واکنش ها در ایران نسبت به بسته جدید تحریمی آمریکا؛

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس: شنبه در مورد تحریم های جدید جلسه فوق العاده خواهیم داشت/ روحانی: برجام دست و پای آمریکا را بسته است/ عراقچی: مصوبه کنگره تحریم موضوعی جدیدی ندارد

گزارش از معصومه پورصادقی، 4 مرداد 96

4 مرداد 1396 ساعت 13:16


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره تحریم های جدید آمریکا علیه ایران به الف خبر داد که مجلس شورای اسلامی روز شنبه تصمیم جدی در مقابله با تحریم های آمریکا خواهد گرفت.

به گزارش الف، مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته طرح تحریم های ایران، روسیه و کره شمالی را با 419 رای موافق و 3 رای مخالف تصویب کرد که این موضوع با واکنش های زیادی از سوی مسئولین ایران روبرو شده است.
 
در همین راستا خبرنگار الف، به سراغ سخنگوی کمیسیون امنیت ملی رفته و گفتگویی با وی انجام داده است که بدین شرح است:

سیدحسین نقوی حسینی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و اینکه مجلس شورای اسلامی چه تصمیمی در این خصوص میگیرد، اظهار داشت: تحریم های جدید آمریکا نشان داد که آنها همچنان بر رفتار خصمانه و دشمنی خود علیه ایران مصمم هستند و به هیچ عنوان اهل مذاکره، گفتگو و توافق نیستند و همواره نقض تعهد می کنند.

وی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب همواره تاکید کردند که آمریکایی ها عهد شکن بوده و غیرقابل اعتماد هستند و نباید به ادعاهای آنها اعتماد کرد و حالا شاهد این رفتارهای خصمانه آمریکا علیه ایران هستیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: کمیسیون امنیت ملی طرحی را به صورت یک فوریتی در هیات جلسه تصویب کرده است که سپس به کمیسیون تخصصی خودش ارجاع شد که در حال بررسی است.

وی به اظهارات ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: ترامپ از ابتدای فعالیت خود با موضوع پاره کردن برجام  بر روی کار آمد و همواره سعی کرد تا برجام را نقض کند که با جواب دندان شکن رهبر انقلاب مبنی براینکه اگر برجام را پاره کنید ما آن را آتش خواهیم زد، عقب نشینی کرد و در حال حال حاضر نیز به اعمال تحریم های جدید غیر برجامی علیه ایران روی آورده است تا اینطوری ادعا کند که برخلاف برجام عمل نکرده ولی ایران را تخت فشار گذاشته است، اما  باید گفت که این اقدامات آمریکایی علیه ایران، به ضرر خود آنها تمام خواهد شد.

نقوی حسینی خاطرنشان کرد: قرار است روز شنبه جلسه فوق العاده ای در مورد تحریم های جدید آمریکا علیه ایران برگزار شود که در این جلسه تصمیمات مهمی اتخاذ خواهد شد و نظر همه فراکسیون ها و نمایندگان  در خصوص اینکه باید چه اقدام مهمی در راستای این رفتار آمریکا باید گرفته شود، لحاظ میشود که قطعا تصمیم جدی گرفته خواهد شد.

*در برابر حرکت جدید کنگره آمریکا حتماً پاسخ لازم را خواهیم داد

به گزارش الف، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با اشاره به خصومت‌های ادامه دار آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران، گفت: مردم ما با این خصومت‌ها آشنا بوده و به آن عادت داشته و راه مقابله‌ با این سیاست ها را نیز به خوبی می دانند.

رییس جمهور تاکید کرد: ملت ایران می دانند که باید در برابر دشمنانشان به خوبی ایستادگی و مقاومت کنند چرا که طی این 40 سال،  همواره و هر روز با تحریم‌ها و فشارهای متنوع و اتهام‌های ناروا از سوی دستگاه های‌ تبلیغاتی و سیاسیون آمریکا، مواجه بوده اند.

دکتر روحانی با بیان اینکه آن روزهایی را که رییس مجلس نمایندگان آمریکا، نه تنها دولت بلکه ملت ایران را یاغی می‌خواند ، فراموش نکرده ایم ، گفت: خصومت آمریکایی ها، تنها خصومت با نظام جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه برای آنها مقاومت، ایستادگی و الگو بودن ملت ایران قابل تحمل نیست و نمی توانند بپذیرند که در این منطقه حساس یک کشور، اینچنین دارای استقلال و تأثیرگذاری در منطقه باشد.

رییس جمهور اظهار داشت: همه نگرانی آنها این است که ایران به عنوان یک کشور بزرگ و مستقل که تحت نفوذ سیاست‌های غربی و بویژه آمریکا نیست، در این منطقه حضور دارد و در برابر فشارهای آنها ایستادگی و مقاومت می کند.

دکتر روحانی تاکید کرد: اینگونه تحریم‌ها بر ملت ایران تأثیرگذار نیست و نه مقاومت مردم و ایستادگی نظام جمهوری اسلامی ایران را کاهش می‌دهد و نه راه و روش و سیاست‌های ما را تغییر خواهد داد.

رییس جمهور افزود: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران سیاست‌های مستقل، بر مبنای اسلام و آراء مردم است؛ و رأی و نظر مردم مبنای عمل خواهد بود و همه انتخابات‌ها از جمله انتخابات گذشته نشان داد که مردم ما نسبت به سرنوشت خودشان تا چه اندازه حساس هستند.

دکتر روحانی با بیان اینکه دست و پای آمریکایی‌ها بعد از توافق برجام در زمینه تحریم‌ مقداری بسته شده است، گفت: قبل از توافق برجام آمریکایی‌ها به هر بهانه‌ای یک تحریم جدید علیه ملت ایران وضع می‌کردند و تلاش آنها بر این بود تا این تحریم ها فرامرزی بوده و اروپا و کشورهای دیگر را هم تحت تأثیر قرار دهند و حتی این تحریم ها را به شورای امنیت برده و در سطح جهان عمومی کنند.

رییس جمهور ادامه داد: برجام دست و پای آمریکا را هم برای بردن این گونه تحریم‌ها به بهانه مسایل سلاح کشتار جمعی و هسته‌ای به شورای امنیت و هم در راستای وضع تحریم های جدید بسته است. لذا در همین لایحه‌ای که مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کرده و علی القاعده به سنا خواهد رفت،  می‌بینید تحریم نسبت به ایران با تحریمی که نسبت به کره شمالی یا روسیه مطرح است بسیار تفاوت دارد. تحریم‌های ایران در واقع تکرار تحریم‌های گذشته بودو این نشان آن است که حربه تحریم آمریکا نسبت به گذشته بسیار کند شده است.

*اقدام کنگره آمریکا با واکنش قطعی ایران مواجه می‌شود

به گزارش الف، از سوی دیگر سید عباس عراقچی در واکنش به طرح جامع تحریم‌های ایران که به تازگی در کنگره آمریکا به تصویب رسیده است گفت: اقدام کنگره و قانونی که در حال تصویب است یک اقدام خصمانه و روشن علیه ایران است و با واکنش قطعی ایران مواجه می شود.

وی افزود: در سالهای پیش همواره با چنین اقداماتی از سوی کنگره و دولت آمریکا مواجه بوده ایم و اختصاصی به دولت فعلی آمریکا ندارد.

عراقچی ادامه داد: قانون جدیدی که در حال تصویب است تحریم موضوعی جدیدی ندارد، جمع‌بندی و تجمیع تحریم‌های قبلی غیرهسته ای است، با این حال می تواند اجرای موفق برجام را تحت تاثیر قرار دهد.


کد مطلب: 495752

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjiiex8uqehaz.fsfu.html?495752

الف
  http://alef.ir