امتيازگيري دو طرفه اردوغان جواب نداد/ ورود نيروهاي ارتش سوريه به شهر منبج/ طرح جديد پنتاگون براي تصرف رقه

بخش بين الملل الف، 16 اسفند 95

16 اسفند 1395 ساعت 8:41


تركيه كه بعد از تصرف الباب قصد داشت به سمت شهر منبج حرکت كند با واكنش سريع ارتش سوريه و روسيه مواجه شد و اين نيروها ديروز وارد اين شهر شدند. عمليات پيش دستانه ارتش موجب شد تا آنكارا فعلاً نتواند به جولان خود در شمال سوريه ادامه دهد. شهر منبج در اختیار شبه‌نظامیان کرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه بود كه بعد از ورود نیروهای ارتش، بخش هاي جنوب غرب اين شهر در اختيار دولت مركزي قرار گرفت.

بعد از اين عمليات، بن علی یلدریم، نخست وزیر ترکیه، گفت كه تركيه با  تسلط  ارتش سوریه بر شهر منبج سوریه در استان حلب مخالفتی ندارد. وی که در یک راهپیمایی در شهر سینوب (شمال ترکیه) شرکت کرده بود، گفت: خاک سوریه باید برای سوری ها  و تحت تسلط آنان باشد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، نيز پیش از این گفته بود که مرحله آتی عملیات این کشور در شمال سوریه، اشغال شهر منبج خواهد بود. او در عین حال از حزب اتحادیه دموکراتیک کرد سوریه و دیگر یگان های حمایت مردمی کرد که بر این شهر تسلط دارند خواسته بود که این شهر را ترک کنند.

در همين راستا فکری ایشیک وزیر دفاع ترکیه نيز چند روز قبل گفته بود: اولویت ترکیه کنترل بر شهر منبج درشمال سوریه است. وی افزود: منتظریم که ائتلاف