آمادگی چین برای پرداخت هزینه تحریم‌های جدید کره شمالی

17 مرداد 1396 ساعت 10:53


وزیر خارجه چین بر این باور است که پکن بیشترین هزینه را برای تحریم‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی پرداخت خواهد کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، وانگ یی وزیر خارجه چین در سخنانی تاکید کرد: پکن به خاطر روابط اقتصادی نزدیک با کره شمالی، بیشترین هزینه را برای تحریم های اقتصادی جدید شورای امنیت پرداخت می کند ولی همواره بر اجرای قطعنامه های سازمان ملل تاکید داشته است.

شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه تحریم های سخت و جدیدی را علیه کره شمالی وضع کرده است. این در شرایطی است که کره شمالی 2 فروند موشک بالستیک قاره پیما را با موفقیت آزمایش کرده است. قطعنامه جدید شورای امنیت می تواند درآمدهای صادراتی 3 میلیارد دلاری کره شمالی را به یک سوم کاهش دهد.

وزیر خارجه چین در سخنانی در نشست امنیتی مانیل تصریح کرد: قطعنامه جدید نشان می دهد که چین و جامعه بین المللی مخالف ادامه آزمایش های موشکی کره شمالی هستند. وی در ادامه گفت: با توجه به روابط اقتصادی سنتی و دیرینه چین با کره شمالی، این چین خواهد بود که بیشترین هزینه های ناشی از اجرای قطعنامه جدید را پرداخت خواهد کرد. ولی به منظور حمایت از نظام بین المللی عدم اشاعه تسلیحات و کمک به ثبات و صلح در منطقه، چین مانند گذشته به طور کامل کل مفاد قطعنامه جدید را اجرا خواهد کرد.

وزیر خارجه چین افزود: قطعنامه جدید شورای امنیت، غیر از اعمال تحریم های سختگیرانه به روشنی به این مساله اشاره کرده است که روند مذاکرات شش جانبه باید از سرگرفته شود.

وی تاکید کرد: چین از اظهارات رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا استقبال می کند که گفته است واشنگتن به دنبال ساقط کردن دولت کره شمالی نیست و علاقمند به گفتگو و مذاکره است.

دولت کره شمالی با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن تحریم های جدید شورای امنیت سازمان ملل، تاکید کرد که این تحریم ها نقض حاکمیت این کشور به شمار می رود. پیونگ یانگ وعده داده است که اقدام مناسبی را علیه تحریم های شورای امنیت اتخاذ خواهد کرد.

در این بیانیه دولت کره شمالی بر مواضع قبلی خود تاکید کرد و افزود: برنامه هسته‌ای خود را متوقف نخواهد کرد و تا زمانی که آمریکا دست از سیاست های خصمانه اش برندارد، کره شمالی نیز حاضر به مذاکره نخواهد بود.


کد مطلب: 499884

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjohexxuqehoz.fsfu.html?499884

الف
  http://alef.ir