رایزنی‌های نفتی ونزوئلا با ایران و روسیه

10 بهمن 1394 ساعت 18:55


«ائولوخیو دل پینو» وزیر نفت ونزوئلا اعلام کرد که امروز شنبه سفر خود به روسیه، قطر، ایران و عربستان را آغاز می کند تا راهی برای افزایش قیمت نفت یابد.

خبرگزاری اروپاپرس اعلام کرد به رغم اینکه نفت خام که بیش از ۹۰ درصد منابع درآمد ونزوئلا است، در روز های اخیر بهبود اندکی داشته اما هر بشکه نفت در پایین ترین نرخ خود از سال ۲۰۰۳ داد و ستد می شود، موردی که باعث تشدید بحران اقتصادی این کشور آمریکای جنوبی شده است .

به گزارش ایرنا وزیر نفت ونزوئلا که همچنین رئیس شرکت ملی نفت این کشور است، اعلام کرد که امروز شنبه در چارچوب یک سفر دوره ای، به کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک خواهد رفت .

روز پنجشنبه گذشته، یک نماینده منطقه ای گروه صادرکنندگان نفت گفته بود که کشورهای حوزه خلیج فارس که سازمان اوپک را تشکیل می دهند افزون بر عربستان سعودی حاضرند که هرگونه اقدام در جهت ایجاد ثبات در بازار نفتی کمک کنند .
«ائولوخیو دل پینو» با توجه به این موضوع افزود: اجماع بین کشورها، باعث بهبود ۴ تا ۵ دلار در هر بشکه نفت شده است . قیمت نفت خام بسیار پایین تر از سطح تعادل اقتصادی برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان است .
وزیر نفت ونزوئلا توضیح داد که روز دوشنبه با «آلکساندر نوواک» همتای روسی خود و یک روز بعد با مهمترین تولید کنندگان نفت روسیه دیدار و گفت و گو خواهد داشت .
وی همچنین گفت که در روز چهارشنبه با «محمد بن صالح الساده» وزیر انرژی قطر و رئیس کنونی سازمان اوپک دیدار خواهد داشت و سپس سفر دوره ای خود را به ایران و عربستان سعودی ادامه خواهد داد .
دل پینو تصریح کرد: روسیه ، قطر ، ایران و عربستان چهار کشور کلیدی هستند که ما به عنوان بخشی از پیشنهاد رسمی که ونزوئلا به کشورهای عضو اوپک و آنهایی که عضو این سازمان نیستند، مطرح کرده با آنها جلسه برگزار خواهیم کرد و به بحث و گفت و گو خواهیم پرداخت .
بنا بر این گزارش، پس از آنکه مقامات انرژی روسیه از پیشنهاد عربستان سعودی برای کنترل تولید نفت و آمادگی برای گفت و گو خبردادند، قیمت نفت در ۴۸ ساعت اخیر افزایش یافت .
دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا در این راستا پیشنهاد داده بود که یک نشست فوق العاده بین کشورهای اوپک و دیگر تولید کنندگان بزرگ نفتی غیر اوپک برگزار شود و در آن در مورد اقداماتی که اجازه بهبودی قیمت نفت را بدهد ، گفت و گو کنند .
برای نخستین بار است که به نظر می رسد در ماه های اخیر ، پیشنهاد ونزوئلا در کاهش تولید نفت ، مورد حمایت کشورهای تولید کننده قرار می گیرد .


کد مطلب: 328243

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjxoettuqe88z.fsfu.html?328243

الف
  http://alef.ir