوه‌ها ابداعی خود ساختمان میرداماد را همیشه دور زدند؛ مانند مصوبه سال گذشته شورای پول اعتبار که اجرای آن همان چند روز ابتدایی دوام داشت؛ حتی بانک‌های منضبط نیز وقتی با خروج پول از بانک خود مواجه شدند از روش بانک‌های دیگر برای جذب سپرده استفاده و اقدام به ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری کردند.

حال تنها 3 روز کاری به اجرای دستورالعمل بانک مرکزی، برای کاهش نرخ سود سپرده باقی‌مانده است، اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بانک‌ها از روش جدید علیه بخشنامه‌ بانک مرکزی اقدام کردند. دستورالعمل جدید بانک مرکزی از شنبه آینده اجرایی خواهد شد و بر اساس آن حساب‌هایی که تا قبل از تاریخ موردنظر افتتاح شود، مشمول بخشنامه نبوده و مانند شرایط فعلی ایجاد خواهد شد؛ این موضوع یک فرصت 10 روزه را ایجادکرد و بانک‌ها از آن حداکثر استفاده را کردند و در واپسین روزهای مانده به ضرب‌الاجل بانک مرکزی، نرخ سود سپرده‌ها را با شیوه‌های مختلف افزایش دادند.

بانک‌ها در فرصت 10 روز با ارسال پیامک، از مشتریان خود خواستند برای تعیین تکلیف سپرده خود به شعب بانک مراجعه کنند که نتیجه این مراجعه تبدیل و تمدید بخش قابل‌توجهی از سپرده‌های کوتاه‌مدت به سپرده‌های یک‌ساله با نرخ سود بالای 23 درصد است. درواقع حساب‌هایی که پیش‌ازتاریخ لازم‌الاجرا شدن بخشنامه افتتاح‌شده‌اند تا پایان مدت قرارداد خود (حداکثر یک سال) می‌توانند تابع این نرخ نباشند و این بدان معنا است که اجرای دستور بانک مرکزی یک سال با تأخیر مواجه است.

اکنون با روشی که بانک‌ها در پیش‌گرفته‌اند و سپرده‌های کوتاه‌مدت را به بلندمدت تبدیل می‌‌کنند، در حقیقت حجم قابل‌توجهی از بازار پول را برای مقابله با ابلاغیه بانک مرکزی بسیج می‌کنند؛ زیرا بانک‌ها هم‌اکنون نرخ سود بالای 23 درصد پرداخت می‌کنند،  البته برخی بانک‌ها با افتتاح حساب در صندوق‌های سرمایه‌گذاری خود سود علی‌الحساب 22.5 درصد را پرداخت می‌کنند و این وعده را می‌دهند که این حداقل سودی است که به آن تعلق می‌گیرد.

الف در زمان ابلاغ بخشنامه جدید برای کاهش نرخ سود سپرده‌ها در گزارش‌هایی به بررسی این اقدام بانک مرکزی و اجرایی شدن و تأثیرات به‌صورت مفصل پرداخت.(اینجا) و (اینجا)

گزارش میدانی الف نشان می‌دهند یک بانک وابسته به یک‌نهاد دولتی با ارسال پیامک به مشتریان خود از آن‌ها درخواست کرده بود برای تعیین تکلیف سپرده‌های خود تا تاریخ امروز (8 شهریور) به شعب مراجعه کرده که امروز شعب این بانک نسبت به بانک‌های دیگر بسیار شلوغ بود.

بر اساس مشاهدات خبرنگار اقتصادی الف، مشتریان این بانک با دو پیشنهاد مواجه می‌شدند، نخست اینکه سپرده کوتاه‌مدت گذشته خود را که با نرخ سود علی‌الحساب 15 درصد بود، بسته و حساب جدید با نرخ 18 درصد باز کنند، البته با این تفاوت که در یک ماه نخست حق برداشت از حساب خود را ندارند و یا اینکه حساب کوتاه‌مدت خود را با نرخ سود 23 درصد به یک‌ساله تغییر دهند، البته حساب‌های سپرده با بازه زمانی یک‌ساله را نیز بسته و از روز جاری حساب جدید با نرخ سود 23 درصد باز می‌کند.

خبرنگار الف در تماس تلفنی با مدیر یکی از شعب همین بانک در مورد میزان نرخ سود پرسید که این مدیر عنوان کرد طبق مصوبه بانک مرکزی اقدام می‌شود، اما وقتی به همان شعب مراجعه شد؛ نرخ سود 18 درصد برای سپرده‌های کوتاه‌مدت و 23 درصد برای یک‌ساله تضمین می‌شود؛ اقدام این بانک و بانک‌های دیگر نشان می‌دهد اجرایی شدن مصوبه بانک مرکزی با یک سال تأخیر اجرا خواهد شد، هرچند پایبندی به مصوبه بانک مرکزی مشخص نیست چند روز باشد.

خبرنگار الف از کارمند شعبه این بانک پرسید برای سپرده با مبلغ 100 میلیون تومان چه میزان سودی پرداخت می‌شود و کارمند پاسخ داد یک‌ساله 23 درصد و کوتاه‌مدت 18 درصد به سپرده‌ها تعلق می‌گیرد.

سیف:نرخ سود بین بانکی از بالای ۲۱ درصد به ۱۸ درصد رسیده است/ همه بانک‌ها علاقه‌مند هستند که این کار در اسرع وقت انجام شود

تماشا و دانلود

  
کلمات کلیدی : کاهش نرخ سود +نرخ سود+بانک مرکزی+بانک‌ها+اقتصاد ایران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۸:۲۰:۳۵
...، اوضاع بانکی و اقتصادی، نمایند های مجلس و شوراها، رکود و بیکاری و....اوضاع داره خیلی بد میشه وقتش هست که دولت و طرفداراش یک حاشیه درست و حسابی درست کنند ... (4540248) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۰۹:۴۱:۱۸
نرخ های دستوری در اقتصاد به رانت خواری، ویژه حواری و فساد می انجامد (4542543) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۸:۲۹:۵۲
کاهش سود بانکی = افزایش تورم . دولت گول شما رو نخواهد خورد (4540260) (alef-11)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۲۰:۳۵:۳۱
و مساوي ست با :
تن پروري
عدم انگيزه براي توليد و اشتغال
ركود
ورشكستگي بيشتر همين صنايع معدود باقيمانده
خيانت بيشتر به مردم ، كشور ، نظام
دنيا به كام يكي دو درصد و به ضرر ٩٨٪ (4540402) (alef-11)
 
vahid
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۱۷:۴۸:۱۹
سرمايه گذاري و توليد و اشتغال هم = عوارض ، بيمه ، ماليات صد برابر درآمد و از دست دادن كل سرمايه (4542147) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۰۱:۴۰:۴۹
این صحبت مورد تایید نزول گیران و نزول دهندگان است و لاغیر.

شما به جنگ با خدا بروید، ما نمی آییم. (4540720) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۲۳:۴۹:۵۱
من بعنوان یک سرمایه گذار حتی با وجود کاهش سود بالاخره یک جایی را پیدا می کنم که حداقل 20 درصد به من سود بدهد و امکان ندارد سرمایه ام را ببرم مثلا" توی بورس .... (4541665) (alef-11)
 
على
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۸:۳۳:۰۱
بابا تو اين چند روزه ترخ يورو را بيش از دويست تومن افزايش دادين و سودشو بردين ، بسه ديگه اين داستان كاهش سود بانكى را . (4540266) (alef-11)
 
عدالت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۸:۳۷:۵۴
واقعا خنده داره که میگن سود 15 درصد بشه بعد یک گپ یازده روزه بوجود میاد تا اجرای قانون و بعد دو سه تا بانک میان یکساله 23 درصد سود میدهند یعنی حتی از نرخ 17 درصد سال پیش هم بیشتر، پیدا کنید پرتغال فروش را !!!!!!!!!!!! (4540275) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۲۳:۴۷:۵۱
در حالیکه شعبه برخی بانکهای خصوصی جا برای ایستادن نبود بانکهای دولتی پرنده هم پر نمیزد . آفرین ! (4541662) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۸:۳۸:۵۸
یعنی بانکی که به قانون عمل میکند،‌ مشتریانش را از دست میدهد چون یکی دو بانک سود 23 درصدی یکساله میدهند و کلی مشتری جدی پیدا کرده اند و سرمایه اشان چندین برابر شده، یعنی تمسخر قانون از این واضح تر نمیشود و بانک مرکزی هم فقط تماشا میکند، عجب مملکتی شده !!!!!!!!!!!!!!!! (4540276) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۸:۳۹:۱۱
مثلا چه اشکالی داره اسم بانکو بگید . اینم باید با اجازه قاضی باشه؟ (4540277) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۲۱:۱۷:۲۷
اسم بانک را که تو عکسها نوشته! (4540437) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۲۱:۵۴:۲۰
اشکالش این هست که این بانک ها اونقدر وکیل و نفود و پول و کارچاق کن دارن که کسی جرات نمیکنه پاتو کفششون کنه، کافیه یه روزنامه از یه بانک بد بنویسه، کلی از آگهی هاش رو از دست میده، وکیلش هاش رو هم میندازه به جون اون روزنامه و خبرنگار. (4540503) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۸:۴۶:۱۵
فردا اگر بانك به مشكل خورد مقصر بانك مركزى يا صاحبان حساب طمع كار از اقاى سيف درخواست دارم از روز شنبه سفت جلوى دادن سود بالا بياستد و اطلاعيه بدهد كه بيت المال ملت ضامن سود بالا نمى باشد (4540289) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۲۲:۱۰:۱۵
أيا واقعا مشكل اقتصاد مملكت اينه (4540517) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۰۱:۴۴:۰۰
نزول مشکل اقتصاد تمام کشورهاست.

نزول محکوم به شکست است.

خدا در قرآن بارها گفته شدیدالعقاب است. اما ما دوست داریم فقط ارحم راحمین بودنش را ببینیم. (4540722) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۱۵:۳۳:۴۵
شدید العقاب شامل همه گناهکاران هست فدات شم
چرا عادت داریم هرگز خودمون را نبینیم انشالله که جنابعالی گناهکار نیستی (4542032) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۳:۰۰:۰۴
خب یکیش نزوله دیگه...نیست؟ (4546944) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۰۹:۴۳:۳۰
فساد مشکل اصلی اقتصاد کشور است. آقا زاده ها دارند غارت و چپاول میکنند. (4542547) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۸:۴۸:۳۴
وقتی یک رسانه مثل شما جرات نداره اسم یک بانک رو بیاره! اونم چیزی که نه محرمانه هست نه خلاف و خودشون رو شیشه شعبه اطلاع رسانی عمومی کردن شما چه انتظاری از دستگاه های نظارتی و مبارزه با فساد و ... دارید؟!!! (4540293) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۲۱:۱۸:۰۸
اسم در عکس آخر موجود است! (4540440) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۲۱:۳۶:۳۹
به اسناد دقت کنید متوجه میشوی (4540473) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۹:۱۱:۰۳
از یک ماه پیش تا حالا دلار 150 تومان گران شده! توجیه ان چیست؟ افت هر چه بیشتر ارزش ریال ............. (4540322) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۳:۰۳:۱۴
توجیه آن تورم 10 درصدی است یعنی اگر هر سال به میزان نرخ تورم قیمت ارز تغییر نکند میود اتفاقی که در سال 91 افتاد منطقی است دلار تا 4100 تومان افزایش قیمت داشته باشد...عزیزم کنترل قیمت ارز بهایی دارد...اشتباهی که 8 سال دولت 9و 10 انجام داد... در این 4 سال نرخ دلار تقریبا به اندازه ی نرخ تورم رشد داشته پس اگر انباشتی هم باشه از قبل مونده...انشاله که با افزایش رشد اقتصادی قدرت پول ملی بیشتر بشه.... افزایش نرخ ارز=تورم-رشد اقتصادص (4546951) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۳:۰۷:۱۶
ا چندتا بانک ورشکسته نشنوند اتفاقی نمی افته.... با احتساب سود 15 درصد باز هم بانک بهترین جای سرمایه گذاری است...رشد نرخ ارز با تمام اتفاقات کمتر از 15 درصد بوده نزدیک به نصف (4546960) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۱۹:۵۴:۳۵
اول باید سود تسهیلات کاهش پیدا کنه؛ بعد بانک ها خودشون مجبور میشن سود رو بیارن پایین. (4540365) (alef-11)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۲۰:۰۹:۳۵
از يك منظر ديگر بايد ديد كه ايا اين روند :
به ضرر امريكاست؟
به ضرر كشورهاي صنعتي ست؟
به ضرر يك ملت كه جرمش حمايت از انقلاب ست؟ (4540380) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۲۱:۰۰:۴۸
من که در بانک ملت سپرده دارم.دو روز پیش زنگ زدم رییس شعبه راجع به همین موضوع پرس و جو کردم.فرمودند : اینا لافه!!...نه بخشنامه ای تا امروز به ما ابلاغ شده و نه اگر هم بشه تا 6 ماه اینده تغییری در نرخ های ما نخواهد بود.جهت اطلاع رییس!! (4540420) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۱۵:۳۴:۴۹
شما را نمیدونم ولی پول نزولی از حلقوم من پایین نمیره (4542035) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۲۲:۳۷:۱۱
كاهش سود سپرده ها از شنبه اينده شايد ترفندي باشد بين بانك مركزي وبانكهاي ديگر براي جمع اوري نقدينگي از بين مردم،دليلش هم مهلت زماني ده روزه براي كاهش سود بانكي از طرف بانك مركزي است ضمنا هجوم مردم به بانكها براي افتتاح حساب به روش ديگري امكان پذير نبود (4540540) (alef-11)
 
سپرده گذار ثامن ائمه
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۲۲:۴۱:۱۷
سلام بانک مرکزی تکلیف ثامن ائمه را روشن کند. تشکر (4540542) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۰۵:۲۷:۵۸
هر موقعه نرخ بهره وام بانکی الی الخصوص وامهایی که مختص صنایع هست آمد پایین بدونید که تو این مملکت داره اتفاقهای خوبی میوفته غیر از این باشه یعنی همین وضعیتی که الان مشاهده میکنیدمنجر به بالا رفتن نرخ تورم میشه نمونه بارزش افزایش اجاره بها به این بهانه اونم به میزان بالای ۴۰ درصد که خودش باعث حاشیه نشینی و معضلات پس از آن خواهد شد و خیلی مشکلات دیگر که در پی این مسئله بروز خواهد کرد،واقعا ما اقتصاد دان داریم در سطح عالی یا این گونه تصمیمات با هدف سعی و خطا صورت میگیره؟؟؟؟!!!!!! (4540772) (alef-11)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۰۶:۲۴:۰۸
یک چمله معرف هست که میگه " دروغگو می تواند طمعکار را گول بزند" مشتری های این بانک هم آخر و عاقبتشان میشه همان کاسپینی ها .
من سود کمتر را با امنیت بیشتر ترجیح می دهم و از بانکی که توش حساب دارم و با کمکش امسال توانستم صاحب خانه بشم سپاس گذارم . (4540782) (alef-11)
 
جلیلیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۰۹:۰۸:۱۷
تا زمانی که رانت خواران با هدایت مدیران ارشد شبکه های بانکی مسیر چنگ اندازی بر اموال ملی را دریافت می کنند و هیچ اقدامی جهت جلو گیری از این دزدان منابع ملی صورت نگیرد وضع به همین صورت است . (4540895) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۱۰:۵۱:۴۷
بانک مرکزی روش خوبی را پیش نگرفته است کاهش سود باید با کاهش بهره بانکی همراه باشد .
این بخشنامه ها ی یهویی ، یعنی ربودن جیب مردم (4541012) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۱۵:۰۹:۴۶
کاهش سود = افزایش اجاره خانه (4541305) (alef-11)
 
بابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۱۳:۰۰:۱۶
ای بابا سود بانک رو بیارن پایین چه اتفاقی می افته، پول از بانک ها خارج می شه و می ره سراغ بازار طلا و ارز، در ضمن تو بانکم بمونه به نفع بانک ها می شه و نه مردم، اونوقت پول بیشتری برای اختلاس گیرشون می یاد به همین راحتی (4541943) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۵:۲۴:۳۳
دست بردارید از این بازار نزول دادن و نزول گرفتن تا این وضع بانک هاست مملکت هیچ موقع درست نمیشه همه این پول ها حرام است (4542955) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.