ایرانمنش در گفتگو با الف:

تصمیم اوپک پیروزی اقتصاد بر سیاست بود/ نفت با قیمت‌ بالا برای اقتصاد ایران سودآور نبود

بخش اقتصاد الف، 12آذر95

12 آذر 1395 ساعت 14:20

رئيس مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی با بیان اینکه تصمیم اوپک در حقیقت این پیروزی اقتصاد بر سیاست بود، گفت: عربستان بازی باخت-باخت را باخت و مجبور به کاهش تولید شد؛ هر چند ایران هم نباید روی قیمت نفت و درآمد زیاد آن حساب باز کند.


سيدحسين ايرانمنش در گفتگو با الف، در باره تصمیم نشست 171 اوپک و اینکه ایران توانست سهمیه تولید نفت خود در قبل از تحریم‌ها را بازگردد، اظهار داشت: این یک پیروزی مهم برای کشور ما است؛ در حقیقت این بازی باخت-باخت را عربستان شروع کرد و عرضه زیاد نفت، عملا دامن گیر خودش شد.

وی با اشاره به اینکه عرضه بیش از حد باعث کاهش قیمت شد، افزود: عربستان نفت زیادی روانه بازار‌ می‌کرد و کاهش قیمت باعث فشار بیشتری را به این کشور شد.

رئيس مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی ادامه داد: عربستان نتوانست روندی که مورد نظرش بود را ادامه دهد؛ آمار و اطلاعات اخیر نشان می‌دهد که این کشور حتی از ذخایر ارزی خود هم برداشت کرده است. عربستان هم به لحاظ فنی این امکان را نداشت که این سقف تولید را خودش بخواهد رعایت کند و ادامه دهد.

عربستان بازی باخت-باخت را باخت
ایرانمنش تصریح کرد: کاهش قیمت نفت که خود عربستان باعث آن شد، با توجه به شرایط این کشور و  هزینه‌هایی برای جنگ یمن و تنش در منطقه انجام می‌داد؛ باعث هزینه های سنگینی به این کشور تحمیل شود  و از طرفی هم با کاهش قیمت نفت، فشار زیادی به عربستان وارد می‌شد و ادامه دادن وضعیت فعلی برای آنها مقدرو نبود، لذا این بازی باخت–باخت را که شروع کرده بود را عملا باخت و مجبور شد به کاهش روی بیاورد.

وی با بیان اینکه نظر ایران از همان ابتدای کاهش قیمت نفت، کاهش عرضه بود و با وجه به برجام خواستار برگشت سهیمه خودش قبل از تشدید تحریم‌ها بود، گفت: بعد از نشست الجزایر، اعضای اوپک تصمیم گرفتند، تصمیمی که در الجزایر گرفتند را اجرایی کنند و با تصمیم اوپک تایید شد که این شرایط خوبی برای ایران بود.

قیمت نفت افزایش خواهد یافت؟
این کارشناس ارشد انرژی با اشاره به طرح فیزیز نفتی عربستان، اضافه کرد: در نشست اوپک شرایط ایران حاصل شد و نه تنها میزان تولید خود را کاهش نداد، بلکه افزایش یافت و اوپک هم تصمیم به کاهش عرضه 1.2 میلیون بشکه نفت گرفت و همه اعضا به جز ایران شامل کاهش تولید نفت شدند.

ایرانمنش اظهار امیدواری کرد که این تصمیم اوپک بتواند در بازار تاثیر جدی داشته باشد؛ اگر چه تحلیلگران اعتقاد دارند که در 6ماه آینده بازار نفت باید اندکی به تعادل برسد و قیمت‌ها افزایش داشته باشد.

وی در خصوص اینکه چرا عربستان عرضه نفت به بازارهای جهان را افزایش داد تا قیمت نفت کاهش یابد، گفت: بحث فنی این بود که عربستان به همراه برخی اعضای اوپک جنگ قیمت با شیل نفت را داشته باشد و با عرضه بیشتر و کاهش قیمت در ظاهر به دنبال این بود که در رقابت با نفت شیل و غیر اقتصادی کردن تولید این نوع، بتواند آن را از بازار بیرون کند و سهم بازار را داشته باشند.

رئيس مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی افزود: تصمیم عربستان عملاً با مقاومت زیادی نفت شیل روبرو شد و عربستان زیان زیادی از این بابت کرد و در نهایت مجبور به عقب نشینی شد، زیرا بازی را که شروع کرده بود به دلیل زیان زیاد مجبور شد، نظر ایران برای کاهش عرضه قبول کند.

وی تصریح کرد: در حقیقت این پیروزی اقتصاد بر سیاست بود. سیاست عربستان به دنبال حفظ سهم بازار و قدرتمندی راهبردی است، ولی اقتصاد منافع مالی را مورد توجه قرار می دهد نه قدرتمندی راهبردی.
 
اقتصاد ایران قوی تر از اقتصاد عربستان است+در عمل چه اتفاقی رخ خواهد داد
ایرانمنش با اشاره و تصمیم اعضای اوپک تاکید کرد: این شرایط، شرایط خوبی برای ایران است، اقتصاد ایران نسبت به اقتصاد عربستان مقاومت و تحمل بیشتری در مقابل کاهش نفت داشت و دارد. اگر ایران و عربستان وارد جنگ اقتصاد شوند، عربستان زیان بیشتر را می‌بیند و نمی‌تواند ادامه بدهد.

به گفته وی، تصمیم اوپک که خواسته‌های ایران را برآورده کرده، علامت خوبی است که باعث تعادل عرضه و تقاضا و قیمت نفت شود؛ البته باید منتظر باشیم و ببینم که این تصمیم چه تاثیرات در بازار دارد و در عمل و اجرا چه اتفاقی رخ خواهد داد.

این کارشناس ارشد مسائل نفت در خصوص استراتژی و سیاست نفتی ایران در اوپک، گفت: در هر صورت ایران می‌بایست روی بحث سهمیه خودش و بازگشت به بازار و حفظ سهمیه قبل از تحریم‌ها در اوپک  تاکید می‌کرد و نمی‌بایست عقب نشینی کند، که نکرد.

 ایرانمنش ادامه داد: مسوولین وزارت نفت می‌دانستند که عربستان تحت فشار بیشتری است و هم نسبت به ایران و از لحاظ فنی نمی‌تواند شرایط را ادامه دهد و این موضوع قابل پیش بود. عربستان به هر حال مجبور بود  که بر حال کاهش عرضه روی بیارود و تلاش کرد اعضای اوپک را در این بازی سهیم کند؛ ابتدا بحث فیریز نفتی و را مطرح کرد که ایران نپذیرفت.

وی در مورد این سوال که اگر قیمت نفت در بازار افزایش یابد، یا دوباره شاهد حضور گسترده نفت شیل خواهیم بود، پاسخ داد: بهره وری و کاهش قیمت تولید در این نوع نفت افزایش پیدا کرده است و برداشت از میادین نفت شیل حتی بر اساس برخی گزارش‌ها با قیمت نفت 60دلار، نشان می‌دهد، نفت شیل مجدداً به بازار برمی‌گردند و نقش آفرینی می‌کنند.

نفت 70دلاری بعید است
به اعتقاد این کارشناس مسائل نفت، به طور کلی ناظر از سمت عربستان به سمت نفت شیل انتقال پیدا کرده و بازار را کنترل می‌کند؛ البته انتظار قیمت‌های بالای 60 و70دلار  برای هر بشکه نفت قدری بعید به نظر می‌رسد که شاهد حضور نفت شیل تا در بازار باشیم.

رئیس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با اشاره به اینکه تغییرات و رشد قیمت نفت به دو پارامتر عرضه و تقاضا بستگی دارد، تصریح کرد: با توجه به میزان تولید نفت تا 5،6 سال آینده شرایط تغییر نخواهد کرد و بعید به نظر می‌رسد که نفت بتواند افزایش جدی داشته باشد؛ مگر اینکه اتفاقات ژئوپلیتیکی و یا حادثه خاصی رخ دهد و بازار تحت فشار جدی‌تری قرارگیرد.

وی تاکید کرد: در شرایط عادی و فعلی به محض اینکه قیمت‌ها رشد کنند، اقتصاد نفت شیل برای تولید جواب می‌دهد و باز وارد بازار خواهند شد، البته در دراز مدت به دلیل اینکه قیمت نفت پایین بوده است، سرمایه گذاری در این بخش کمتر شده و ممکن است در آینده عرضه تحت فشار قرار گیرد و باعث افزایش قیمت شود.
 
هیچ کشور تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نمی‌چیند
رئيس مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی در مورد افزایش فروش نفت و با توجه به اقتصاد نفتی ایران، گفت: به هر حال کشور نباید خیلی روی قیمت نفت و فروش بیشتر آن و درآمد زیاد از این بخش حساب باز کند و این حرف جدی است که وجو دارد.

به گفته ایرانمنش، دولت و مسوولان بایستی تلاش کنند تا اقتصاد ایران وابستگی تا خود را به نفت کاهش دهد، زیرا کشور ما، پتانسیل و قابلیت‌های متعددی دارد و می‌توان وابستگی به نفت را کاهش داد. با برنامه‌ریزی‌ و اجرای اقتصاد مقاومتی، نباید خیلی وابسته به نفت باشیم.

وی ادامه داد: برخی اعتقاد دارند قیمت‌های بالای نفت و درآمد زیاد از این بخش خیلی برای ما سودآور نبوده که این موضوع در گذشته ثابت شد و مشکلاتی را در اقتصاد ایران ایجاد کرد؛ بهتر است اقتصاد را متنوع و میزان وابستگی به نفت را کم کنیم و انتظار نداشته باشیم بازار با قیمت‌های نفت بالا به ما کمک کند.

وی با اشاره به وابستگی اقتصاد کشور ما به نفت و درآمدهای نفتی، بیان کرد: آنچه مسلم است هیچ کشور تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نمی‌چیند و این کار منطقی هم نیست و باید منابع درآمدی متنوعی داشته باشیم و سال‌ها هم هست که این موضوع گفته و در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز به خوبی به آن اشاره شده وبایستی سبد درآمدی کشور را متنوع کرد و چید؛ این که بخش عمده‌ای و قابل ملاحضه‌ای از اقتصاد کشور را به نفت متصل کنیم، طبیعتاً ریسک بالای دارد.


کد مطلب: 419684

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjohexxuqevmz.fsfu.html?419684

الف
  http://alef.ir