شطرنج آمریکایی و سربازان عربی

بخش تعاملی الف - احمد شیرانی تک آبی

29 ارديبهشت 1394 ساعت 10:33

اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
منطقه پر چالش خاورمیانه برای تکمیل رخداد های ناگوار خود تنها حمله به یمن را کم داشت که آن هم به لطف ائتلاف عربی انجام شد. حدودا یک ماه است که پس از فرار منصور هادی رییس جمهور مستعفی یمن، ائتلاف نظامی جمعی از کشورهای منطقه به رهبری عربستان، یمن را آماج حملات بی رحمانه خود قرار داده است. در چند سال اخیر محور ترکیه، عربستان و قطر به عنوان حامیان مالی و رسانه ای تروریست های داعش و النصره در مقابل دولت و ملت سوریه شکست فضاحت باری را متحمل شده اند. این کشورها برای ترمیم وجهه سیاسی خود مجبور به ایجاد حس کاذب پیروزی از طریق حمله به یمن شدند.

در این میان هماهنگی بی نظیر امریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا در حمایت از این تجاوز حاکی از آن است که تصمیمات اتخاذ شده در اتاق فکر مشترک عملیات، بیش از حمله به یمن است. امریکا به عنوان طراح این شطرنج سیاسی می خواهد با سربازان عربی به قلمرو ایران حمله کند. ماحصل تمام طراحی های صورت گرفته تقویت امریکا و اسرائیل در منطقه می باشد.

در این میان تفرقه مذهبی و تقسیم منطقه به دو قطب شیعه و سنی و دمیدن در شیپور اختلاف اصلی ترین راهبرد آنان است. عنوان تلاش ایران در جهت گسترش تشیع در کشورهای عربی، از مهم ترین جهت گیری های رسانه ای عربستان و قطر به شمار می رود. اما گنگره امریکا نیز با ارائه پیشنهاد تقسیم عراق به سه منطقه شیعه، سنی و کرد این فرآیند را تکمیل کرد.

حقیقت آن است که امریکا، اسرائیل و حکام مرتجع عرب منطقه سال هاست که ضربات سنگینی را از محور مقاومت متحمل شده اند. شرایط آنچنان بر آنان سخت آمده که حتی ملاحظات ابتدایی دیپلماتیک را هم کنار گذاشتند و برای جبران شکست های خود به ائتلاف با داعش تن دادند.

از طرفی سخنرانی اوباما در یکی از مراکز نظامی امریکا قابل توجه است آنجا که او به صراحت از هزینه های سنگین مالی حملات نظامی امریکا سخن می گوید و بهترین راهکار را اجرای برنامه ها توسط متحدان منطقه ای و به نوعی جنگ نیابتی می داند.

تمام المان های موجود تایید کننده بازیگردانی امریکا و رژیم صهیونیستی در حوادث اخیر است. غرب از یک سو با ارائه گزارش مستمر از مذاکرات هسته ای به شورای همکاری خلیج فارس به دنبال دادن وزن سیاسی و منطقه ای به این کشور هاست و از سوی دیگر به دنبال ایران هراسی، ایجاد رقابت تسلیحاتی و فروش میلیاردها دلار سلاح به کشور های حامی داعش در منطقه است.

اما ایرانیان به عنوان شطرنج بازانی متبحر، با متانت سیاسی صحنه موجود را تحلیل می کنند، پیاده نظام آنان کوچکتر از آن هستند که به قلعه ایران گزندی برسانند، شاه و وزیرشان مراقب باشند کیش و مات در کمین است.


کد مطلب: 271688

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjove8ouqeamz.fsfu.html?271688

الف
  http://alef.ir