تاثیر احتمالی طوفان ایرما بر بازار نفت چه خواهد بود؟

15 شهريور 1396 ساعت 14:33


اگر مقصد طوفان ایرما فلوریدای جنوبی باشد، این طوفان موجب نابود شدن تقاضا برای نفت در جنوب شرقی آمریکا برای مدتی مشخص خواهد شد، بدون اینکه تاثیری بر عرضه نفت بگذارد.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری اویل پرایس، حدود نیمی از ظرفیت پالایشگاهی تعطیل شده در امتداد خلیج مکزیک احتمالا تا روز پنجشنبه فعالیت خود را از سر خواهند گرفت و موجب کاهش نگرانی در مورد احتمال کمبود بنزین در بخش های گسترده ای از ایالت های آمریکا خواهد شد.

اختلال در فعالیت پالایشگاه های مناطق کورپوس کریستی و هیوستون بعد از وقوع طوفان هاروی، ظرفیت بیش از 4 میلیون بشکه ای بخش پالایشگاهی آمریکا را به نصف کاهش داده بود، اما اکنون بخش اعظم این پالایشگاه ها در حال از سر گیری فعالیت های خود هستند. بر اساس پیش بینی گلدمن ساکس، تا روز پنجشنبه، نیمی از ظرفیت پالایشگاهی تعطیل شده آمریکا به مدار تولید باز خواهند گشت.

اما بقیه پالایشگاه ها چه؟ بر اساس پیش بینی این بانک آمریکایی، 1.4 میلیون بشکه از ظرفیت پالایشگاهی آمریکا تا اواسط ماه سپتامبر همچنان تعطیل خواهد ماند. این کاهش میزان تقاضا برای نفت خام، موجب افزایش 40 میلیون بشکه ای حجم ذخایر نفت آمریکا خواهد شد.

اما در طی روزهای آینده با نزدیک شدن طوفان درجه پنج ایرما به پورتو ریکو، کوبا، فلوریدای جنوبی و احتمالا خلیج مکزیک، وضعیت احتمالا پیچیده تر خواهد شد. سرعت باد در مسیر طوفان ایرما در روز سه شنبه 180 مایل در سلاعت بود و ظاهرا این یکی از قدرتمندترین طوفان هایی است که در اقیانوس اطلاس به ثبت رسیده است. مسیر دقیق طوفان ایرما هنوز دقیقا مشخص نیست، اما بر اساس برخی سناریوها، این طوفان تا پایان هفته به فلوریدای جنوبیخ واهد رسید. اگر این اتفاق بیافتد، تاثیر ایرما بر بخش انرژی بیشتر در بخش تقاضای نفت احساس خواهد شد. فلوریدا دارای زیرساخت های عمده ای در زمینه عرضه نفت نیست. احتمال رسیدن طوفان ایرما به خلیج مکزیک، از مناطق مهم تولید نفت نیز بعید به نظر می رسد. از این رو، اگر مقصد طوفان ایرما فلوریدای جنوبی باشد، این طوفان موجب نابود شدن تقاضا برای نفت در جنوب شرقی آمریکا برای مدتی مشخص خواهد شد، بدون اینکه تاثیری بر عرضه نفت بگذارد.


کد مطلب: 508964

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjmoeixuqeyhz.fsfu.html?508964

الف
  http://alef.ir