یک روز به انتخابات آمریکا؛

FBI: ایمیل های جدید کلینتون نشانی از ارتکاب جرم ندارد/ واکنش تند ترامپ: مراقب انتخابات باشید. مراقب همه چیز باشید

بخش بین الملل الف، ۱۷ آبان ۹۵

17 آبان 1395 ساعت 12:27


تنها یک روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پلیس فدرال آمریکا موسوم به اف بی آی اعلام کرد که جدیدترین ایمیل های بدست آمده از کامپیوتر دستیار کلینتون نشانه ای از ارتکاب جرم یا فعالیت مجرمانه ندارد.

به نوشته نیویورک تایمز، جیمز کومی، رئیس اف بی آی روز یکشنبه ۱۶ آبان به قانونگذاران آمریکایی گفت که پلیس فدرال آمریکا بعد از بررسی ایمیل های جدید مربوط به کلینتون به این نتیجه رسید که او هیچ فعل مجرمانه ای انجام نداده و به همین دلیل علیه او اعلام جرم نمی شود.

کومی پیشتر در تابستان گفته بود براساس تحقیق اف بی آی، کلینتون فعل مجرمانه ای انجام نداده است اما ناگهان یازده روز پیش، جیمز کومی در نامه ای به اعضای برخی از کمیته های کنگره آمریکا خبر داده بوده که در حاشیه تحقیق اف بی آی درباره مسائل اخلاقی شوهر دستیار کلینتون، به مجموعه ای از ایمیل های جدید رسیده و نیاز به بررسی آن دارد.

این خبر ضربه شدیدی به ستاد انتخاباتی کلینتون زد بطوریکه در برخی نظرسنجی ها، ترامپ خود را به او رساند.

اقدام رئیس اف بی آی با واکنش های زیادی همراه شد. ستاد کلینتون او را متهم به انتشار هدفمند اطلاعات برای تاثیر گذاری بر انتخابات متهم کردند.
باراک اوباما نیز در یک سخنرانی ضمنی از این اقدام او حمایت کرد.

با این حال، ترامپ و جمهوریخواهان ماجرای بررسی ایمیل های جدید کلینتون را دلیلی بر بی کفایتی او دانستند.

به نوشته سی ان ان، این اعدام روز یکشنبه اف بی آی می تواند خیال ستاد کلینتون را در ساعت های مانده به انتخابات راحت کند تا در روز سه شنبه با اختلاف ترامپ را در انتخابات شکست بدهد.

طبق نظرسنجی روزنامه دست راستی وال استریت ژورنال، ۴۴ درصد رای دهندگان از کلینتون و ۴۰ درصد از ترامپ حمایت می کنند. دو رقیب عمده انتخابات روز یکشنبه به آخرین تلاش ها برای جذب رای ادامه می دهند.

نظرسنجی‌ها حاکی از آنست که کلینتون هنوز از رقیب خود جلوتر است اما این برتری بسیار کم است و ایالت‌های سرنوشت‌ساز می‌توانند همه چیز را به نفع یکی از نامزدها تغییر دهند.

ترامپ در واکنش به تصمیم جدید اف بی آی:
گفته بودم این سیستم ناسالم است/ کلینتون محافظت شده است

نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در واکنش به تصمیم نهایی اف بی آی مبنی بر عدم تعقیب قضایی کلینتون گفت: گفته بودم که این سیستم ناسالم است؛ خودتان اکنون درک کردید.

دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در کمپین خود در میناپولیس در واکنش به تصمیم جدید سازمان اف بی آی درباره پرونده ایمیلهای هیلاری کلینتون گفت: قبلا گفته بودم که این سیستم ناسالم است. خودتان الان درک کردید که هیلاری کلینتون تحت حمایت قرار دارد و محافظت شده است.

ترامپ با انتقاد از عملکرد پلیس فدرال همچنین گفت که چگونه می‌توانید 650 هزار ایمیل را در عرض 8 روز مورد بررسی و تحقیق قرار بدهید. 

وی خطاب به هوادارانش گفت که مراقب انتخابات باشید. مراقب همه چیز باشید.
 


کد مطلب: 411196

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjhvexmuqevvz.fsfu.html?411196

الف
  http://alef.ir