واکنش مسکو به توهین مک‌کین به پوتین و لاوروف

2 خرداد 1396 ساعت 9:49


وزارت خارجه روسیه و کاخ کرملین سخنان توهین آمیز "جان مک‌کین" در مورد سرگئی لاوروف و ولادیمیر پوتین را مناسب یک سیاستمدار ندانسته و انگیزه آن را نفرت نسبت به روسیه نامیدند.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو»، "جان مک‌کین " سناتور جمهوری خواه و منتقد معروف رئیس جمهوری روسیه که از رئیس جمهوری آمریکا مایوس شده، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه را «عروسک دست نشانده» ولادیمیر پوتین نامید.

مک‌کین در برنامه تلویزیونی «فاکس نیوز ساندی» در تفسیر ملاقات اخیر وزیر خارجه روسیه با "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا که باعث جنجال تازه ای شد، گفت که «سرگئی لاوروف اصلا نباید در اتاق بیضی کاخ سفید راه داده میشد». این سناتور آمریکایی همچنین لاوروف را «بلندگوی تبلیغاتی و عروسک دست نشانده» رئیس جمهوری روسیه نامید.  

به نوشته این روزنامه، جالب توجه است مک‌کین که پیش از این از جهات مختلفی ترامپ را مورد انتقاد قرار میداد، ولی در خصوص وجود واقعی «ردپای روسیه» در امور داخلی ایالات متحده تردید داشت. البته این مسئله باعث نشده بود که وی اقدامات رئیس جمهوری جدید در این رابطه با «واترگیت جدید» ننامد.

سخنان این سناتور جمهوری خواه در مورد لاوروف و پوتین، با واکنش سریع وزارت امور خارجه روسیه مواجه شد. "ماریا زاخاروا" سخنگوی رسمی وزارت خارجه نسبت به این برخورد مک‌کین ابراز تاسف نموده و گفت: «ظاهرا فعالیت سیاسی برای آقای مک‌کین کافی نیست. تلاش می کند تا سم بیشتری برای آلوده کردن فضای سیاسی آمریکا تولید کند. انگیزه سخنان مک‌کین را چیزی جز احساس ترحم نمی توان نامید.»

"دمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز در این باره به خبرنگاران گفت: «نباید اهمیت زیادی به این توهین و بی نزاکتی سناتور آمریکایی جان مک‌کین قائل شد. مواضع و نفرت وسواس گونه وی از مدتها قبل بر همه آشکار شده است. هرچند مک‌کین یک سیاستمدار است و شایسته نیست که چنین توهینی از زبان او شنیده شود و بکار بردن چنین کلماتی فراتر از نجابت و ادب بوده و مناسب یک سیاستمدارو نماینده پارلمان، آنهم در کشوری مانند آمریکا نیست.»


کد مطلب: 474908

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjyxexouqeahz.fsfu.html?474908

الف
  http://alef.ir