چرا محسن رضایی از سپاه خارج شد؟

26 مرداد 1396 ساعت 11:58


محسن رضایی رفتن خود از سپاه به مجمع تشخیص مصلحت نظام را با ذکر دو دلیل بیان کرد و اینکه چگونه مقام معظم رهبری او را به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین کردند.

دور جدید فعالیت مجمع تشخیص مصلت نظام با حکم مقام معظم رهبری در حالی آغاز شد که طی آن محسن رضایی مجددا به دبیری این مجمع منصوب شد، لذا به همین بهانه نحوه رفتن فرمانده اسبق کل سپاه به مجمع تشخیص مصلحت نظام را بازخوانی می‌کنیم.

سردار محسن رضایی که تا سال ۱۳۷۶ فرماندهی کل سپاه را بر عهده داشت، بنا به تقاضای خود از سپاه جدا شده و با حکم مقام معظم رهبری، به دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.

رضایی نحوه انتصاب خود به دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام را اینگونه عنوان می‌کند:

«علت اول رفتن من این است که فکر کردم این خداحافظی و دل کندن خودم از سپاه، خیر و برکت داشته باشد و مطمئن هم بودم که سپاه بعد از رفتن من دچار خلایی نخواهد شد.

علت دوم که من تصمیم گرفتم این بود که احساس می‌کردم برادران و دوستان ما در خارج از حوزه نظامی، در فعالیت‌های فرهنگی و فعالیت‌های دیگر، نیاز دارند که باید به کمکشان بروم.

اگر واقعا علت دوم نبود شاید من با آن علت اول از سپاه بیرون نمی‌آمدم، ولی این علت دوم، علت اول را خیلی تقویت کرد؛ بنابراین دو تا علت دست به دست هم داد و مرا به این تصمیم رساند؛ خوب حالا تصمیم گرفته شده بود و من می‌بایست می‌آمدم بیرون، ولی من همیشه باید تصمیماتم را با رهبرم هماهنگ می‌کردم. او باید اذن و اجازه می‌داد.

در طول سه سال گذشته (۷۳ تا ۷۶) چندین بار خدمت مقام معظم رهبری عرض کردم که اجازه بدهید من در این جبهه وارد شوم که ایشان هم می‌گفتند حالا صبر کنید.

من بطور کتبی خدمتشان می‌نوشتم و شفا‌ها هم عرض می‌کردم و حتی در یکی از نامه‌ها نوشتم که اگر شما برای من تکلیف کنید که در سپاه بمانم، من تا آخر عمرم در حالی که عصا در دست داشته باشم و موهایم سفید بشود به سپاه می‌روم، اما خواهش می‌کنم که شما این تکلیف را به من نفرمایید.

بعد از سه سال ایشان به من فرمودند: یک روز می‌نشینیم با هم صحبت می‌کنیم؛ بدین ترتیب ایشان وقت مفصلی را در اختیار من گذاشتند (یک ساعت و ۴۰ دقیقه) و من همه دلایل و نظرات، پیش‌بینی‌ها و هر آنچه را در دل و ذهنم بود، خدمتشان مطرح کردم و ایشان فرمودند: خیلی خوب حالا من قانع شدم که با این دلایلی که می‌گویید، نباشید؛ ولی یک شرط دارد؛ شرطش این است که باید جایی در خور شان شما در بیرون از سپاه پیدا شود.

بعد خدمت ایشان عرض کردم اگر هیچ کدام از این پیشنهاد‌ها نشد چه؟ ایشان گفتند خیلی خوب، شما در سپاه می‌مانید.

سه چهار ماه گذشت تا اینکه یک روز رفتیم خدمت مقام معظم رهبری و به ایشان گفتم که آن پیشنهاد‌ها عملی نشد! ایشان فرمود: الان یک چیز دیگری در ذهن من است و فرمودند: آقای هاشمی آمدند و سه نفر را برای دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهاد کردند و من با اینکه گفتم به یکی از این آقایان نظرم مثبت است، ولی شب که به خانه رفتم یک مرتبه شما به یادم آمدید و این جزو عنایت الهی است که شما بروی دبیر مجمع بشوی.»
منبع: دفاع پرس


کد مطلب: 502861

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjm8eivuqeyoz.fsfu.html?502861

الف
  http://alef.ir