۹۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 103676
متاسفانه مجلس برخورد محکمی با رئیس جمهور نداشت
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۹
بخش خبری الف

 

دولت در حالی 8 وزارتخانه راه و مسکن، رفاه و کار، صنایع و بازرگانی و نفت و نیرو را درهم ادغام کرده است که مجلس همچنان معتقد است ادغام‌های صورت گرفته تا زمانی که به تصویب مجلس نرسد قانونی نیست.

 

با این حال به‌نظر می‌رسد دولت درخصوص ادغام‌های صورت گرفته مصمم است و حتی برخی وزرای این وزارتخانه‌ها از هم‌اکنون با معاونان خود خداحافظی کرده‌اند و صندلی وزارت را به وزیر دیگر وزارتخانه ادغام‌شده تحویل دادند. اقدامی که با مخالفت جدی مجلس مواجه شد.

 

به گزارش الف در این رابطه احمد توکلی با همشهری گفت‌وگوئی دارد که در ادامه می آید:

 ظاهرا دولت، مخالف نظر مجلس درخصوص مصوبه ادغام وزارتخانه‌هاست، نظر شما چیست؟

آقای احمدی‌نژاد روحیه‌ای دارد که قانون را تفسیر به رأی می‌کند و هرچه را خودش درست تشخیص بدهد با قانون تطبیق می‌دهد و در غیر این صورت، قانون را دور می‌زند یا می‌شکند. این روحیه استبدادی برخلاف اهداف بلند انقلاب اسلامی و به‌ضرر کشور است و مجلس را که در رأس امور هست به انفعال می‌کشاند. متأسفانه مجلس هم برخورد محکمی با رئیس‌جمهور نداشته و این روحیه یکه‌تازی تقویت شده و به‌نظر می‌رسد حتی حوادث اخیر هم ایشان را متنبه نکرده است.

 

یعنی خود مجلس را هم در این ماجرا مقصر می‌دانید؟مجلس اگر وظایفش را به‌موقع و درست انجام می‌داد فکر می‌کنم رئیس‌جمهور کمتر مجال برای ادامه این وضع می‌یافت.

 

البته همیشه در حکومت‌داری کارها با اعمال قاطع قانون و استفاده از تمامی ابزارها پیش نمی‌رود. قوانین را برای کسانی نوشته‌اند که قصد دارند با هم همکاری کنند و رفتار عقلایی داشته باشند. مجلس هم ملاحظه‌کاری‌اش یک مقدار به‌خاطر مصالح کشور است. البته یک مقداری‌اش هم به‌دلیل روحیات بعضی از نمایندگان و اعمال نفوذ‌هایی است که دولت در مجلس انجام می‌دهد. ولی کلا مجلس سعی دارد بدون اینکه به تنش منجر شود، کارها را پیش ببرد چون معتقد است هر تنش و اختلاف جدی‌ای که میان قوه مقننه و مجریه صورت گیرد به‌معنای از بین رفتن فرصت‌ها و اتلاف نیرو است. نیرویی که باید صرف خدمت به مردم شود. بنابراین مجلس هم بی‌تقصیر نیست. اما عمده مطلب این است که رئیس‌جمهور روحیه‌اش قابل پذیرش نیست.

 

مجلس چه ابزارهایی در اختیار دارد که از آنها استفاده نکرده؟مجلس می‌تواند طبق ماده 233 آیین‌نامه مجلس رئیس‌جمهور را بازخواست کند. ماده 233 تصریح دارد که هرگاه حداقل 10 نفر از نمایندگان یا هرکدام از کمیسیون‌ها عدم رعایت شئونات یا نقض یا استنکاف از رعایت قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور یا وزیر یا مسئولان دستگاه‌ها و زیرمجموعه‌های آنها را اعلام کنند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه برای رسیدگی به کمیسیون ذیربط ارجاع می‌شود. بنابراین 10 نماینده می‌توانند اعتراض کنند و رئیس مجلس به کمیسیون مربوطه ارجاع می‌دهد و بعد از طرح در صحن اگر رأی آورد به مراجع ذیصلاح ارجاع می‌شود و مراجع قانونی یا قوه قضاییه باید بدون رعایت تشریفات دادرسی رسیدگی کنند.

 

این یکی از ابزارهای قانونی نمایندگان است که تاکنون تنها یکبار استفاده شده و علت آن هم این است که از تنش جلوگیری شود. اما اکنون زمینه‌ای فراهم شده که متأسفانه تکرار قانون‌شکنی‌ها و قانون‌گریزی‌های رئیس‌جمهور باعث شده امروز دومین تقاضا به هیأت رئیسه مجلس رسیده و فکر می‌کنم مجلس از این ابزار به‌سرعت استفاده خواهد کرد. علاوه بر این ابزارهای دیگری هم در اختیار مجلس قرار دارد مانند سؤال و استیضاح رئیس‌جمهور که در اصول 88 و 89 تصریح شده است و با در نظر گرفتن مصالح کشور امکان‌پذیر است.

 

ادامه کشمکش‌های دولت و مجلس به‌شکل کنونی چه تأثیری بر اقتدار مجلس دارد؟متأسفانه اقتدار مجلس الان هم آسیب‌دیده است و اگر مجلس نتواند به وظایف خود عمل کند دیگر فرقی نمی‌کند که من نماینده هستم یا کس دیگری. این قوه مقننه است که ضربه می‌خورد. ضربه به قوه مقننه باعث تضعیف قانون می‌شود، تضعیف قانون باعث کاهش سرمایه‌گذاری و کاهش نرخ رشد و افزایش ناامنی و رشد استبداد می‌شود.

 

اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی / برآورند غلامان او درخت از بیخ !

 

و در صورت ادامه روند فعلی؟!از من پاسخ صریح نخواهید.

 

دولت 8 وزارتخانه را ادغام کرده و ظاهرا وزرای برخی از وزارتخانه‌ها هم وزارتخانه‌ها را ترک کرده‌اند.

در اینجا مصالح ملی در خطر قرار می‌گیرد. یعنی این اتفاق ساده‌ای نیست که دولت برخلاف نص صریح قانون قبل از اینکه اختیارات یک وزیر و وزارتخانه‌ای مشخص شود از روی هم قراردادن 2وزارتخانه‌، وزارتخانه‌ جدیدی خلق کند.

 

اگر قرار باشد رئیس‌جمهور تصمیم بگیرد ممکن است بخواهد با وجود مخالفت مجلس وزارت نفت را که سرنوشت ملت به آن بستگی دارد و بسیار بزرگ‌تر و مهم‌تر و پیچیده‌تر از وزارت نیرو است با این وزارتخانه ادغام کند و بعدا سر فرصت لایحه آن را بنویسد و بعد به مجلس ارائه کند و بعد از آن وزیر را معرفی کند. این درحالی است که وزیر نیروی کنونی که آقای نامجو است رای اعتماد مجلس را به‌خاطر وزارت نیرو گرفته و نه وزارت نفت و نیرو. بنابراین مسلم است که این وزیر حق تصرف در این مجموعه جمع‌شده را ندارد. چون اجازه تصرفات به او به‌خاطر وزارت نیرو داده شده است.

 

این خودش یک خلاف است. خلاف بعدی این است که اگر رئیس‌جمهور این ادغام را انجام دهد، تغییراتی اتفاق می‌افتد. ممکن است توقفی در کار ایجاد شود، به قراردادهایی ممکن است لطمه وارد شود، حالا دولت ممکن است یک یا دو ماه دیگر لایحه را بیاورد مجلس.

 

در این فاصله اگر در وزارتخانه جمع‌شده اتفاقی بیفتد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ مجلس باید از نامجو جواب بخواهد یا رئیس‌جمهور؟ اگر مجلس تصمیم بگیرد که وزارت نفت مستقل بماند، ضربات و لطماتی که در این فاصله از این ادغام غیرقانونی ایجادشده چه کسی می‌خواهد پاسخگو باشد؟

 

دولت نظرش این است که قانون می‌گوید: «دولت به نحوی وزارتخانه‌ها را ادغام کند» و بنابراین نحوه ادغام با تشخیص دولت صورت می‌گیرد.

 

اما ذیل آن جمله دیگری است که می‌گوید وظایف و اختیارات وزارتخانه‌های جدید با پیشنهاد دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد. وقتی آقای احمدی‌نژاد تصمیم گرفت وزارت نفت و نیرو را ادغام کند، اول باید با مجلس مطرح کند و شرح وظایف آن را ارائه دهد.

 

چرا مجلس راسا وارد نشد و مانند وزارت ورزش و جوانان، وزارتخانه‌ها را ادغام نکرد؟در موضوع وزارت ورزش و جوانان هم به‌خاطر اینکه دولت وظیفه‌اش را به‌درستی انجام نداد مجلس راسا اقدام کرد. اینکه اختیار را به دولت بدهیم به این دلیل که بهتر می‌تواند موضوع را تشخیص دهد کار اشتباهی نیست که مجلس انجام داده است. سوءاستفاده دولت از این اختیار مورد انتقاد است اگرنه ما ترجیح می‌دهیم خود دولت که مشکلات اجرایی را بهتر از بسیاری از نمایندگان می‌داند، پیشنهاد بدهد.

 

یعنی مجلس روی اصل ادغام‌های صورت‌گرفته هم نظر خواهد داد؟معلوم است. ما فقط تعداد را به دولت الزام کردیم. گفتیم دولت پیشنهاد بدهد کدام در کدام ادغام شود. اینکه در ماده 53 آمده است که تا پایان سال دوم یعنی عقلایی این است که این کار روند طولانی‌ای خواهد داشت. دولت باید مطالعات علمی انجام داده باشد که فرض می‌کنیم تا الان انجام داده. بعد باید این مطالعات را به صورت یک پیشنهاد در قالب لایحه دربیاورد و وظایف وزارتخانه‌های جدیدی که می‌خواهد ایجاد کند را مشخص کند، اختیارات آن را نیز مشخص کند و به مجلس ارائه کند مجلس آن را بررسی و اگر تصویب کرد آقای رئیس‌جمهور اول وزیر معرفی کند، بعد وزارتخانه تشکیل دهد.

 

معتقدید که این موضوع برنامه محوری را زیر سؤال می‌برد؟اصلا عقل را زیر سؤال می‌برد. برای اینکه اگر قرار باشد ادغام وزارتخانه‌ها با اختیار مجلس باشد نمی‌شود اول انجام بدهند بعد اجازه بگیرند. به این قوه می‌گویند قوه مجریه. یعنی اول باید اجازه بگیرد بعد اجرا کند. اگر اینگونه باشد، به جای اینکه قانون تصویب کنیم می‌شویم ماشین امضای اقدامات دولت.

 

ادغام وزارتخانه‌های راه و مسکن براساس چه معیاری صورت گرفته؟ما حمل به خوبی می‌کنیم و می‌گوییم که آقای رئیس‌جمهور چون از قبل و براساس برنامه پنجم مکلف بود که وزارتخانه‌هایی را ادغام کند این کار را انجام دادند اما اینکه بعد از 3ماه تکلیف وزارت راه را روشن نکردند غیرقانونی است.

 
Share/Save/Bookmark
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
مهدی مولایی
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۲:۴۰:۰۸
بارها و بارها دکتر توکلی و امثال ایشان از تریبون مجلس و یا سایت های مختلف این تذکرات آئین نامه ای و یا غیر آئین نامه ای را داشتند ولی متاسفانه گوش شنوایی نبوده که نبوده. (442840)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۸:۱۱:۴۹
قانون گریزی مجلس بی نظیر است
برخورد صریحی باید با این یکه تازی های قانون شکنانه صورت گیرد
مرگ بر ضدولایت فقیه (443115)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۹:۱۶:۱۶
مودب باش . (443143)
 
فرناز مجتهدي
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۷:۴۷:۰۵
مهدي عزيز:
حرف شما درسته. ولي افرادي مثل دكتر توكلي بايد قبل از اينكه كار به اينجا برسه
برخورد محكم با بي قانوني هاي دولت
مي كردند كه متاسفانه نكردند. (443336)
 
سما
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۸:۰۴:۴۵
برای مقابله با جادو و جمبل های نفوذیها در دولت به عصای موسی نیاز هست که فعلا موجود نمی باشد یعنی می تواند آن عصا , مجلس باشد که فعلا ویندوز این عصا بروز نیست و آپدیت نشده (443343)
 
مهرنوش
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۲:۴۶:۴۳
این نشان از ناتوانی مجلس و در راس نبودن آنست. آقای توکلی بدانید که مجلس فعلی بی لیاقت ترین و ضعیف ترین مجلس کل تاریخ ایران پس از مشروطه است. وقتی تبلیغات صداوسیما جلوی حقایق رو می گیره چطور مردم باید بفهمن که چه خیانتی داره بهشون روا میشه..... . و چطور نماینده درست رو انتخاب کنن.
دموکراسی بدون رسانه آزاد و مستقل یه حقه بیشتر نیست. خودتونو بازی ندین.
وای بر صدا و سیما که عوام فریبی رو سر لوحه کار خودش قرار داده. (443446)
 
مهدي
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۴:۴۸:۱۰
جناب آقاي توكلي اين رئيس جمهور كسي است كه در زمان انتخابات شما و سايت شما از او حمايت كامل كرده است. پس به شخص من اجازه دهيد كه انتقادات شما را باور نكنم. اگر سياست الان مملكت حكم مي كرد كه كسي انتقاد نكنه همه به اسم مصلحت ساكت مي شدند. (443505)
 
آزاده
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۸:۰۲:۲۸
در مجلس شاید دکتر توکلی تنها کسی باشد که در بعضی موارد با شدت جلوی دولت ایستاده و تذکر داده. سایر نمایندگان معلوم نیست چه آتویی دست دیگران دارند که از ترس متهم شدن به مخالفت با ولایت فقیه کل مصالح مردم را زیر پا گذاشته اند و هر چه دولت گفت سر تکان می دهند تا هوچی گرها آنها را به مخالفت با رییس جمهور ولایی متهم نکنند و مواجبشان قطع نشود (443610)
 
موسی
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۲:۴۱:۰۴
انصافا باید یه فکر اساسی کرد این طوری نمیشه (442841)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۲:۴۲:۳۸
به نظر من دولت نباید انقدر زود و درواقع بی گدار درباره ادغام وزارتخانه ها دست به اقدام بزند چرا که امکان دارد اتفاقات جبران ناپذیری در این وزارتخانه ها صورت گیرد
از ما گفتن بود (442843)
 
الیار محمدی
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۲:۴۸:۴۷
جناب آقای دکتر توکلی عزیز
سلام
آقای دکتر ، خوبی اگر مدام و پی در پی ادامه یابد ، انگاه تبدیل به وظیفه میشود.
و وظیفه اگر اجرا نگردد موجب دلخوری میشود و دل خوری تبدیل به بدی میگردد.
داستان مجلس و دولت نیز اینگونه است. متاسفانه مجلس در این 6 سال تمام خوبی ها را بدون تردید انجام داده است ، خوبی هایی که در حق دولت های قبلی بدین شکل انجام نشد و بیشتر مصالح کشور مد نظر قرار گرفت.
مجلس باید بتواند از اختیارت و قدرت خویش استفاده نماید و مصالح ملی و عمومی را فدای باند بازی و جناح گرایی ننماید . وقتی بنیانگذار جمهوری اسلامی مجلس را در راس امور میدانست ، بی دلیل و بی حکمت نبود . ولی وقتی این موضوع از طرف شخص رئیس جمهور نادیده گرفته میشود . دلیلی بر ضعف شدید مجلس است و نه زیاد خواهی دولت.
هیچ فرد عادی از قدرت بدش نمی اید و وقتی مانعی برای این کار نیابد ، عطش فرد برای کسب قدرت روز افزون میشود و حتی ممکن است به نفی مجمع تشخیص مصلحت ، قوه قضاییه ، قوه مقننه و حتی ولایت فقیه بپردازد. و مهار کردنش هزینه بر گردد.
امید وارم هر نهاد و هر شخصی جایگاه و موقعیت خویش را درک نماید و به فکر مصالح کلی کشور باشد و نه فتح کشور. (442851)
 
مهدی
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۳:۱۲:۰۳
از قدیم و ندیم گفتن بر دل نشیند هر آنچه از دل برآید
واقعا انتقاد دلسوزانه برخی از نمایندگان مجلس اظهر من الشمس است ولی مشخص نیست که چرا بعضی ها نمی خواهند قبول کنند
کمی واقع بین باشیم
درود و سپاس (442878)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۴:۴۱:۰۶
خدا کنه که این دلسوزها به کاراشون همینطور ادامه بدن و خدایی نکرده منحرف نشن خلاصه وضعیت رو می بینید که (442960)
 
ا س
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۳:۲۵:۳۷
بسيار منطقي و بجا جواب داده اند در صورت وجود 4-5-نفر مثل اقايي توكلي در مجلس كسي جرات اين همه دهن كجي به ملت و مجلس و رهبري را نداشت- قربون دهنت اقاي توكلي (442885)
 
امیر
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۶:۲۱:۴۳
اقایون و خانوم هایی که با یه انتقاد رسانه ای و نه بطور قاطع در صحن علنی به وجد امده و تعریف و تمجید میکنید . مگه وظیفه نماینده جز این است؟ مگر از اقای توکلی جز این انتظار است؟ باز صد رحمت به اقای توکلی که میگه
... (443042)
 
ایرانی
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۳:۴۷:۰۶
جناب توکلی: باسلام.

در ریزش یک ساختمان اولین مسئولیت متوجه مهندس ناظر! است نه مجری.

شما ناظر دولت هستید پس اگر نظارت خود را فقط به نوشتن و گفتن محدود کردید دولت را مقصر ندانید.قطعا عدم برخورد با متخلف توسط ناظر تائید تخلف است.پس برای یافتن مقصر اصلی تخلفات دولت در مجلس جستجو کنید.

اگر در این چند سال مجلس نمیبود آیا تفاوتی در تخلفات دولت دیده میشد؟قطعا خیر.پس شما زمانی خواهید بود که نظارت عملی داشته باشید.
موفق باشید. (442907)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۴:۰۹:۳۱
متاسفانه همینه که هست دکتر (442918)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۴:۴۰:۱۲
این که نشد حرف
کسی که رای خودشو از ملت می گیره و بارای مردم بر مسند کار میشینه باید با خواسته های مردم و بر اساس رضایت اونا کاراشو پیش ببره و نباید خارج از خواسته مردم ولایتمدار حرکت کنه (442956)
 
وحید
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۴:۱۲:۱۵
آقا خودتون رو خسته نکنید
سخت نگیرید و بگذارید دولت خدمت کند . روش دولت هم به من و شما مربوط نیست. 6 سال گذشته 60 سال دیگر هم روش. (442920)
 
ياسين
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۴:۲۴:۳۲
اي خدا ديگه داريم ديوانه ميشيم
از بس از اين حاج اقا توكلي نقد شنيديم
هم اسم مباركشون كه مياد ياد نقد و انتقاد و .. ميفاتم
كلا فكر كنم تا آخر عمر هم ثابت بمونه برام كه به محض شنيدن كلمه نقد چهره اقاي توكلي بياد تو ذهنم !!!!!!
البته نقد خوبه ولي نه به هر نحو و قيمت و نيت !!!! (442929)
 
میلاد
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۴:۳۸:۴۸
خب اگر نقد نباشه،دیگه چطوری دولت ها و نهاد ها متوجه عیب و ایرادهاشون بشن؟
خداییش هیچ ماست فروشی نمیگه که ماست من ترشه!! (442951)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۴:۴۱:۳۸
خدایا چنان کن سرانجام کار که تو خشنود باشی و ما رستگار (442961)
 
Man
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۸:۱۱:۳۱
برادر دکتر توکلی عزیز، خسته نباشید.
از اینکه اینقدر به فکر صحت کار دولت هستید جای تقدیر و تشکر دارد. البته هنوز یادم نمی رود اول سال را که حضرت امام خامنه ای فرمودند مسئولین اختلافات را به میان مردم نکشند. از اینکه حضرتعالی هم این نکته ظزیف را به دقت اجرا می کنید به نوبه خود از شما متشکرم!!!!!. برادر عزیز نه اینکه مجلس محترم دارای نمایندگان فوق غیر دیکتاتور است!!! نه اینکه نمایندگان طرح نظارت بر مجلس را بخوبی تصویب و به سلامتی اجرا می فرمایند!!! نه اینکه تعدادی از همین نمایندگان به عید دیدنی سران فتنه نمی روند و به همه ملت دهن کجی نمی کنند!!!! راستی چقدر در این مقوله غیور و شجاع وارد میدان شدید و از بس تذکر دادید که هر وقت نام فتنه می آید به یاد تذکرات حضرتعالی می افتیم!!!! آخر برادر همه می دانیم کجای ذهن حضرتعالی و دوستانتان در مجلس از عملکرد دولت در باب هدفمند کردن یارانه ها و نیز قوانین و مقررات دیگر در تب و تاب است. چرا اینقدر خودتان را به آب و آتش می زنید تا پیش بینی عالمانه تان درست از آب درآید. بابا دست بردارید از این همه مردم فریبی. ملت ما فریب فتنه گران را با آن همه پشتیبانی ابر قدرتها را نخورد، حالا می خواهید فریب شما را بخورد. زهی خیال باطل بالام جان. اگر جرات دارید چاپ کنید!!!!! (443620)
 
رضا
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۱۰:۲۶:۰۷
برادري كه اين مطلب را نوشتي.علت اين همه بي قيدي دولت نسبت به قوانين تنها اين است كه نمايندگان مجلس بيش از اين كه نماينده مردم باشند در طول اين ٦ سال نماينده دولت بوده اند.ميبينيد كه اقاي توكلي نيز تلويحا به اين مورد اشاره كردند. (443872)
 
علی
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۲۰:۰۶:۰۰
رفتار آقای توکلی عزیز یادآور رفتار جناب ابوذر غفاری است،ای کاش کمی نسبت به ریشه این گردنکشی ها و مسببین آن نیز میگفت و جرآت به خرج میداد،البته مخالف مصلحت اندیشی نیستم چون اگر به ریشه ها بپرداززد همین مقدار فرصت را هم از توکلی شجاعه خواهند گرفت وانگ روی انگ...... (443677)
 
علی
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۴:۴۱:۵۲
سلام مگر شما در برنامه 5 ساله توسعه قانون وضع نکردید که تعداد وزارت خانه ها به 17 کاهش پیدا کند پس چرا این قدر جارو جنجال به پا میکنین دولت که اعلان کرده طی یک لایحه این تغییرات رو به مجلس اعلام میکنه من نمیدونم این چه رویه شده تو این سایت بابا آقای توکلی عزیر هم شهری خیلی..................... (442962)
 
ایمان
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۴:۴۸:۳۵
برادر حرف شما درسته ولی خداییش خوبه که کاملا به نحوه اجرای اون طرح هم توجه کنید تا دچار این دید اشتباه نشید.
متشکرم (442974)
 
کاوه
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۴:۴۸:۴۷
با توجه به عملکرد دولت در گذشته مثل عزل وزیر در حال ماموریت و همچنین عزل چند وزیر در اواخر دولت هشتم و عدم اجرای قانون مصوب مجلس ..... و این آخری هم که در قضیه استعفای وزیر اطلاعات که با حکم حکومتی رهبری توام شد و با عملکرد نامناسب رییس جمهور همراه شد این بار هم رییس جمهور میخواهد با رسانه ایی شدن اختلافات مجلس و دولت بر سر ادغام وزارتخانه ها چند هدف را دنبال کند اول اینکه به افکار عمومی بفهماند که اشکالات و کمبود ها و سوء مدیریتها ناشی از دخالت های نهادهای قانونی است که در کار دولت اخلال یا دخالت میکنند و دوم اینکه دولت میخواهد با رفتار خود در قبال مجلس و حتی رهبری، هزینه آن را بالا ببرد و دیگر اینکه نگاهها از( مشکلات بیکاری،مسکن،وعده های عمل نشده،رشد اقتصادی مبهم،رکود اقتصادی و مسایل و حواشی آدمهای مسئله دار اطراف رییس جمهور و همه و همه) به سمت دیگر معطوف شود.در هر صورت ادامه این روند باعث تضعیف نهادهای قانونی کشور خواهد شد. (442975)
 
محمد رضا باقری چالوپلی
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۴:۵۱:۳۹
متاسفانه مصوبات مجلس ابهام دارد ودولت از این ابهامات برای فریب افکار عمومی بهره می گیرد در مسیله یارانه ها مجلس پرداخت متناسب با درامد را نوشت خداییش در اقتصاد زیز زمینی ایران کسی درامد مردم را می داند یا حمایت از بخش کشاوورزی با زمینهایی که سند ندارد خوب اینها همه ابزار رانتخواری مدیران دولتی می شود رانت اقتصادی برای مدیران پایین ورانتهای قدرت طلبی برای مدیران بالا (442979)
 
arash
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۵:۰۷:۲۵
جناب آقای توکلی
متاسفانه اینقدر در این چند سال مجلس در مقابل اقدام های خلاف قانون دولت واداد که دیگر اگر بخواهید کاری هم انجام دهید نمیتوانید.
آنزمان که جناب احمدی نژاد اعلام کردند مجلس در راس امور نیست فاتحه مجلس خوانده شده. (442998)
 
محمد
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۵:۱۳:۴۸
تقصیر مجلس است تا حالا همش کوتاه امده است بخاطرمصالح کشور که کی میخواهد این مصالح کشور از بین برود وبه فکر مردوم بود هرموقع مشکلی بوده فقط پای مصالح کشور درمیانبوده ومردم .....هیچ (443002)
 
علي
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۵:۳۶:۲۰
دولت كاملا قانوني عمل كرده بيخوددادوبيدادنكنيدوبه فكركشورومردم باشيد. (443025)
 
جريان غير منحرف
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۵:۳۷:۴۶
خود كرده را تدبير نيست (443026)
 
رضا
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۵:۴۵:۰۱
با سلام اقاي احمدي ن‍‍زاد از ابتدا نسبت به قانون و قانون مداري بصورت شعارعمل كرده ونسبت به مردم و قانون اساسي هيچگونه تعهدي ندارد و وضعيت موجود از همان ابتدا مشخص بود وبه فرموده حضرت علي:كارهاي عبرت اميز بسيار ديده عبرت بين هيچ (443036)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۶:۰۱:۳۲
سکوتم از رضایت نیست؛ دلم اهل شکایت نیست (443039)
 
بسیجی جنگ
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۶:۲۰:۳۷
جناب دکتر جنابعالی را از اول انقلاب می شناسم ولی شمارا به خدا با حرفهای بی عملتان استرس مردم را بیشتر نکنید
... (443047)
 
خلیل مهاجر
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۶:۳۵:۳۵
جناب آقای توکلی:

من اکنون با این می اندیشم که جنابعالی و یا مجلس برنامه ای برای مهار بزرگ شدن و پر خرج تر شدن روزمره دستگاه دولتی ایران دارد. (443059)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۶:۳۶:۰۵
در مورد مسئله ی قانون شکنی های دولت من مجلس را مقصر تر از دولت می بینم (443060)
 
علی
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۷:۲۲:۳۸
من فکر میکنم عدم برخورد قاطع با قانون شکنی ها، اوضاع رو از کنترل قانون خارج کرده و متاسفانه نوعی قانون جنگل در حال حاکم شدن هست یعنی هر کس و نهادی که قدرت بیشتری داره خارج از اختیارات قانونیش، کارش را انجام میده و به قانون و اختیارات نهاد ضعیفتر توجهی نمیکنه و حتی ممکنه خودش در جایی دیگر مورد ظلم و بی قانونی نهاد قوی تر از خودش قرار بگیره. در چنین شرایطی قانون جایگاهش را به طور کلی از دست میده و نوعی سفسته گری بر جامعه حاکم میشه که در آن از قانون برای توجیه بی قانونی استفاده میکنند و البته استدلال کسی نافذ است که قویتر است! (443089)
 
حسن
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۷:۲۳:۱۵
با سلام
جناب آقای توکلی
با توجه به انتقادهای دلسورانه همیشگی و خالصانه و علمی شما باید عرض کنم علیرغم آگاهی شما و نمایندگان نسبت به قانون گریزی دولت چرا تا کنون که حدودا دو سال تا اتمام این دولت مانده در این اواخر متوجه این همه بی قانونی شده اید تا به اینجا برسد ازجمله تقسیم یکسان و مساوی یاراته ها و نرخهای بی اساس رشدتورم و بیکاری و از همه بدتر و دردمنداته تر ...جایگاه رهبر عزیزو فرزانه مان و در این روزها هم شاهد بی حجابی و فساد روبه روشد و وحشتناکی که واقعا درد ناکه که این همه خون شهدا چه میشود ترا بخدا و اهل بیت کارب بکنید دشمنان آماده چنگ زدن به این نظام شده اند
خیرمن ال... (443090)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۷:۳۰:۲۷
با سلام خدمت جناب دکتر توکلی
ما نماینده مانند جناب عالی واقای مطهری کم داریم نما یند گان ما اغلب مصلحت اندیشن با مصلحت اندیشی نه قانون درست وضع می شود نه اجرا می شود (443094)
 
عباس
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۷:۳۳:۳۵
اقاي توكلي از اول ما هميشه انتقادات شما را ديديم ولي هيچ اقدام عملي نديديم من از اين اقا گله زياد دارم اما شما كمك كنيد كار پيش بره نه اينكه هر كاري ميكنه شما تو سايت خودتون يه تيتر درشت بزنيد و دل مردم را مشوش كنيددر ضمن چرا در مورد نظارت بر مجلس تيتر درشت نزديد. (443097)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۸:۴۳:۴۵
انسان خود رای هلاک میشود .امیر مومنان علی ع (443130)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۹:۳۵:۲۴
جناب آقای توکلی ! دکتر احمدی نژاد امروز کاملاً منطقی استدلال کردن در مورد ادغام وزارتخانه ها شما هم اگر اهل منطق و استدلال هستید به طور منطقی پاسخ مسائلی که ایشون مطرح کردن رو بدین. با زور و تهدید که مسائل حل نمیشه. فقط عقل و استدلال و گفتگو! اگه هستین بسم الله اگه هم نه هر چه قدر هم داد و فریاد کنید فایده ای نداره. (443149)
 
محمد
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۲۲:۱۰:۴۲
آقای دکتر انتخابات مجلس نزدیکه!
ای کاش اینقدر که برای کوبیدن دولت تلاش میکنین برای طرح نظارت بر اموال نمایندگان ذره ای تلاش میکردین!
البته یکشبنه های سیاه مجلس رو هنوز از یاد نبردیم!!!
دکتر یکمی برای تبلغات انتخاباتی زود نیست؟! (443215)
 
فرصت سوز
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۲۲:۱۳:۰۰
با سلام خدمت دوستان
مطلب مهمی که آقای رییس جمهور از ان غفلت کرده ریاست ایران بر اوپک توسط آقای مسعود میر کاظمی می باشد که بعد از سالها به ایران رسیده در صورت ادغام کوچک در بزرگ ، وزارت نفت در نیرو، فرصت سوزی بزرگی می شود و دوباره ریاست اوپک به عربهای وابسته به امریکا می رسد که تهدیدی برای امنیت کشور است حالت این قضیه مثل غزل آقای منوچهر متکی است که برای ارسال پیام به سنگال فرستاده شده بود و قبل از دادن پیام به مسئولان سنگال غزل شد و در مقابل طرف سنگالی بدون انجام تشریفات دیپلماتیک و دور از شان ملت ایران با ایشان برخورد کرد این اقای رییس جمهور کی می خواهد مصلحت اندیشی کند نمی دانم!!!!!!!!!!!
رفتار ریاست جمهوری متاسفانه برخلاف سوگند ایشان در برابر ملت است.... (443216)
 
علیزاده
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۲۲:۳۴:۰۸
جناب آقای توکلی در چرخه معیوب وخراب نظام اداری وبرنامه ریزی کشور که مجلس می خواهد در کوچکترین امور اجرائی دخالت کند ودولت می خواهددر مجموعه فربه وکم خاصیت ومانع تراش ادارات به سرعت کار کند ، پیش آمدن اینگونه نابسامانی ها طبیعی شده . یک روز بزرگ می کنید ویک روزاز کنار آن می گذرید . شمارا به خدا این چه قانونی بوده که مجلس تصویب کرده ودولت را گفته ادغام کن وبعد بیا مجلس مصوبه بگیر ، اگر مجلس همان موقع تصویب می کرد که کدام وزارتخانه در کدام وزارتخانه ادغام شود ، حالا دوباره نیاز به دعوا بود؟ ، طبعا در این زمان هم ممکن است مجلس پیشنهاد ادغام های دولت را قبول نکند ! . شمارا به خدا بنشینید فکر اساسی کنید تاهم مجلس قانون غیر قابل اجرا مانند مالیات بر ارزش افزوده تصویب نکند وهم دولت با برنامه واعتماد به مردم خدمت نماید و حدود ووظائف واختیارات هر سه قوه را شفاف تعریف فرمائید . (443225)
 
محمد اندیمشکی
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۲۲:۴۲:۴۴
آقای توکلی دوستون داریم
و براتون دعا میکنیم تا از روندی که دولت در پیش گرفته و داره به سوی دیکتاتوری پیش میره جلوگیری کنید باور کنید من تا قبل از این ماجرای قهر کنون دل خوشی از شما و اقای مطهری نداشتم ولی از الان ارادتم بخاطر آینده نگری شماها بیشتر شده (443232)
 
یداللهی
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۲۳:۲۴:۱۲
با سلام بنده مدت کوتاهی است که مشتری الف شده ام
در باره ی این اظهار نظر آقای توکلی باید بگویم که حق با ایشان است ولی برای چنین مشکلاتی باز هم راه های قانونی مثل شورای نگهبان و مجمع تشخیص وجوددارد
امیدوارم این مسأله هر چه زود تر پایان یابد تا موجب شادمانی بد خواهان نگردد با تشکر (قزاقستان آستانا) (443245)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۲۳:۴۰:۳۹
انشا ا... همه اين كارها براي رضاي خدا باشد و انتقادها سازنده باشد نه تخريبي و ديگر دل مردم را مشوش نكنيد (443257)
 
امین
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۰:۱۴:۵۰
چندین و جند بار این مطلب را نوشته ام و منتشر نکردید، علتش رو نمیدونم اما امیدوارم این بار چاپ کنین.

آقای توکلی و دوستان وزین الفی اون روزی که تمام زورتون رو میزدین تا اقای احمدی نژاد رییس جمهور بشه باید فکر اینجاش رو هم میکردین (443272)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۰:۲۳:۳۲
جناب آقای دکتر ،من هیچ وقت رای اعتماد به وزیران این دوره را فراموش نمی کنم که چطور رای اعتماد گرفتن . این دفعه چون خبری از این رای ها نیست .از وزیر پیشنهادی هم خبری نخواهد بود !!!؟ (443274)
 
اکبر
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۰:۴۱:۲۹
اگر در هنگام انشای قانون بجای سیاسی کاری کمی به فکر مردم بودید و تنها با اسم دفاع از مردم برای خود آبرو کسب نمیکردید قانونی را نمی نوشتید که بعدا هم خود و هم دولت و هم مردم را دچار مشکل کنید و همه مشکلات را به گردن دولت بیندازید . برای دنیا و آخرتتان متاسفم (443279)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۰:۵۵:۰۵
بنظر می رسد سخن دولت منطقی تر است که طبق صدر ماده 53 برنامه پنجم (درگفتگوی ویژه خبری 22:30شبکه دو سیما) قانونگذار که مجلس بوده است دولت را مکلف به ادغام نموده و درذیل آن خواسته است که شرح وظایف جدید را هم بصورت لایحه جهت تصویب به مجلس بدهند لذا دولت طبق نظر مجلس عمل کرده است لیکن متاسفانه نمایندگان خودشان تکلیفی که به دولت کرده اند که آنرا انجام دهد حالا می گویند که چرا به تکلیف قانونی که برایت مشخص کرده ایم فورا عمل کرده ای؟ و این بنظر می رسد زیر سئوال بردن قانون برنامه پنج توسط خود نماینگان محترم است لذا این کار بسیار خطرناکی است و تعقل و تدبر قانونگذاری را درکشور زیر سئوال می برد تازه اگر همین الان هم مجلس بفرض با رای بسیار بالا ماده 53 را چنان تغییر دهد که ذیل ان درصدر قرار گیرد نشان می دهد که نمایندگان متاسفانه با تدبر قانونگذاری نمی کنند. لذا مصلحت در است که کارانجام شده براساس قانون برنامه پنجم توسط دولت را مجلس صحه گذارده و نمایندگان ازدولت نخواهند که یا خلاف قانون عمل کند یا مثل مورچه راه رود؟ آنهم در سال جهاد اقتصادی که ولی امر مسلمین همه را به عمل به آن مکلف نموده اند. سرعت و دقت قانونگذاری مجلس شورای اسلامی و اجرای سریع و دقیق دولت مایه اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. (443283)
 
امین
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۱:۰۲:۱۸
برادر توکلی فکر کنم از حد اعتدال خارج شدند. باور کنید اعتدال شرط عقله ! عزیز من اینقدر که تو و دار و دسته ات جلوی دولت ایستاده اید که دیگر نیاز به ایستادن مجلس نیست. شما و آقای باهنر و لاریجانی و مطهری ، مجلسید و لاغیر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (443286)
 
aser
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۱:۳۳:۰۶
من از رایی که تو تهران به یه خائن مثه تو دادم پشیمون شدم تو یه مغرض هستی!

اگه مردی نمایشش بده
معلوم الحال (443293)
 
مردم
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۱:۳۶:۰۳
. سخنان آقای احمدی نژاد کاملا متقن ، صحیح و مستدل می باشد . با توجه به امتحاناتی که دولت ایشان در طول خدمتگزاریشان از آنها سربلند بیرون آمدند و کلیه طرح های مهم و حیاتی و ضروری برای نظام را به نحو احسن انجام داد ه اند ، قطعا این ماده قانونی را بنحوی که طرح ریزی نمو ده اند ، انشاءالله به نحو مطلوب انجام خواهند داد . این تهمت هایی هم که زده اید بدخواهان نظام همیشه در این سالها علیه ایشان ناجوانمردانه مطرح نموده اند . این تهمت ها به ایشان نمی چسبد .
و اما ظاهرا برخی از مجلسیان تصور کرده اند که ماده 53 به قرار زیر می باشد و دولت محترم را بناحق متهم به بی قانونی می کنند .
ماده 53 از نظر رئس مجلس و برخی نمایندگان :
\" دولت مکلف است وزارتخانه ها یی را که مجلس صلاح می بیند و در زمانی که مجلس تعیین می کند ، به نحوی که مجلس مشخص می کند ، در هم ادغام نماید که تا پایان سال دوم برنامه تعداد وزارتخانه ها از 21 وزارتخانه به 17 وزارتخانه کاهش یابد . وظایف و اختیارات اختیارات وزارتخانه‌های جدید با پیشنهاد دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد.»
شما را بخدا آنچه برخی از نمایندگان می گویند جز این است .خوب وقتی اینطور می خواهند چرا قانون را اینطور ننوشتند و این همه جنجال درست کردند و قانون مدارترین دولت انقلاب را با بی انصافی متهم به بی قانونی می کنند .احمدی نژاد و دولت دهم با این کارهای شما متزلزل نمی شود . زیرارهبری و مردم با او هستند .

\" در حالیکه ماده 53 اين قانون مي‌گويد: «دولت مکلف است یک یا چند وزارتخانه را به نحوی در وزارتخانه‌های دیگر ادغام نماید که تا پایان سال دوم برنامه تعداد وزارتخانه‌ها از 21 وزارتخانه به 17 وزارتخانه کاهش یابد. وظایف و اختیارات وزارتخانه‌های جدید با پیشنهاد دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد.» (443294)
 
علی
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۸:۴۱:۵۶
دکتر احمدی نزاد خودش فالب گیر قهاری است مطلبی که ارایه میدهد بلافاصله قالبش را نیز درست میکند اگر ناراحتید برای شما مجلسیان هم بگیم قالب درست کند این هنر هیاتی اندیشی ایشان است قالب یعنی چی قواره یعنی چی روال یعنی چی (443351)
 
امير
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۸:۴۷:۲۵
دوستان عزيز ..همراهان الفي و جناب توكلي سلام
...هم آقاي توكلي و ايضا همه دوستان كه كامت گذاشتند مي دانند كه جناب رياست محترم جمهور همان شخصي است كه 6 سال پيش با همين گونه رفتارها و با اين نوع استدلال ها به صحنه آمدند .چمانچه پيشتر در استان اردبيل و شهرداري تهران نيز.
جناب توكلي حكايت شما و بعض دوستان هم فكر جنابعالي مثل افرادي است كه در فضاي محدود مكاني نشستند و از بودن افرادي در آن مكان گله دارند و براي بيرون راندن آن افراد چاره اي جز ورود افراد جديد نمي بينند.شما و دوستان خود كمي خود را جمع تر كرديد و مثلا جاي پايي براي ايستادن به رياست محترم جمهور تعارف كرديد.ايشان هم خوش خوشك ابتداي جاي يا ثابت كرده و پس از آن كم كم مايل به استقرار و نشستن و سپس پا دراز كردن و نهايت دراز كشيدن در همان محيط و فضاي محدود كرده اند.چه بسا اكنون ديگر خيلي از افرادي را كه شما بر نمي تافتيد ديگر در اين فضاي كاري باقي نمانده اند.
جناب توكلي تعارف آمد و نيومد داره ..
در ضمن خود كرده را تدبير نيست ....
و مكرو مكرالله والله خيرا لماكرين (443352)
 
آزاد
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۹:۰۶:۱۲
خیلی ها چند سال فبل این قانون گریزی ها رو هشدار می دادند این آمار دادن ها رو هشدار می دادند ولی شما ها به این مومنین چه برچسبی میزدین لطف کنید لا اقل کلاه خودتون رو در تنهایی قاضی کنید (443356)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۰۴:۱۴:۵۸
اقای توکلی شما که از ابتدا به این دولت ایراد میگرفتی و کار و وظیفه نمایندگی خودت رو انجام میدادی حالا دیگه ان موقع عده ای بنا به مصلحت طرف دولت رو تمام و کمال میگرفتن و یا نگاهشون به بیرون مجلس بود که چه سیگنالی از .... میاد که اونا هم همون رای رو بدن یعنی با دولت مماشات کنن دیگه تقصیر شما که نیست تقصیر اونایی که فکر میکنن نماینده باید سیگنال رو رله کنه و نمیدونن که کار نماینده از همه ارکان سیاسی مهمتره و نوبرتر اینکه مجلس خیلی قدر بود حالا با تصویب رای نظارت بر نماینده ها علنا قویتر هم شده. (443831)
 
امير
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۰:۱۳:۲۵
جناب آقاي دكتر توكلي
نمايندهمحترم مجلس شوراي اسلامي

با سلام و عرض احترام به تمامي زحمت كشان
در ابتدا عذر بنده را بابت بيان پيشنهادم بپذيريد. به عنوان يك ايراني كه نگران مسايل كشورم هستم خواستم از جنابعالي بپرسم آيا به توجه به جايگاه و نقش كشور عزيزمان ايران درنفت و گاز جهان بهتر نيست اين وزارت خانه حفظ گردد و نه تنها منحل نشود بلكه تقويت گردد.
به عنوان يك پيشنهاد آيا بهتر نيست بخش مربوط به برق وزارت نيرو به وزارت نفت و بخش آب آن به وزارت كشاورزي ملحق شود تا با اين اقدام يك وزارت خانه كمتر شود؟

با آرزوي سلامت و توفيق روزافزون (443380)
 
مرتضی جلیلی
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۰:۲۲:۳۱
خداکنه زودتر این دو سال دولت دهم تموم بشه تا یه اتفاق بدی نیفتاده.
روندکار دولت سیر صعودی تا سقوطه واقعا!
فقط متأسفم (443386)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۰:۲۴:۰۷
خدا وکیلی سانسور نکنید.
چرا تمام روسای جمهور و نخست وزیران بعد از انقلاب به خیانت متهم میشوند.فقط شهید رجائی و باهنر مستثنی شدند که قسم میخورم اگر اونها هم زنده بودند به همین القاب متهم میشدند.
اشکال کار کجاست. من میدانم ولی دوست دارم دیگران هم راجع بهش اظهار نظر کنند (443388)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۰:۲۴:۱۳
اقاي توكلي باسلام . حرف شما منطقي ولي بدانيد تمام تقصيرات وديكتاتوريموجود مقصر مجلس وشخص لاريجاني هست كه خودش كمي از احمدي نژاد نمي بيند . .ما داريم چوب دعواي سياسي برادران لاريجاني واحمدي نژاد را مي خوريم (443389)
 
ر
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۰:۳۶:۰۱
باسلام کسی که میخواسته رییس جمهور بشه نباید نماینده بشه وگرنه اینطور میشه که می بینید اگر راست میگیداین همه دورزدن قانون توسط آشنایان و وابستگان نمایندگان وحق کارگران را پایمال نمودن یادتان به رعایت قانون باشد حسود هرگز نیاسود (443395)
 
احمد
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۱:۰۷:۳۳
آقاي توكلي من به شما ودكتر مطهري بخاطر حركتهاي روشنگرايانتون احسنت ميگويم خداوكيلي شخصا\" در انتخابات رياست جمهوري كه آقاي هاشمي رقيبتان بودند به شما رأ ي دادم اما گله اي هم ازشما دارم مگر روزي كه قانون نوشته شد در آن به مصلحت انديشي اشاره شده بود چرا دير اقدام به فاش كردن بي قانونيهاي رئيس جمهور ودولت وريخت وپاشهاي آن كرديد ؟چرا مصلحت مردم را فداي مصلحت يك يا چند نفر كرديد ؟ايا اگر اين بي قانونيها ازطرف رئيس جمهور اصلاح طلبان صورت ميگرفت آلان گوشه زندان نبود ؟ خداوكيلي تاكي مردم بايد چوپ باند بازي وگروه گرايي شماهارا بخورند؟چون آقاي احمدي نژاد اصول گرا بود مدارا كرديد/ مداراي شماها به عنوان نماينده ملت به حدي بود كه تا احمدي نژاد خودش را از مجموعه اصولگرايان جدا نكرد به افشاگري نپرداختيد ولي اين را بدانيد مردم خوب مي فهمند واز شعور بالاي سياسي واجتماعي وفرهنگي برخوردارند اينقدر مدارا كرديد تا ايشان به خودش اجازه دهد دين مردم احترام مراجع وازهمه مهمتر ولايت فقيه را مورد بي احترامي قراردهد وخودش ببرد خودش بدوزد بازهم افشاگري كنيد كه مردم فقط دينشان وارزشهاي انقلابشان باراشون مهم است نه اشخاص ومناصب چند روزه آنها /از ديار عشاير غيور بويراحمد متشكر (443408)
 
ننه جون
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۱:۱۰:۴۳
سلام ننه جون. آقاي احمدي نژاد دو تا حرف اصلي داشت كه خيلي ها اون ها رو جدي نگرفتند. اول اينكه پول مملكت رو بدون حساب و كتاب تحويلش بدهند و دوم اينكه هر كاري كه دلش مي خواهد انجام دهد و كسي هم نگويد چرا. حالا هم دارند متوجه مي شوند كه يه كم دير شده؟! (443410)
 
saeid fani
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۱:۲۸:۳۰
سلام. به نظر من قصور از خود مجلس هست. اگر رأی قتطع داشتید و روی نظراتی که میدانستید درست است بر نمیگشتید الان وضع این نبود که آنچه دولت انجام میدهد شما بعد تصویب کنید که بشود قانون. شما به خودتان بر نمیخورد این موضوع که تقریبا جیره خور دولت بشید. وقتی بعضی از نماینده ها سر و سری دارن با دولت و اطرافیانشون خوب معلوم همین میشه و در این بین کی ضرر میکنه ما مردم بی پشتوانه و بی کس (443414)
 
lمهدی
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۱:۲۹:۰۴
آقای توکلی در مجلس چند نفر مثل شما فکر میکنن چرا مردم هر حوزه انتخابیه نمیتونن نظر نماینده شهرشون رو حداقل در مورد مثایل اینچنینی بدونن شاید تو رای دادن مجددشون تاثیر داشته باشه! (443415)
 
000000
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۱:۳۴:۲۲
کلا سایت الف ضد دولت هست.-----------------------------------------من که تا حالا یه بار هم ندیدم یه چیز خوب از دولت رو انعکاس بده،یعنی دولت تا حالا یه کار بدرد بخور برا این مملکت نکرده،آدم باید یه خرده هم انصاف داشته باشه.----------------البته منظور من شخص خاصی نیست در کل مجموعه دولت رو گفتم.-----------------------------------------------------آقای رئیس جمهور مواظب اطرافت باش کم کم داری میشی شبیه یکی از آقایون مرحوم صدر انقلاب.------------------------------------------اگه بخوای شعار ولایت فقیه رو بدی ولی خلاف اون عمل کنی با اینکه بهت رای دادیم ولی جلوت وا میستیم. (443417)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۱:۴۲:۰۱
خدا را شکر که بعد شش سال جرات پیدا کردید و برای یکبار هم که شده تصمیم گرفتید ماشین امضا نباشید!
البته هنوز معلوم نیست! (443421)
 
تقی
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۲:۲۰:۰۲
سلام :انانیکه این آقارا تااین حد بزرگ کردن باید جواب بدن ،مظلومانی که دوسال پیش گفتندکه این دولت فقط شعار می دهد اما کو گوش شنوا ؟لطفا از درگاه خداوند تبارک وتعالی طلب عفو وبخشش کنید که ان مظلومان هم همین حرفها را زدند اما چه تهمتها وافترا هایی که به انان نزدند خداوندهمه مارا به راه راست هدایت کند . همین افرادی که الان برعلیه احمدی نژاد صحبت می کنند همانانی بودند که چشم بسته ازایشان حمایت کردند ودین خودرا به ایشان ومال دنیا فروختند . (443437)
 
علی
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۲:۵۲:۲۳
انا لله و انا علیه راجعون
متاسفانه در مدت این چند سال دلسوزان واقعی (نه در ظاهر )نظام ازجمله آقایان توکلی و کواکبیان و ... که از هردو جناح سیاسی نظام بوده اند بارها از عدم قانون گرائی دولتمردان بویژه شخص رئیس جمهور! تذکر داده اند ولی گوشهای شنوا که واقعا این تذکر ها را بشنود گویا در این مملکت وجود ندارد ، کارها به جائی رسیده که آقای رئیس جمهور هرچه دلشان می خواهد به مجلس که وظیفه تصویب و تفسیر قانون را دارد می گوید به نظر من 2راه برای حل قانونی مشکل وجود دارد:
1)تذکر قاطع و محکم به شخص رئیس جمهور از راههای قانونی که به صراحت در میثاق ملی کشور عزیزمان گنجانده شده (تذکر ، سوال و حتی استیضاح )
2)تفسیر قانون در مراحلی از قانون که به نظر می آید مبهم است که بنده بعید می دانم قانون مبهم باشد
با سلام به همه نمایندگان مجلس که خارج از بازیهای سیاسی کارهای قانونی خود را انچام می دهند با سپاس. (443451)
 
reza
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۳:۵۸:۰۶
با سلام.
لطف مکرر حق مسلم شده است.
خیلی دیر شده ولی جلو ضرر را هر موقع بگیرید نفع است.
من که از این الطاف بی کرانتان خسته شدم. (443485)
 
علی
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۴:۴۱:۴۶
این بحث انحرافی است اقای توکلی سرتان را با این ادغام گرم کردند که دنبال تخلفات مشایی و رحیمی دیگه نباشید و به جای اونها به این مورد گیر بدهید (443504)
 
محمد
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۶:۰۰:۵۶
سلام :
بابا یه برخورد محکم که چیزی نیست ، این طفلکی هم آرزو داره .
تا دوره نمایندگیش تموم نشده ، یه برخورد محکم با این دولت چطور چطور نشده بکنید دیگه .
(جان من حذفش نکن دموکراسی را رعایت کن بزار بینندگانت بخونن کیف کنند ) (443544)
 
اسیر
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۶:۲۵:۲۷
\"آقای احمدی‌نژاد روحیه‌ای دارد که قانون را تفسیر به رأی می‌کند و هرچه را خودش درست تشخیص بدهد با قانون تطبیق می‌دهد و در غیر این صورت، قانون را دور می‌زند یا می‌شکند. این روحیه استبدادی برخلاف اهداف بلند انقلاب اسلامی و به‌ضرر کشور است و مجلس را که در رأس امور هست به انفعال می‌کشاند. \"

به این جملات باید دقت شود.کسانی که قبلا این جملات را بیان کردند الان کجا هستند؟ آقای توکلی این جملات را از چه کسی اقتباس کرده است؟ (443557)
 
محی الدین
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۷:۴۵:۳۴
آقای توکلی متن صریح قانون برنامه پنجم رو تا حالا خوانده ای
این صحبتهایی که شما و بعنوان نماینده مجلس و یا دیگر دوستان می کنند هیچ کجای قانون نوشته نشده است
شما و دوستان شما هم تفسیر به رای می کنید. (443595)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۷:۵۳:۲۶
یک تعابیر از مجلس دیدم که بسیار درست و دقیق بود , ان تعبیر این بود که \"دولت شلیک میکند و مجلس دور محل برخورد تیر ,خط میکشد و میگوید هدف همین بود\"} (443602)
 
بسيجي گمنام
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۹:۰۶:۵۱
حاج احمد آقاسلام قبل از انقلاب مي‌شناسمت، از آن روزهايي كه در منزل آن همشهري بهشهري مخفي چند صباحي زندگي مخفي داشتي_ زمان پهلوي عليه‌العنه_ بعدها در دوران دفاع مقدس چند بار در منطقه فتح‌المبين و....
وبعدها هم در دولت و.......
به هر حال همان احمد ،حاج احمد، و دكتر احمد ، با انتقاد هاي خاص خودت هستي، همراه با اطاعت از ولايت._ :كه اين را هم قبول دارم_. اما ..
وقتي اكثريت همكاران فعلي‌ات به چرب وشيرين وزارت‌خانه‌ها آغشته‌اند. وقتي هدايا وسفرها و وام‌هاي كلان و امكانات و...... تعدا بسياري از آن‌ها آلوده كرده....
دلالان واسطه‌ها(لاوي‌هاي وزارتي) هدايا را چون كيسه‌هاي زر معاويه براي همكارانتان پرتاب مي كنند.....
برادر احمد \" خواص حسين‌بن علي را به مسلخ قتل‌گاه برد..\" اين را تو هم مي‌داني و من نيز.....
من و امثال من كه سرباز ايم وفرمان‌بر ولايت. از سرداران بايد پرسيد چرا؟ اين‌چنين؟.....

سلامم را به آقاي احمدي نژاد برسانيد وبگوييد با پول نان در دوماه به يك خانواده 3 نفره حداكثر 270 تومان يارانه مي دهند. مديريت استراتژيك نخوانده‌ام تاكتيك‌هاي برنامه ريزي را هم نمي‌دانم ودر تخصص من نيست من و زن و فرزند مهندس بيكارم هم در يك طويله در كنار گاو وگوسفند مان نمي خوابيم كه مصاحبه هاي آن چناني از سيما مي بينيم كه زيادي واضافيرا هم طرف گاو مي خرد دستگاه جوش كاري مي خرد و....
بيش از 20 سال مشترك گازم در شديدترين وضعيت سرمايي بيش از 17 هزار توان مصرف گاز بيش تر قبض برايم نيامد. ولي دو دوره( بار اول 180 هزار تومان بار دوم 145 هزار تومان)... حاضرم 270 تومان و قبض گاز را براي روابط عمومي يا هر كسي را كه در رياست جمهوري معرفي مي كنند بفرستم پول گاز ما كه پرداخت شد بقيه زندگي‌مان را خودمان مديريت مي كنيم...... اميد وارم نگوييد اين يكي هم بريده به بن بست رسيده . در دل منافق شده .....
اگر حوصله‌اش را داري خيلي راحت با رد وگذري كه دادم مي تواني تماس بگيري تا با مدارك مستدل بگويم به نام خصوصي سازي چگونه زيرساخت‌هاي يك وزارت‌خانه را كه ستون فقرات همه وزارت‌خانه هاي اين مملكت است به دست چه كساني سپرده‌اند.وهيج كجا توجه‌اي ويا توجيه‌اي براي سؤالات وحرف هاي ما ندارند. (443647)
 
کاربر
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۲۱:۲۵:۲۳
دوباره ننه مفلص گوشم گرفت وگفت بنویس: رییس مجلس: رکود و بی نظمی نتیجه تخلف جدید دولت.
وادامه دادبازم بنویس:اصلاهمه تخلف ها زیرسراین دولت همیشه دررکودوهمیشه درتخلف است که هرکس بخودش اجازه می ده تخلف کنه، ازسر مجلس گرفته ،تا ته مجلس ،ازمن گرفته تا تو،و ازمردم گرفته که رای دادند به رییس جمهورمتخلف، تانمایندگان مجلس که رقیب انتخاباتی رییس دولت را،رییس مجلس کردند،همه درهمه، تخلف درتخلف شدند تا تخلف چماقی شودبرسردولت.
مجلس درماده 53 گفته: وزارتخونه ها ادغام بشه،ادعام شده ،خب این تخلفه دیگه،حالا،یاماده تخلفه ،یا نر، یاادغام تخلفه،یاعدم ادغام ...!

بنویس ننه! ورزش بی وزیرتخلفه وبی ارزشه،بودجش هم مخدوش میشه، فلان کارتخلفه،فلان حرف تخلفه ،این دولت کارش تخلفه ،اصلاوجودش تخلفه ، قانون برای رفع تخلفه،چماق تخلف بهترین راه مبارزه باتخلفه.واین برچسب ناچسب تخلف بایدبرپیشانی این دولت چسبیده بشه،تارییس دولت بداندازهمان روزی که کاندیداشدو ازهمان زمانی که پاهاشو توکفش آقازاده های بدون تخلف (!) کرد، مرتکب تخلف شد وتاوان تخلفش رابایدبدهد.وگرنه بین دولت ها ومجلسهای پیشین که ازاین تخلف ها نبود،باهم یه جورهایی تخلف (!) نمی کردنددیگه ...!!
راستی ننه !اینهمه رییس مجلس گردوغبار«تخلفه ،تخلف »،راه انداخته ! بنظرتوتخلف ،تخلفه ...!؟ گفتم: نمی دونم! گفت: توهم معلومه نفس کشیدنت تخلفه، فقط مواظب باش دست آقای تخلف شناس، بهت نرسه...!
http://salam66.mihanblog.com/ (443705)
 
کاربر
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۲۱:۳۵:۲۴
...
مجلس درماده 53 گفته: وزارتخونه ها ادغام بشه،ادعام شده ،خب این تخلفه دیگه،حالا،یاماده تخلفه ،یا نر، یاادغام تخلفه،یاعدم ادغام ...!

بنویس ننه! ورزش بی وزیرتخلفه وبی ارزشه،بودجش هم مخدوش میشه، فلان کارتخلفه،فلان حرف تخلفه ،این دولت کارش تخلفه ،اصلاوجودش تخلفه ، قانون برای رفع تخلفه،چماق تخلف بهترین راه مبارزه باتخلفه.واین برچسب ناچسب تخلف بایدبرپیشانی این دولت چسبیده بشه،تارییس دولت بداندازهمان روزی که کاندیداشدو ازهمان زمانی که پاهاشو توکفش آقازاده های بدون تخلف (!) کرد، مرتکب تخلف شد وتاوان تخلفش رابایدبدهد.وگرنه بین دولت ها ومجلسهای پیشین که ازاین تخلف ها نبود،باهم یه جورهایی تخلف (!) نمی کردنددیگه ...!!
راستی ننه !اینهمه رییس مجلس گردوغبار«تخلفه ،تخلف »،راه انداخته ! بنظرتوتخلف ،تخلفه ...!؟ گفتم: نمی دونم! گفت: توهم معلومه نفس کشیدنت تخلفه، فقط مواظب باش دست آقای تخلف شناس، بهت نرسه...!.نظرات (1). (443707)
 
حق بین
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۲۱:۵۳:۳۶
آقای توکلی !این همه کینه بهرچیست!؟
عرض خودمی بری وزحمت ملت می داری.
4تا تاییده درنظرات الف شمارابه توهم واداشته برادمن!
مردم حقیقت رامی دانندومی دانندکه احمدی نژادفردسالم وباتقوایی است.
هرکه بااهل خدادرافتادورافتاد.
ومی دانندکه دردمخالفین اوبهرچیست.پس خودراضایع مسازبیش ازاین. (443715)
 
مسعود برزين
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۲۲:۱۵:۲۷
همتون دست بدست هم، با تحمل نكردن يكدكًر ، حكومت إسلامي را ضعيف كرديد و دشمنان را خوشحال.
بدبختي أش اينه كه متاسفانه اخرش هم متوجه نمي شويد كه مساله نفهميدن دموكراسي بود كه ما را به اينجا رساند. كي ميكًه كه چاقو دسته خودشو نمیبره؟   (443720)
 
چرا برخورد؟
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۲۳:۴۸:۴۹
چرا مجلس باید با رییس جمهور برخورد کند.
شما حقوق و مزایایتان را بگیرید و نگران کشور نباشید.مگر شما مادر عروس یا لولو جای سوزناک هستید؟دیدید که ...ید؟ (443753)
 
علیرضا
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۰۰:۰۵:۰۵
سلام
من ندیدم تا حالا اقای توکلی با چیزی موافق باشند هر وقت ایشان حرف میزنند من یاد کارتن گالیور می افتم و اون شخصیتی که همیشه می گفت من می دونم که نمیشه!!!!!! (443759)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۰۰:۵۷:۵۹
آقاجان این همه حرف زدن نداره. وزیران باقیمانده چهار وزارت خانه را استیضاح کنید و کنار بزنید به مقصود خود می رسید.
به علاوه هر کس نظری داره. شما نظر دارید دولت هم نظر داره چرا فکر می کنی که فقط شما خوب می فهمید و دیگر ان اگر نظری دادند تفسیر به رأی است و دور زدن قانون.
به علاوه تفسیر جایی است که عبارت قابل برای دو برداشت باشه. ماده 53 قانون برنامه ادغام را گفته، تصویب شرح وظایف توسط مجلس را گفته و رأی گرفتن وزیر را نگفته و اگر لازم بود می گفت. تصویب شرح وظایف توسط مجلس خیلی روشنتر از رأی به وزیر است چرا آن را گفته و این را نگفته. معلوم می شه یا حواسشان نبوده یا نیاز نمی دیدندو لذا این همه دعوا از طرف مجلس و سوء استفاده از دهه قهر بی معنای احمدی نژاد یک دعوای عقده مند، شخصی و کینه جویانه است نه دردمندانه. (443784)
 
علی
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۰۰:۵۹:۱۰
برادر بزرگوار جناب آقای دکتر احمد توکلی
از شما تشکر می نمایم به خاطر صراحتتان و دفاع از قانون ولی اگر خاطرتان باشد همین مجلس گذشته اصولگرا و در رأس آن غلامعلی حداد عادل رئیس جمهور را به این کارها سوق داد از جمله زمانی که بودجه را برای اولین بار دیر آورد حداد عادل بهش گفت آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا !!!!!!!!!! کههمان موقع عقلا گفتن فاتحه این مجلس را با این رئیسش باید خواند پس مقصر اصلی حداد عادل هست و بس که اهل تسامح و تساهل با دولت بود. و حالا دکتر لاریجانی هر کاری بکند نمی تواند بدعت هتای حداد را کنار بزند. ای کاش آن موقع تذکر می دادین التماس دعا (443786)
 
مجید.ب
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۰۱:۴۴:۱۴
به نظر بنده این ها همه سیاه بازی است که دولت درست کرده است
دلیل ان این است در این دو سال باقی مانده از عمر دولت وقت ان است که تلاش ها و زحمات دولت ثمره خود را نشان دهد در حالی که می بینیم دولت تازه با ولایت زاویه پیدا کرده و رمال ها و جن گیرهای ان دستگیر شده اند و خیلی از مصوبه های استانی روی زمین مانده است . مفسدین مالی در خانه دولت پیدا می شوند و.... پس بهترین کاراین است مثل یک قهرمان از صحنه سیاسی بیرون رویم و گناه این همه اشتباه را به گردن دخالت مجلس و بقیه بیاندازیم (443798)
 
لطفا...!
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۰۸:۳۳:۰۹
لطفا روشن تر حرف بزنید.منظورتان از مجلس چیست؟توکلی و چند نفر دیگر که نمی توانند با یک اکثریت...کاری بکنند. (443843)
 
صدیقه
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۱۱:۴۳:۲۴
آقای توکلی خسته نباشيد
مجلس را انقدر ضعیف نشان داده اید
که این حرکات انجام میشه
اینهمه زحمت ومرارت وشهدا وجانبازان که حرف امام راحل برزمین بمونه؟ ودیگر مجلس در راس امور نباشه؟
نگذارید شهدا از ما رنجیده شوند
یا علی (443905)
 
مهیار. اما رییس جمهور ایستاد.
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۱۳:۱۰:۲۵
اما خدا رو شکر رییس جمهور قهرمان و ولایی ما برخورد محکمی با قانون شکنی عده ای از ورشکسته های سیاسی رخنه کرده در مجلس داشته. راستی واقعا فکر نمی کردید که احمدی نژاد عزیز دلمون اینطوری مقابل قانون شکنی های یه مشت بی سواد برای اخلال تو مار دو لت بایسته.مگه نه؟؟ این تازه اولشه. (443965)
 
سالار ابادانی
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۱۶:۵۳:۳۸
اگر از ابتدا مجلس در قضیه کردان / رحیممی / بودجه / عزل و نصبهای بی مورد / دخالت در قدرتها / ایجاد قدرتهای مدیریتی موازی و ... دهها مورد دیگر مجلس مثل برادران توکلی . مطهری . نادران عمل میکردند ویا حداقل از انان دفاع میکردند وضعیت اینگونه نبود که مسئله اصلی مان چند تا رمال و جن گیر شود (444048)
 
علی علیپور
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۲۰:۴۲:۳۶
اگر فرصت کردید یک کتکاری مفصلی را باهم بکنید تا دشمنان خوشحا شوند و یک برخورد محکم هم با رئیس جمهور بکنید چون زمان کافی نمونده وهرچه زودتر دست بکار شود آرای بیشتری خواهد داشت .ما را ببین چه فکری می کردیم صد رحمت به مجلس دوره ششم کوچکترین بی حرمتی به خاتمی نکردند . (444120)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۵:۴۵:۲۰
با سلام
جهت ادغام یا انضمام و یا تشکیل وزارتخانه جدید با نام وزارت انرژی یا تحت هر عناون دیگر ضروری است با عنایت وجود قانون تشکیل وزارت نفت مصوب آبانماه 1358 و البته سایر قوانین مرتنطب با آن که آخرین آن مصوب سال 1366 می باشد و همچنین قانون نفت و گاز که تازگی از شورای محترم نگهبان بازگشت داده شده است دولت در قالب لایحه ای طرح تشکیل وزارت انرزی را به مجلس ارائه نماید زیرا که نص صریح قانون برنامه پنجم صرفاً اشاره به کاهش تعداد وزارتخانه دارد و نه صلب اعتبار به سایر قوانین مرتبط . (444524)
 
میثم تمار
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۸:۵۵:۳۸
بسم الله الرحمن الرحیم
به نظره من نماینده های متعهد و درستکار مردم در مجلس همچون آقای مطهری توکلی و سایر دوستانه عزیز همچون گذشته به کارشان ادامه میدهند و مصداقه مومن واقعی که در تمامه شرایط از حق دفاع میکنند یک رنگ باقی مانده اند.
ولی در مورد مطلب دوست عزیز علی علیپور که احتمالا این اسم را به این خاطر انتخاب کرده که به مخاطبش القای حق را داشته باشد( چون دو بار از نامه مبارک امیرالمومنین که خود حق است استفاده کرده است) من هم نظر ایشان را تایید میکنم نماینده هایی که طیه چند سال اخیر با فروختن خود به دولت عملا خود را وکیل الدوله کرده بودند به این نتیجه رسیده اند که طنابه احمدی نژاد پوسیده است و بهتر است برای آخر کار هم که شده ژسته مردم داری به خود بگیرند .
یا علی(ع) (444676)
 
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته