آسوشیتدپرس: دولت آمریکا به دنبال بازرسی از پایگاه‌های نظامی ایران است

5 مرداد 1396 ساعت 18:25


آسوشیتدپرس به نقل از منابع خود اعلام کرد دولت ترامپ برای سنجش استحکام توافق هسته‌ای به دنبال بازرسی از «پایگاه‌های نظامی مشکوک» ایران است.

به گزارش تسنیم، آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که «دولت ترامپ در تلاش برای سنجش استحکام توافق هسته‌ای - که ترامپ به شدت به دنبال لغو آن است - به دنبال بازرسی از "پایگاه‌های نظامی مشکوک" ایران است».

به نوشته آسوشیتدپرس، «بازرسی یکی از عناصر رویکرد تهاجمی‌تر طراحی‌شده برای ممانعت از دستیابی ایران به یک بمب هسته‌ای است. در حالی که دولت ترامپ به دنبال پایش سختگیرانه‌تر توافق است، همچنین در حال کار برای اصلاح آن چیزی است که دستیاران ترامپ آن را "رخنه‌های جدی" در توافق می‌دانند - که اگر به سرعت حل نشوند - ممکن است موجب خروج ترامپ (از توافق) شوند».

یک مقام رسمی آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، به آسوشیتدپرس گفته است که این تلاش‌ها شامل بحث با کشورهای اروپایی برای مذاکره بر سر یک توافق الحاقی برای ممانعت بر سر راه از سرگیری توسعه (فعالیت‌های) هسته‌ای ایران پس از انقضای محدودیت‌های توافق (برجام) در یک دهه آینده است.

براساس این گزارش، اگر ایران از بازرسی‌ها سر باز بزند، ترامپ نهایتا بنیانی قوی برای بیان این مطلب خواهد داشت که ایران در حال نقض توافق است، و تهران را مقصر اصلی شکست توافق جلوه دهد. (اما) اگر ایران با بازرسی‌ها موافقت کند، آن افرادی که در دولت ترامپ به دنبال حفظ توافق هستند نیز تشجیع می‌شوند تا ادعا کنند که توافق به شکل مؤثری موجب تقویت امنیت ملی آمریکا می‌شود.

چندین مقام آمریکایی گفته‌اند که دولت ترامپ به دنبال این است که ایران را وادارد به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به پایگاه‌های نظامی را بدهد، پایگاه‌هایی که به ادعای نهادهای اطلاعاتی آمریکا، جمهوری اسلامی ایران در آن‌ها ممکن است در حال نقض توافق است. دسترسی به پایگاه‌های نظامی ایرانی یکی از مناقشه‌برانگیزترین مسائل در توافق سال 2015 (برجام) بود.

مقامات آمریکایی به آسوشیتدپرس گفته‌اند که دولت آمریکا به منظور دستیابی به هدف خود در دسترسی‌یافتن بازرسان آژانس به پایگاه‌های نظامی دیگری در ایران، نیازمند کسب حمایت آژانس و اکثریت اعضای گروه 1+5 است. اما آمریکا برای مقابله به مقاومت‌های احتمالی در حال جمع‌آوری و آماده‌سازی شواهدی از فعالیت‌های غیرقانونی در یک پایگاه نظامی است که آژانس با استفاده از آن بتواند بازرسی‌های خود را توجیه کند.به گفته این مقامات، آمریکا در حال کار برای تهیه یک (گزارش) اطلاعاتی غیر قابل انحراف (غیرقابل خدشه) درباره فعالیت‌های غیرقانونی (ایران) است؛ زیرااین نگرانی وجود دارد که اگر آن‌ها در افشای شواهد مرتبط با نقض توافق (از سوی ایران) ناکام بمانند، اعتبار آژانس برای تقاضای انجام بازرسی در آینده تضعیف خواهد شد.


کد مطلب: 496148

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjxmexouqehvz.fsfu.html?496148

الف
  http://alef.ir