ناقوس مرگ برای گردشگری ترکیه بلندتر می‌نوازد!

31 تير 1395 ساعت 8:34


ترکیه در ماه‌های اخیر با کاهش شدید در جذب گردشگر مواجه بوده است؛ اتفاقی که پیرو حوادث تروریستی در این کشور رخ داده و حالا روزنامه تلگراف از آن با عنوان نواخته شدن ناقوس مرگ گردشگری در این کشور یاد می‌کند. این روزنامه انگلیسی در گزارش خود با اشاره به کاهش ۶/ ۳۴ درصدی گردشگران ورودی به ترکیه در ماه می، یادآور شده که این بیشترین میزان کاهش در ۲۲ سال گذشته بوده است و کودتای نافرجام اخیر نیز به احتمال بسیار قوی، ضررهای جبران‌ناپذیری به صنعت توریسم این کشور که شکننده شده، وارد خواهد آورد.

آب سرد تروریسم بر سر اعتماد توریست‌ها
به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، یکی از مدیران و گردانندگان تور گردشگری در ترکیه در این باره می‌گوید: «در حال حاضر، گردشگری ترکیه رو به پایان است.» به گفته زکی یوکل، فروش تور در کشور ترکیه در حال کم و کمتر شدن است و دست‌اندرکاران این بخش نمی‌دانند در ۶ ماه آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. او ادامه می‌دهد: «من حس خوبی ندارم که تا چند ماه مردم را به تعطیلات بفرستم. ما صحنه‌های بسیار زشتی در حین کودتا دیدیم و این حجم زیادی از عصبانیت را در کشور ایجاد کرد. کودتای نافرجام برای صنعت توریسم، بسیار آسیب‌زننده‌تر از حملات تروریستی است.» یوکل یادآور می‌شود: «اعتماد توریست‌ها در ترکیه به‌خصوص در میان بریتانیایی‌ها، در حال رشد بود. شهرهای استانبول و آنکارا و همچنین استراحتگاه‌های ساحلی وضعیت خوبی داشتند اما بمب‌گذاری تروریستی ماه گذشته در فرودگاه آتاتورک، به آنها شوک وارد کرد.»

درهمین حال و براساس این گزارش، یک فعال دیگر گردشگری در این کشور نیز به تلگراف می‌گوید: «کشور رو به ثبات بود و داشت به یک گزینه بسیار عالی برای بازار هتل و کنفرانس‌ها تبدیل می‌شد. همچنین مردم درباره پیشنهادهای معاملاتی پرس‌وجو می‌کردند و ظرفیت‌های بسیار زیادی اینجا وجود داشت. اما بمب‌گذاری، ضربه نهایی بود.» مدیرعامل سازمان آناتولین اسکای، با استناد به نابسامانی‌های سیاسی و حملات تروریستی، به شکست خود پس از بمب‌گذاری در فرودگاه استانبول اعتراف می‌کند.

از سوی دیگر، شورای جهانی سفر و گردشگری(WTTC) پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود کشورهایی که صنعت گردشگری آنها به خاطر مسائل تروریستی آسیب دیده است، به‌طور میانگین ۱۳ ماه طول می‌کشد تا بتوانند آن را بازسازی کنند. حالا هم به گفته رئیس WTTC، فهرستی از مشکلات وجود دارد که کشورها برای جذب دوباره توریست‌ها باید بر آنها فائق بیایند. به اعتقاد دیوید اسکوسیل، ترکیه نه تنها با حملات تروریستی مواجه شده، بلکه به خاطر جنگ سوریه در مرزهایش، بحران مهاجران و نزاع سیاسی با روسیه نیز به چالش کشیده شده است. در کنار همه اینها کودتای اخیر نیز ممکن است روی بخش سفر و گردشگری ترکیه تأثیرات بیشتری بگذارد؛ چرا که مسافران باید به ثبات سیاسی پیش از آنکه دوباره در گروه‌های بزرگ به این کشور برگردند، مطمئن باشند.


کد مطلب: 374387

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjoxetauqeatz.fsfu.html?374387

الف
  http://alef.ir