ظریف: خویشتن‌داری در برابر تنش آفرینی عربستان را ادامه می‌دهیم

بخش سیاست خارجی الف، ۱۱ اسفند ۹۵

11 اسفند 1395 ساعت 11:33


وزیر خارجه کشورمان گفت: سیاست خویشتنداری در برابر تنش‌آفرینی‌ها را ادامه می‌دهیم ولی اگر عربستان تمایلی به حرکت در مسیر تنش زدایی نداشته باشد هر میزان که ایران در این زمینه تلاش کند، توفیقی نخواهد داشت.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت.

وی با بیان اینکه هنوز بر سر عهد اولویت رابطه با همسایگان هستیم، اظهار داشت: ثبات در عربستان خواست جمهوری اسلامی ایران است. سیاست خویشتنداری در برابر تنش‌آفرینی‌ها را ادامه می‌دهیم ولی اگر عربستان چه به دلایل مسائل داخلی، منطقه‌ای یا بین‌المللی تمایلی به حرکت در مسیر تنش زدایی نداشته باشد هر میزان که ایران در این زمینه تلاش کند، توفیقی نخواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قدرت و نفوذ ایران، قدرت و نفوذ ثبات بخش در این منطقه است، گفت: افراط‌گرایی علیه تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، عربستان یا امارات هم که باشد ما مخالف آن هستیم چراکه این حرکت‌ها را برای منطقه خطرناک می‌دانیم.

وزیر خارجه کشورمان امنیت ایران را خودجوش خواند و یادآور شد: به قدرت بازدارندگی ناشی از مقاومت مردم وابسته هستیم.

ظریف همچنین با اشاره به اینکه عده‌ای پشت هیاهوها درباره برنامه هسته‌ای ایران پنهان شده بودند، افزود: نیازی به پاسخگویی به حرکت‌های هیجانی نداریم.

وی همچنین با اشاره به روابط ایران و اتحادیه اروپا نیز گفت: :در برخی حوزه‌ها با اتحادیه اروپا اختلاف‌هایی داریم، اما در برخی موارد مانند مذاکرات هسته‌ای این اتحادیه نقش مثبتی ایفا کرده است. اروپایی‌ها نگران دخالت آمریکا در مسائل داخلی خود هستند.

وزیر خارجه کشورمان یادآور شد: نباید واقعیت‌های امروز جهان را هیجانی کرد.


کد مطلب: 450300

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjyyexyuqeitz.fsfu.html?450300

الف
  http://alef.ir