جایگزین مناسب برای فروش نفت

9 خرداد 1395 ساعت 14:52


عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، از سهم ۵۰ درصدی داروهای بیوتکنولوژی در صادرات دارویی کشور خبر داد.

محمدرضا فاضلی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس؛ گفت: در یک دهه اخیر در دنیا نگاه ویژه‌ای به بحث بیوتکنولوژی و داروهای بیولوژیک شده است که این توجه هم در جنبه داروهای بیوتکنولوژی و هم نقشی است که میکرو ارگانیسم‌های طبیعی بدن در سلامت انسان ایفا می‌کنند.

رئیس مرکز تضمین کیفیت دارو، تاکید کرد: در گذشته تنها حدود ۱۰ درصد از داروهای داروخانه ای داروهایی با منشا بیولوژیک بود ولی امروزه این نگاه تغییر کرده است.

وی ادامه داد: این مسئله به دلیل عملکرد اختصاصی تر و نیز عوارض جانبی بسیار کمتر داروهای بیولوژیک است. همچنین نقش میکروب ها در ارتقاء و حفظ سلامت انسان نیز بسیار اهمیت دارد.

فاضلی گفت: دانشمندان امروزه افزایش شیوع بسیاری از بیماری‌ها را در سه چهار دهه اخیر، از جمله بیماری های خود ایمن، ام اس، حساسیت ها و بیماری های دستگاه گوارش را به دلیل برهم خوردن تعادل اکوسیستم درونی بدن می دانند. به همین دلیل بحث پروبیوتیک ها و بازیابی میکرو ارگانیسم های طبیعی بدن اهمیت فراوان یافته است.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای پیشرفته مصرف میکرو ارگانیسم ها به عنوان پیشگیری و درمان در بعضی بیماری ها افزایش یافته است زیرا به این نتیجه رسیده اند که پاک بودن بیش از اندازه محیط از انواع میکروب ها مفید نیست.

عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران با عنوان این مطلب که دنیا توسعه بیوتکنولوژی را در دو بعد دنبال می کند، گفت: یکی تامین میکرو ارگانیسم های مفید بدن و دیگری استفاده از میکرو ارگانیسم ها و مواد بیولوژیک برای تامین داروهای مورد نیاز در زمینه های مختلف است.

فاضلی افزود: خوشبختانه کشور ما در ۱۰ سال اخیر همزمان با رشد بیوتکنولوژی در دنیا، به رغم وجود تحریم های گوناگون و عدم وجود ارتباطات بین المللی مناسب، توانسته به رشد خوبی در این زمینه برسد. هرچند که به عقیده بنده با توجه به پتانسیل کشور در زمینه نیروی انسانی تحصیل کرده و همچنین زیرساخت های ایجاد شده، جایگاه بسیار بهتری می توانیم داشته باشیم.

وی تاکید کرد: ما باید بتوانیم علاوه بر تولید داروهای بیولوژیکی و نیز پروبیوتیک‌ها، صادرات این محصولات را نیز داشته باشیم و حتی می توانیم این محصولات را جایگزین فروش نفت کنیم.

رئیس مرکز تضمین کیفیت دارو، اظهارداشت: در حال حاضر حدود ۱۵۰ میلیون دلار صادرات دارو داریم که حدود ۵۰ درصد از آن به داروهای بیوتکنولوژی اختصاص دارد. داروهای بیوتکنولوژی به دلیل ارزش افزوده و قیمت مناسبی که دارد می‌تواند در آینده این اعداد و ارقام صادراتی را اصلاح کنند.


کد مطلب: 357430

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjtaetyuqeixz.fsfu.html?357430

الف
  http://alef.ir