شورای امنیت درباره تحریمهای کره شمالی رای گیری می کند

9 آذر 1395 ساعت 10:10


دیپلماتها روز دوشنبه اعلام کردند که شورای امنیت سازمان ملل قصد دارد چهارشنبه درباره اعمال تحریمهای جدید علیه کره شمالی به خاطر انجام پنجمین آزمایش هسته ای، رای گیری کند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، دیپلماتها ضمن اشاره به رای گیری اعضای شورای امنیت سازمان ملل درباره تحریمهای جدید علیه کره شمالی، اعلام کردند که تحریمهای جدید می تواند موجب کاهش 800 میلیون دلاری درآمدهای صادراتی کره شمالی شود.

این گزارش افزود: دیپلماتها گفته اند که 5 عضو دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، چین، بریتانیا، روسیه و فرانسه با اعمال تحریمهای جدید علیه کره شمالی موافقت کرده اند و این تحریمها بیشتر درامدهای حاصل از صادرات زغال سنگ را هدف قرار می دهد.

یک مقام رسمی آمریکایی در این باره تاکید کرد: ما به هر آن چیزی که می خواستیم دست پیدا نکردیم ولی تحریمهای جدید علیه کره شمالی نیز کاملا خوب بوده است.

پیش نویس قطعنامه پیشنهادی علیه کره شمالی، روز جمعه در اختیار همه اعضای شورای امنیت قرار گرفته است. دیپلماتها تصریح کرد ند: چین تنها کشوری است که اکنون از کره شمالی زغال سنگ خریداری می کند و با اعمال تحریمهای جدید مجبور خواهد شد تا 60 درصد واردات زغال سنگ از پیونگ یانگ به ارزش 700 میلیون دلار را کاهش دهد.

چین در ده ماه نخست 2016 میلادی بیش از 18.6 میلیون تن زغال سنگ از کره شمالی وارد کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 درصد رشد داشته است.

زغال سنگ تنها منبع مهم درآمدهای ارزی و صادراتی کره شمالی به شمار می رود. قطعنامه شورای امنیت همچنین صادرات مس، نیکل نقره و روی کره شمالی را نیز ممنوع خواهد کرد. ارزش صادرات این فلزات نیز 100 میلیون دلار در سال برآورد شده است.

این مقام آمریکایی افزود: پیونگ یانگ دنبال کردن تسلیحات هسته ای را به هر کار دیگری اولویت داده است. البته ما تصور نمی کنیم که این اقدام در نیویورک فورا رهبر کره شمالی را متقاعد کند تا برنامه تسلیحات هسته ای را متوقف کند.

کره شمالی در سال 2006 میلادی نخستین آزمایش هسته ای را انجام داد و از زمان تاکنون ضمن رد قطعنامه های شورای امنیت، برنامه های هسته ای و موشک بالستیک خود را توسعه داده است.

در ماه ژانویه کره شمالی چهارمین آزمایش اتمی را انجام داد و ماه گذشته نیز پنجمین و بزرگترین آزمایش هسته ای را انجام داده است.

اوایل امسال شورای امنیت قطعنامه 2270 را علیه کره شمالی تصویب کرده است. این قطعنامه تحریمهای شدیدتری را علیه پیونگ یانگ اعمال کرده است، آن هم به خاطر آزمایش بمب هیدروژنی در ماه ژانویه.


کد مطلب: 418838

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjtoexouqevoz.fsfu.html?418838

الف
  http://alef.ir