گورباچف: آمریکا و روسیه باید جلوی جنگ هسته‌ای را بگیرند

8 بهمن 1395 ساعت 13:51


میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد شوروی در مطلبی تاکید کرد، روسیه و آمریکا مسئولیت ویژه‌ای در پیشگیری از یک جنگ هسته‌ای دارند و باید برای این منظور یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، گورباچف در مقاله‌ای که در نشریه تایم منتشر کرد نوشت: من مشخصا پینهاد می دهم در یک نشست شورای امنیت سازمان ملل در سطح سران دولتها قطعنامه‌ای تصویب شده و در آن تصریح شود که یک جنگ هسته‌ای غیرقابل پذیرش بوده و هرگز نباید آغاز شود. من فکر می‌کنم ابتکار عمل تصویب چنین قطعنامه‌ای باید از سوی دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین یعنی روسای جمهور دو کشوری که صاحب 90 درصد سلاح‌های هسته‌ای جهان هستند، مطرح شود و به این ترتیب مسئولیت پذیری ویژه ای را می طلبد.

گورباچف همچنین در اظهار نظری انتقادی گفت: ما شاهد هستیم که تعداد هر چه بیشتری از سربازان، تانکها و تجهیزات نظامی در اروپا مستقر می شوند و ناتو و روسیه به نحوی در حال کم کردن از فاصله میان نیروهایشان هستند انگار که جهان آماده یک جنگ است.

این در حالی است که پیشتر مساله خلع سلاح هسته‌ای در اوایل ژانویه از سوی دونالد ترامپ نیز مطرح شده بود و او پیشنهاد برداشته شدن تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در ازای توافقی دوجانبه بر سر کاهش سلاح‌های هسته‌ای را داده بود.


کد مطلب: 439547

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjxhexauqetiz.fsfu.html?439547

الف
  http://alef.ir