توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 453074
واکنش فائزه هاشمی به شایعات درباره مهاجرتش از ایران ، دعوا با محسن و مهدی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۹
ایسنا با عضو حزب کارگزاران سازندگی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نماینده پیشین مجلس و دختر دوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به گفت‌وگو نشسسته است.

بخش هایی از گفتگو فائزه هاشمی را در ادامه بخوانید:

برگزاری اولین انتخابات بدون حضور آیت‌الله هاشمی را چطور می بینید؟ به نظر شما اصولگرایان چه رفتاری خواهند داشت؟

درباره رفتار اصولگرایان در این انتخابات خیلی نمی‌توان صحبت کرد ؛ چرا که آن‌ها منش و مشی و روش های خود را دارند و درباره اینکه فوت آقای هاشمی تا چه میزان روی آنها تاثیر بگذارد و تا چه میزان تغییر رفتار داشته باشند نظری ندارم.

نظر آیت‌الله هاشمی درباره رویکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌رو چه بود؟

در انتخابات‌های اخیر به خصوص انتخابات ۹۲ و ۹۴، آقای هاشمی روی وحدت اصلاح طلبان تاکید داشتند و نهایتا همین وحدت باعث پیروزی شد. آقای هاشمی نیز تلاش می‌کردند که فضا همراه با شخصیت های موثر دیگر مانند آقای خاتمی، حسن آقا و آقای ناطق نوری و سران اصلاحات به سمت این وحدت هدایت شود. در حال حاضر نیز فوت آقای هاشمی باید اصلاح طلبان را تقویت کند یا حداقل این فکر را در آنها ایجاد کند که آرمان ها، تفکرات و مشی آقای هاشمی به خصوص در انتخابات را ادامه دهند.

به هر حال اختلاف طبیعی است و اگر اختلافاتی هم وجود دارد باید به این سمت برویم که چالش‌ها برطرف شود و با وحدت قوی‌تر و بهتر در انتخابات های پیش رو ظاهر شویم، رمز و راز پیروزی اصلاح طلبان همین است. اصلاح‌طلبان باید بدانند که وحدت، پیام آقای هاشمی بوده، فوت آقای هاشمی نیز موجی را ایجاد کرد که نهایتا به نفع جریان اصلاحات شد و آن خلاء را پر کرد. اکنون نیز باید با تقویت وحدت، خلاء فوت ایشان را پر کنیم.

ایشان درباره انتخابات با شما صحبتی داشتند؟

اینطور نبود که آقای هاشمی با ما صحبت کنند، ما صحبت می‌کردیم و ایشان جواب ما را می‌دادند.

آقای هاشمی بر ایجاد وحدت و ریاست جمهوری آقای روحانی تاکید داشتند. البته انجام گفت‌وگو با آقای روحانی مطرح بود که اگر اصلاح طلبان، مردم، خط مشی ها و سیاست در این دوره زیر سوال است، با آقای روحانی گفت‌وگویی انجام شود تا به مشی هماهنگی با هم برسیم و اینطور نباشد که اصلاح‌طلبان در هر شرایطی از آقای روحانی حمایت کنند. البته این حمایت صورت می گیرد اما انتظار این است که گفت‌وگوی سازنده ای انجام گیرد تا خلاء‌ها و مشکلات این دوره چهارساله و انتقادات اصلاح‌طلبان مورد ارزیابی قرار گیرد و روش بهتر و درست تری برای دور دوم پیش بینی شود.

آقای هاشمی یک بار گفته بودند که این گفت‌وگو باید انجام شود تا آقای روحانی نسبت به حمایت اصلاح طلبان، مسئولیتی داشته باشد.

از آخرین دیدار خود با آیت‌الله هاشمی بگویید.

آخرین بار جمعه در عقد لیلی دختر یاسر، آقای هاشمی را دیدم. صحبت خاص و دو نفره ای هم در آن روز با هم نداشتیم.

ایشان توصیه‌ای به شما و برادرتان مهدی در رابطه با حواشی که برایتان وجود دارد، داشتند؟

به طور خاص نه. البته گفت‌وگوهایی در رابطه با مسائل مختلف انجام می شد اما موضوع خاصی نبود.

خبر فوت پدرتان را چگونه دریافت کردید؟

من آن روز قرار دیداری با آقای میرزاده در منزل ایشان داشتم. وقتی رسیدم آقای میرزاده رفته بود و چون من موبایل ندارم کسی نمیتوانست به من خبر دهد، وقتی رسیدم خانم میرزاده موضوع را به من گفت و از آنجا با هم حرکت کردیم.

درباره وصیت‌نامه سیاسی آیت‌الله توضیحاتی می‌دهید.

در جریان جزئیات دست نوشته‌های سیاسی آقای هاشمی نیستم و فقط می‌دانم که این دست نوشته‌ها به نوعی اندیشه سیاسی ایشان است.

در تمام سال‌های حیات آقای هاشمی ایشان و خانواده‌شان مورد هجمه‌هایی قرار گرفتند که حتی بعد فوت هم ادامه داشت. توصیه شما به این دسته از مخالفان چیست؟

 این کارها با برنامه انجام می‌گیرد و تصادفی نیست. شایعات، تخریب‌ها، تهمت‌ها و دروغ‌ها تصادفی در نمی آید و تصور می‌کنم در برهه های زمانی مختلف یکسری افراد به صورت تشکیلاتی و سازمانی و با برنامه‌ریزی این مسائل را ایجاد می کنند تا در فرصتی که می‌خواهند از آنها بهره برداری کنند.

به طور مثال بعد از فوت بابا چندین شایعه درباره خود من مطرح شد، اینکه من قصد مهاجرت دارم و می‌خواهم از ایران بروم. در حالی که این قضیه هیچ پایه ای ندارد. یا اینکه به نقل از من گفته شد که با کالبدشکافی موافقت نشده و یا من و محسن و یا من و مهدی با هم دعوا کرده‌ایم. به نظر من این شایعات همه با برنامه‌ریزی مطرح می‌شود و در زمانی از همه این‌ها بهره‌برداری خواهند کرد.

تمام مسائلی که در تمام این سال ها درباره خانواده و آقای هاشمی وجود داشته همگی با برنامه انجام گرفته و این افراد توصیه‌پذیر نیستند. البته می‌توان به کسانی که ناآگاهانه تحت تاثیر این شایعات قرار می‌گیرند توصیه هایی داشت اما به ایجاد کنندگان شایعات و حواشی خیر.

من اعتقاد دارم این دنیا محل مکافات است و همه نتایج کار خود را چه خوب و چه بد می بینند. البته فوت آقای هاشمی دوست و دشمن و مخالف و موافق را تحت تاثیر قرار داد و آن تشییع جنازه و برنامه های متعدد مردمی در سراسر کشور برگزار شد که به نظر چنین اتفاقی در تاریخ ایران کم‌نظیر بود. همین موضوع نشان داد که تمامی شایعات و دروغ‌ها و تهمت‌ها نتیجه نداده و خورشید پشت ابر باقی نمی‌ماند.

برنامه اصلاح‌طلبان برای انتخابات شوراهای اسلامی چیست؟

بخش‌های استانی شورای عالی اصلاحات بسیار فعال هستند و قرار است تهران برای شورای سایر استان‌ها تصمیم گیری نکند و هر استان و شهرستان کاندیداهای خود را انتخاب کرده و نتیجه کار را به شورای عالی ارسال کنند.

باید صبر کرد و دید چه افرادی ثبت نام کرده و تایید صلاحیت می‌شوند البته به نظر می رسد خیلی از افراد شاخص اصلاح طلب می خواهند وارد انتخابات شوراها شوند.
 
کلمات کلیدی : فائزه هاشمی + هاشمی رفسنجانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.